Lenovo X1 Carbon 5. generace – první pohled 

15. 5. 2017 | 1

Musím říci, že na vyzkoušení tohoto modelu jsem se velice těšil, protože vlajkový model série by přece měl mít co nabídnout. Setkání to bylo sice jen krátké, protože ultrabook musel odcestovat na další předváděcí akci, ale přece jen krásné. Již brzy vám nabídneme plnohodnotnou recenzi.

Design a konstrukce

Když mi krabice s notebookem dorazila přišla mi až podezřele lehká. Když jsem tedy notebook nedočkavě rozbalil a vzal do ruky byl jsem velmi překvapen. Matný černý povrch působí profesionálně a na dotek má velmi příjemnou, jemně hrubou texturu. Při prvním zvednutí mě opravdu potěšila jeho váha – 1,2 kg v ruce opravdu není moc.Vzhledem ke své váze by mohl ultrabook působit křehce, ale jen to té doby než ho uchopíte a otevřete.

Celé tělo je pevné a i tenký display se nikde pod tlakem ruky neprohýbá. Kolem displeje je malý vystouplý rámeček zabraňující otlačení prachu z kláves na obrazovce. Navíc rámeček kolem displeje je velmi tenký. Povrch kolem klávesnice je opět příjemně hrubý. Klávesnice, stejně tak jako touchpad, je tichá a velmi dobře se na ní píše. Tedy kromě klávesy Fn na levé straně od klávesy Ctrl, což mě osobně chvílemi dohánělo k šílenství, ale pro uživatele, kteří jsou již zvyklí pracovat na ThinkPadech, to určitě není to problém.

Displej, konektory a výdrž baterie

Display disponuje rozlišením FullHD (1920×1080), což je dnes snad již standardem, v matném provedení, takže okno za zády již není problém. Pozorovací úhel je překvapivě široký, což mě osobně příliš nevyhovovalo, jelikož nemám moc rád, když mi lidé čtou přes rameno.

Testovaný kousek disponoval párem USB konektorů, dvěma konektory Thunderbolt 3 a HDMI konektorem. Vzhledem k malým rozměrům se již nenašlo místo na klasický LAN, ale u testovaného kusu byla přechodka pro jeho připojení součástí balení. No, sice žijeme v době bezdrátových sítí, ale stejně z tohoto řešení nejsem úplně nadšený. Pokud nemáte dokovací stanici tak jsou dvě klasické USB málo a jeden z Thunderboltů při nabíjení zabere nabíječka. A tak se dostáváme k baterii.

Na stránkách výrobce je uveden údaj výdrže baterie 15 a půl hodiny. Musím říci, že v úsporném režimu s lehce staženým displayem jsem při celodenní práci v textových a tabulkových editorech, brouzdání a vyhledávání na internetu s WiFi musel k zásuvce vrátit po nějakých třinácti hodinách. Mimo úsporný režim při práci a poslechu hudby pak mezi 6 – 9 hodinami provozu. Nicméně baterii nabijete na  80 % již za hodinu nabíjení a v úsporném režimu vydrží dalších 12 hodin.

V kombinaci s váhou to z X1 Carbon dělá více než ideální pracovní ultrabook vhodný k častému přenášení.

Komponenty

Verze kterou jsem měl k dispozici disponovala procesorem I7 (Kaby Lake) spolu s integrovanou grafickou kartou Intel HD, 256 GB SSD disk, bluetooth, možnost připojení k 4G LTE síti, WiFi a čtečku otisků prstů. Procesor Intel s technologií Kaby Lake je nejenom výkonný, ale i relativně úsporný. Zarazilo mě ovšem, že při vysokém zatížení má notebook celkem hlasitý ventilátor.

Ultrabook je dostupný ve více variantách jak procesoru tak i disku. Ono 256 GB SSD je sice rychlé úložiště, ale přece jen se v dnešní době zaplní poměrně rychle. WiFi připojení je stabilní a přijímač je silný. Čtečka otisků prstů je umístěna po levé straně touchpadu a rozpoznávání funguje spolehlivě. Připojení k síti 4G LTE jsem bohužel již otestovat nestihl.

Více informací vám přineseme v plnohodnotné recenzi již brzy.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky