Hardwarová klávesnice k Lenovo Moto Z? Přispějte i vy! (aktualizováno)

27. 4. 2017 | 1

Chtěli byste plnohodnotný smartphone bez kompromisů s hardwarovou klávesnicí? Že takový neexistuje? Výhledově ano!

Smartphone Lenovo Moto Z nabízí kromě výborného zpracování a výkonného hardwaru jednu speciální funkci: technologii Moto Mods, která umožňuje připojit na záda přístroje různé druhy příslušenství. Výrobce aktuálně nabízí nejen zadní kryty, ale také přídavnou baterii, projektor, nebo třeba fotoaparát s optickým zoomem (více zde). Doplňky drží na přístroji magneticky, takže není třeba nic „zacvakávat“. Lze je navíc libovolně připojovat a odpojovat za chodu – bez nutnosti restartování telefonu.

Komunita se nyní rozhodla tuto technologii využít a přišla s nápadem (dnes již unikátní) QWERTY klávesnice. Autoři si zvolili cestu crowdfundingu a svůj projekt spustili na serveru indiegogo.com. V cestě za realizací jim stojí „pouze“ 100000 amerických dolarů.

Klávesnice v mnohém připomíná podobné smartphony kolem roku 2010. Má vysouvací konstrukci s možností přizvednutí displeje (zhruba do úhlu 45°). Díky tomu je možné si displej „zarovnat“ do optimální polohy jak při práci vsedě, tak vleže. Tlačítka jsou zarovnaná do pravidelných obdélníků, jak bylo u podobných klávesnic zvykem. Kromě běžné sady tlačítek je navíc vybavena i kurzorovými klávesami a vrchní řada pak v kombinaci s tlačítkem Fn ovládá multimediální funkce. Nad horní řadou kláves se dokonce nachází několik stavových diod. Výrobce plánuje dodávat více verzí (QWERTZ, QWERTY, AZERTY). Jestli bude rozdíl mezi QWERTZ a QWERTY pouze v „natištení“ kláves, nebo půjde o rozdílné přiřazení kláves jako takové, není zatím jasné. Vzhledem k nutnosti nízkých výrobních nákladů ale očekávám, že půjde pouze o softwarovou záležitost.

Výrobce přidává podrobný popis vysouvacího mechanismu i tlačítek jako takových. Ta mají mít zakulacený povrch pro snazší hmatovou orientaci. Samozřejmostí je LED podsvícení. Výrobce dokonce uvádí, že součástí modulu bude zabudovaná baterie, která prodlouží výdrž telefonu, další informace již ale neuvedl.

Na stránkách jsou kromě renderů k dispozici i fotografie prototypu. Lze počítat, že tento modul telefonu přidá na tloušťce a hmotnosti, ale třeba nás výrobce překvapí. Z fotografií je patrná asi jediná přímá nevýhoda: zasunutá klávesnice bude stínit fotoaparátu.

Jsem dlouhodobým fanouškem hardwarových klávesnic a věřím, že si podobné příslušenství své zájemce najde. Oproti podobným předchozím pokusům totiž přichází se vcelku elegantním řešením, které nijak nepřesahuje rozměry telefonu. Podobná vylepšení dělají ze smartphonu Lenovo Moto Z přístroj, který nabízí vývojářům opravdu neskutečné možnosti. Klávesnice by byla uživatelsky velmi příjemná, protože ji nemusíte nabíjet, blokovat si s ní Bluetooth, či zabírat systémový (nabíjecí) konektor.

Stránka nabízí poměrně dost informací a rozhodně na mě působí důvěryhodným dojmem. Aktuálně mají autoři vybráno 51000 dolarů, držíme jim tedy palce! Odkaz na stránku projektu je dostupný zde.

Aktualizováno 4.5.2017: Tvůrcům se podařilo vybrat 115000 dolarů, vybrali tedy o 15000 dolarů více, než bylo pro spuštění projektu potřeba. Napjatě tedy očekáváme příchod tohoto příslušenství na trh!

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky