Tab3 10 Business: dostupný, střídmý a vodu odpuzující tablet (opraveno)

6. 3. 2017 | 2

V dnešní recenzi se podíváme na dostupný 10″ Android tablet, který cílí na pracovní využití – Tab3 10 Business. Lenovo slibuje zvýšenou odolnost, dlouhou výdrž baterie, ochranné a pracovní příslušenství, ale hlavně integraci řešení pro zabezpečení a správu. Co na něj říkáme?

Kvůli chybějícím, zavádějícím a mylným informacím byla recenze dne 7. 3. 2017 autorem upravena a adekvátně aktualizována. Děkujeme čtenářům za upozornění a omlouváme se!

V poslední době jsem zase ukázal slabost a vzal jsem na milost Android zařízení, no a tak mi (po nadšení ze smartphonu Lenovo P2) na stole přistálo další. Tentokrát se jedná o 10″ Android tablet Lenovo Tab3 10 Business, který se dá krátce shrnout v několika bodech – předně nabízí zvýšenou odolnost, je typický celkem dostupnou cenovkou (6 000 Kč za verzi s Wi-Fi a cca 7 000 Kč za verzi s LTE) a „byznysově“ usedlý design podporuje softwarem a příslušenstvím určeným do pracovního prostředí. Konec ale obecného tlachání, pojďme se podívat na (tentokrát trošku kratší) recenzi!

Vzhled, zpracování, odolnost a hydrofobie

Jak jsem již nakousl v úvodu, vzhled testovaného Tabu3 je velmi strohý, což však – přiznejme si – odpovídá určení – těžko si představíme na pracovišti růžový či zlatý tablet. U jiných tabletů si Lenovo ku příkladu často hraje s barvami a musím říct, že tmavě modrá nebo i žlutá (u malých modelů) působí svěže a zajímavě. Tab3 10 Business však tohle neřeší – cílem je praktický a zároveň zcela střídmý (až nudný) design. A pokud takhle vážně znělo zadání (je to dost pravděpodobné…), designéři Lenovo splnili úkol na jedničku.

Přední strana tabletu na pohled působí zcela standardně – najdeme zde 10″ displej překrytý tvrzeným sklem Gorilla Glass pro vyšší odolnost. Rámeček displeje je standardně černý a sklo je rovné, bez zaoblení. Kolem najdeme šedý, metalický (nikoliv kovový!) rámeček, který navazuje na jednolitá záda sahající až do boků. Plastová záda tabletu jsou zajímavě nezajímavá – barva je samozřejmě černá („břidlicová černá“) s drobným světlejším vzorkem, takže ve výsledku působí spíše jako tmavě šedá. To by byla ta nezajímavá část. Co však zaujme na pohled, ale víc na dotyk, je „pogumovaná“ povrchová úprava plastu, která připomíná starší ThinkPady a je velice příjemná na dotyk, takže se i zařízení mnohem lépe drží v ruce. Pak mě zaujala mřížka reproduktorů, která se opticky táhne po celé délce horní části zad. Má bodovou strukturu s vsazeným logem Dolby (k tomu se dostaneme) a je uprostřed přerušená čočkou kamery. No a chytré je použití nového loga „Lenovo“ jako krytky slotu pro MicroSD kartu.

Tablet se chlubí certifikací odolnosti IP52, což znamená částečnou odolnost vůči prachu a odolnost vůči kapající vodě, které bylo dosaženo aplikací hydrofobní nanotechnologie P2i (zajímavé na této technologii je, že zařízení je po její aplikaci hydrofobní celé, nikoliv pouze jeho vnější povrch). Když se tabletu dotkne voda, má to stejný efekt, jako když navoskujete auto – tekutina se shlukne do kuliček a steče z povrchu dolů. Nemůžu si ale odpustit poznámku – IP52 je sice zajímavý prodejní argument, protože se na tento stupeň odolnosti můžete spolehnout (takříkajíc na to „máte papír“), nicméně IP52 pro mě představuje odolnost, kterou by měl splňovat v podstatě každý tablet či mobil, pokud má vydržet opravdové každodenní používání. Ale abych nebyl příliš tvrdý a nespravedlivý – Lenovu rozhodně patří uznání za použití moderní hydrofobní ochrany, která rozhodně není standardem a díky které si může být uživatel jistý, že mu i takto dostupné zařízení (v kombinaci s tvrzeným sklem) jen tak neumře.

Ze zpracování mám celkově veskrze pozitivní dojmy – díly lícují, nekoná se žádné vrzání či skřípání, tělo je adekvátně tuhé ve zkrutu i při vyvinutí tlaku. Dodám ještě rozměry a váhu, které jsem opomněl v předchozích odstavcích. Půdorys 247 × 171 mm odpovídá 10″ tabletu s běžným rámečkem, tloušťka 8,9 mm rozhodně neurazí a váha 509 g v ruce působí adekvátně, takže se tablet nezdá ani těžký, ale ani příliš lehký.

Obraz a zvuk

10,1″ displej v Tab3 10 Business spoléhá na prověřenou a oku celkem sympatickou zobrazovací technologii IPS, která je – i ve své ekonomické podobě – typická širokými pozorovacími úhly, slušným podáním barev, stejně tak použitelným kontrastem spolu s dostatečně tmavou černou. Lenovo zvolilo rozlišení WUXGA, tedy poměr stran 16:10 a 1 920 x 1 200 bodů, což na 10″ úhlopříčce poskytuje hustotu cca 225 bodů na palec. Zobrazení je tak standardně prokreslené, vysokou ostrost tedy nečekejte (a popravdě jsem měl občas i pocit, že škálování obrazu – ať už vinou systému, ovladačů či samotného hardware – nebylo úplně optimální, a tak i ostrost se zdála nižší, než by se na panel těchto parametrů slušelo). Použití tabletu venku za jasného počasí je obtížné i za maximálního jasu, displej v takovém prostředí příliš čitelný není.

Pravda ale je, že ve výchozím stavu je zobrazení – zvláště v porovnání s dražšími IPS panely, o AMOLED v telefonech ani nemluvě – poněkud ploché, což je dáno použitím relativně levného displeje, nicméně barevnost i kontrast se dají celkem úspěšně dohnat skrze technologii MiraVision od MediaTeku, kterou najdete v nastavení tabletu. Zde si můžete obraz přizpůsobit vašim potřebám, případně vybrat některý z přednastavených profilů a automatické vylepšení kontrastu. Samozřejmě nečekejte zázraky, softwarem omezení hardware neobejdete, ale můžete si skutečně pomoci (já osobně jsem rád používal režim barev „žívý“, kde vynikly především teplé barvy).

Displej jako takový je tedy standardem dané cenové kategorie, kde jsem byl však zklamaný, byla kategorie zvuku. Tab3 10 Business se pyšní logem „Dolby“ v mřížce reproduktorů, má certifikaci a rozšíření Dolby Atmos, no a tak jsem očekával, že také zvuk linoucí se z reproduktorů na zadní straně tomu bude korespondovat. To byl však naivní omyl – vestavěné reproduktory nabízí velmi plochý, neprokreslený a také nepříliš hlasitý zvuk, ani rozšíření Dolby s jejich projevem nijak zásadně nepohne. Škoda!

Připojení, konektory, ovládací prvky

Jak jsem zmínil, z obecného hlediska jsou k dispozici dvě konfigurace Tab3 10 Business – levnější bez LTE připojení, tedy s kombinací Wi-Fi a Bluetooth, a dražší varianta s LTE modemem. Konfigurace, kterou jsem dostal na test, patří právě do té první kategorie bez LTE modemu, a tak nabídne dvoupásmovou Wi-Fi splňující standardy 802.11 a/b/g/n/ac (nicméně anténní soustava je pouze 1×1), Bluetooth 4.0, NFC (to je docela příjemné překvapení) a samozřejmě GPS. Jen pro úplnost, LTE model je jednak doplněný o 2G/3G/LTE modem (čili používá i jinou čipovou sadu), A-GSM, ale samozřejmě také o slot na mikro SIM.

Z konektorů je to pouze microUSB na levé straně sloužící jednak pro nabíjení, jednak pro připojení příslušenství (včetně podpory OTG a rozbočovacích Y kabelů pro nabíjení a data) a spolu s dokoupitelným dockem se promění v hub, LAN a třeba i čtečku SD karet. Na horní straně je to ještě 3,5mm sdružený audio jack a na pravoboku pod krytkou s logem Lenovo slot na microSD karty (a v případě LTE verze také slot na microSIM).

Poslední zmínkou budou ovládací prvky. Zde ale budeme docela rychlí, jelikož jsou pouze dva a oba na levé straně – je to nesmrtelná a nutná kombinace vypínače a kolébky ovládání hlasitosti.

Systém a aplikace

Po vybalení jsem našel tablet již s aktuální verzí Androidu 6 (Marshmallow), v tomto případě však budu netradičně stručný, ale musím uznat, že mě to těší – operační systém je totiž veskrze nedotčený, nenajdeme zde téměř žádné viditelné úpravy od Lenova, pouze pár předinstalovaných aplikací, které lze bez problému odinstalovat, nějaká ta aplikace z balíčku Lenovo DOit (jmenovitě SHAREit a SYNCit HD), dvě či tři položky v nastavení (jako zmíněný MiraVision) a Lenovo Launcher, který však kopíruje Google Launcher (jen s tím rozdílem, že je tu a tam něco maličko jinak rozložené, nebo že chybí stránka Google při potažení doprava na hlavní obrazovce).

Android v práci

Lenovo však píše, že Tab3 10 Business nabízí „řešení pro práci“ a poznamenává, že tablet disponuje vestavěným prostředím pro řízení zabezpečení a správy v podnikovém prostředí. Každodenní realitou je, že se tablety a mobily ve firemních sítích vyskytují (ač zrovna Androidy mnohé firmy blokují), a tak jakýkoliv krok vstříc zvládnutí jejich správy „ajťáci“ ocení.

V tomto případě se jedná o řešení Android for Work („Android v práci“) přímo od Google, které je nativně dostupné od Androidu 5 (a stažitelné pro Android 4) a cílí právě na korporátní využití zařízení na platformě Android. Řešení dokáže nejenom skrze některý ze systémů pro správu mobilních zařízení (EMM) řídit desítky politik a zásad zabezpečení, správy, připojení, ale je schopné také řídit, které aplikace je na zařízení možné instalovat nebo dokonce oddělit pracovní aplikace, data a notifikace od těch osobních, takže vám i při vzdáleném smazání zařízení váš zaměstnavatel nemůže ovlivnit osobní data, nebo si vypnete pracovní notifikace během víkendů či mimo pracovní dobu. Pracovní aplikace jsou dokonce oddělené od těch ostatních a označené speciální ikonkou (odznáčkem aktovky). Tablet samozřejmě podporuje i šifrování, které je mimochodem automaticky aktivní (to chválím), a nativně nabízí podporu Exchange účtů v předinstalovaném klientovi.

Výkon a napájení

Testovaná varianta Tab3 10 Business disponuje – podobně jako spousta dalších Lenovo Tab tabletů druhé a třetí generace – cenově dostupným čtyřjádrovým procesorem z dílny MediaTeku s 28nm výrobním procesem v kombinaci s grafickým čipem ARM Mali-T720. V tomto případě je najdeme obohacené o 2 GB RAM a vnitřní 32GB úložiště (jež lze rozšířit microSD kartou).

Testovaná konfigurace:

  • CPU: MediaTek MT8161 SoC ARM (LTE verze má MT8735), 1,3 GHz, 4 jádra, 64 bitů
  • GPU: ARM Mali-T720
  • RAM: 2 GB LPDDR3
  • Úložiště: 32 GB eMMC

Součtem těchto parametrů je sice základní, zato však dostatečný výkon, který sice nenadchne, ale rozhodně neurazí. Není to tablet na hraní, ani není vyloženě vhodný na náročný multitasking, ale musím s klidným svědomím říct, že si při používání vedl velmi dobře, nesetkal jsem se (ani při instalaci moha aplikací a současném prohlížení webu či čtení e-mailů) s žádnými záseky, chod byl veskrze plynulý. Při rychlém přepínání mezi aplikacemi již samozřejmě bylo znát, že hardware už nemá rezervy, ale stále situaci zvládal tak, že jsem jako uživatel neměl pocit, že by tablet reagoval na příkazy se zpožděním.

O šťávu komponentám se stará vestavěná dvoučlánková baterie se 7 000 mAh, kterou nabíjí dodávaný 11W adaptér s microUSB kabelem. Lenovo výdrž tabletu označuje za „dlouhou“, případně řečí oficiální specifikace „až 17 hodin“. Realitou je, že tablet vydrží zhruba 12-14 hodin aktivního používání, ve spánku vydrží pár dní.

Fotoaparáty

Vážení čtenáři, v této sekci budu stručný, jelikož žádný tablet, se kterým jsem se doposud setkal, nenabídl slušný fotoaparát, nečekal jsem zázraky ani od Tab3 10 Business a moje očekávání bylo taky správné. Na druhou stranu snad není člověka, který by si kupoval tablet kvůli focení…

Budu tedy mluvit spíše řečí čísel a obecného zhodnocení situace… Inu, zadní, tedy hlavní fotoaparát nabízí rozlišení 8 MPx včetně automatického ostření. Kvalita fotek je průměrná až slušná za dobrého osvětlení (např. při focení venku), jinak spíše podprůměrná, ale jako nouzové řešení, pokud není nic jiného k dispozici, samozřejmě postačí – ostření je celkem rychlé (ač ne vždy příliš přesné), snímání je o něco pomalejší, hledáček fotoaparátu je pomalý. Přední 5MPx kamera nad displejem (určená především pro video hovory) má již ohnisko pevné a fotky, které pořizuje, jsou samozřejmě horší než ty z fotoaparátu hlavního, především co do ostrosti a jemnosti, svůj účel ale splňuje.

Natáčení videa je jiný příběh, kvalita vážně není dobrá – viz níže:

Příslušenství a doplňky

Jak jsem krátce zmínil, aby Lenovo kompletně vybavilo Tab3 10 Business do práce, nabízí také samostatně (a za rozumnou cenu) prodávané příslušenství, jako je nárazuvzdorný ochranný kryt se stojánkem (díky kterému tablet přežije i nejeden pád), pouzdro s podpěrou (pro běžné nošení) nebo T-Hub se síťovým a obrazovým výstupem.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky