CES 2017: Nový ThinkPad X1 Carbon a X1 Yoga pro rok 2017

6. 1. 2017 | 14

Jak se už stalo téměř zvykem, Lenovo na CESu představuje také (top) modely z business rodiny ThinkPad. Proto si v Las Vegas odbyly svou premiéru ThinkPady X1 Carbon a X1 Yoga.

Řada ThinkPad X1 vždy představovala unikátní zařízení (nejen v rámci nabídky ThinkPad či Lenovo) – určitý exkurz ze zažitých standardů, skrze který Lenovo prezentovalo budoucí technologie, nové konstrukční prvky, speciální materiály nebo jen jedinečné provedení a design. Zařízení z rodiny X1 jsou tak kombinací pracovní výbavy střižené moderními technologiemi a prémiovým zpracováním, výsledkem čehož obvykle končí na stolech či v brašnách vysokých manažerů.

Pokaždé, když Lenovo představilo novou generaci řady ThinkPad X1, sklidilo obdiv a zapříčinilo určitý „wow“ efekt. Nedá se však říct, že se (vždy) jednalo o revoluci, spíše naopak se v posledních dvou či třech letech řada spíše evolučně vyvíjí a namísto do očí bijících novinek či změn toho více skrývá a nechává odhalit uživatele. Ale nikdy si neodpustí zazářit alespoň v kategorii váhy případně tenkosti provedení.

Co si na nás Lenovo připravilo tento rok?

ThinkPad X1 Carbon 2017

Notebook (resp. Ultrabook) klasické konstrukce představuje v rodině ThinkPad X1 model X1 Carbon. Jednou z jeho domén vždy bylo úžasně kompaktní, tenké a lehké provedení, v čemž nezklame ani letošní model – jeho váha začíná na 1,14 kg při tloušťce necelých 16 mm, to vše díky konstrukci, kterou z velké části tvoří odolná karbonová vlákna, která překonávají v pevnosti slitiny hliníku, přitom dramaticky snižují váhu.

A – jak už se stalo tradicí – nabídne notebook 14″ displej v těle běžného 13″ notebooku. Po vzoru loňské generace máme na výběr dva IPS panely: buď Full HD variantu (toto rozlišení po zkušenostech na 14″ nedoporučuji), nebo jemné QHD (2 560 x 1 440 bodů) rozlišení, oba se svítivostí 300 nit.

Drobné změny (mimochodem nejen u tohoto ThinkPadu) doznala klávesnice – podle všeho bude její mechanika shodná, tvar a klenutí kláves rovněž, o TrackPointu s vyhrazenými tlačítky nemluvě. Lenovo maličko zapracovalo na rozložení (kde se např. trochu „provzdušnil“ blok kurzorových šipek s PgUp a PgDn, které už jsou viditelně oddělené a mají maličko jiný tvar), ale taky značení kláves, které vychází vstříc oběma táborům – jak těm, kteří používají F1-F12, tak těm, kteří preferují speciální funkce, jako je ovládání jasu.

Bezdrátová konektivita je špičková – základem je Wi-Fi a Bluetooth 4.2 od Intelu i s NFC, v nejvyšší konfiguraci i s podporou bezdrátového dokování WiGig. K dispozici budou také modely s LTE-A modemem Qualcomm Snapdragon X7 pro případy, že je třeba pracovat za chodu.

ThinkPad X1 Carbon je společník na cesty. V takových situacích však zásuvku hned nenajdete. A když najdete, zas tak dlouho se u ní nezdržíte. Proto i v této generaci přichází Lenovo s dlouhou, až 15hodinovou výdrží na baterii a rychlým nabíjením – během 60 minut nabijete 80 % baterie pro dalších až 12 hodin práce.

Všechny ThinkPady dokují. To je pro Lenovo už asi 2 roky dogma. Letos díky nástupu USB-C a Thunderboltu 3 přechází ThinkPady X1 na tuto technologii také pro dokování. Co to znamená v praxi? Jedním maličkým konektorem nejenom notebook nabijete, ale také jej zadokujete a rozšíříte až o dva digitální 4K displeje.

Celkem mě překvapilo, že v ThinkPadu X1 Carbon najdete hned dvě zařízení pro biometrické  přihlašování, samozřejmě plně podporující Windows Hello. V první řadě to je klasický (i když moderní, dotykový, a tedy velice rychlý) snímač otisků prstů a v druhé řadě je to infračervená kamera pro rozpoznávání tváře.

A jedna třešnička na závěr: ThinkPad X1 Carbon nabídne Windows 10 Pro v tzv. „Signature“ edici, tedy bez jakéhokoliv dodatečného software, aplikací, zkušebních verzí a podobně – pouze s Windows, ovladači a nezbytnými podpůrnými aplikacemi.

Vedle pro ThinkPad klasické černé barvy máte možnost zvolit si také stříbrné provedení – zde už je to na vkusu každého soudruha. Notebook by měl být mezinárodně dostupný od února 2017 za cenu od 1 349 USD (odhad pod 45 000 Kč), QHD displej až od léta.

ThinkPad X1 Yoga 2017

ThinkPad X1 Yoga z Carbonu přímo vychází – je to jeho ohebnější, konvertibilní sourozenec, který sdílí stejné technologie a komponenty, ale koncept tenkého stroje obohacuje o 360° panty a dotykový displej pro čtyři režimy (notebook, stojánek, stan, tablet). Nemusíme se tak proto zdržovat popisem, který je veskrze shodný s výše zmíněným „klasickým“ Carbonem, X1 Yoga na jeho základu staví a přidává pár dodatečných vychytávek spojených s vícerežimovým provedením.

Máme před sebou dotykové zařízení, a tak je zde alfou i omegou displej. X1 Yoga také nabídne 14″ panel s Full HD, nebo QHD rozlišením, nicméně zde je možné zvolit také 14″ QHD OLED displej s nevídaným kontrastem a podáním barev.

X1 Yoga disponuje jiným tvarem základny, především okolí klávesnice a opěrek. Lenovo ještě vylepšilo koncept „schovávací“ klávesnice, kdy se na dřívějších business modelech zařízení Yoga klávesnice překryla do roviny svým rámečkem (tzv. „lift’n’lock“) tak, aby vytvořila jednolitý povrch a při používání zařízení v ruce jako tabletu vám klávesy nepřekážely. S letošním ThinkPadem X1 Yoga jde Lenovo ještě dál – celý povrch opěrek a okolí klávesnice je nyní jednolitý a v jedné rovině, ze které vystupují jen klávesy. Po otočení displeje se klávesy schovají do těla notebooku (tzv. „Wave Keyboard“), čímž vytvoří jednu velkou, zcela rovnou plochu, zároveň s tím se ještě vysunou gumové výstupky pro případné měkké dosednutí na desku stolu. Nápad je to na první pohled skvělý, osobně mě však zajímá, jak bude řešení rovné plochy s vystupujícími klávesami pohodlné při psaní. Uvidíme!

Dotykový displej jsme již probrali, ale tím business konvertibl jen začíná! Dotykové pero je – zvlášť s podporou Windows Ink a nadcházející Creators aktualizací pro Windows 10 – další zásadní součástí úspěchu. ThinkPad X1 Yoga ve svém těle ukrývá vyhrazené lůžko pro takové pero, ve kterém se navíc ještě nabíjí.

Také ThinkPad X1 Yoga bude k dispozici jak v černé, tak stříbrné od února 2017 za cenu startující na 1 499 USD (teoreticky pod 50 000 Kč).

Co na novou generaci ThinkPadů X1 říkáte? Jak se vám líbí pozměněná klávesnice? A co Thunderbolt nebo Windows 10 Signature Edition? Podělte se s námi v diskusi!

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky