Lenovo A5000 – dlouhodobý test neobyčejně dobrého lowendu

12. 10. 2015 | 2

the-lenovo-a5000-with-long-battery-life-appeared-in-russia-0

Nejednou jsem řešil otázku, jakožto kluk, o kterém si okolí myslí, že „rozumí těm Internetům a elektronice“ (což u spousty laiků je bohužel množina od autoalarmu, přes TV satelity, až po hackování kde čeho), jaký typ elektroniky koupit, který je opravdu dobrý, ale nestojí téměř nic. Jako obvykle je to ožehavé téma, protože když někomu něco doporučejete, tak nechcete, abyste za dva týdny poslouchali, že to zařízení za nic nestojí. Co tedy doporučit, pokud za Vámi přijde známý, který chce opravdu dobrý smartphone, ale stojí absolutní minimum? Dříve bych řekl – nekupujte si smartphone, nebo ještě rok šetřete. Nyní vím, že takový smartphone existuje, a to dokonce od zavedeného, „značkového“ výrobce – Lenovo A5000. Ano, telefon za 4000,- včetně DPH a je opravdu dobrý. Pokud chcete vědět proč, pak čtete ten správný článek.

Telefon nyní používám více než půl roku. Za tu dobu jsem jej používal několik měsíců jako primární telefon, protože má dual SIM funkci, ale také jako sekundární telefon, kdy jsem měl hlavní SIM kartu v jiném telefonu. Začneme tedy s tou trochou suché teorie:

Parametry

  • displej: 5.0″ IPS 1280×720 294 dpi
  • CPU: Media Tek MT6582 Quad core 1.3 GHz
  • paměť: 1GB, interní úložiště 8GB, microSD až 32GB
  • fotoaparát: 8MPx, autofocus, LED blesk
  • sekundární fotoaparát: 2MPx
  • baterie: 4000mAh, nevyjímatelná
  • konektivita: Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0 A2DP, GPS (s podporou A-GPS), FM rádio, Dual SIM (1x standardní, 1x mini)
  • OS: Android 4.4.2 (5.0.1 OTA update)
  • rozměry: 140 x 71.4 x 10 mm
  • hmotnost: 160g

Obsah balení

Smartphone je, jak je dnes již zvykem, dodáván v krabičce půdorysně ne o moc rozměrnější, než je sám telefon. V balení najdeme samozřejmě telefon a příslušenství ve formě prachobyčejných bílých sluchátek (u černého telefonu), nabíječky, která je nezvykle rozměrná a také micro USB kabelu, který je taktéž bílý. Nepostřehl jsem, kdy začalo být normální, že výrobci dávají i k černým telefonům bíle příslušenství, ale přijde mi to nevhodné. Minimálně mě se to nelíbí a nejsem z toho nadšený. Jediné, ale o to příjemnější překvapení, je přítomnost základního plastového krytu pro telefon. Sice je to opravdu nejzákladnější možný kryt a za pár měsíců používání Vám začne praskat, ale i tak je opravdu nečekané, že k telefonu za 4 000,- dostanete „zdarma“ i kryt. Na krabičce je ještě informace, že by měla být přibalen taktéž fólie na displej, ovšem ta v mém balení chyběla, takže předpokládám, že mám kus z nějaké první vlny, do které se fólie nedostala. Nakonec, aby bylo uživateli učiněno za dost, v balení nalezneme obvyklý papírový návod.

DSC02022

DSC02023

Balení jako takové tedy ničím nepřekvapí, svoji hlavní funkci, tj. ochránit obsah, plní určitě dobře. Jediným nezvyklým prvkem pro mě zůstávají nestandardní rozměry napájecího adaptéru. Adaptér ma relativně běžné parametry 5.2V a 2A na výstupu, takže telefon nabije během 2-3h, ale jeho rozměry jsou oproti adaptérům se stejnými paramtery dvojnásobné. Možná šetření na komponentech. Nic jiného mě nenapadá.

Vzhled a zpracování

Celý telefon se řídí heslem „v jednoduschosti je síla“. No dobrá, pravděpodobnější verze je taková, že z rozpočtového oddělení zaznělo „v jednoduchosti je úspora“. Ať tak, či tak, výsledek je velmi slušný. Telefon působí celkově velmi elegantně a zpracování nepůsobí vůbec lacině, naopak bych řekl, že výrazně vyčnívá nad svou třídu v dobrém slova smyslu.

Přední straně telefonu samozřejmě dominuje 5″ displej, který podblíž kratší strany spodní má shluk tlačítek standardního rozvržení – menu, domů a zpět. V tomto okamžiku z mé strany bohužel musí zaznít výtka, která je poplatná pro hodně telefonů značky Lenovo – tlačítka nejsou podsvícená. Jednotlivé symboly jsou znázorněny jen stříbrnou barvou, a tak se uživateli bude stávat, že někdy, obzvlášť za špatných světelných podmínek (noc), se bude „trefovat“ do tlačítka třeba na podruhé. Není to opravdu nijak zvlášť vzácná situace, jejíž frekvence je ještě umocněna reakčním okolím tlačítek – musíte se trefit opravdu přesně na symbol. Na tomto telefonu nefungují tlačítka ve zhruba třetinách prostoru pod displejem, jak jsou občas uživatelé z některých smartphonů zvyklí. Nad displejem nalezneme staré logo Lenovo, reproduktor pro hlasové hovory a přední videokameru. Toď vše, bohužel zde chybá notifkační LED dioda, což je prvek, který na tomto telefonu postrádám zřejmě nejvíce.

DSC02024

DSC02029

DSC02030

Boční strany telefonu jdou v duchu nastoleného designu. Tvoří je dva přechody – z lesklého plastu (piano), který je okolo displeje a matné stříbrné linky, která je podél celého přístroje a z této linky a matného plastu, který tvoří zádní kryt. Narušení tohoto uspořádání nalezneme jednou na horní straně zařízení, kde je 3,5mm jack pro sluchátka a micro USB konektor pro napájení a přenos dat a podruhé na pravém boku, kde je power tlačítko a kolébkové tlačítko pro ovládání hlasitosti. Zadní kryt je matný a naruší ho jen čočka 8MPx fotoaparátu s LED bleskem, logem Lenovo a stříbrnou „mřížkou“ pro reproduktor.

DSC02026 DSC02027

Pokud odděláme zadní kryt telefonu (to je jediný úkon, který je uživatel schopen udělat), vidíme, že většinu těla tvoří baterie s nezvykle vysokou kapacitou. Odhalí se nám také sloty pro obě SIM karty a microSD kartu. Bylo pro mě překvapením, že k baterii je fyzicky přístup, ale není uživatelsky vyměnitelná – zvláštní.

DSC02031

DSC02032

Co si budeme vypisovat, jeden obrázek vydá za tisíc slov, jak říká jedno lidové přísloví ze staré Číny.

Výkon

Lenovo A5000 je vybaven procesorem MediaTek MT6582, který má čtyři jádra, jejichž tempo by mělo být až 1.3GHz. V kontextu dnešních smartphonů, kdy se do běžné nabídky zařadily osmijádra a čtyřjádra mívají často i kolem 2,5GHz, hodnota 1,3GHz není vysoká, ale považte, že je v telefonu za 4 000,-. Z pohledu náročnějšího uživatele telefonu si myslím, že výkon procesoru je „tak akorát“. Na drtivou většinu běžných činností je naprosto dostačující, ovšem stávají se situace, kdy telefon začíná být poměrně dýchavičný. Tato situace nenastává často, například 1-2x denně (samozřejmě záleží na tom, co s telefonem provozujete). Nikdo z laiků v mém okolí by si těchto drobných zádrhelů pravděpodobně nevšiml, ale protože jsem zvyklý běžně používat mnohem výkonnější smartphone, tak si těchto situací příležitostně všimnu. Abych to tedy shrnul, smartphone určitě není pomalý, výkonu má tak akorát pro běžného uživatele, který sice využívá moderních schopností smartphone skrz jeho aplikace. Pro hráče her, technologické fandy a hodně náročné uživatele už výkon navíc nemá.

2015_10_10_10.36.33

Další faktor, který ovlivňuje celkovou výkonnost systému je určitá vyladěnost operačního systému pro hardware telefonu. Z počátku, kdy jsem na A5000 používal Android 4.4.2, jsem příležitostně postřehl nějakou aplikaci, která spadne, nebo se pravidelně trochu „sekne“ v určitém místě. Toto chování lze vyčítat programátorům z Lenova. Po upgrade na Android 5.0.1 pozoruji mnohem lepší vyladěnost systému, pády a „sekání“ prakticky zmizely a telefon funguje k naprosté spokojenosti rychleji, plynuleji a má vyšší výdrž na baterii. Telefon se, vzhledem k nevysokému výkonu procesoru, nijak zvlášť nezahřívá ani v okamžiku, kdy jej opravdu vytěžujete.

Baterie

Akumulátor je opravdu velkou devizou tohoto zařízení. Jeho kapacita činí rovných 4000mAh, což je hodnota, které nedosahují ani nejdražší telefony. Výstupem těchto parametrů je samozřejmě nezvykle dobrá výdrž na baterii, která je v rozmezí od tří dnů, do jednoho měsíce. Tři dny výdrže (v extrému dva) bylo opravdu intezivní využívání telefonu na cokoliv – navigace, prohlížeč, čtení knih, foťák a to celé v provozu dvou SIM karet. Měsíc výdrže je druhý extrém, tedy telefon s jednou SIM kartou, bez přístupu na Internet. Tedy telefon jen na volání (několika hodin týdně) a ne mnoho SMS zpráv. Nabíjení tohoto vysokopacitního akumulátoru trvá s přiloženou nabíječkou (nebo jinou, obdobných parametrů) zhruba 2-3h.

2015_10_10_10.37.58

Displej

Zobrazovací jednotka, dobrá tedy, displej tohoto telefonu je naštěstí typu IPS. Naštěstí říkám protože jsme jednou měl tablet s TN displejem a to byla opravdová katastrofa, který se na rozdíl od TN displeje v notebook, nebo monitoru, opravdu nedala použít. Jednoduše z důvodu, že telefon/tablet neustále mění naklonění displeje k uživateli a není tedy vhodné, aby se také výrazně měnila kvalita zobrazení. Zpět k A5000 – displej je tedy typu IPS se základním rozlišení 1280×720. Pokud si položím vedle sebe pro srovnání telefon s rozlišením Full HD, tak samozřejmě uvidím rozdíl v jemnosti displeje (v tomto případě i v kvalitě podání barev), ale pokud používám jen A5000, tak mi nižší rozlišení vůbec nevadí, stejně tak podání barev je v této cenové relaci velmi důstojné.

Zvuk

Telefon má jeden poměrně velký reproduktor na své zadní straně. Reproduktor je dobře umístěn tak, aby ho uživatel nezakrýval dlaní a zároveň, aby při položení na rovnou desku stolu nebyl zakrytý. Navíc je v místě umístění reproduktoru jakési zaoblení zadního krytu, které způsobuje, že telefon hraje ještě lépe, pokud je položený na desce, než „volně ve vzduchu“. Prvních asi 75% úrovně hlasitosti je ralativně čistý zvuk bez zásadního zkreslení, ale i výraznějších nižších tónů. Pokud telefon zesílíte na jeho maximum, tak lze již nějakou úroveň zkreslení slyšet.

Fotoaparát

Hlavní fotoaparát se chlubí 8MPx a vzhledem k tomu, že je to poměrně nákladná položka, tak je vidět, že se zde šetřilo. Focení vyžaduje opravdu klidnou ruku, abyste neměli rozmazané fotografie a dostatek světla. V opačných podmínkých kvalita fotografií strmě klesá. Telefon je samozřejmě vybaven LED bleskem, který do určité míry dokáže světelné podmínky vylepšit. Fotoaparát bych tedy označil za pouze příležitostný – na dovolenou si jen tento telefon rozhodně neberte. Rozsudek nad fotoaparátem je velmi individuální, nechť tedy každý posoudí sám dle snímků, jestli je pro něj kvalita fotografií dostatečná.

Konektivita

Telefon je samozřejmě vybaven Wi-Fi, a to rovnou splňující standardy b/g/n. Sice je to dnes už běžné, ale přesto mě příjemně překvapuje, že telefon za 4000,- disponuje wlan adaptérem splňující normu N. A5000 umí samozřejmě vytvořit hotspot, na který se můžete připojit například notebookem. Citlivost na Wi-Fi signál se mi zdá naprosto v normě a rychlost přenosu také.

Zařízení bohužel nedisponuje LTE technologií, technologické maximum mobilních sítí je tedy generace 3,5 – H+. Zatím v tom nevidím problém, protože LTE zdaleka není tak rozšířené mimo velká města a zároveň tu máme velmi rozšířené sítě 3,5 generace, takže konektivita na A5000 je dostatečná. Do budoucna, kdy se budou rozšiřovat zejména sítě LTE, by to mohlo představovat problém, ale věřím, že to je otázkou několika let.

A5000 samozřejmě dipsonuje GPS modulem, a to rovnou ve verzi A-GPS, která je mnohe rychlejší a v určitém slova smyslu přesnější. Bohužel musím konstatovat, že GPS je oproti dražším telefonům výrazně pomalější, méně přesné a zafixovaná poloha zdaleka není tak stabilní. Vzpomínám si, že prakticky stejně se choval Lenovo S660, který má, nenáhodou, stejný chipset, tudíž i stejný GPS modul.

Jednou z opravdu neočekávaných výhod v tomto cenovém segmentu je fakt, že A5000 je schopen dual SIM provozu. Jedna karta je standardní velikosti, druhá je mini. Jak už jsem popsal v recenzi na S660, telefon si s dvěma SIM kartami poradí dobře. Vždy, když je třeba udělat nějakou akci, kde je třeba se rozhodnout mezi tím, kterou kartou se daný úkon má provést, tak se Vás telefon zeptá. Například pokud chcete někomu zavolat, jednoduše si zvolíte ze které SIM karty chcete volat. Také je třeba nastavit jakou SIM kartu si přejete používat pro připojení k Internetu – mobilní data umí oba sloty, ale nastavit jde pochopitelně jen na jeden.

Závěr

Na smartphone Lenovo A5000 je třeba pohlížet optikou na jeho cenu. Samozřejmě lze říci, že fotoaparát není nic extra, displej má rezervy a výkon je „pouze“ tak akorát. Nicméně, co lepší dostanete za 4000,-? Obávám se, že výběr nebude moc velký, takže ano, Lenovo A5000 je opravdu dobrá volba v kontextu této ceny. Již jsem ho doporučil a uživatelka ho ke spokojenosti používá několik měsíců.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky