Problém se scrollováním s vyměněným TrackPadem pod Windows 10 (aktualizováno)

11. 8. 2015 | 10

Pokud jste se inspirovali naším článkem nebo mnoha uživateli na internetových diskusích a blozích a vyměnili jste si na loňském ThinkPadu TrackPad za nový 3+2 clickpad z ’50 ThinkPadů, po upgrade na Windows 10 jste narazili na velmi nepříjemnou věc – rolování TrackPointem nefunguje v „Metro“ aplikacích. Co s tím?

Aktualizace 24. 8. 2015: Po vydání nové aktualizace ovladače, kterou samozřejmě Windows 10 automaticky nainstaloval a přepsal „mou“ instalaci, jsem byl opět na začátku. Dohnalo mě to alespoň k tomu, abych problém řešil a přišel jsem na zajímavou věc – celý dlouhý postup v tomto článku je zcela zbytečný, stačí přeskočit na „Instalace správného ovladače“ a restartovat.

Na Windows 10 mnozí z nás čekali kvůli mnoha vítaným změnám a novinkám, které přináší (ať už vás zajímal návrat „klasické“ nabídky Start chytře kombinované s dlaždicemi, rozšíření systému do většího množství zařízení, nový Store, prohlížeč Edge či DirectX 12). Nebo vás prostě jen zaujal upgrade zdarma. Windows 10 však přináší ještě jednu novinku, která zároveň dává tušit další vývoj systému – spoléhá ve velké míře na „moderní“ rozhraní (tedy to, které jsme dříve nazývali „Metro“). Windows 10 používá ve výrazně větší míře tento nový typ aplikací, a to také v rámci operačního systému jako takového (např. celé moderní ovládací panely či nastavení jsou v tomto rozhraní, prohlížeč Edge jakbysmet a nabídku Start nevyjímaje). Kromě toho, že „desktopové“ a „moderní“ aplikace vypadají na pohled trochu jinak, najdeme zde ještě jeden rozdíl – funguje u nich jinak třeba i takové rolování myší.

No a to je kamenem úrazu pro uživatele, kteří vyměnili u loňského modelu ThinkPad jednolitý TrackPad za 3+2 clickpad se třemi vyhrazenými tlačítky pro TrackPoint z současné generace ThinkPadů. Ovladače zařízení UltraNav spoléhají na spoustu vedlejších pomocných utilit, které zachytávají rolování a následně jej přenáší do aplikací, ve kterých používáte myš. Ovladače pro Windows 7, 8 či 8.1 nebyly uzpůsobené pro nový styl rolování v moderním rozhraní Windows 10, a tak rolování TrackPointem po výměně ve Windows 10 s doporučeným a jediným funkčním ovladačem nefunguje.

Hned po upgrade na Windows 10 byla toto jediná věc, která mě trápila. Být to něco méně důležitého, asi bych jen mávl rukou, ale TrackPoint používám, pokud není notebook v docku, výhradně a rolování je alfou a omegou práce na notebooku. Co tedy s tím? Existuje několik řešení (odinstalovat ovladač a používat výchozí Windows, který však nenabídne spoustu funkcí ovladače UltraNav, případně se vrátit k TrackPadu a 3+2 clickpad – prozatím – uložit k ledu). Tato řešení mi ale příliš sympatická nepřišla, proto jsem bádal a hloubal, až jsem našel – přiznávám, ne 100% dokonalé – řešení. Jaké? V krátkosti: v podstatě používám ovladač určený pro staré ThinkPady ’30 a starší.

Upozornění: Níže uvedený postup provádíte na své vlastní nebezpečí. Byl testovaný pouze na mém ThinkPadu T440s s 3+2 clickpadem z X1 Carbon 3. generace. Pokud by cokoliv nefungovalo, vždy se můžete vrátit k původnímu ovladači.

Než začneme

Než se pustíme do samotného laborování s ovladači, je tu jedna věc – Windows 10 si automaticky instalují aktualizace. A neinstalují pouze updaty operačního systému, ó nikoliv, instalují i aktualizace veškerých ovladačů. Takže jakýkoliv ovladač na UltraNav nainstalujeme, při příštím automatickém vyhledání aktualizací nám Windows Update rád a ochotně nainstaluje nefunkční ovladač pro T440s s TrackPadem, který deaktivuje tlačítka TrackPointu. Milé, že?

Proto před jakoukoliv instalací ovladače UltraNav je třeba automatickou aktualizaci tohoto ovladače vypnout. V současné době to nelze jinak než za pomoci nástroje FixIt od Microsoftu, kterým zvolíte aktualizaci, kterou nechcete instalovat, a zařadíte ji do skrytých. Dříve to šlo snadno v nabídce Windows Update, tyto časy jsou už pryč.

Nástroj pro skrytí konkrétní aktualizace stáhnete zde.

Správný ovladač a jeho instalace

unav-driver

Teď, když jsme si vysvětlili problém a zakázali – alespoň jednu – automatickou aktualizaci ovladače UltraNav od Synaptics, se můžeme pustit do samotného stahování funkčního ovladače, následně do jeho správné a funkční instalace.

Fáze příprav

 1. Stažení ovladače
  Ovladač, který potřebujete, je určený pro aktuální notebooky ThinkPad E, má označení j5g204ww a stáhnete jej z webu podpory Lenovo zde.
 2. Odinstalace stávajícího ovladače
  Před instalací nového ovladače doporučuji ten stávající kompletně odinstalovat, budete následně mít mnohem méně problémů s instalací ovladače nového. Použijte metodu odinstalace pomocí ovládacích panelů a nainstalovaných aplikací, ale neuškodí, když ještě pro jistotu zařízení odeberete (včetně software) ze Správce zařízení. Vhodné je také smazat instalační cestu (typicky C:\DRIVERS\WIN\UNAV či UltraNav). Potom samozřejmě restart Windows.
 3. Instalace balíčku
  Po stažení výše uvedeného balíčku s ovladačem jej klasicky nainstalujte. Po instalaci a restartování nebudou tlačítka TrackPointu správně fungovat, to je normální.

Instalace správného ovladače

Nyní, když máme ovladač natažený včetně podpůrných utilit v systému, můžeme nainstalovat „správný“ ovladač „správně“. K tomu dopomůže níže uvedený postup:

 1. Ve Správci zařízení klikněte pravým tlačítkem na zařízení Synaptics Pointing Device a vyberte „Aktualizovat software ovladače…“.
  1
 2. Zvolte „Vyhledat ovladač v počítači“.
  2
 3. Zvolte „Vybrat ovladač ze seznamu“.
  3
 4. Zrušte zaškrtnutí „Zobrazit kompatibilní hardware“.
  4
 5. Vyberte výrobce „Lenovo“ a zvolte zařízení „Synaptics Pointing Device“.
 6. Dokončete instalaci ovladače a restartujte počítač.

Výsledek instalace

unav

Nyní by už mělo vše fungovat, jak má – rolování TrackPointem bude funkční i v moderním rozhraní a prohlížeči Edge, jen v nastavení myši uvidíte starou dobrou grafiku (ještě bez prokreslených obrázků s chiclet klávesnicemi) a bude zde jedno omezení pro touchpad – rolování bude fungovat postaru, tedy jedním prstem napravo. To je dáno tím, že se ve své podstatě nainstaluje konfigurace ovladače pro starší ThinkPady, které ještě měly tlačítka TrackPointu. Mně osobně to nevadí, touchpad vůbec nepoužívám.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky