MWC 2015: Nové ThinkPady Carbon a Helix

5. 3. 2015 | 10

Lenovo se v Barceloně logicky soustředilo především na vyloženě „konzumní“ zařízení, ale ukázalo i pár ThinkPadů. Nejdůležitější pro mě bylo setkání s novým X1 Carbon 3. generace a druhou generací Helixu.

Divize osobních počítačů Lenovo na MWC 2015 logicky příliš výrazné zastoupení neměla. Není se čemu divit – když se řekne Mobile World Congress, určitě si nevybavíme ThinkPad, naopak začneme v hlavě vytvářet obraz mobilního telefonu, případně tabletu (někdo si snad začne představovat jiné související technologie, jako jsou antény nebo přenosové protokoly). Lenovo proto svou výstavku PC stlačilo pouze na pár kousků na jediném místečku. Dnes si povíme o pro mě nejdůležitějších modelech, se kterými jsem měl možnost (bohužel až nyní) se poprvé setkat osobně a trochu si s nimi pohrát – nový ThinkPad X1 Carbon třetí generace a ThinkPad Helix generace druhé.

ThinkPad X1 Carbon 2015

WP_20150302_10_29_31_Pro

Asi se všichni shodneme, že na nové generaci ThinkPadů (2015) je podstatná asi jen jediná „novinka“: návrat fyzických tlačítek TrackPointu. Po loňském redesignu celé řady ThinkPad bylo slyšet (i u nás na blogu) mnoho velmi kritických hlasů především vůči klávesnici (obzvláště u X1 Carbon s dotykovou proměnlivou řadou) a integraci tlačítek TrackPointu do velké dotykové plochy TrackPad (která však sama o sobě byla velmi zajímavým zařízením).

Takže jaké bylo setkání s novým ThinkPadem X1 Carbon? Inu, nový a „starý“ Carbon se od sebe liší skutečně ve své podstatě jen a pouze v klávesnici a trackpadu. Vzhled (grafitové povrchy se speciálním nástřikem), konstrukce (uhlíková vlákna nejnovější generace, hořčíkové slitiny), rozměry (14″ úhlopříčka, 17,7 mm), váha (1,3 kg) i displej (volitelně dotykový 14″ WQHD IPS panel) zůstaly zachovány, stále se tedy jedná o neobyčejně tenký a odolný prémiový pracovní Ultrabook, zároveň nejlehčí ve své kategorii na světě.

Lenovo však přidalo pár na první pohled drobností, které však ve finále posunuly nový Carbon zase o kousek výše. Předně Lenovo samozřejmě osadilo novou generací ULV procesorů Intel Core páté generace (Broadwell) s ještě efektivnějším provozem, Ultrabook nyní proto vydrží maximálně skoro 11 hodin na baterii, díky RapidCharge nabijeme baterii do 80 % kapacity za pouhých 30 minut. Zajímavá je možnost vybrat si  mezi běžným M.2 a PCI-E SSD diskem, který je cca 3-4x výkonnější (ano, dostáváme se na rychlost čtení v řádu tisíců megabajtů!).

Klávesnice, TrackPoint

WP_20150302_10_09_08_Pro WP_20150302_10_08_59_Pro

No ale to nejzásadnější samozřejmě najdeme po otevření víka displeje. Klávesnice nyní opět odpovídá klasice ostatních modelů, čili jedná se o 6řadou ostrůvkovou podsvícenou klávesnici s ergonomickým klenutím. Tlačítko napájení najdeme nad ní mezi panty víka displeje. Trackpad byl nahrazen novým, stejně velkým dílem (podle všeho to vypadá, že ve starších modelech půjde zaměnit; problém však je jej sehnat – budeme se toto snažit ověřit), který nově zahrnuje tři vyhrazená mechanická tlačítka TrackPointu (levé, pravé a rolovací) a clickpad namísto trackpadu (tedy touchpad s vestavěnými tlačítky, který je v horní části ukotven, a tak lze stisknout pouze v nižší polovině).

Co říci k novému řešení? Minimálně na Carbonu je skutečně skvělé! Tlačítka mají pravidelný tvar (podobně jako u ’30 generace), ovšem všechna jsou nově ukotvena dole. Hned z několika důvodů to vůbec nevadí – jednak je mezi mezerníkem a tlačítky mezera, která zde dříve nebyla, a tak mačkat je výše dává smysl, ale tlačítka je nyní možné stisknout v podstatě kdekoliv a stále fungují bezproblémově. Jejich chod je ještě jemnější než dříve a já proti nim nemohu říct ani jedno křivé slovo. Mám pocit, že jsou lepší než dříve. Clickpad má stále ten úžasně příjemný povrch, pravděpodobně je opět skleněný.

Změnám se ale nevyhnul ani TrackPoint jako takový. Kromě toho, že čepička se mi zdála maličko jiná než dříve (trošku více vypouklá a zase o něco nižší), je TrackPoint nově mnohem citlivější. Modely s nízkou čepičkou TrackPointu (typicky řada S nebo X1 Carbon) trpěly na příliš nízkou citlivost – tomu je nyní konec! Nový TrackPoint je výrazně citlivější než dříve a skvěle se s ním pracuje i na ThinkPadu X1 Carbon.

ThinkPad Helix 2015

WP_20150302_10_21_04_Pro

První Helix se vyčleňoval od běžných tabletů, protože stavěl na Ultrabookovém základu a ve své podstatě se jednalo o Carbon namačkaný do těla 11″ tabletu. To mělo samozřejmě své výhody (Helix byl výkonnější než běžné tablety), ale také nevýhody. Z těch zásadnějších bych zmínil především váhu a zahřívání, dokovací stanice s vestavěnou baterií, klávesnicí a trackpadem měla zase těžký otočný mechanizmus, a tak bylo zařízení s připojenou základnou nevyvážené.

Lenovo si vzalo zpětnou vazbu uživatelů první generace k srdci a druhou generaci Helixu proto pojalo jinak – ne úplně jinak, ale přesto výrazně. Zásadní změny se točí především kolem použití nových úsporných procesorů Intel Core M (podnikové verze s vPro), které nabízí vyšší výkon než Atomy (avšak ne tak vysoký jako klasické Intel Core), přitom nepotřebují aktivní chlazení (ventlátor). Nový Helix je proto pocitově lehčí a zahřívá se jen minimálně (kus v Barceloně běžel celé dny nepřetržitě a žádné zahřívání jsem nezpozoroval). Zároveň je celé jeho tělo zaoblenější, takže se výrazně lépe drží v ruce.

WP_20150302_10_20_43_Pro WP_20150302_10_20_37_Pro

Základna prošla také změnami, její nejvyšší verze tak nabízí opět vestavěnou baterii, nově podsvícenou klávesnici, TrackPoint + touchpad (velmi podobných kvalit jako na Carbonu) a nové, klasičtější panty. Nevšiml jsem si žádného špatného vyvážení, panty nově působí jako notebookové panty, takže Helix se základnou na první pohled působí jako běžný ThinkPad notebook, jen s omezeným úhlem otevření, který mohl být o něco širší. Podsvícená klávesnice je stejná jako na X250 nebo ThinkPadu Yoga 12 a celá základna je také zaoblenější, takže je příjemnější do ruky. Jediné, co nechápu, je odlišný napájecí konektor oproti ostatním ThinkPadům.

Závěrečný komentář

Jaké mám tedy pocity z nových ThinkPadů? Prošly mi rukama už X250 a T450s, kde kromě tlačítek TrackPointu není co komentovat. Nový X1 Carbon i Helix však dokazují, že Lenovo nejenom napravovalo reputaci návratem tlačítek TrackPointu, ale věnovalo zařízením další čas a vývoj, který je jednoznačně vylepšil, v případě nového Helixu to platí dvoj- nebo dokonce trojnásob.

Další články a hlavně videa budou následovat po pátečním návratu do Čech.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky