Nová generace Windows: Windows 10

28. 1. 2015 | 4

Je to pár dní nazpět, kdy Microsoft na své konferenci představil dlouhoočekávané Windows 10. V dnešním článku se podrobně podíváme na vše, co bylo ukázáno.

Windows 10 budou dostupné jak pro mobilní telefony, tak i tablety a samozřejmě počítače. Tyto Windows by už konečně měly být plně optimalizované pro jakoukoli velikost displeje, ať už telefony (kolem 5″), či tablety (8″ – 10″), až po klasické PC (13″ – 17″). Veškerá nastavení, programy apod. budou hezky dostupná napříč všemi vašimi zařízeními s přihlášeným účtem. Ne, že by se tato situace nekonala již v podání Windows 8.1, ale u Windows 10 by to mělo být dotaženo k dokonalosti.

lQM0HdH

Microsoft se také snaží, aby komunikace se zařízeními byla stejně snadná, jako komunikace s reálným světem, proto do Windows 10 více protlačuje používání hlasových příkazů, využívání různých per, a pak tu samozřejmě máme gesta.

Upgrade zdarma? Ano, ale omezeně…

Zákazníci, kteří aktuálně využívají Windows 7 a 8.1, spolu se zákazníky Windows Phone 8.1, dostanou upgrade zcela zdarma po 1 rok od vypuštění ostré verze systému (zatím plánováno na konec léta). Microsoft také přislíbil, že vám bude Windows 10 „krmit“ aktualizacemi po celou dobu morální životnosti zařízení – bohužel tento krok zcela nechápu a jeví se mi jako špatný.

Microsoft chce také změnit politiku aktualizací, kde bude nové aktualizace a vylepšení implementovat ihned, nikoli až s většími aktualizacemi systému. V Technical Preview verzi zatím funguje funkce, kdy si můžete zvolit, zda dostávat nové funkce okamžitě (pro nadšence a domácnosti ideální), nebo zda je dostávat až po delší době, kdy se ustálí (ideální varianta pro firemní prostředí).

Microsoft chce s novou verzí systému mířit hlavně na vývojáře aplikací, kteří nebudou muset vyvíjet aplikace zvlášť pro telefony, zvlášť pro tablety a ještě zvlášť pro PC samotné. Nyní bude probíhat vše jednotně, budou se více a více objevovat „univerzální“ aplikace. Co to znamená? Jednu a tutéž aplikaci bude možné jen s minimem práce programátora navíc spustit na počítači, tabletu, mobilu i herní konzoli. Univerzální aplikace jsou tu s Windows 8.1 a Windows Phone 8.1 už dnes, ale až s Windows 10 budeme jistě moci sledovat jejich masivní rozšíření.

Nové zkušenosti s novým systémem

Microsoft má také v plánu změnit způsob, jakým bude Windows nadále vyvíjen (což ostatně sledujeme už nyní nejenom u Windows, ale většiny dalších aktivit softwarového giganta). Nebude se jednat pouze o vývoj v samotném Microsoftu, hlavně bude záležet na uživatelích, vývojářích, testerech (tzv. Insiderech) a jiných komunitách, které přináší nápady a návrhy, jež Microsoft při většinové shodě implementuje.

Zatím se do programu Windows Insiders přihlásilo kolem 1,7 milionu lidí a číslo neustále narůstá, tito reportovali už přes 800 000 různých návrhů na zlepšení a hodnocení. Zapojit se do Insiders programu může prakticky skoro každý. Podobný program probíhá i u Windows Phone a Xbox.

win10_windows_startscreen1_web

Jednotlivé představené novinky

Cortana pro PC a laptopy

Cortanu asi všichni známe (a to už nejenom z Halo). Je to naše samoučící se digitální asistentka, zatím zdaleka nejpokročilejší, která existuje; pomáhá nám s všedními problémy (zadat schůzku do kalendáře, připomenout výročí, vyhledat dotaz na webu apod.). Nyní bude toto skvělé vylepšení z Windows Phone 8.1 používáno v rámci Windows 10 i na tabletech, PC a noteboocích, přičemž oproti dnešní Cortaně pro Windows Phone bude ještě rozšířené a nabídne funkce specifické pro počítače (vyhledávání souborů, aplikací apod.).

Windows10_Phone_Laptop-3C

Windows 10 pro telefony a tablety

Samozřejmostí je, že Windows 10 se dostane i na všechna (podle Microsoftu) zařízení – telefony, se systémem Windows Phone 8 a novějším. Poprvé však bude část „Phone“ z názvu vytracena (podle posledních dostupných informací). Jeden operační systém tak budeme používat na notebooku, tabletu, mobilu i herní konzoli Xbox One.

phone_start

Spartan

Spartan by měl být ve Windows 10 nově výchozím prohlížečem. Microsoft se tímto novým projektem snaží očistit si jméno, kde bývalý Internet Eplorer (který ovšem bude též ve Windows 10 přístupný z důvodu zpětné kompatibility) neměl u zákazníků vřelého ohlasu. Nový prohlížeč Spartan bude mít zásadně přepracované UI a bude přímo optimalizován pro Windows 10. Mezi malé přidané hodnoty jistě patří čárání stylusy a psaní a sdílení poznámek přímo na webových stránkách a podobné malé vychytávky, jako jsou speciální módy pro čtení článků na webu, kde nebudete rušeni celým obsahem webu, ale stránka se upraví tak, aby jste měli pocit, že čtete knihu (již existuje v IE11). Do Spartana bude opět plně integrována Cortana, která bude připravena pomáhat, kde to jen půjde. Vykreslovací jádro je zcela nové a podle předběžných testů z nedokončené verze se už nyní drží co do rychlosti a výkonu na úrovni nebo nad úrovní Chrome či Firefoxu.

Windows10_Phone_Laptop-4C

Univerzální Office

Office budou konečně nabízet konzistentní vzhled a funkčnost. Budou také plně optimalizované na provádění dotyků. Jak Microsoft sám naznačil, nové Office byly tvořeny „od píky“. Nepleťme si však „dotyové“ a „desktopové“ Office – vedle verze dotykové především pro tablety a mobily samozřejmě stále bude existovat plnohodnotná verze pro klasickou pracovní plochu.

phone_power_point

Nové univerzální systémové aplikace

Windows 10 také dojdou s novými aktualizovanými systémovými aplikacemi, jako jsou Photos, Videos, Music, Maps, People & Messaging a Mail & Calendar. Tyto aplikace přinášejí zcela nový design, samotný obsah pak bude synchronizován prostřednictvím OneDrive, čili můžete něco začít na jednom zařízení a ukončit na jiném. Hezké, ne? Microsoft tak s Windows 10 přechází na styl, který započal už na Windows Phone, kdy už i systémové aplikace budou plně oddělené a nezávisle (čti „častěji“) aktualizované.

Windows10_Phone_Laptop-2C

Xbox Live a nová Xbox appka

Největší zajímavostí bude nejspíše to, že hry z Xbox One bude možné streamovat a hrát nejen na mobilu a tabletu, ale i Windows 10 PC. Toto je krok, který zatím nikdo nenabídl. Nová Xbox aplikace také nabídne propojení jakékoliv hry s Xbox Live, pomocí rychlé volby bude možné také použít nahrávání videa z hraní a jeho sdílení. Bude tady také možnost hrát hry s přáteli, chatovat či účastnit se „Party“, ať se již budou nacházet na jakémkoli zařízení.

win10_xbox_devices_web

Mód Continuum

Nový mód Continuum se bude týkat hlavně hybridů. Podstatou je to, že Windows sám rychle rozpozná, v jakém módu se zrovna zařízení nachází a okamžitě vyvolá patřičné změny v systému, které budou optimální pro dané použití. Představte si Yogu 3 Pro, jejíž spuštěné aplikace budou v režimu notebook klasicky v oknech, otočíte-li do stanu či tabletu, hned se transformují do dotykových, celoobrazovkových verzí.

Windows10_Continuum-1C

Holografická budoucnost

Microsoft nám skrze platformu Holography a zařízení HoloLens ukázal, jak si představuje holografickou budoucnost a Windows 10 je samozřejmě na tyto holografické prvky plně přizpůsoben. Už nyní obsahuje plno API, které mohou vývojáři začít používat pro své nápady a výtvory v rámci rozšířené reality (AR – Augmented Reality). Potenciál je momentálně nezměrný od aplikací pro domácnosti, práci, až po hry či doplňky pro ně.

Jako holografy budou moci fungovat všechny univerzální Windows 10 aplikace.

MSHoloLens_MixedWorld_LivingRoom_LongBrowser_RGB

Microsoft dokázal to, co zatím nikdo jiný. Využívat holografický svět bez nějakých kabelů a podobných nesmyslů. HoloLens také defaultně umožňuje, abyste viděli hologramy v HD (snad FHD?) rozlišení a slyšet je virtuálně, i když se třeba nacházejí za vámi. Díky pokročilým senzorům také technologie pochopí, na co a jak přesně míříte, koukáte, frkáte… prostě reagujete!

Bude zajímavé, pokud se technologie masově rozroste a umožní nám vstoupit do nových světů techniky.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky