Lenovo Vibe Z2: Střední třída v kovové zbroji

26. 1. 2015 | 5

Lenovo Vibe Z2 je menší a levnější příbuzný vlajkového modelu Vibe Z2 Pro. Oproti němu sice nenabízí nijak extrémní specifikace v podobě velmi výkonného procesoru, 3GB RAM nebo displeje s velmi jemným QHD rozlišením. Na druhou stranu nabízí Vibe Z2 přinejmenším stejně kvalitní a elegantní hliníkové tělo, podstatně nižší cenu, dlouhou výdrž na baterii a výborný fotoaparát s optickou stabilizací obrazu.

Videorecenze

Obsah balení

V balení nalezneme krom telefonu samotného také 1,5 A nabíječku, plochý USB kabel, sluchátka, klíč pro otevření šuplíčku na SIM karty a v neposlední řadě také menší bonus v podobě fólie na displej. Špuntová sluchátka mají, stejně jako USB kabel, plochý kabel. Svým zvukem sice neohromí, ale pro občasný poslech nenáročnému uživateli stačit pravděpodobně budou. Škoda jen, že Lenovo nepřibalilo více velikostí špuntů.

Vzhled a zpracování

Lenovo Vibe Z2 svým vzhledem potěší především příznivce elegantního vzhledu a kovového zpracování. Díky kombinaci stříbrných, kovových zad, černé čelní strany a malé tloušťky vypadá telefon opravdu skvěle, elegantně, skoro by se chtělo říct až luxusně. Okolo čelního krycího skla se nachází mírně vystouplý okraj, bránící poškrábání při položení displejem na stůl. Vedle toho nalezneme na čelní straně nad displejem klasickou sestavu senzorů (světlocitlivý a přiblížení), čočku předního 8 MPx fotoaparátu a pochopitelně sluchátkový reproduktor. Krom toho zde nalezneme ještě notifikační diodu. Ta sice umí blikat pouze modře, tudíž od sebe jednotlivé notifikace nerozeznáte, nicméně alespoň bliká dostatečně silně na to, aby nebyla snadno přehlédnutelná. Pod displejem se pak nalézá trojice podsvícených senzorových tlačítek. Jejich podsvícení by však mohlo být o něco málo intenzivnější, jelikož na přímém slunci jsou tlačítka špatně viditelná. Na druhou stranu potěší, že lze v systému nastavit intervaly podsvícení.

P1050181 P1050187

Zadní stranu kompletně překrývá kovový kryt z broušeného hliníku. Jedinými rušivými elementy jsou v tomto případě modul fotoaparátu s jeho okolím a plastové linky kvůli lepšímu příjmu signálu. Samotný fotoaparát výrazně vystupuje nad povrch zad. Nad krycí sklo čočky fotoaparátu pak mírně vystupuje stříbrný rámeček, který by jej částečně mohl před škrábanci ochránit, nicméně ani ten obavy o jeho poškrábání při položení telefonu na záda zdaleka neeliminuje. Vedle čočky se pak nalézá dvojice přisvětlovacích diod. Okolí fotoaparátu je tvořeno lesklým, černým plastem, na kterém se Vibe Z2 chlubí parametry fotoaparátu. Bohužel tento lesklý plast bude při běžném používání neustále plný otisků. Efektně vypadají viditelné hlavičky šroubů, kterých po těle telefonu nalezneme hned několik. Na levém boku přístroje nalezneme pouze šuplík pro dvojici micro SIM karet. Na pravém boku na nás zase čeká zapínací tlačítko a kolébka hlasitosti. Ty nejsou na svých pozicích úplně pevně přidělané a díky tomu rachotí. Při běžném používání si toho pravděpodobně velmi brzy přestanete všímat, i tak je však této drobnosti škoda. Rachotící tlačítka totiž představují jedinou kaňku na jinak příkladně pevné a precizní konstrukci Vibe Z2. Sluchátkový jack se nalézá na vrchní straně přístroje, microUSB nabíjecí konektor zase naspodu, spolu s telefonním mikrofonem a hlasitým reproduktorem.

P1050183 P1050185

Vibe Z2 svou úhlopříčkou 5,5″ a rozměry 148,5 x 76,4 x 7,8 mm jednoznačně patří mezi větší telefony v nabídce Lenova. Na druhou stranu, díky malé tloušťce, zakulaceným zadním okrajům a poměrně malým rámečkům okolo displeje se pořád ovládá vcelku pohodlně jednou rukou. Menší problém by však mohla představovat senzorová tlačítka pod displejem. V tomto případě by bylo vhodnější pro telefon zvolit softwarová tlačítka, nebo alespoň do systému implementovat možnost jejich aktivace. Někteří uživatelé na tato tlačítka pod displejem nemusejí pohodlně dosáhnout jednou rukou a tak budou nuceni telefon při používání přechytávat.

P1050190 P1050193

Hardwarové parametry

 • displej: 5,5″, IPS LCD, HD (1 280 x 720 px) rozlišení, jemnost 267 PPI
 • procesor: 64-bit, čtyřjádrový Qualcomm Snapdragon 410 (4 x Cortex-A53, 1,2GHz)
 • GPU: Adreno 306
 • paměť: 2 GB RAM, 32 GB vnitřní úložiště (bez možnosti rozšíření)
 • hlavní fotoaparát: 13 MPx, optická stabilizace, FullHD video (30 fps)
 • sekundární fotoaparát: 8 MPx
 • baterie: 3 000 mAh
 • konektivita: Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), Bluetooth 4.0, GPS (s podporou A-GPS) + GLONASS
 • OS: Android 4.4.4 s nadstavbou VIBE UI
 • rozměry: 148,5 x 76,4 x 7,8 mm
 • hmotnost: 158 g

Obraz a zvuk

Displej s úhlopříčkou 5,5 palce disponuje HD (1280 x 720 px) rozlišením. To znamená podprůměrnou jemnost 267 ppi (pixelů na palec úhlopříčky). Kvůli tomu je pixelová mřížka při bližším pohledu jasně viditelná. Při běžném používání to sice nijak zásadní nedostatek není, nicméně i tak by si displej tohoto telefon bezesporu zasloužil FullHD rozlišení. Nedostatky, plynoucí z nízkého rozlišení pak částečně kompenzuje velmi dobré barevné podání, kdy jsou barvy živé ale rozhodně ne přesaturované a bílá nemá nežádoucí nádech do žluta. Užitečná je také možnost ručního nastavení vyvážení barev. Zrovna tak je na výborné úrovni maximální jas, díky tomu je displej dobře čitelný i na přímém slunci.

Z2 rastr

Jak zde již padlo, hlasitý reproduktor se nalézá na spodní straně telefonu vedle napájecího microUSB konektoru. Fakt, že jsou na spodní straně dva stejné výdechy by naznačoval použití stereoreproduktorů. Bohužel není tomu tak, Z2 disponuje pouze jedním reproduktorem. Pod druhou štěrbinou se tak nejspíše skrývá mikrofon. Reproduktor dokáže hrát dostatečně hlasitě, ovšem jeho zvuk je poměrně hodně plechový. Pro vyzvánění či hlasitý videohovor je tak dostatečný. Pokud si však z telefonu budete chtít přehrát film či hudbu, neuspokojí vás. To však platí o většině mobilů.

Výkon

Použitý hardware

Telefon je osazen čtyřjádrovým procesorem od Qualcommu. Konkrétně se jedná o 64 bitový Snapdragon 410 se čtyřmi jádry Cortex-A53, taktovanými na frekvenci 1,2 GHz. Grafický výkon má zase na starost grafický čip Adreno 306 a o plynulý běh více aplikací současně se postarají 2 GB operační paměti RAM. Interní úložiště má kapacitu 32 GB z čehož je pro uživatele dostupných přibližně 25 GB. Na jednu stranu by si telefon, patřící na vrchol střední třídy zasloužil o něco výkonnější hardware. Na stranu druhou, použité komponenty ve spojení s nižším rozlišením displeje poskytují dostatek výkonu na každodenní používání i hraní her, kde bude citelný problém opravdu jen u pár, nejnáročnějších titulů.

Výkonnostní testy

Benchmarky AnTuTu a Vellamo ukazují na, v rámci cenové kategorie, podprůměrný výkon. Situace by se měla o něco zlepšit jakmile Lenovo pro Vibe Z2 vydá aktualizaci na Android 5.0 Lollipop, který umí plně využít potenciál 64 bitového procesoru. Ani poté však nelze počítat se závratným výkonem.

AnTuTu

Screenshot_2015-01-07-02-18-21 Screenshot_2015-01-07-02-18-27

Vellamo

Screenshot_2015-01-07-02-17-31 Screenshot_2015-01-07-02-17-36 Screenshot_2015-01-07-02-17-40

Herní testy

Telefonu nečiní žádný problém hry jako akční pecka Modern Warfare 5 nebo oblíbená tanková multiplayerovka World of Tanks: Blitz. Plynule běžela i oblíbená závodní hra Real Racing 3, ovšem se sníženými detaily. Telefon se zadýchal až u hry XCOM: Enemy Unknown, která byla prakticky nehratelná. U této hry se však zapotí i výrazně výkonnější highendové smartphony, proto asi ani není na místě Vibe Z2 něco vyčítat. Příležitostným hráčům poslouží dobře a ti nejnáročnější se holt musí poohlédnout například po vlajkovém modelu Vibe Z2 Pro.

Konektivita

Co se týče bezdrátových technologií, je na tom Lenovo Vibe Z2 poměrně velmi dobře. Nalezneme zde například podporu rychlého Wi-Fi připojení s podporou standardu 802.11 b/g/n/ac a dvou pásem (2,4 a 5 GHz). Určení přesné polohy má na starost GPS s podporou A-GPS a GLONASS. S příjmem GPS nemá Vibe Z2 sebemenší problém, venku je první „chycení“ polohy dílem několika vteřin. V ničem nezaostává ani Bluetooth v nejnovější verzi 4.0. V současnosti, kdy v ČR zažíváme (pozvolný) rozkvět LTE, nesmí tato technologie chybět v žádném lepším telefonu. Lenovo Vibe Z2 podporuje LTE na frekvencích 800 / 1800 / 2100 / 2600 MHz. Z důležitých českých frekvencí tak chybí pásmo 900 MHz, hojně využívané Vodafonem. Na obranu Lenova je však třeba dodat, že toto pásmo je poměrně atypické a po celém světě jej využívá jen pár operátorů.

Příjem Wi-Fi signálu je naprosto bezproblémový. Horší to však je s mobilním signálem. Kovová konstrukce s sebou přináší negativum v podobě zhoršeného příjmu mobilního signálu. V místech se slabým pokrytím se tak můžete až příliš často setkat s výpadky signálu.

Telefon má 2 sloty na MicroSIM kartu a jedná se o takzvaný DualSIM standby. Pouze SIM karta ve slotu 1 však zvládá datové připojení skrze LTE a 3G. U SIM karty číslo dvě tak zůstanete odkázáni pouze na sítě GSM.

Baterie

Telefon v tenkém těle ukrývá baterii s kapacitou 3000 mAh. Ta je, ve spojení s úsporným procesorem a nízkým rozlišením displeje, příslibem velmi solidní výdrže na jedno nabití. A Vibe Z2 plní tyto předpoklady bezezbytku. Telefon s přehledem vydrží pracovat na baterii při velmi náročném pracovním vytížení 2 dny. Většina uživatelů však nebude mít problém dosáhnout 3 denní výdrže. Při nenáročném použití, kdy telefon sloužil pouze k občasnému telefonátu, zkontrolování emailové schránky a poslechu hudby dokonce vydržel pracovat neuvěřitelných 5,5 dní. Svou zásluhu na tom má i předistalovaný správce napájení s řadou šetřících funkcí. Pochopitelně, pokud telefonu budete hrát náročné hry, nebo jej použijete bez nabíječky jako navigaci, odporoučí se baterie po půl dni.

Screenshot_2015-01-05-20-23-38 Screenshot_2015-01-05-20-23-34 Screenshot_2015-01-05-20-23-21

Přibalený adaptér dokáže baterii z 0 na 3/4 kapacity dobít za 1,5 hodiny. Plné nabití pak zabere něco málo přes 2 hodiny.

Software

Android 4.4 a Vibe UI

Jako většina chytrých telefonů Lenovo, i Vibe Z2 je vybaven uživatelskou nadstavbou Vibe UI. Ta je poměrně agresivní a odkazy na čistý Android 4.4 Kitkat, nad kterým tato nadstavba běží, tak budete hledat jen s obtížemi. V telefonu je předinstalováno vše potřebné a ještě něco navíc. V telefonu ihned po vybalení z krabice nalezneme jak balík aplikací DOit od Lenova tak řadu aplikací Googlu (Gmail, Disk, Kiosek, Hudba, atd…).  Lenovo si přizpůsobilo i systémové aplikace. Vyzdvihnout zaslouží propracovaný správce souborů nebo povedená aplikace kalendáře. Méně zkušeným uživatelům, kteří s Androidem, potažmo Vibe UI teprve začínají zajisté příjde vhod aplikace Průvodce.

Jak už je u Vibe UI zvykem, launcher nepoužívá menu s aplikacemi, ale všechny ale všechny aplikace skládá na plochy, kde mohou být umísťovány také widgety. A přítomno je rovněž centrum témat v němž lze nastavit motiv celého systému nebo pouze zámek obrazovky, animace spouštění, panel upozornění a jiné.

Přítomno je také mnoho speciálních funkcí systému. Opomenuta by neměla být především možnost zapnout displej poklepáním. Ta bohužel nefunguje úplně 100% a pokud s telefonem delší dobu nemanipulujete, musíte jej probudit klasicky, tlačítkem na boku přístroje. Naopak zamknout telefon lze potřesením. Za zmínku jistě stojí také „Chytrý vytáčecí režim“, což je funkce díky níž se číselná klávesnice při vytáčení telefonního čísla posouvá na stranu, na kterou máte telefon nakloněný, abyste palcem lépe dosáhli na všechny klávesy. A opomenout bychom neměli ani „Kapesní režim“, který zvyšuje hlasitost vyzvánění v případě, že máte telefon v kapse.

Plynulost a stabilita systému

Rychlost a stabilita systému je na výtečné úrovni, což je vzhledem k až příliš obsáhlé a „těžké“ nadstavbě v kombinaci se slabším hardwarem až podivuhodné. Lenovo si v případě Vibe Z2 zaslouží jedničku s hvězdičkou za špičkově odvedenou práci při optimalizaci systému. V průběhu, nadstandardně dlouhého, 3 týdenního testu, během nějž byl telefon opravdu intenzivně využíván a byla do něj nainstalována řada aplikací se ani jednou nestalo, že by se telefon „zamyslel“ či došlo k pádu nějaké aplikace.

Fotoaparát

P1050224

Aplikace fotoaparátu vychází z vyššího modelu Vibe Z2 Pro, oproti němu však postrádá podrobnější manuální nastavení a také některé fotorežimy. Ty v případě testovaného Vibe Z2 zahrnují „Super panorama“, „Super noční krajina“ a „Speciální efekty“. Aplikace samotná je na ovládání jednoduchá a nabídne veškerá potřebná nastavení.

Fotoaparát disponuje rozlišením 13 MPx s optickou stabilizací obrazu a dvojicí přisvětlovacích led diod. Už to samo o sobě dává tušit, že by fotografie, pořízené tímto telefonem mohli být na velmi slušné úrovni. Fotoaparát podává za dobrých světelných podmínek skutečně snímky na velmi obstojné úrovni s reálným zachycením barev. Bohužel vzdálenější objekty mají občas problém s ostrostí a u fotografií je rovněž citelná vysoká komprese. Naopak makro snímky umí Vibe Z2 výborně. Problém má fotoaparát telefonu až při slabém osvětlení, kde je míra šumu i na mobilní telefon velká. Celkově však lze fotoaparát označit v dané třídě za nadprůměr.

Videoukázka

Fotografie v plném rozlišení stáhnete zde.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky