X31: Po 11 letech stále ve formě
1. 12. 2014 | 12
Tak jsem se konečně dostal k tomu sepsat slibovanou retro recenzi. Na úvod se musím přiznat, že jsem moc netušil, jak se téhle úlohy zhostit. Z čistého retra? Zpět o 10 let? To asi ne. Vzít ho z hlediska dnešních hyper-ultra-book? To asi taky ne. Nebo ano? Za pokus to stojí, prostě od každého trochu. Tak pojďme na to!
Úvod
Píše se rok 2003, počítače jsou u nás v plenkách, laptopy mají jen ti největší pracháči a fanoušci. V PC máme Pentium (nová značka) 4. Chipset 775, první HR (HyperThreading). V laptopech to je Pentium M, které víceméně vychází z desktopových jader (netahejte mě prosím za slovíčka). Standardem je něco kolem 512 MB, Windows XP má svou největší slávu teprve před sebou, ale je již 2 roky na trhu. Do téhle doby nám IBM přináší malou černou nepěknou mobilní krabičku. Design nebudu moc popisovat, hodně uvidíte z fotek a je to prostě plnotučné a pravověrné IBM se vší parádou.
Teď si řekneme něco k samotnému stroji. Největší devizou dle mého názoru je velmi povedená klávesnice, která se později stává standardem. Dále displej, disponující rozlišením SXGA, tedy 1024 x 768 px – ano, stejný počet řádků, který máme dnes na většině LCD u moderních strojů… ach, jaký pokrok za 10 let! Hmotnost 1,6 kg značí, že se nejedná o žádné pírko, ale taky ne o cvalíka. Pohání ho Pentium M na taktu 1 400 MHz, plotnový disk disponující kapacitou 40 GB, DDR1 RAMky o velikosti standardních 256 MB, můj kousek je „vymaxovanej“ na 2 GB. Další detaily přineseme dále.
V době, kdy byl uveden na trh, se jednalo o TOP model, který se pohyboval kolem 60 000,- bez DPH! Opravdu jen pro smetánku, ne jako dnes, kdy notebook koupíte už za 9 tisíc… Nehledě na to, že bude mít stejný výkon na jádro.
K mému kousku
Jednou jsem takhle na nejmenovaném aukčním serveru viděl IBM X31 od 1,- Kč, 2h do konce byla cena na 550 Kč, no abych řekl pravdu, nechal jsem se unést a nakonec jsem ji vydražil za dobrý peníz okolo „jednoho Palackého“. Stav nebyl A+, to jsem čekal, ale nastalo překvapení, když mi přišla domů. To, že nebude nová, se dalo čekat – prasklý rámeček u LCD, polomrtvý adaptér – přežvejknutý asi tak na 5 místech. Pájka do ruky, kábl, pevné nervy a opraveno, prozatím. Asi tucet nálepek, snažících se mi nalhat, že když je poruším, přijdu o záruku… Jakou záruku?
Licenční štítek na XP, uvnitř Windows 7, klávesnice v cizí jazykové mutaci, ale nálepky se to snaží uvést na pravou míru, leč marně – Suppr? Vážně super… Nevědět, že se tam má nacházet tlačítko Delete, tak bych asi tápal. A dále třeba Échap, ale tam není o čem přemýšlet. No každopádně stroj hezký, jen jak bych to řekl… zklamání z toho, odkud pochází. Jenže tohle je neduh českého obchodování na internetu. No, první šok překonán, adaptér preventivně nasazen jiný. Pouštíme, připojíme na internet, rozfouká se ventilátor a X31 si se mnou nechce povídat – aktualizace…
… Aktualizace nainstalovány, spodek X31 rozpálen. No je to IBM z nejlepších let, nezbývá než stáhnout ThinkPad Fan Control (dále jen TPFC), ani po instalaci se mi nezdála tak chladná, jak by měla být. Nezbývá, než se podívat na chlazení, i když majitel se dušoval, že se o něj staral a čistil jej. Je na čase porušit všechny nálepky, i ty na RAM – sice by měly být uživatelsky přístupné, ale někdo byl zřejmě proti. Vyšroubované všechny šroubky, až teda na jeden, který se schoval pod nálepku, byl jsem trošku naštvaný. Postup je stejný jako u skoro všech ThinkPadů: vyndat klávesnici tahem a tlakem, odpojit, vycvaknout palmrest. Nic, co bych nečekal, uvnitř bylo prachu, že být astmatik, potřebuji inhalátor. Nicméně otázka pár minut, 4 šroubky a kapku MX-4 dále – máme hotovo. Smontováno.
Už na první omak je jasné, že se udála nemalá změna, vzpomněl jsem si na hrátky s X60 a napětím. Inu, je na čase stáhnout RM Clock a pohrát si s napětím, ještě, že mám dostatek času si s tím hrát. Pro neznalé – jedná se o úpravu jednotlivých VIDů (Voltage Identification), ve zkratce se jedná o různé napětí pro určitou frekvenci procesoru. Postup je poměrně složitý na první pohled, jednoduchý na ten druhý (slibuji, že se o něm ještě rozepíšu). Po určitém čase jsem se ustálil na velmi, ale velmi pěkných hodnotách, holt štěstí na vynikající kus křemíku (každý jednotlivý procesor bude potřebovat jiné napětí!).
Je načase spustit stress test – teprve po 25 minutách 100% vytížení CPU se spouští ventilátor chladiče, nádherné, že? Pojďme zkusit ještě s originálním napětím – po minutě nám jede ventilátor, a to jsem ani nezkoušel, kam až se teplota vyšplhá… Co to znamená v praxi? To, že při běžném využití máte pasivní stroj, který se v kombinaci s SSD stává naprosto bezhlučným. Bohužel, nemám teploty před touto celou procedurou.
Výkon
Ano, toto je slabina tohoto stroje. Každý se mě ptá, jak na něm můžu pracovat. Jak? Jednoduše, používám jej jen na vyřizování emailů a psaní. Takže WordPad + PSPad pro nějaké to HTML funguje bez problémů a Firefox taky jede. Jako nesmysl tedy vidím použití Windows 7, ale na přeinstalaci nebyl čas. Linux by to řešil, ale o tom později. No tohle jsou jen subjektivní pocity, pojďme na něco objektivního – Cinebench R11.5, kde dosáhla X31 na 0.29 bodů, což není moc, ale berte v potaz, že stejný výkon na jádro mají dnešní Intel Atomy… Na obyčejné brouzdání bez problémů, ale nic náročného nemůžete čekat, je to prostě dědeček.
LCD
Na první pohled se zdá tragické, když už u mobilů máme přece FHD… Ale je třeba si uvědomit, že dnešní notebooky mají 1 366 x 768 px, tedy stejný počet řádků. A nevím jak vy, ale zatím skoro nikdy mi nescházel počet znaků na řádek, ale většinou počet řádků a ten je jaksi stejný. Důležitá věc je intenzita podsvícení, která taktéž není nijak tragická, cca 2/3 maxima modelu X220. Ovšem něco, čeho si všimnete na první pohled, jsou barvy, které jsou prostě lepší na X31; ne dokonalé, ale na první pohled lepší, stejně tak kontrast.
SSD
Tohle je kapitola sama pro sebe. SSD používám ve svých PC/NTB již od prvních generací, takže tady to byla jen otázka času – vyhrabal jsem 1,8“ ZIF SSD, který se mi doma válel ze starého notebooku. Objednal jsem si proto IDE → ZIF adaptér. A tady začínají trable. Číňan se moc nesnažil, a tak adaptér vykazuje mírné vady. Minimálně co se týče odezvy, dále SRST, no prostě snaha nainstalovat Ubuntu, SlackWare atd. končí hláškou „error=-16“, chyba mezi kernelem a Intel řadičem, ani noacpi a nomodeset nefunguje… Prostě běh na dlouhou trať, ale doufám, že se k tomu někdy dostanu na delší čas a rozchodím to.
Wi-Fi
Taková mikrokapitolka, funguje spolehlivě, ale musíte doufat v Intel 2020, aby vám fungovaly sítě s WPA2 šifrováním, jinak se prostě nepřipojíte.
Polohovadla
TrackPoint, to je klasika, tady asi není potřeba se nějak sáhodlouze rozepisovat. Touchpad zcela chybí a klávesnice je standardní 7řadá. Velmi zajímavě jsou řešeny LEDky na indikaci Num + Caps Locku, jedná se vlastně jen o průhledné kousky na klávesnici, LEDky jsou ve skutečnosti na desce a takovým zvláštním „světlovodem“ vyvedeny na klávesnici. Obecně jsou staré IBM, co do indikace různých stavů, super. Máte tu znak pro Bluetooth, Wi-Fi, baterii a spánek. Na klávesnici činnost HDD, Num Lock, Caps Lock a vypnuto/zapnuto. Na víku máte Bluetooth, baterii a spánek. Baterie, když se nabíjí, svítí oranžově.
Baterie
Bohužel u mého kousku je baterie mrtvá, a to tak, že naprosto, takže vydrží cca 10 minut. Pokud budeme vycházet z toho, že nový vydržel 4h 20 minut a podařilo se nám snížit napětí v průměru o 1/3, tak to přibližně znamená, že i spotřeba spadla o 1/3, z toho plyne, že bychom se teoreticky mohli dostat na 5h a 40 minut. Pokud tedy koupíte takto starý stroj a koupíte do něj novou baterii, dostanete se s výdrží nad supermarketové notebooky za trojnásobek ceny, ale pokrok nezastavíme.
Závěrem
Pokud jste se dočetli až sem, tak vás obdivuji a děkuji vám. Snažil jsem se psát tak, jak mi věci přišly na mysl a nedodržovat zaběhlé koncepce, protože je to RETRO, které vybočuje. Jsem se svým novým strojem (pozn. redakce: již dlouho ne) celkem spokojen a čekám na den, kdy bude SSD fungovat na 100 % a budu mít novou baterii, pak jej budu nosit stále u sebe – člověk nemusí mít strach, že se mu něco stane, je to sice kus historie, ale kus bytelné a nádherné historie. Těším se na vaše komentáře a odezvu, ať už je jakákoli. Pokud bude pozitivní, pokusím se sehnat více kousků, se kterými by si člověk mohl pohrát a mohl vám tak zprostředkovat zážitky a pocity.
Jelikož X31 „slaví“ sladkých 11 od uvedení, nemohli jsme si odpustit malý žert k této příležitosti:
Related
AUTOR: Jiří Pitek
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#LenovoTechWorld AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Krasne stare stroje :-)
Nekdy v roce 2007 jsem koupil repasovany X31, vicemene ze zvedavosti si vyzkouset (na tu dobu) maly notebook. Jednalo se o US verzi, byl u neho papir z IBM tovarny, vypadal jako novy. Baterie (Panasonic) rok vyroby 2003, poprve pouzita 2005 ma dodnes 60% kapacity. Puvodni zamer byl u neho vymenit ten priserny displej za AFFS variantu, ale nakonec jsem se na to vykaslal. Operacni system jsou puvodni IBM Windows XP Pro (nastesti v anglicke verzi), nic jineho stejne nedava smysl.
Z meho pohledu ma absolutne nejlepsi notebookovou klavesnici jakou jsem kdy mel. Rozlozenim klaves, velikosti, mechanikou i barevnym odlisenim. Problemy s vetrakem nemuzu potvrdit, i bez TP Fan Control se vetrak spusti jen pri vysokem zatizeni (typicky Flash Player apod) a rychle se zase vypne. Regulace je daleko lepsi nez treba u X220. Wifi kartu jsem vymenil za Atheros, ta puvodni Cisco neumela ani WPA. HDD je sice zoufale pomaly 4200 rpm ale na web a emaily to staci, alespon je tichy. Vymenit by sel za Transcend SSD330. Mechanicka konstrukce je opet lepsi ve srovnani s X220, nerozpada se ani po takove dobe, pritom jsem ho nijak nesetril. Slabe misto je akorat spodni kryt RAM.
Hodil se i PCMCIA slot, s uzasnou a vlastne nadcasovou :-))) PCMCIA kartou od T-Mobile „Internet 4G“ z toho byl docela dobry cestovni notebook. Dnes sice funguje jen na GPRS/EDGE, jenze to je na mnoha zapadlych mistech v CR stejne jedine dostupne mobilni pripojeni.
Kdyby dnes nekdo vyrobil stejny notebook s aktualnim hardwarem tak jej okamzite beru.
Ámen :).
Jen ještě dotaz… Ví se o nějakých známých problémech, které X31 provázejí? Něco, co by stroj vyřadilo z provozu? Díky.
Nejcastejsi problem je, ze najednou nejde zapnout. Udajne odejde nejaka soucastka kolem napajeni. Vice na forum thinkpads com (‚Another X31 mainboard died‘ apod).
Úplně se vracím k T41 :)
aktívne používam T43P, nie je najrýchlejší ale na bežnú prácu úplne postačuje :)
„V laptopech to je Pentium M, které víceméně vychází z desktopových jader“ … tohle je dost odvážné tvrzení, když zrovna Pentium-M byl procesor, který se od těch desktopových ve své době lišil ze všeho nejvíc. Ostatně, co by se mělo lišit víc, když z něj se pak plynule zrodil Core Duo a z něj… no však víme.
Technická, rozlišení 1024×768 je XGA, SXGA je tušim 1280×1024 a SXGA+ 1400×1050.
Jinak ten výkon odpovídá minulé generaci SoC Atomů. Ty nové s čtyřmi jádry a out-of-order zpracováním instrukcí už jsou na tom zas o kus lépe.
Ad. CPU – Jo je to odvážné tvrzení, proto píšu víceméně. A né úplně. Ale beru to tak že zabýhat do detailů není to pravé ořechové pro cílovou skupinu čtenářů. U tebe na Blogu bych si to nedovolil ;)
Ad. XGA – Děkuji za opravu: Je to samozřejmě XGA.
Ad. Atom – tak jistě, ale pro zevrubné porovnání. S SSD je to celkem použitelný stroj.
krásné staré stroje :-) – schovávám si X20ku (P3/600 ULV, 320MB RAM, 80GB disk, mediabay), zanedlouho oslaví v plné funkci 15let věku :-))
Manželka má také X31, teď jsem jí tam hodil jedny Win7 co se mi tu válely, ale někaj se mi nepodařilo zprovoznit ovladače na GK, aby se vše nekousalo, nemáte někdo náhodou nějaké funkční pod WIN7 32bit?
Lze aplikovat tu magie kolem napájení také u X61? Návod by nebyl?
A ještě jeden dotaz: před rokem jsem si nechal vyměnit (na X61) drnčící ventilátor a měnili celý chladič. Netušíte, zda lze vyměnit pouze ‚točidlo‘?
Jinak cca 6 let už provozuji kousky z řady X (X61s, 4xX61, X61t), všechno repasy, dva s SSD a s potáhlou RAMkou na max. a jsou NAPROSTO BOŽÍ!
Návod by byl, podívejte se po netu, nebo na fóru.