X31: Po 11 letech stále ve formě

1. 12. 2014 | 12

Tak jsem se konečně dostal k tomu sepsat slibovanou retro recenzi. Na úvod se musím přiznat, že jsem moc netušil, jak se téhle úlohy zhostit. Z čistého retra? Zpět o 10 let? To asi ne. Vzít ho z hlediska dnešních hyper-ultra-book? To asi taky ne. Nebo ano? Za pokus to stojí, prostě od každého trochu. Tak pojďme na to!

Úvod

Píše se rok 2003, počítače jsou u nás v plenkách, laptopy mají jen ti největší pracháči a fanoušci. V PC máme Pentium (nová značka) 4. Chipset 775, první HR (HyperThreading). V laptopech to je Pentium M, které víceméně vychází z desktopových jader (netahejte mě prosím za slovíčka). Standardem je něco kolem 512 MB, Windows XP má svou největší slávu teprve před sebou, ale je již 2 roky na trhu. Do téhle doby nám IBM přináší malou černou nepěknou mobilní krabičku. Design nebudu moc popisovat, hodně uvidíte z fotek a je to prostě plnotučné a pravověrné IBM se vší parádou.

1244553929-thinkpad_x31

Teď si řekneme něco k samotnému stroji. Největší devizou dle mého názoru je velmi povedená klávesnice, která se později stává standardem. Dále displej, disponující rozlišením SXGA, tedy 1024 x 768 px – ano, stejný počet řádků, který máme dnes na většině LCD u moderních strojů… ach, jaký pokrok za 10 let! Hmotnost 1,6 kg značí, že se nejedná o žádné pírko, ale taky ne o cvalíka. Pohání ho Pentium M na taktu 1 400 MHz, plotnový disk disponující kapacitou 40 GB, DDR1 RAMky o velikosti standardních 256 MB, můj kousek je „vymaxovanej“ na 2 GB. Další detaily přineseme dále.

V době, kdy byl uveden na trh, se jednalo o TOP model, který se pohyboval kolem 60 000,- bez DPH! Opravdu jen pro smetánku, ne jako dnes, kdy notebook koupíte už za 9 tisíc… Nehledě na to, že bude mít stejný výkon na jádro.

K mému kousku

Jednou jsem takhle na nejmenovaném aukčním serveru viděl IBM X31 od 1,- Kč, 2h do konce byla cena na 550 Kč, no abych řekl pravdu, nechal jsem se unést a nakonec jsem ji vydražil za dobrý peníz okolo „jednoho Palackého“. Stav nebyl A+, to jsem čekal, ale nastalo překvapení, když mi přišla domů. To, že nebude nová, se dalo čekat – prasklý rámeček u LCD, polomrtvý adaptér – přežvejknutý asi tak na 5 místech. Pájka do ruky, kábl, pevné nervy a opraveno, prozatím. Asi tucet nálepek, snažících se mi nalhat, že když je poruším, přijdu o záruku… Jakou záruku?

Licenční štítek na XP, uvnitř Windows 7, klávesnice v cizí jazykové mutaci, ale nálepky se to snaží uvést na pravou míru, leč marně – Suppr? Vážně super… Nevědět, že se tam má nacházet tlačítko Delete, tak bych asi tápal. A dále třeba Échap, ale tam není o čem přemýšlet. No každopádně stroj hezký, jen jak bych to řekl… zklamání z toho, odkud pochází. Jenže tohle je neduh českého obchodování na internetu. No, první šok překonán, adaptér preventivně nasazen jiný. Pouštíme, připojíme na internet, rozfouká se ventilátor a X31 si se mnou nechce povídat – aktualizace…

"super!"

„Super!“

Echap?

Echap?

Klávesnice

Klávesnice

… Aktualizace nainstalovány, spodek X31 rozpálen. No je to IBM z nejlepších let, nezbývá než stáhnout ThinkPad Fan Control (dále jen TPFC), ani po instalaci se mi nezdála tak chladná, jak by měla být. Nezbývá, než se podívat na chlazení, i když majitel se dušoval, že se o něj staral a čistil jej. Je na čase porušit všechny nálepky, i ty na RAM – sice by měly být uživatelsky přístupné, ale někdo byl zřejmě proti. Vyšroubované všechny šroubky, až teda na jeden, který se schoval pod nálepku, byl jsem trošku naštvaný. Postup je stejný jako u skoro všech ThinkPadů: vyndat klávesnici tahem a tlakem, odpojit, vycvaknout palmrest. Nic, co bych nečekal, uvnitř bylo prachu, že být astmatik, potřebuji inhalátor. Nicméně otázka pár minut, 4 šroubky a kapku MX-4 dále – máme hotovo. Smontováno.

Už na první omak je jasné, že se udála nemalá změna, vzpomněl jsem si na hrátky s X60 a napětím. Inu, je na čase stáhnout RM Clock a pohrát si s napětím, ještě, že mám dostatek času si s tím hrát. Pro neznalé – jedná se o úpravu jednotlivých VIDů (Voltage Identification), ve zkratce se jedná o různé napětí pro určitou frekvenci procesoru. Postup je poměrně složitý na první pohled, jednoduchý na ten druhý (slibuji, že se o něm ještě rozepíšu). Po určitém čase jsem se ustálil na velmi, ale velmi pěkných hodnotách, holt štěstí na vynikající kus křemíku (každý jednotlivý procesor bude potřebovat jiné napětí!).

Je načase spustit stress test – teprve po 25 minutách 100% vytížení CPU se spouští ventilátor chladiče, nádherné, že? Pojďme zkusit ještě s originálním napětím – po minutě nám jede ventilátor, a to jsem ani nezkoušel, kam až se teplota vyšplhá… Co to znamená v praxi? To, že při běžném využití máte pasivní stroj, který se v kombinaci s SSD stává naprosto bezhlučným. Bohužel, nemám teploty před touto celou procedurou.

UnderVolt

UnderVolt

StressTest před UV

Stress test před UV

Stress po UV

Stress po UV

Výkon

Ano, toto je slabina tohoto stroje. Každý se mě ptá, jak na něm můžu pracovat. Jak? Jednoduše, používám jej jen na vyřizování emailů a psaní. Takže WordPad + PSPad pro nějaké to HTML funguje bez problémů a Firefox taky jede. Jako nesmysl tedy vidím použití Windows 7, ale na přeinstalaci nebyl čas. Linux by to řešil, ale o tom později. No tohle jsou jen subjektivní pocity, pojďme na něco objektivního – Cinebench R11.5, kde dosáhla X31 na 0.29 bodů, což není moc, ale berte v potaz, že stejný výkon na jádro mají dnešní Intel Atomy… Na obyčejné brouzdání bez problémů, ale nic náročného nemůžete čekat, je to prostě dědeček.

10468145_10202295380220849_8759882665081696445_o

LCD

Na první pohled se zdá tragické, když už u mobilů máme přece FHD… Ale je třeba si uvědomit, že dnešní notebooky mají 1 366 x 768 px, tedy stejný počet řádků. A nevím jak vy, ale zatím skoro nikdy mi nescházel počet znaků na řádek, ale většinou počet řádků a ten je jaksi stejný. Důležitá věc je intenzita podsvícení, která taktéž není nijak tragická, cca 2/3 maxima modelu X220. Ovšem něco, čeho si všimnete na první pohled, jsou barvy, které jsou prostě lepší na X31; ne dokonalé, ale na první pohled lepší, stejně tak kontrast.

Minimální jas

Minimální jas

Maximální jas

Maximální jas

Pozorovací úhly, stejná bída

Pozorovací úhly – stejná bída

SSD

Tohle je kapitola sama pro sebe. SSD používám ve svých PC/NTB již od prvních generací, takže tady to byla jen otázka času – vyhrabal jsem 1,8“ ZIF SSD, který se mi doma válel ze starého notebooku. Objednal jsem si proto IDE → ZIF adaptér. A tady začínají trable. Číňan se moc nesnažil, a tak adaptér vykazuje mírné vady. Minimálně co se týče odezvy, dále SRST, no prostě snaha nainstalovat Ubuntu, SlackWare atd. končí hláškou „error=-16“, chyba mezi kernelem a Intel řadičem, ani noacpi a nomodeset nefunguje… Prostě běh na dlouhou trať, ale doufám, že se k tomu někdy dostanu na delší čas a rozchodím to.

1,8" KingSpec SSD + adaptér

1,8″ KingSpec SSD + adaptér

Přechodka IDE -> ZIF

Přechodka IDE -> ZIF

Wi-Fi

Taková mikrokapitolka, funguje spolehlivě, ale musíte doufat v Intel 2020, aby vám fungovaly sítě s WPA2 šifrováním, jinak se prostě nepřipojíte.

Polohovadla

TrackPoint, to je klasika, tady asi není potřeba se nějak sáhodlouze rozepisovat. Touchpad zcela chybí a klávesnice je standardní 7řadá. Velmi zajímavě jsou řešeny LEDky na indikaci Num + Caps Locku, jedná se vlastně jen o průhledné kousky na klávesnici, LEDky jsou ve skutečnosti na desce a takovým zvláštním „světlovodem“ vyvedeny na klávesnici. Obecně jsou staré IBM, co do indikace různých stavů, super. Máte tu znak pro Bluetooth, Wi-Fi, baterii a spánek. Na klávesnici činnost HDD, Num Lock, Caps Lock a vypnuto/zapnuto. Na víku máte Bluetooth, baterii a spánek. Baterie, když se nabíjí, svítí oranžově.

10387172_10202295380300851_6533263488019959796_o

Baterie

Bohužel u mého kousku je baterie mrtvá, a to tak, že naprosto, takže vydrží cca 10 minut. Pokud budeme vycházet z toho, že nový vydržel 4h 20 minut a podařilo se nám snížit napětí v průměru o 1/3, tak to přibližně znamená, že i spotřeba spadla o 1/3, z toho plyne, že bychom se teoreticky mohli dostat na 5h a 40 minut. Pokud tedy koupíte takto starý stroj a koupíte do něj novou baterii, dostanete se s výdrží nad supermarketové notebooky za trojnásobek ceny, ale pokrok nezastavíme.

Závěrem

Půdorys

Půdorys

Pokud jste se dočetli až sem, tak vás obdivuji a děkuji vám. Snažil jsem se psát tak, jak mi věci přišly na mysl a nedodržovat zaběhlé koncepce, protože je to RETRO, které vybočuje. Jsem se svým novým strojem (pozn. redakce: již dlouho ne) celkem spokojen a čekám na den, kdy bude SSD fungovat na 100 % a budu mít novou baterii, pak jej budu nosit stále u sebe – člověk nemusí mít strach, že se mu něco stane, je to sice kus historie, ale kus bytelné a nádherné historie. Těším se na vaše komentáře a odezvu, ať už je jakákoli. Pokud bude pozitivní, pokusím se sehnat více kousků, se kterými by si člověk mohl pohrát a mohl vám tak zprostředkovat zážitky a pocity.

Jelikož X31 „slaví“ sladkých 11 od uvedení, nemohli jsme si odpustit malý žert k této příležitosti:

pedobear_is_thinking_by_rayman51-d33rymy

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky