Lenovo S850

Recenze Lenovo S850

20. 10. 2014 | 14

Lenovo S850 je zástupce střední třídy. Kombinuje velkou porci funkcí a lákavý styl lesklých materiálů.

Rychlý přehled

  • displej: 5,0″, IPS LCD, HD (1 280 x 720 px) rozlišení
  • procesor: čtyřjádrový MediaTek MT6582 (1,3 GHz)
  • paměť: 1 GB RAM, 16GB vnitřní úložiště (bez možnosti rozšíření)
  • fotoaparát: 13MPx s automatickým ostřením, přední kamerka 5MPx
  • baterie: 2 150 mAh
  • konektivita: Wi-Fi 802.11 b/g/n, WiFi hotspot, Bluetooth 4.0, GPS (s podporou A-GPS)
  • OS: Android 4.4.2 s nadstavbou VIBE UI
  • rozměry: 141 x 71 x 8,2 mm
  • hmotnost: 140 g

Videopředstavení

 Vzhled a zpracování

Stylová řada S na sebe láká právě designem. Mezi uživateli smartphonů se najde mnoho, kteří tuto složku výběru telefonu nenechají na chvostu priorit. Skleněná celotělová konstrukce působí na omak lákavě, ale po chvilce někomu může vadit plastový pocit. Materiálům, ze kterých je S850 vyrobena, věřím odolnost a stálost svěžesti prvního rozbalení i po několika měsících. Jen je potřeba se o krásný telefon dobře starat. Není potřeba se vyhýbat provedení v bílé barvě, ostatní potěší modrá nebo růžová varianta. Šedý rámeček kolem těla telefonu evokuje dojem kovu, avšak jediný kov najdete na šuplíčku pro SIM karty.

Lenovo S850

Displej

Velikost 5″ obrazovky se dnes řadí mezi nejpoužívanější standard, poskytuje dostatečný prostor pro informace a přehledné zobrazení. Radost pohledět na IPS panel s HD rozlišením, kde bez přímého porovnání s jemnějším displejem nezaznamenáte žádný neduh. Podsvícení na denním světle i v temné místnosti neoslňuje ani nenamáhá oči, čitelnost řadím mezi lepší, co jsem z mnoha telefonů mohl vyzkoušet. To i pod různými úhly.

Výkon a hardware

V těle tepe srdce procesoru Mediatek MT6582 o čtyrech jádrech 1,3 GHz, trochu slabší bráška většině známým procesorům Qualcomm Snapdragon. Paměť RAM má alespoň nutný 1 GB. Spolu s odladěným systémem však tvoří dobrou dvojici a během týdne se mi nepodařilo obrazovku zamrznout. Výkon procesoru nebudete běžně postrádat ani u náročnějších her, samozřejmě S850 není žádný tahoun neustálých hráčů. Běžný uživatel si s ním vystačí. Pro porovnání jsme změřili hodnotu Antutu Benchmark, která se zastavila na 18463. V žebříčku se zařadil za Google Nexus 4 nebo Lenovo K900.

Lenovo S850 Antutu Benchmark Lenovo S850

Fotoaparát a zvuk

Dvojici fotoaparátů vede hlavní čočka umístěná na zadní straně telefonu se 13 MPx, automatickým ostřením a přisvětlovací diodou. Pro videohovory nebo rychlé momentky slouží širokoúhlých 5 MPx nad displejem s pevným ohniskem. Zadní čočka zachycuje za denního světla podařené snímky s reálným podáním barev a zdařilou ostrostí. Ve střední třídě není k posměchu, naopak potěší. Za to za horších světelných podmínek se objevuje šum a rozhodně neexceluje mezi svými rivaly, spíše zůstává ve středu kvalit. Prostředí připomíná podobné od jiných výrobců.

Co se týče zvuku, při poslechu z reproduktoru slyším balanc mezi tóny a svým netrénovaným uchem si netroufám porovnávat výšky či basy se značkovými výrobci zvukových zařízení. Za uši reproduktor rozhodně netahá, hlasitost je dostačující. Přiložená sluchátka s ovládáním jsem nestihl vyzkoušet.

Lenovo S750 foto Lenovo S750 foto

Baterie

Baterie je jedna část z Lenovo smartphonů, která předbíhá ostatní. Vyšší kapacita i odladěný systém potěší všechny uživatele. Lenovo S850 obsahuje baterii o kapacitě 2 150 mAh, přičemž papírová pohotovostní doba se udává 17 dní. První testy prokazují výdrž ke dvěma dnům, náročný den s aktivními daty a poslechem hudby přežijete. Jak pravděpodobně očekáváte, s Wi-Fi hotspotem jsem telefon vybil již za pár hodin. Z celkového pohledu mě i standardně vysoká hodnota kapacita, oproti 3 000mAh baterii u S860, mile těší.

Systém a Vibe UI

Operační systém Android ve verzi 4.4.2 pro Lenovo smartphony má úpravu VIBE UI. Z mého pohledu se čínský nádech těžkosti funkcí a vzhledu nezapře. Na druhou stranu je příjemné, jak na vás konečně promluví Lenovo česky z oficiální české distribuce. VIBE UI prokazuje své přednosti zejména v šíři nastavení a barevných úprav. Avšak některé kroky, jako například správa ikon na obrazovce, působí zmatečně, nezvykle s Android procesy.

Za užitečné se v dnešní době považují chytré funkce jako automatické vytáčení apod., ani Lenovo nezůstalo pozadu. Ve své nadstavbě instaluje i několik vlastních aplikací, např. SHAREot, SYNCit, SECUREit a SNAPit, všechny ve filozofii DOit, o kterých si můžete přečíst na Lenovoblogu. Jako vydařený doplněk vidím i aplikaci pro auto s většími tlačítky, jednoduchým rozhraním a hlavně reagující na české slovo – psaní SMS a vytáčení. Nestává se často, aby se rozšíření pro motoristy vyvedlo do takové míry.

Lenovo S850 Lenovo S850

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky