Lenovo S860: Maratónec s nataženým svalem

24. 10. 2014 | 6

Lenovo S860 je elegantní smartphone nabízející tělo z broušeného hliníku, čtyřjádrový procesor doplněný štědrou porcí RAM, ale především velkou baterií o kapacitě 4 000 mAh, jež je příslibem solidní výdrže na nabití. Zdaleka ne vše je ale tak idylické, jak by se mohlo zprvu zdát. Po prvním pohledu se na tento telefon z dílny Lenova podíváme podrobně a pokusíme se odhalit jak jeho přednosti, tak i zápory.

Videopředstavení

Obsah balení

V poměrně malé krabičce, svým půdorysem jen o málo přesahující plochu telefonu, nalezneme krom telefonu samotného také nabíječku s USB konektorem a k ní USB kabel pro nabíjení a přenos souborů. Dále se zde nachází headset se špuntovými sluchátky, pár tištěných manuálů a speciální špendlík pro vysunutí šuplíčku na MicroSIM karty. Jako příjemný bonus bereme přítomnost USB OTG kablíku, který najde využití například pro připojení flash disku.

Vzhled a zpracování

S860 na první pohled zaujme svým zpracováním. Kombinace šedého, broušeného hliníku a černé čelní strany totiž působí velmi elegantně a reprezentativně. Telefon se tak rozhodně nebudete stydět vytáhnout v jakékoli společnosti. Podstatná část konstrukce je tvořena právě hliníkem. Ten je na přední straně pochopitelně nahrazen sklem. Okolo něj je mírně vystouplý rámeček, který jej chrání před poškrábáním při položení telefonu na rovnou plochu displejem dolů.

P1040792 P1040799

Na čelní straně nás nemá co překvapit. Napravo od telefonního sluchátka se nachází čočka předního fotoaparátu a notifikační dioda. U té se na chvíli zastavme. Dioda je dvoubarevná, červeným svícením indikuje, že se telefon nabíjí, a zeleným blikáním zase upozorňuje na zmeškané hovory a sms. Bohužel dioda spolupracuje jen s předinstalovanými aplikacemi pro vytáčení telefonních kontaktů a zasílání zpráv. Pokud tedy používáte jako výchozí SMS aplikaci například Hangouts od Google, dioda nebude na nepřečtenou zprávu upozorňovat. Zrovna tak dioda nepodporuje ani upozornění aplikací, jakými jsou například Gmail nebo Facebook Messenger. Druhá výtka ohledně diody směřuje k intenzitě jejího svícení. Zatímco červená, indikující pouze nabíjení, či připojení k PC svítí dostatečně viditelně, mnohem důležitější, zelená svítí, resp. bliká velmi slabě. Ve dne není vůbec problém její blikání přehlédnout ani s telefonem položeným na stole 30 cm od vás. Venku se pak její blikání stává takřka nepozorovatelným, a to na displej ani nemusí pražit letní slunce.

přední kamerka a blikající notifikační dioda

přední kamerka a blikající notifikační dioda

Dále na vrchní straně nalezneme světlocitlivý senzor pro automatickou regulaci jasu a senzor přiblížení, který má na starost deaktivaci displeje při telefonním hovoru. Krom toho se stará i o zablokování displeje při náhodném stisku zapínacího tlačítka v kapse. Pokud si tuto funkci chcete vyzkoušet, stačí při vypnutém displeji senzor zakrýt. Po stisku zapínacího tlačítka se sice displej rozsvítí, ale jeho dotyková vrstva nebude reagovat a tím pádem se nedostanete přes zamykací obrazovku. Bohužel v kapse tato funkce nefunguje zase až tak spolehlivě.

Na spodní straně se nachází trojice senzorových tlačítek. První zleva slouží pro vyvolání kontextového menu a při delším stisku se objeví seznam spuštěných aplikací. Uprostřed se nachází tlačítko pro návrat na domovskou obrazovku, při jeho delším podržení se otevře Google Now. Trojici uzavírá klasická šipka zpět. Tato senzorová tlačítka jsou při vypnutém displeji prakticky neviditelná, všimnete si jich, až jakmile se aktivuje jejich podsvícení. To by mohlo být o něco silnější, pro použití vevnitř je dostatečné, ale stačí jen trochu slunečný den a při manipulaci s telefonem venku musíte polohu jednotlivých tlačítek odhadovat. Zrovna tak by mohl být delší čas jejich podsvícení, tlačítka totiž zhasínají asi po 5 sekundách, co se s telefonem nic neděje. Po nějaké době strávené s tímto telefonem vám to nejspíš tolik vadit nebude a rozložení jednotlivých tlačítek spolu s jejich polohou si prostě zapamatujete, ale z počátku to povede ke spoustě zbytečných přehmatů, zvlášť pokud váš předchozí smartphone měl jiné rozložení ovládacích prvků. Pohodlí při mačkání tlačítek nepřidá ani fakt, že tlačítka se čas od času chovají prapodivně. Po většinu času sice fungují jak mají, ale občas se stane, že reagují až příliš citlivě, nebo pro změnu nereagují téměř vůbec.

s860 1

Na zadní straně se nachází mírně zapuštěná čočka hlavního, 8MPx fotoaparátu doplněná o přisvětlovací diodu. Pod nimi vyniká velké, lesklé logo společnosti Lenovo.

P1040848 P1040845

Zapínací tlačítko bylo z ergonomických důvodů umístěno na pravý bok telefonu. Kousek nad ním se nachází dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti, tím lze displej také aktivovat. To se nejdřív může zdát jako dobrá myšlenka, nicméně v praxi je to spíše na obtíž. Například když máte telefon v kapse a chcete změnit hlasitost přehrávané hudby ve sluchátkách. Naštěstí lze tato funkce v nastavení deaktivovat. Na druhém boku pak nalezneme pouze šuplíček pro dvojici microSIM karet. Ten nebyl u testovaného kusu možné ani po několika pokusech dostat na místo tak, aby perfektně lícoval a zpočátku z boku přístroje docela výrazně vystupoval. V průběhu testování si však trochu „sedl“ a byť stále úplně nelícoval, jeho vystoupnutí nad okolí bylo již přijatelnější.

P1040833 P1040830

P1040843 P1040841

Kvůli příjmu Wi-Fi a mobilního signálu je vrchní i spodní hrana přístroje tvořena plastovými kryty. V tom vrchním nalezneme pouze otvor sekunárního, odhlučňovacího mikrofonu a zdířku pro 3,5mm audio jack. Plastový díl na spodní straně je o něco členitější. V jeho středu nalezneme klasický microUSB konektor, jenž má po vzoru notebooků ThinkPad, žlutou barvu a v kombinaci s přiloženým USB OTG kabelem jej lze použít k dobíjení jiných zařízení. Konektor je obklopen dvojicí mřížek reproduktoru. Telefonní mikrofon byl v tomto případě umístěn na čelní stranu přístroje pod malý otvor v rámečku displeje.

P1040835 P1040829

Konstrukce je nerozebiratelná, unibody. Baterie je tedy nevyměnitelná a vzhledem k tomu, že se na telefonu nachází pouze šuplík pro SIM karty, nemáme ani kam vložit paměťovou kartu. Použití nerozebiratelné konstrukce s sebou nese jedno velké plus, a to velmi pevnou konstrukci, ani při silnějším tlaku, ke kterému při běžném používání jen stěží dojde, nemáme šanci si všimnout nějakého kroucení, či prohýbání. Zrovna tak nebylo z telefonu slyšet žádné vrzání. Jinak dobrý dojem ze zpracování vedle zmíněného šuplíčku na SIM karty kazí pouze nepatrně se viklající roh spodního plastového dílu.

 P1040796

Telefon je trochu rozměrnější a těžší, než je v dnešní době, kdy se výrobci honí za každou desetinou milimetru, zvykem. Jeho konkrétní rozměry jsou 149,5 x 77 x 10,3 mm, to je na telefon s 5,3″ displejem o něco víc, než by muselo. Zvlášť při pohledu na široké okraje se neubráníme dojmu, že by se do takto velkého těla vešel i 5,5″ displej. Lepšímu držení telefonu v ruce trochu napomáhají mírně zakulacená záda, ale i tak bude mít spousta uživatelů problém jej ovládat pouze jednou rukou. Velikost těla spolu s hmotností 190 g je daní za baterii o vysoké kapacitě a robustní kovovou konstrukci.

Hardwarové specifikace

 • displej: 5,3″, IPS LCD, HD (1 280 x 720 px) rozlišení, jemnost 277 PPI
 • procesor: čtyřjádrový MediaTek MT6582 (1,3 GHz, Cortex-A7)
 • GPU: Mali-400MP2
 • paměť: 2 GB RAM, 16GB vnitřní úložiště (bez možnosti rozšíření)
 • fotoaparát: hlavní 8MPx, přední kamerka 1,6MPx
 • video: až 1080p (30 FPS)
 • baterie: 4 000 mAh
 • konektivita: Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 3.0, GPS (s podporou A-GPS)
 • OS: Android 4.4.2 s nadstavbou VIBE UI
 • rozměry: 149,5 x 77 x 10,3 mm
 • hmotnost: 190 g

Obraz a zvuk

Displej s úhlopříčkou 5,3″ by si už žádal FullHD rozlišení, v tomto případě ale Lenovo zvolilo pouze HD (1 280 x 720 px) rozlišení. To při dané velikosti displeje znamená jemnost 277 PPI (pixelů na palec). Pixelová mřížka je i přes nižší rozlišení viditelná jen při velmi blízkém pohledu, při běžném použití tedy není nižší rozlišení tolik znát. IPS displej naopak potěší dobrým barevným podáním, širokými pozorovacími úhly a zejména vysokým maximálním jasem, díky němuž není problém telefon používat i na přímém slunci. Při minimálním jasu displej ovšem září až příliš a už za šera bychom ocenili nižší jas, nemluvě o použití telefonu v noci, kdy je vysoký minimální jas vyloženě nepříjemný. Automatická regulace jasu ovládaná světlocitlivým senzorem funguje bezproblémově. Zajímavým vylepšením je aktivace a odemknutí displeje přejetím po spodním okraji zhasnutého displeje. Naopak jako prakticky nevyužitelné se ukázalo jeho zamknutí potřesením telefonu. U testovaného kusu se vyskytl problém s dotykovou vrstvou, která především u okrajů čas od času nereagovala. Dotyková vrstva byla celkově méně citlivá a přesná, než bychom si představovali. Rovněž se nám při přesouvání ikon či widgetů po ploše často stávalo, že se přesouvaný objekt „pustil“ na místo, nad kterým se momentálně nacházel, aniž bychom chtěli. Trochu paradoxně pak zní funkce s názvem „Velmi citlivý dotyk“ po jejíž aktivaci je telefon možné ovládat v pletených zimních rukavicích. Plnohodnotné ovládání telefonu v rukavicích sice tato funkce neumožní, ale přijmutí hovoru či napsání SMS díky ní zvládnete.

P1040821 P1040810

Dvojice mřížek na spodní hraně S860 by mohla naznačovat přítomnost dvou stereo reproduktorů. Pravda je ovšem taková, že hlasitý reproduktor má telefon pouze jeden a druhá mřížka je zde pouze z estetických důvodů. Nicméně i jeden reproduktor se dokáže ozvat nadprůměrně hlasitě a nemusíte se tak bát, že byste třeba zvonící telefon snadno přeslechli. Trochu horší je to s kvalitou zvuku při maximální hlasitosti, kdy už reproduktor začíná chrčet. Přiložená špuntová sluchátka svou kvalitou reprodukce odpovídají sluchátkům, běžně prodávaným s cenovkou okolo 250 Kč. Hudební nadšence tedy rozhodně neuspokojí, ale spoustě nenáročných uživatelů poslouží dostatečně. Něco podobného platí i o zvukovém výstupu jako takovém. Při použití kvalitnějších sluchátek se ukázal jako naprosto průměrný a většina uživatelů ve spojení s trochu kvalitní aplikací pro přehrávání hudby nenajde nic, na co by si mohla stěžovat.

Telefonní reproduktor je dostatečně kvalitní a hlasitý i pro hovory v rušnějším prostředí, zrovna tak hlavní mikrofon spolu se sekundárním, odhlučňovacím odvádí dobrou práci a ani druhá strana tak při hovoru neměla problém rozumět.

Výkon

Použitý Hardware

Telefonu dodává potřebný výkon chipset MediaTek MT6582, ten obsahuje procesor se čtyřmi jádry Cortex A7 taktovanými na 1,3GHz, o grafický výkon se postará již stárnoucí čip Mali-400. Tento chipset nalezneme také ve většině telefonů Lenovo určených pro český trh, včetně levného A328. Nasnadě je tak otázka, zda by si S860, která již balancuje na hraně lepší poloviny smartphonové střední třídy, nezasloužila i něco lepšího než lowend s ani ne poloviční cenou. Rozhodně nás však potěšila štědrá porce operační paměti, 2GB RAM lze v dané ceně označit jako nadstandard. Po zapnutí telefonu je z ní k dospozici přibližně polovina, při běžném užívání pak bývá k dispozici okolo 500 MB RAM. Interní úložiště má kapacitu 16 GB, po odečtení paměti, jež zábírá systém s jeho nadstavbou, zbývá uživateli nějakých 12,8 GB volného místa bez možnosti jej rozšířit o paměťovou kartu. Velikost úložiště tedy může pro uživatele zvyklé s sebou nosit obsáhlou hudební sbírku či náruživé hráče představovat problém.

Screenshot_2014-10-08-01-00-06 Screenshot_2014-10-08-01-00-14

Výkonnostní testy

Telefon jsme podrobili benchmarkům AnTuTu a Vellamo, 3D mark se nám bohužel na S860 nepodařilo spustit. Porovnání výsledků benchmarků s jinými telefony většinou ukazuje na spíše podprůměrný výkon v rámci cenové kategorie.

AnTuTu

Screenshot_2014-10-08-01-04-19 Screenshot_2014-10-08-01-04-25 Screenshot_2014-10-08-01-04-59

Vellamo

Screenshot_2014-10-08-08-56-05 Screenshot_2014-10-08-08-57-56 Screenshot_2014-10-08-09-05-37

Herní testy

Z náročných herních titulů jsme pro výkonnostní testy vybrali akční hru Modern Combat 4 a graficky propracované závody Real Racing 3. S Modern Combat si S860 poradila bez větších obtíží, drobné zaškobrtnutí jsme zaznamenali jen v na výkon náročnějších pasážích. O poznání hůř si telefon poradil s Real Racing 3, které i přes použití nejnižších možných detailů často běželo na nízkých FPS. Hra sice byla s přimhouřením oka hratelná, nicméně požitek z ní byl sotva poloviční. Během hraní se telefon zahříval naprosto v normě, nedocházelo tak k přehřívání.

Konektivita

V oblasti bezdrátových technologií S860 ničím nepřekvapí. Pro datové přenosy je zde přítomen skutečně pouze nutný základ v podobě Wi-Fi 802.11 b/g/n, mobilní datové přenosy můžeme uskutečnit maximálně prostřednictvím 3G, LTE bohužel chybí. Bluetooth je přítomen ve starší verzi 3.0. Kvůli tělu, tvořeném z většiny kovem, má telefon horší příjem Wi-Fi i mobilního signálu. V místech, kde s jinými telefony signál běžně chytáme alespoň minimálně, jsme s S860 již byli zcela bez signálu. V oblastech s dobrým pokrytím či blízko Wi-Fi jsme problémy nezaznamenali. 

Chipsety MediaTek byly v minulosti nechvalně známé špatnou GPS lokalizací. To se naštěstí S860 již příliš netýká. První zaměření polohy trvalo telefonu sice trochu déle, ale poté se už venku chytal poměrně rychle. Jako navigace v autě telefon poslouží dobře, ale kvůli občasným nepřesnostem v zaměřování nejspíš jako nástroj pro geocaching uplatnění nenajde.

Telefon má 2 sloty na MicroSIM kartu a jedná se o takzvaný DualSIM standby. Obě SIM karty mají podporu 3G a mobilních dat. Kartu, ze které se budou mobilní data čerpat, lze zvolit jednoduše přepínačem v notifikační oblasti.

Výdrž na baterii

Jedním z největších lákadel telefonu je bezpochyby obří baterie s kapacitou 4 000 mAh. Po celém dni velmi intenzivního používání s neustále zapnutou Wi-Fi, mobilními daty a bluetooth zbývalo baterii 60% kapacity. S telefonem není problém absolvovat 2-4 pracovní dny, v závislosti na povaze používání. Při reálném každodenním nasazení je telefon v podstatě nemožné vybít během pracovního dne. Pokud tedy nebudete po celou dobu hrát hry, nebo sledovat videa na YouTube… Nabíjení naprosto vybité baterie na 100 % trvá kvůli vysoké kapacitě baterie téměř 4 hodiny.

Software

Android 4.4 s VIBE UI

Telefon je z výroby opatřen Androidem 4.4.2 KitKat, doplněným o graficou nadstavbu VIBE UI a balík aplikací DOit. Nadstavba je hodně rozsáhlá a zahlédnout pod ní čistý Android, je prakticky nemožné. Celé grafické rozhraní je hodně barevné a trochu připomíná známou nadstavbu MIUI, rovněž původem z Číny. Pro někoho může být nezvyk, že launcher ve VIBE UI nepoužívá žádnou nabídku aplikací, ale všechny aplikace skládá rovnou na plochu spolu s widgety a složkami. Není však problém jej nahradit libovolným launcherem z Google Play. Pokud by se vám vzhled systému nelíbil, můžete si jej přizpůsobit použitím jednoho z devíti motivů.

Výraznou změnou prošla i horní stahovací lišta. Po jejím stažení dolů se nepřepíná mezi oblastí s notifikacemi a oblastí s přepínači jako v případě čistého Androidu, ale přepínače i notifikace sdílí jeden prostor. Úprav se dočkalo i nastavení systému, to je v případě S860 rozděleno na dvě záložky. Pod tou první s názvem „Nastavení systému“ nalezneme upravené, klasické nastavení Androidu. V druhé záložce s názvem „Nastavení funkcí“ nalezneme možnosti aktivace několika speciálních funkcí tohoto telefonu. Mezi ně patří například zmíněné, nepříliš využitelné, zamknutí potřesením a probouzení telefonu telefonu tlačítky hlasitosti či naopak praktické funkce pro ovládání telefonu v rukavicích a odemknutí zhasnutého displeje přejetím po jeho spodním okraji – „přetažením odemknout“. Za zmínku jistě stojí „Chytrý vytáčecí režim“, což je funkce díky níž se číselná klávesnice při vytáčení telefonního čísla posouvá na stranu, na kterou máte telefon nakloněný, abyste palcem lépe dosáhli na všechny klávesy. Zpočátku to chce trochu cviku nenaklánět telefon na opačnou stranu, ale jakmile si na tuto vychytávku zvyknete, tak dokáže skutečně ulehčit manipulaci s telefonem. Další funkce, jež si zaslouží zmínit, je „Kapesní režim“, který zvyšuje hlasitost vyzvánění v případě, že máte telefon v kapse.

Do telefonu byla nainstalována celá řada aplikací, a to jak z dílny výrobce, tak těch od třetích stran. Zkušeným uživatelům budou některé z nich spíše na obtíž,  nicméně uživatelům, kteří teprve sbírají své první zkušenosti s Androidem, v jejich začátcích s tímto operačním systémem zajisté pomohou. Právě těm začínajícím uživatelům je určena aplikace Průvodce, obsahující návody pro základní obsluhu telefonu. V telefonu je přítomen i povedený prohlížeč souborů, třídící soubory podle jejich typu, nebo správce napájení, jenž krom statistik spotřeby energie nabízí i pokročilé možnosti úspory energie. Opomenout rozhodně nesmíme aplikaci pro použití telefonu v autě. Ta kromě telefonních funkcí, práce se SMS zprávami a možnosti spuštění navigace nabízí i jednoduchý hudební přehrávač. Všechny tyto funkce lze ovládat i hlasem, a to v češtině. V telefonu jsou předinstalované i 3 hry (Asphalt 7, Real Football 2014 a Green Farm 3) spolu s aplikací Gameloft, což považujeme za poněkud zbytečné. Rozum pak zůstává stát nad předinstalovanými editory pchin-jinu a ču-jinu. Naštěstí lze aplikace třetích stran bez problému odinstalovat.

 

Reakce a stabilita systému

Dostáváme se ke kamenu úrazu celého telefonu. Telefon sice nemá nijak oslnivé hardwarové parametry, nicméně pro plynulý běh systému by měly s přehledem stačit. Velmi rozsáhlá a náročná grafická nadstavba, spolu se špatnou optimalizací, však zapříčiňuje, že systém má v jistých okamžicích k plynulosti velmi daleko. Některé animace se citelně trhaly a na některé úkony, jako například spuštění aplikací, jsme museli čekat déle, než by se slušelo.

Zaznamenali jsme rovněž i několik softwarových problémů. Ke dříve zmíněnému slabšímu příjmu signálu bohužel ještě musíme dodat, že telefon měl občas po úplné ztrátě signálu v hůře pokryté oblasti problém se znovu přihlásit do sítě, byť se již nacházel v místech, kde bylo signálu dostatek. Pomohlo zapnout a vypnou režim letadlo, nebo restart zařízení. Během týdenního testování se dvakrát stalo, že dorazil email, v notifikační liště se objevila ikonka, ale po stažení lišty se však žádná notifikace nezobrazovala a upozornění v liště se nešlo zbavit ani za pomoci tlačítka pro smazání nezobrazených notifikací. Museli jsme tedy otevřít emailovou aplikaci přes její ikonu na ploše a email přečíst, aby upozornění v liště zmizelo. Druhé softwarové zaváhání jsme zaznamenali, když se telefon během 3 hodin, kdy jen ležel na stole, vybil o 30% a zároveň se velmi zahřál. Po restartu bylo již vše v pořádku. Není však jisté, zda to nezpůsobila některá z námi doinstalovaných aplikací.

Fotoaparát

Fotoaparát se svými parametry řadí k průměru, u fotografií nabídne rozlišení až 8MPx a video zvládne natočit maximálně FullHD (1080p) se snímkovací frekvencí 30 FPS. Fotoaplikace je poměrně jednoduchá, nabízí však vše podstatné, co průměrný mobilní fotograf vyžaduje. Uživatel má na výběr z šesti fotografických režimů, aktivovat může rovněž HDR.

Screenshot_2014-10-07-16-45-42 Screenshot_2014-10-07-16-45-35

Od fotoaparátu jsme toho popravdě řečeno moc nečekali, o to větším překvapením výsledné fotografie byly. Za dobrých světelných podmínek je snímač schopen pořídit slušné fotografie s věrnými barvami a obstojnou ostrostí detailů. Zrovna tak si S860 poradí i s makro snímky a dokonce i fotografie pořízené za velmi špatných světelných podmínek jsou v rámci možností obstojné. Při nahrávání videa má S860 občas problém správně přeostřit. Celkově se dá fotoaparát označit jako lehký nadprůměr v dané třídě.

Fotografie

IMG_20141007_134156 IMG_20141007_134148
HDR zapnuto/vypnuto

IMG_20141007_133851 IMG_20141007_133917
Makro

IMG_20141001_190100 IMG_20141007_113642

Ukázka videa

Fotografie v plném rozlišení stáhnete zde.
Video v originální kvalitě stáhnete zde.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky