Lenovo Blog CZ konečně v novém!

6. 9. 2014 | 3

Po měsících slibů a občasné informaci, že pracujeme na novém blogu, nastal konečně ten okamžik a od čtvrtka (po nočním výpadku, který jsme zavinili špatným nastavením CNAME) má blog nový, moderní kabátek. Vzhledem to však pouze začíná…

S tradicí již od roku 2009!

Asi tomu nebudete věřit, ale od svého spuštění před pěti lety (červen 2009), tehdy ještě pod taktovkou Honzy a Pavla (neplést s Janem Pavlem), blog nezměnil vzhled, resp. šablonu. Ano, v době, kdy Lenovo přešlo na novou firemní identitu “For Those Who Do” jsme samozřejmě i my zasáhli do barev, ale jednalo se skutečně jen o úpravu několika řádků v CSS stylu a pár obrázků. Původní šablona však zůstala nedotčena, proto se nikdy dříve nezměnilo rozložení, rozvržení nebo jiné prvky.

Lenovo Blog CZ 2010 Lenovo Blog CZ 2014

Celé to bylo způsobené tím, že jsme od začátku fungovali na platformě Google Blogger (tehdy Blogspot), která – podobně jako WordPress.com – nabízí hosting blogů, ovšem, jak to tak bývá, bez možnosti našeho zásahu. Blog se tak nemohl vyvíjet, data jsme neměli pod kontrolou (to ostatně vedlo např. ke ztrátám obrázků v článcích v době, kdy Blogger přešel na hostování obrázků na Google+) a složitá byla i správa uživatelů (buď můžete být autor, nebo administrátor, nic mezi), naprosto neflexibilní zase správa obsahu (třeba takový detail jako změna autora příspěvku je v Bloggeru nemožná). Ne vše je však černé, samozřejmě, tím, že Blogger je pod křídly Google, jsme měli zaručenou přednostní rychlost indexace, což se samozřejmě hodí. Ani nemluvě o takřka neomezené kapacitě a rychlosti internetového giganta.

Změny pokoutnou metodou

Ale pokud se vrátím zase na začátek, praktická nemožnost úpravy či rozšíření pro nás znamenala nejedno úskalí. Všechny nadstavby (byť v dnešní době samozřejmé a na pohled drobné a triviální), které jste na blogu mohli vidět – jako je diskusní systém Disqus, zobrazení počtu komentářů, záložky pro přepínání mezi diskusemi, horní rychlé menu, mapa webu, vlastní vyhledávání, seriály článků nebo zobrazování obrázků v úhledném rámečku – jsme tvořili buď ručně nebo pokoutnými metodami skrze ukládání JavaScriptů a CSS stylů na externí adresy.

Nový web trochu jako strastiplná Odysea

Situace byla neudržitelná, a tak jsme loni (vlastně téměř přesně před rokem) plácli do stolu, že uděláme nový web postavený na WordPressu. Původní plán byl spustit ho na podzim 2013, případně nejpozději do konce roku. To však ani přes pilnou práci celého týmu, který ručně převáděl stovky článků, nedopadlo. U webdesignera, kterého jsme sehnali na úpravu zakoupené šablony, se práce totiž čtyři měsíce zdržela s nulovým výsledkem. Nestihli jsme tak ani druhý (nový rok 2014), ani třetí (jaro 2014) termín. Naštěstí jsme se však spojili s novým člověkem, Honzou Kodešem, který za pár dní udělal více práce než původní designer za několik měsíců. Vše se dalo do pohybu a během tohoto léta se nový blog dokončil.

lbxz-novy

Co ale nový web vlastě nového nabízí? Kromě toho, že je vše jaksi větší, jednodušší, máme supermoderní “slider” na úvodní stránce a méně se toho vejde na obrazovku, tak předně máme otevřenou, dynamickou platformu, kterou si sami, “pod vlastní střechou” spravujeme, rozšiřujeme a upravujeme. Dále je nový design webu tzv. “responzivní”, což znamená, že se sám, automaticky přizpůsobí zařízení, ve kterém web prohlížíte – máte desktop nebo notebook? Web uvidíte klasicky. Máte mobil či tablet? Web se trošku zúží a zjednoduší, aby se vám na obrazovku vešel. Klidně si to hned zkuste – zužte si okno prohlížeče, web se sám smrskne taky. Čili byste už neměli mít problémy se zobrazením na tabletech a mobilech (třeba od společnosti Lenovo). K tomu má náš nový design plnou podporu pro režim čtení v Internet Eploreru na mobilech a tabletech, nový web nám taky dává možnost inteligentnějšího zobrazování souvisejících příspěvků pod články nebo plnohodnotných, dynamických seriálů. Ani nemluvě o užitečných štítcích. A to se samozřejmě bavíme pouze o stavu, který máme k dispozici dnes.

Ještě mě napadla taková vsuvka: asi se ptáte, proč stále používáme pro diskuse Disqus, když WordPress má diskuse své. Inu, je to proto, že Disqus nabízí sám o sobě velmi kvalitní filtr spamu, bez jakýchkoliv úprav podporuje přihlašování pomocí obrovské škály sociálních sítí a vlastně sám o sobě funguje jako malá sociální síť a udržuje komunitu. Kdykoliv sice můžeme přepnout na diskuse WordPressu, protože na 4 000 komentářů máme synchronizovaných, zatím to však neplánujeme.

Ještě nejsme hotoví, jsme beta

Jsme si vědomi toho, že blog není ještě 100% hotový, proto taky v našem (novém) logu najdete příznak “beta” a všude kolem otravné bannery se zpětnou vazbou. Kromě toho, že vás mají tyto bannery cíleně štvát, bychom byli i tak rády, pokud na ně kliknete, když najdete jakoukoliv chybu a tu nám nahlásíte. Přijde nám vše hned na e-mail a můžeme se odstranění hned věnovat. S Honzou Kodešem ještě ladíme poslední drobnosti v designu, hlavně při zobrazení na mobilních zařízeních (tu a tam je něco moc velké nebo trošku mimo obraz). O čem však víme jistě, je fakt, že některé z téměř 700 článků, z nichž drtivou většinu jsme ručně převáděli, má chyby. Některé mají chyby v textu (např. velké mezery mezi odstavci, mezery v řádcích apod.), některým (podle našeho odhadu cca 120) chybí úvodní obrázek, některým zase chybí miniatury (odhad je cca do stovky), jiným naopak velké obrázky, ač miniatury mají (při tisících obrázcích se to může stát). Ve výjimečných případech v článcích chybí video, ale to by se mělo stávat skutečně jen velmi, velmi výjimečně. No a pak existuje pár článků, které mají špatnou adresu, a tak se na ně pomocí starých linků momentálně nedostanete. U některých to změnit nepůjde (Blogger jim přiřazoval adresu dle jejich nahrání na web, ne jejich vydání, a tak se může stát, že byl článek nahraný 31. 7., ale vydán až 1. 8., jenže v adrese bude mít červenec a link už nebude fungovat), u spousty však ano.

Co z toho plyne? Že před sebou máme ještě kus práce, kterou ale rádi uděláme. Budeme však ještě radši, když právě ten otravný formulář se zpětnou vazbou využijete a nahlásíte nám, když najdete nějakou chybu. Máte-li zájem nám jen napsat, zda se vám nový blog obecně líbí, nebo ne (raději budeme, pokud se vám bude líbit, ale znáte to – sto lidí, sto chutí), směle do toho v diskusi pod tímto článkem.

Co bude dál?

Kromě toho, že dokončíme drobnosti, vychytáme nějaké mušky, budeme se snažit co nejrychleji hledat a opravovat vadné články a doplníme další seriály, je v nejbližší době na pořadu dne spuštění fóra, které budou spravovat a moderovat legendy (no, jedna určitě…) diskusních fór o noteboocích a IT obecně, které znáte např. ze SuperFóra Živě či Notebook.cz. Toto přijde skutečně již velmi, velmi brzy!

Lenovo Blog CZ fórum

Sám o sobě by samozřejmě nový blog a platforma neměly žádný význam, jsou pouze potřebnými nástroji (asi jako notebooky ThinkPad), které my musíme využít tak, abyste se zase vy na Lenovo Blog CZ rádi vraceli. Tak snad se nám to podaří!

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky