IFA 2014: smartphony a příslušenství VIBE

9. 9. 2014 | 1

Lenovo postupně rozjíždí prodej chytrých telefonů nejen u nás, ale po celé Evropě, je tedy pochopitelné, že právě smartphonům věnovalo podstatnou část své prezentace. Ve článku se dozvíte informace nejen o nově připravovaných mobilních telefonech, ale také o nové sadě příslušenství určené speciálně pro tato zařízení.

VIBE Z2

Připadá vám název tohoto zařízení povědomý? Lenovo VIBE Z2 je chudší příbuzný již před časem představeného VIBE Z2 PRO, ten jsme měli možnost si poprvé osahat již na tiskové konferenci k oficiálnímu uvedení smartphonů Lenovo do ČR. Jak jsem již naznačil, výbava Z2 byla oproti PRO variantě zredukována. Úhlopříčka displeje se zmenšila o půl palce, nově tak dosahuje velikosti 5,5”, to je sice pro mnoho uživatelů na mobil stále příliš, početné skupině uživatelů však toto zmenšení umožní telefon běžně ovládat pouze jednou rukou, s čímž mohou mít v případě 6” VIBE Z2 PRO problém. Velmi však zamrzí rozlišení displeje, skoro by se chtělo říct, že Lenovo jde z extrému do extrému. Oproti PRO verzi s QHD (2 560 x 1 440 px) rozlišením se totiž snížilo na pouhé HD (1 280 x 720 px), což znamená jemnost pouhých 267 ppi (pixelů na palec). Zklamání z rozlišení trochu mírní maximální jas displeje, ten činí 600 nit, což je vysoce nadprůměrná hodnota, díky níž by měl být displej dobře čitelný i na přímém slunci. Rovněž pozorovací úhly a barevné podání jsou na dobré úrovni, barvy jsou pěkně živé, nicméně ne přesaturované.

P1040664

Změně se nevyhnul ani chipset, u “zet dvojky” Lenovo vsadilo na novinku z portfolia společnosti Qualcomm – Snapdragon 410. Procesorový výkon má na starost 64bitové čtyřjádro o taktu 1,2 GHz, o grafickou akceleraci se zase postará GPU Adreno 306. Jedná se o chipset střední třídy, jeho pravý potenciál by telefon měl být schopen využít teprve po Lenovem přislíbeném updatu na Android “L”, až ten totiž bude optimalizovaný pro běh na 64bitových zařízeních. Svižný chod systému by měly rovněž zajistit 2 GB operační paměti RAM. S paměťovými kartami zde nepočítejte, budete se muset spokojit s 32GB integrovaným uložištěm. Telefon pojme dvojici micro-SIM karet, konkrétně se jedná o tzv. dual SIM stand-by. Telefon je schopen příjmu LTE. Slibně zní parametry fotoaparátu – 13 MPx, optická stabilizace a Sony Exmor BSI senzor, jehož potenciál by se měl projevit především za zhoršených světelných podmínek. Video zvládne telefon pořídit až 1080p (FullHD), trochu však zamrzí maximální snímková frekvence 30FPS. Zahanbit se rozhodně nenechá ani přední kamerka nabízející rozlišení 8 MPx.

Z2

Pozitivní zprávou je rozhodně fakt, že Lenovo zůstává i u nižšího modelu u použití celokovové “unibody” konstrukce, ta je tlustá pouze 7,8 mm (Z2 PRO 7,7 mm) a hmotnost telefonu se snížila na 158 g (Z2 PRO 179 g). Kvůli menšímu tělu se však musela uskromnit baterie. Ta má nyní kapacitu 3 000 mAh, což je ale stále nadprůměrná hodnota a v kombinaci s úspornějším displejem i procesorem by měla zajistit dostatečnou výdrž na nabití.

Telefon se začne prodávat v říjnu a to v Číně, startovní cena na domácím trhu má činit 429 USD. Dá se předpokládat, že se telefon dostane i na náš trh, v tom případě odhadujeme cenu okolo 12 tisíc Kč.

VIBE X2

Jednou z největších hvězd celé prezentace byl bezesporu Lenovo VIBE X2. Zatím nejmenší zástupce prémiové řady VIBE v sobě ukrývá 8jádrový procesor od MediaTeku, konkrétně se jedná o novinku MTK6595m využívající architekturu big.LITTLE. Princip fungování této architektury spočívá v tom, že procesorová část obsahuje 4 výkonná jádra Cortex A17 o taktu 2 GHz a 4 úsporná jádra Cortex A7 taktovaná na 1,5GHz. Procesor pak na základě aktuálně prováděné úlohy rozhodne, zda využívat svou výkonnou nebo úspornou část, přičemž uživatel přechod mezi těmito částmi ani náznakem nezaznamená. Výhoda tohoto řešení spočívá v úspoře energie při méně náročných činnostech a dostatku výkonu při těch náročnějších. Více než dostatečný grafický výkon poskytuje GPU PowerVR 600. Přídomek “m” ve značení procesoru označuje verzi s nižšími takty na CPU i GPU, i tak by se však mělo jednat o chipset spadající do nejvyšší kategorie mezi mobilními chipsety. Tento chipset by měl oproti současnému 8jádru MTK přinést nejen výrazně vyšší výkon, ale také o 20 % nižší spotřebu.

P1040672 P1040674

Pro hladký běh systému jsou zde přítomny i 2 GB operační paměti RAM. Použitý IPS displej má úhlopříčku 5“ a FullHD rozlišení, díky tomu nabízí ostrý obraz, výborné pozorovací úhly a živé barvy. Fotoaparát má, stejně jako v případě VIBE Z2, rozlišení 13 MPx, nicméně to je asi tak vše, co nám o něm Lenovo prozradilo, dá se tak očekávat, že jeho výkony budou oproti tomu ve VIBE Z2 slabší. Video zvládne telefon pořídit až FullHD s 30 snímky za vteřinu. Přední kamerka nabídne rozlišení 5 MPx. Telefon bohužel nepodporuje paměťové karty, nicméně 32GB vnitřní paměť by už mohla většině uživatelů postačovat. Baterie má kapacitu 2 300 mAh, což už ve spojení s FullHD displejem není zrovna moc, výdrž také velmi ovlivní již zmíněný chipset od MediaTeku. Nepočítali bychom s více než 2 dny používání. Samozřejmostí je podpora LTE, mezinárodní verze pojme pouze jednu SIM kartu, Dual-SIM verze se bude prodávat pouze v Číně. Telefon rovněž běží na zatím aktuálním androidu 4.4 KitKat a i zde by měl (v blíže nespecifikovaném termínu) proběhnout update na android „L“.

P1040709 P1040710 P1040711

Rozměry činí pro danou úhlopříčku vcelku průměrných, 140 x 69 mm a telefon je pouze 7,3 mm tlustý. Velmi příjemná je hmotnost pouhých 120 g. Velmi zajímavým prvkem na tomto telefonu je tzv. vrstvený design. Ten je patrný při pohledu na boky přístroje a docílen je spojením čtyř vrstev. Ty jsou – vyjma první skleněné – tvořeny lakovaným kovem. Zadní část využívá jinou technologii nástřiku a její povrch na dotek trochu připomíná plast se soft touch úpravou. Ta zároveň zabraňuje ulpívání otisků a záda díky ní na dotek nestudí. Na výběr by mělo být ze čtyř barevných variant – bílé, zlaté, červené a tmavě šedé. Objevit by se měla i varianta využívající záda z bambusu, nebylo však upřesněno, zda bude k dostání na všech, nebo pouze na vybraných trzích.

P1040726 P1040727 P1040732 P1040733

Telefon se začne prodávat rovněž v říjnu a rovněž nejprve na čínském trhu, kde je startovní cena nastavena na 399 USD. Opět lze předpokládat, že se telefon podívá i k nám, odhadovaná cena okolo 11 tisíc Kč.

Krátké video představení

VIBE Xtensions

Vedle nových smartphonů Lenovo představilo i zcela novou řadu příslušenství, určenou zatím pouze pro VIBE X2. Zatím se zde nachází dvojice připojitelného příslušenství: VIBE X2 Battery a VIBE X2 Speaker. Prvním jmenovaným je, jak již název sám napovídá, připojitelná baterie. Lenovo sice nespecifikovalo konkrétní kapacitu, nicméně dle tvrzení, že telefonu přidá 75 % energie, lze snadno vypočítat, že by baterie měla mít kapacitu přibližně 1 700 mAh. Připojením baterie vzroste tloušťka přístroje o 5,1 mm.

P1040758 P1040760

Druhým představeným příslušenstvím byl VIBE X2 Speaker. Jedná se o stojánek se zabudovanými reproduktory JBL a mikrofonem (například pro videohovory). Tento přídavný modul rovněž obsahuje zabudovanou baterii, bohužel se nám nepodařilo zjistit její kapacitu.
Tímto však řada VIBE Xtensions zdaleka nekončí, Lenovo pro nás chystá i další příslušenství pro smartphony, na to si však ještě budeme muset chvíli počkat.

P1040763 P1040668

Nebojte se, další články z veletrhu IFA 2014 budou samozřejmě den po dni následovat.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky