ThinkPad T440s vs. X1 Carbon nové generace (živé srovnání)

6. 8. 2014 | 8

Lenovo má ve své nabídce hned dva vysoko postavené pracovní Ultrabooky: klasičtější ThinkPad T440s a dravější X1 Carbon druhé generace. Vzhledem k tomu, že se dají zařízení sehnat v podobných cenách a výbavách, postavili jsme je proti sobě. Jak si v přímém porovnání který vede?

 

Poznámka na úvod: Článek vznikal za spolupráce Matěje a Petry, Matěj coby vlastník T440s a Petra majitelka nového X1 Carbon, oba v podobných konfiguracích (i cenách).

 

Poznámka k fotografiím: Bohužel, ale ani jeden z dvou porovnávaných přístrojů, nebylo možné vzít z pracovního procesu. Proto, prosím, omluvte, že na fotografiích jsou zástupné přístroje jiných konfigurací.

 

Před několika měsíci se nám v hlavách uhnízdila myšlenka, nad kterou nás dříve vůbec nenapadlo uvažovat – porovnat pracovní Ultrabooky ThinkPad T440s a nový X1 Carbon druhé generace. Proč jsme nad tím neuvažovali už dříve? Měli jsme totiž v hlavách zakódováno, že X1 Carbon je “ten drahý notebook”, a tak by nemělo – s ohledem na cenový rozdíl – tyto dva notebooky vůbec porovnávat.

 

Jenže pak došlo k tomu, že jsem jak já, tak Petra pořizovali nové pracovní stroje (jako obměnu za T420s v mém případě a T520 v případě Petry) – naprosto cíleně jsme vybírali konfigurace s Core i5, SSD, ale hlavně HD+ TN displejem. A vyvstala zajímavá situace: moje T440s a Petřin X1 Carbon druhé generace byly téměř stejně drahé (samozřejmě ne na korunu, ale držely se ve velmi podobné, celkem příjemné cenové hladině +/- 35 000 Kč).

 

Tip: Naše recenze T440s a nového X1 Carbon.

 

Videopředstavení

Přikládám videopředstavní obou notebooků z předcházejících článků: mého o T440s a Petřiného o novém X1 Carbon.

 

T440s

Nový X1 Carbon

 

Konfigurace porovnávaných notebooků

V tabulce níže najdete hrubý výpis konfigurací obou porovnávaných notebooků. Jak si můžete všimnout, cena i komponenty jednotlivých konfigurací jsou velmi podobné, ale už v tomto bodě je patrné, že za exkluzivitu tenoučkého a lehoučkého X1 Carbon se nějaká ta tisícikoruna připlácí.

 

T440s

 • Intel Core i5-4300U
 • 4 GB DDR3L RAM (na desce)
 • Intel HD 4400
 • Čipová sada s vPro
 • 256GB SSD Samsung
 • Intel 7260AC Wi-Fi, Bluetooth 4.0, 3G modem Ericsson
 • 3+3článková baterie
 • Podsvícená klávesnice
 • Čtečka otisků prstů
 • Windows 8 Pro
 • cca 36 000 Kč

X1 Carbon druhé generace:

 • Intel Core i5-4200U
 • 4 GB DDR3L RAM (na desce)
 • Intel HD 4400
 • Čipová sada bez vPro
 • 128GB M.2 SSD Toshiba
 • Intel 7260AC Wi-Fi, Bluetooth 4.0
 • 4článková baterie, vestavěná, RapidCharge
 • Podsvícená klávesnice
 • Čtečka otisků prstů
 • Windows 8 Pro
 • cca 38 000 Kč

 

Když jsme si “na papíře” dva stroje, které stojí proti sobě, porovnali, můžeme se pustit do podrobného srovnání. Už na úvod musím uvést, že v mnoha ohledech nemůže X1 Carbon předčít “klasičtější” T440s, na druhou stranu však T440s nenabídne tak tenké ani lehké provedení, k tomu všemu má nový Carbon navrch ještě v několika dalších ohledech. Jde spíše o to srovnat si priority a následně zhodnotit, který parametr či vlastnost je pro vás důležitá. V porovnání a rozhodnutí by vám pak mohl pomoci dnešní článek.

 

Fyzické parametry

Začneme pohledem na fyzické parametry, které nám jasně ukazují, “oč tu běží” a vlastně dávají najevo tu zásadní odlišnost zaměření X1 Carbon od T440s: Carbon silně útočí na rozměry a váhu zařízení, nelze se proto divit, že je nejen o 3-5 mm tenčí (při shodném půdorysu) – což je při méně než 2cm tloušťce významný rozdíl – ale také je o téměř 300 g lehčí!

 

Srovnání

 

 

Zajímavost: jak si můžete všimnout v tabulce, zásadním faktorem ve váze a tloušťce zařízení je použitý displej. V případě X1 Carbon však nehraje roli pouze dotykové a nedotykové provedení, které samozřejmě zařízení přidá na váze i tloušťce, paradoxně s nejlevnějším displejem (HD+ TN) je zařízení těžší a tlustší než se špičkovým WQHD IPS panelem.

 

Vzhled, provedení, konstrukce, materiály

S příchodem nové generace ThinkPadů 2013, které změnily a sjednotily design napříč všemi řadami ThinkPad (viz náš samostatný článek o této změně), je i při porovnání tak rozdílných notebooků, jako je T440s a nový X1 Carbon, jasné, že ve vzhledu rozdíly hledat nemůžeme. Notebooky jsme samozřejmě ukazovali známým, oba vedle sebe, a dokonce i ti znalejší měli problém notebooky od sebe bez podrobného zkoumání rozeznat.

 

Vzhled v kostce

Vzhled nových ThinkPadů jistě všichni znáte, pokud ne, pomůže výše odkazovaný článek. Proto vzhled shrnu jen velmi krátce. Inu, oba notebooky nabídnou matné povrchy v grafitové barvě (je to jakási tmavě šedá, která – podobně jako tuha v tužce – dokáže v závislosti na světle mírně měnit odstín i barvu; stále si stojím za tím, že grafitová barva je elegantnější a působí profesionálněji). Nově již ani T440s, ani nový X1 Carbon nedisponují žádnými “pogumovanými” povrchy, jako bylo dříve zvykem (ještě předchozí T430s i původní X1 Carbon měly starší, černé provedení s “pogumovaným” soft-touch víkem displeje; pro zajímavost: nižší model T440 nebo T440p aj. tyto povrchy stále používají), ty byly nahrazeny povrchy jinými, hladšími (více v dalším odstavci). Dalšími společnými znaky ThinkPadů s novým designem je také maximální zjednodušení vzhledu, a tak je zařízení (stroze) tmavé s bílými a několika červenými prvky, rovnými, jednolitými plochami a naprostým minimem jakéhokoliv členění.

 

Tip: Některé z rozdílů povrchů a jejich úpravy můžete vidět i v článku porovnání T440s, T440 a T440p.

 

Povrchy zařízení

V minulém odstavci jsem mírně nakousl otázku rozdílných povrchů. Přestože jiné klasické ThinkPady (X240 nebo L440, L540, T440p, T540p, W540) nabídnou povrchy tak, jak jsme je znali dřív (hrubé plasty v kombinaci s “pogumovaným” víkem displeje), nový X1 Carbon i T440s se v tomto ohledu liší. Začneme druhým jmenovaným (T440s): ten nabídne povrchy hladké, v jakémsi saténovém provedení, silně mi připomínají povrchy na ThinkPadech SL. Jejich výhodou je, že tím, že se jakoby “lesknou”, více působí jako grafit a díky tomu působí efektně (hlavně na tenkých hranách). Mají však i své nevýhody. Předně ne zcela ochotně, ale přece zachytávají otisky prstů, “upatlané” nevypadají dobře. Na druhou stranu se celkem dobře čistí. Jejich druhou, pro mě významnější nevýhodou však je, že se celkem rády oděrem či třením “leští”, tedy “vyleští” se saténově matný povrch a zůstane jen pololesklý (až lesklý) plast. Tento stav může poměrně rychle nastat u čtečky otisků prstů, pokud ji často používáte, ale rovněž se na základně dokáže “tisknout” i rámeček displeje. Myslím, že konfigurace s dotykovým displejem jsou na tom v tomto ohledu lépe.

 

 

 

Povrchy na novém X1 Carbon jsou jiné, je to zřejmě dáno také mírně odlišnou konstrukcí a materiály. Ačkoliv povrchy základny nejsou hrubé, jsou znatelně méně hladké než v případě T440s (v případě nového X1 Carbon je nejhladší částí vnější strana víka, základna je ještě o poznání hrubší, na člověka působí, že se o její povrch nemusí tolik bát), což s sebou nese spoustu výhod. Kromě toho, že díky “drsnějším” povrchům se nový Carbon lépe drží v ruce a dlaně po něm nekloužou, nepozoroval jsem ani žádné odírání či “leštění” povrchů – celkově prostě povrchy základny na novém X1 Carbon působí odolněji.

 

Dodatek: Víka displeje, podobně jako jiné součásti, se zřejmě vyrábí v různých továrnách. Z toho důvodu můžete narazit na T440s nebo X1 Carbon s úplně hladkým víkem displeje, jiné kusy mají zase maličko hrubší (ačkoliv stále hladký) povrch. Líc základny (opěrky) je však vždy stejný – u T440s hladký, u X1 Carbon hrubší, s odolnějším povrchem.

Povrchy základny: blíže je X1 Carbon, dále T440s

 

Konstrukce, použité materiály

Ač se to na první pohled nemusí zdát (a zmiňoval jsem to v porovnání T440s, T440 a T440p), v oblasti konstrukce se inženýři, kteří navrhovali T440s, silně inspirovali poznatky z konstrukce uhlíkového krále, X1 Carbon (ale samozřejmě konstrukce všech lehkých a tenkých ThinkPadů je ovlivněna a vychází ze skvělého X300/X301, čili je těžké přesně říci, kdo od koho opisoval). T440s nabízí základnu, která kombinuje kovové odlitky ze slitiny hořčíku, konkrétně vana základny a výztuž lícní strany, s plastovým překryvem okolí klávesnice pro pohodlí rukou. Víko spoléhá na (tmavě lakované) ocelové panty a konstrukci z plastu vyztuženého uhlíkovými vlákny.

 

Povrchy T440s

Povrchy T440s

 

Nový X1 Carbon je na tom vesměs velmi podobně, jen prostoru je méně. Základna je na rozdíl od T440s plně kovová, ze slitiny hořčíku, a to jak její lícová, tak rubová strana (to je zřejmě onen důvod rozdílné povrchové úpravy – silnější vrstva potahu zřejmě kvůli dostatečnému odstínění kovu od dlaní). Po vzoru jiných Ultrabooků je tak i klávesnice neoddělitelnou součástí základny (nelze ji tudíž snadno vyměnit). Víko je i v tomto případě spojené dvěma (masivnějšími) ocelovými panty s tmavým lakem a je rovněž z plastu vyztuženého uhlíkovými vlákny.

 

 

 

Tuhost konstrukce

Vzhledem k tomu, že oba notebooky nabízí konstrukci z kvalitních materiálů a do toho ještě nízkou váhu a kompaktní tělo, netřeba se ani u jednoho bát jakéhokoliv nelibého prohýbání nebo kroucení, naopak. Konstrukce základny je díky kovu velmi pevná (ač v případě T440s trochu dutě působící, což nemám příliš rád, k tomu Carbon samozřejmě nemá prostor), víko toho i přes své velmi tenké provedení vydrží rovněž dost, o kvalitních pantech ani nemluvě.

 

Obraz a zvuk

Displej

Oba notebooky nabízí dva typy osazeného 14″ displeje a rovněž oba dokáží být vybaveny obrazovkou dotykovou (vždy s IPS panelem). V případě dotyku nabídnou oba v podstatě shodnou dotykovou vrstvu (plná podpora 10 prstů) s antireflexní fólií, X1 Carbon je navíc vybaven (a to i v nedotykové verzi) senzorem pro automatickou regulaci jasu, kterým T440s nedisponuje.

 

Zmínil jsem dva typy displeje. Základním typem je standard v podobě TN HD+ (1 600 x 900 bodů) matného panelu, který jsem zvolil jak já na své T440s, tak Petra na svém Carbonu. Ač se v obou případech jedná o jiný typ a výrobce displeje, jejich (ne)kvalita je de facto shodná. Stále se jedná o silně podprůměrné TN panely s velmi omezenými pozorovacími úhly a nevýraznými, málo kontrastními barvami. Upřímně mě zklamalo, že HD+ TN panel v loňském, prvním X1 Carbonu, který by mi kvalitativně více než dostačoval, se neobjevil ani v T440s, ale ani v novém X1 Carbon.

 

Druhou variantou jsou o poznání kvalitnější displeje velmi pěkné na pohled. T440s můžeme vybavit Full HD (1 920 x 1 080 bodů) panelem, který Lenovo označuje jako IPS, ale dle podrobného zkoumání našich čtenářů to vypadá spíše na nějakou odnož VA panelů. V každém případě to ale znamená displej s vysokým, jemným rozlišením (které já sice nepreferuji), zvýšeným jasem a pěkným podáním barev s velmi dobrými pozorovacími úhly.

 

Nový X1 Carbon v tomto ohledu T440s výrazně předčí, protože ve vyšší výbavě nabídne extrémně jemný WQHD (2 560 x 1 440 bodů) IPS panel s nadstandardní svítivostí, dále samozřejmě dokonalou ostrostí (pakliže to daná aplikace podporuje), velmi příjemným kontrastem i podáním barev, o pozorovacích úhlech ani nemluvě.

 

Dodám ještě, že v obou případech je víko displeje se základnou spojené dvojicí ocelových pantů, X1 Carbon nabídne panty o něco masivnější, ale ve výsledku jsou v obou zařízeních de facto stejné – otevírají se za základnu, lze je otevřít do plných 180° a jejich chod je příjemně plynulý, odpor dostatečný (ačkoliv samozřejmě při silnějších vibracích – např. cestování – bude mít displej tendenci se otevírat, ale je to “něco za něco”).

 

Reproduktory

V čem již delší dobu sledujeme zlepšení napříč všemi ThinkPady, je zvuk, resp. reproduktory. Jednak za to vděčí softwarovému rozšíření Dolby, dále také (nejspíš) kvalitnějším reproduktorům jako takovým. V této disciplíně si vedou oba notebooky v podstatě shodně (dobře), zde vítěze (nebo poraženého, jste-li spíše škodolibí) hledáme jen těžko. Oba notebooky mají repro umístěné na spodní straně, na rubu. Má to své výhody i nevýhody. Jasnou výhodou je eliminace prachu a nečistot, se kterými býval v mřížkách na líci problém, dále mohou reproduktory využít vnitřku základny pro zesílení basů (což skutečně i trochu funguje). Je tu však ale jasné negativum – pokud notebook položíme na měkkou podložku či na klín, zvuk tím (více či méně) zadusíme.

 

Podtrženo, sečteno: notebooky rozhodně nezní jako multimediální mašiny typu Y50 se subwooferem, nicméně jejich zvukový projev je skutečně více než akceptovatelný, na pracovní notebook, myslím, nadstandardní. Zvuk je i docela prokreslený, rozšíření Dolby pomáhá.

 

Klávesnice a polohovadla

V oblasti polohovadel a klávesnice jsou na tom oba notebooky v podstatě stejně, nicméně X1 Carbon se zde samozřejmě odlišuje populární (a často kontroverzní) adaptivní klávesnicí.

 

 

T440s nabízí klasickou klávesnici současné generace – jedná se 6řadou ostrůvkovou klávesnici se skutečně špičkovým chodem, na které se skvěle píše. Mechanicky vzato je tedy skvělá, má klasický, hlubší stisk, volitelně nabízí i bílé, dvoustupňové podsvícení (má konfigurace podsvícení má, stále jsou na trhu i modely bez něj, což nechápu) – víc ji popisovat nebudu, nosil bych jen dříví do lesa. Tím, že na rozdíl o minulých generací přišla o sedmou řadu, a navíc bylo zjednodušeno její rozložení, přemístily se a ubyly některé klávesy, vychází vstříc spíš běžným pracovním uživatelům, kteří se primárně věnují dokumentům či prezentacím, pro náročné uživatele používající mnoho klávesových zkratek příliš vhodná není.

 

 

Tip: Druhý pohled na X1 Carbon od Lukáše Čambaly.

 

Klávesnice v novém X1 Carbon je mělčí (kvůli tomu, že celé zařízení je tenčí), s krásně hlubokým zvukem a precizním chodem, je však zároveň tzv. adaptivní (přizpůsobivá). To spočívá v tom, že fyzických kláves je zde o jednu řadu méně, tedy pět, jako šestá řada zde figuruje dotykový panel (proužek), který mění své funkce v závislosti na tom, jaká je spuštěná aplikace, nebo jaký režim uživatel zvolí. Došlo kvůli tomu k dalšímu přesunu nebo slučování kláves (více viz naše recenze nového Carbonu), které vyžaduje zvyk a v některých případech (hlavně na české klávesnici, které kraluje Escape vedle mezerníku) vypadá nelogicky. Klávesnice však má hned několik poměrně dobrých nápadů (třeba geniální podle mě je dvojité poklepání na Shift místo CapsLocku, líbí se mi přemístění Home a End na jeho místo). Pokud jsem nemohl klávesnici v T440s doporučit uživatelům vyžadujícím klávesové zkratky, u nového X1 Carbon to platí dvojnásob, a to hlavně proto, že i když na proměnlivou, dotykovou řadu nastavíte F1-F12, schází jim fyzická odezva. Pro klasickou kancelářskou práci je však klávesnice, dovolím si říci, skvělá a proměnlivá řada dokáže ulehčit videokonference nebo prohlížení webu.

 

Blíže T440s, dále X1 Carbon

Blíže T440s, dále X1 Carbon

Polohovadla

Co se polohovadel týče, jsou na tom obě zařízení shodně, a to hned v mnoha ohledech. V klávesnici – pro ThinkPady tradičně – najdeme červený tlakový ovladač TrackPoint, který byl na můj i Petřin vkus v X1 Carbon příliš zapuštěný a vyžadoval tak příliš velkou sílu. Po výměně za vyšší čepičku je již vše v pořádku. Jeho tři tlačítka se spojila s touchpadem a tlačítky touchpadu, výsledkem je velká (100 x 70 mm) dotyková plocha TrackPad, kterou lze stisknout v kterémkoliv místě, poskytuje jednolitý odpor a má matně skleněný, velice příjemný povrch. Pro uživatele zvyklé na touchpad je to špičkové polohovací zařízení a jen těžko budou hledat lepší.

 

X1 Carbon

T440s

Pro uživatele TrackPointu to bude spíše o zvykání, které bude minimálně zpočátku těžké. Vestavěná tlačítka TrackPointu mají jiný odpor než stará, hardwarová varianta, nelze je snadno hmatově rozlišit. Na to vše se však dá (s trochou vůle) zvyknout a nemyslím si, že to představuje problém – prsty si jen musí zvyknout. Problém nastává s pravým tlačítkem, které bohužel ne vždy reaguje správně. Přisuzuji to tomu, že pro stisk pravého tlačítka je nutné poměrně výrazně vytočit prst, ten se pak dotýká zóny příliš malou plochou (pokud to není jen nehet a malá špička) a elektronika/software jej nedetekuje.

 

Konektory a připojení

V konektorech – ne překvapivě – prostě musí, chtě nechtě, vyhrát T440s, je to ale logické – užitná plocha na novém X1 Carbon je – zvlášť na bocích – tak malá, že je skoro zázrak, že se některé konektory na zařízení vůbec vešly. Zatímco T440s poskytuje, myslím si, více než dostatečnou nabídku konektorů, X1 Carbon musel s jejich počtem šetřit. Přesto se však Lenovu, myslím, podařilo vybrat přesně ty konektory, které na zařízení mají být, někoho ale zamrzí absence čtečky paměťových karet. Každému se ale zavděčit notebook nemůže a připravte se na to, že v brašně bude vhodné jednu či dvě redukce nosit (typicky mDP-VGA a redukci LAN). Dodám ještě, že oba notebooky jsou samozřejmě bez optické mechaniky.

 

 

 

T440s nabízí klasický mechanický dokovací konektor, čili stačí zakoupit některý z ThinkPad Docků (zřejmě nejžádanější volba bude nástupce Mini Docku, tedy ThinkPad Pro Dock) a v kanceláři si užívat pohodlí stolního počítače. Nový X1 Carbon je vzhledem ke své tenkosti již pro mechanické dokování nevhodný, nicméně Lenovo jej vybavilo OneLink dokovacím konektorem, který nabízí nabíjení, dva nativní digitální displeje, USB hub, USB audio a USB LAN. V našem prostředí fungují oba přístroje (T440s i X1 Carbon) se svými docky, každý s připojeným displejem (DVI nebo DP), externí klávesnicí a myší, pár USB periferiemi a LAN sítí, doposud vše bez problému. V tomto ohledu má sice T440s díky nativnímu dokování navrch, nicméně X1 Carbon díky OneLink Pro Docku příliš nezaostává.

 

Rarita: T440s bez dokovacího konektoru (s nVIDIA grafikou)

Rarita: T440s bez dokovacího konektoru (s nVIDIA grafikou)

Z bezdrátových připojení je v obou případech standardně k dispozici kombinace Wi-Fi a Bluetooth 4.0 (obvykle od Intelu, dvoupásmová AC Wi-Fi 7260), některé konfigurace jsou ještě vybavené 3G modemem (v Evropě je to Ericsson). Jeho provoz je rozhodně méně problematický než předchozí generace, ale během cest to má od ideálu daleko. Jste-li ale na jednom místě (kavárny apod.), nebudete mít problém.

 

Výkon, zahřívání, hluk

Konfigurace, výkon

Z výkonnostního hlediska jsou na tom oba testované notebooky obecně i konkrétně v našich konfiguracích v podstatě stejně. Oba se řadí mezi Ultrabooky (tedy dle konfigurace), postavené jsou proto na nízkonapěťových ULV procesorech Intel Core i5 a i7. Výkonnostně tak splní s přehledem nároky běžné i mírně náročnější práce, jakákoliv multimédia nedělají notebookům problém, pro náročnější úkoly je třeba hledat notebooky s plnohodnotnými mobilními procesory (např. T440p). Jak se u business notebooků sluší a patří, k dispozici jsou varianty jak s podporou vPro, tak bez ní.

 

Z výkonnostního hlediska má navrch T440s, protože je jednak lépe konfigurovatelný (X1 Carbon má v rámci miniaturizace de facto vše pevně připájené na základní desce, T440s má připájený jen procesor a základní operační paměť) a jednak, pokud oželíte dokovací konektor, může být vybaven dedikovanou, přepínatelnou grafikou nVIDIA. Nejsem si však jistý, zda nepříliš výkonná GeForce GT730M za ztrátu dokovacího konektoru stojí.

 

X1 Carbon může být vybaven jen a pouze SSD diskem, v podobě velké M.2 karty (momentálně nejsou příliš dobře dostupné, nicméně očekávám, že v budoucnu se bude jejich dostupnost jen zlepšovat). T440s nabízí klasickou šachtu pro pevný disk, čili osadit můžeme jak HDD, HDD+M.2 SSD, tak samostatné SSD (má varianta) v klasickém provedení. Také v oblasti operační paměti je na tom T440s lépe, ač oproti minulým generacím již kvůli tenkému provedení dělá kompromisy také: na základní desce jsou napevno připájené 4 GB RAM, dostupný je však jeden volný slot, čili teoretické maximum (po doplnění 8GB kousku) je 12 GB. X1 Carbon má operační paměť rovněž pevně na základní desce, ovšem bez možnosti rozšíření. Je tedy dopředu třeba zvážit, jak velkou RAM potřebujete a takový model zakoupit.

 

Rozšíření

Možnosti rozšíření jsem nastínil – do T440s je možné doplnit jeden modul RAM, vyměnit pevný disk. V X1 Carbon lze pouze vyměnit M.2 SSD disk, případně doplnit – jako u T440s – 3G modem, není-li již z výroby osazen (zkontrolujte označení WWAN-Ready!).

 

Ačkoliv to v obou případech vypadá “otevření” notebooku lehce – sundat spodní kryt, tedy vanu základny – až tak snadné to není. Výhodou je, že oba notebooky mají kovovou vanu, a tak se nemusíte bát, že byste ji poškodili. Avšak u T440s je nutné odcvakávat lícní plast, což nenese vždy statečně (svůj T440s jsem rozdělával dvakrát a už mám hrany mírně okousané) a – nejste-li (s prominutím) čuně – dá to práci a čas. X1 Carbon je na tom lépe – odšroubuje se několik šroubků a spodní kryt jde dolů celkem dobře.

 

Zahřívání, hluk

Perforace chlazení X1 Carbon

Perforace chlazení T440s

 

Více o zahřívání a hlučnosti jednotlivých notebooků se více dočtete v jejich samostatných recenzích – T440s zde, nový X1 Carbon zde. Obecně se dá říci, že díky úsporným komponentám se notebooky nijak výrazně nezahřívají, naopak jejich teplota se drží i za vyšší zátěže na příjemných hodnotách. Hlučnost je z mého pohledu vzorná, oba notebooky jsou za běžných situací zcela nehlučné, až za vysoké zátěže se spustí ventilátor, který v případě Carbonu ani nezaregistrujete, u T440s v plné zátěži fouká (pro srovnání) jako T420s v zátěži minimální, foukání má mírně svištivý nádech. Oba jsou tedy velmi tiché, kultivované notebooky.

 

Výdrž na baterii, napájení

I v této oblasti – napájení a baterie – se dva notebooky až překvapivě liší. T440s má velkou výhodu v tom, že přišla s funkcí, kterou jsme (nejenom my) s radostí přijali a opěvovali: jedná se o baterie Power Bridge. O co jde? T440s v sobě, klasicky v prostoru opěrek zápěstí, ukrývá vestavěnou 3článkovou baterii. Jenže tím to nekončí, na zadní straně notebooku najdeme ještě přídavnou, klasickou šachtu pro baterii. V té je standardně osazená druhá 3článková baterie o stejné kapacitě jako baterie vestavěná. Výsledkem je naprosto standardní kapacita 46 Wh (23+23). Jenže druhý 3článek můžeme kdykoliv, díky vestavěné baterii i za provozu, vyměnit za 6článek (který vyčnívá směrem dolů), který spolu s vestavěnou baterií dává kapacitu bezmála 100 Wh, což je na poměry Ultrabooků více než dvojnásobná výdrž! T440s s 3+3 články vydrží zhruba mezi 5-9 hodinami (při mé práci na cestách s 3G kolem 7 hodin).

 

Nový X1 Carbon sice dvěma bateriemi neoplývá (to by fyzicky ani nešlo), nabídne tak standardní 4článek o kapacitě 45 Wh. Výdrž i možnosti jsou proto stejné jako u T440s se základní kombinací 3+3 články. Carbon však nabídne jinou funkci, kterou už disponovaly jeho minulé generace: rychlé nabíjení RapidCharge. Díky tomu dokážete i se základním adaptérem nabít baterii notebooku do 80 % za 50 minut. Jinými slovy Carbon sice vydrží stejně dlouho jako základní T440s, ale nabijete jej během pauzy na oběd nebo schůzky s klientem.

 

Software, zabezpečení

Softwarová výbava je u obou notebooků v podstatě shodná – není se čemu divit, jedná se o ThinkPady. Nic extra zvláštního v ní nenajdeme, standardní ThinkPad sadu aplikací pro Windows 8, Lenovo Settings samozřejmě nechybí.

 

T440s

T440s

X1 Carbon

X1 Carbon

 

Oba notebooky nabízí stejnou úroveň zabezpečení. Vedle hesel v BIOSu, které mohou sloužit pro zamezení vstupu do BIOSu, heslo po spuštění notebooku nebo heslo pevného disku, tu máme také vyhrazený bezpečnostní TPM čip a (novou) čtečku otisků prstů Validity s diodovou indikací a vlastní elektronikou s čipem. Na ní je napojen jednak napřímo operační systém (takže je možné se pomocí čtečky ověřovat i na úrovni operačního systému, takže i ve dlaždicových aplikacích nebo třeba při platbách ve Store) a jednak tradičně aplikace ThinkVantage Password Manager pro uchovávání, vyplňování a správu hesel a šifrovaných poznámek.

 

Závěr

Co napsat závěrem? Všechny vlastnosti a hlavní aspekty obou notebooků jsme prošli a je tedy jen na vás, které z nich jsou pro vás důležité, a kterému notebooku tak dáte přednost. V mém případě zvítězil jednoznačně T440s (zvažoval jsem už jen T440, ale zvítězila váha a rozměry), u Petry (která zvažovala také ThinkPad Yogu, T440s a T440) zvítězil zase Carbon kvůli tenkému a lehkému provedení, ale také proto, že jí nový Carbon učaroval a vše zpečetil OneLink dokováním (bez kterého byl minulý Carbon jen poloviční) – je to pro ni prostě ideální ThinkPad.

 

Obecně vzato je zásadní otázkou, co vše potřebujete. Pokud jste nikdy neměli na notebook speciální požadavky, nebo pokud prostě hledáte Ultrabook, ale v business provedení, je nový X1 Carbon zcela jistě velmi dobrá volba. Já osobně tvrdím, že ta nejlepší. Zaměřte se ale především na klávesnici – jak ji používáte, co s ní děláte. Pokud jsou pro vás F1-F12 alfou a omegou, Carbon vás bude trápit. Pokud ale nevíte, na co je na klávesnici Insert, ScrollLock či Break a zásadní je pro vás vypnout zvuk nebo zvýšit jas, Carbon vás zcela jistě nezklame, naopak vás bude skvěle reprezentovat.

 

Pokud jste ale už nějaký ThinkPad (nebo obecně pracovní notebook) používali a kladete vyšší nároky na rozšiřitelnost (ač jste schopni dělat kompromisy) a je pro vás zásadní dostatek konektorů, rozšiřitelná baterie a nativní dokování “postaru”, pak je z těchto dvou tenkých kandidátů T440s ten pravý – je to skutečně výborný pracovní Ultrabook, který představuje (alespoň pro mě) ideální kompromis mezi klasickým ThinkPadem T a novodobým formátem Ultrabooku – dám do toho druhou baterii, připojím k tomu VGA i LAN, ale zároveň je to lehké, tenké a perfektně vypadá.

 

Máte-li ale hlouběji do kapsy, existuje ještě T440, v podstatě levnější verze T440s, která nemá možnost lepšího displeje (myšleno ne-TN), je těžší, masivnější, ale stále Ultrabook a s podobnými možnostmi jako T440s. Více v porovnání T440s, T440 a T440p.

 


Lenovo Exclusive Store Plzeň

Za zapůjčení notebooků pro fotky děkujeme Lenovo Exclusive Store Plzeň,

Lidická 68, 323 00 Plzeň

Webové stránky | Stránka na Facebooku

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky