Neoriginální TrackPointy: vyplatí se?

13. 8. 2014 | 7

Znáte to: náročným používáním opotřebujete čepičku TrackPointu a potřebujete novou. Můžete ji shánět nějakou pokoutní metodou, za nemalý peníz objednat originální sadu, nebo prostě zabrousíte na aukční servery a koupíte neoriginální čepičky za zlomek ceny. Stojí ale za to?

Na jednom starším ThinkPadu, který tu mám, už byla gumová čepička TrackPointu opotřebovaná. Vzhledem k tomu, že používám tu výchozí (tedy konkávní, ve tvaru hříbku – “Soft Dome”), náhradní jsem už neměl (ačkoliv byl notebook ještě z časů, kdy Lenovo do balení dávalo celou sadičku tří různých kusů, klasickou jsem měl jen jednu) a jiný typ nemám rád (třeba Petra ráda používala konvexní verzi s prohlubní – “Soft Rim”, případně “trn” Classic Dome).

73P2698-DT-unit_thumb-25255B6-25255D

Ačkoliv jsem si samozřejmě sehnal originál, čistě ze zvědavosti jsem objednal z Aukra neoriginální čepičky (a ne zrovna ty nejlevnější) v ceně – pokud si dobře pamatuji – 50 Kč za kus (originální TrackPoint Cap přijde na cca 100 Kč) a byl jsem zvědavý na výsledek. Už na fotce bylo jasné, že minimálně materiál a/nebo barva bude mírně odlišná (z fotek vypadaly čepičky o něco světlejší, jako by červená barva byla “řidší”), těch odlišností je samozřejmě více. Proto mě napadlo sepsat o zkušenosti s neoriginálními čepičkami krátký článek.

Tip: Sadu 6 ks originálních čepiček TrackPointu seženete pod PN 73P2698 za cca 450 Kč s DPH.

Méně sytá barva, jiný materiál, nepřesný tvar

V obálce mi za minimální cenu dopravy přišlo – tuším – hned pět kousků těchto neoriginálních čepiček. Fotky skutečně nelhaly a první dojem z nich byl správný – už na pohled vypadají neoriginální TrackPointy z barevného pohledu jinak, jako by barva mírně “prosvítala” namísto toho, aby byla sytá. Když takovou čepičku TrackPointu nasadíte na trn uprostřed klávesnice, i tak si okamžitě všimnete rozdílu – červené proužky na tlačítcích TrackPointu jsou najednou výrazné, samotný TrackPoint zaniká. Ale i bez nich je rozdíl znát a ThinkPad najednou přijde o onen středobod, kterým se každý jeden pyšní.

WP_20140812_13_51_30_Pro_thumb-25255B3-25255D WP_20140812_13_51_48_Pro_thumb-25255B3-25255D

Obě fotky: vlevo originál, vpravo neoriginál

 WP_20140812_13_52_39_Pro_thumb-25255B3-25255D

Vlevo neoriginální, vpravo originál

Kdyby šlo ale jen o vzhled, vem’ to čert, že – za těch ušetřených cca 50 % ceny originálu by to, myslím, stálo. Jenže ouha, při bližším “ohledání” zjistíte, že ani tvar není úplně v pořádku, resp. abych byl přesný – z neoriginálního TrackPointu je znát, že forma pro něj vznikla z TrackPointu originálního. Během tvorby formy však samozřejmě došlo ke ztrátě některých detailů, no a to se ještě umocnilo v odlitku nového z takto vytvořené formy. Provedení proto už na pohled není příliš precizní, jsou viditelné drobné oštěpky (které však, uznávám, u gumy nevadí), většina drobných tvarů (jako je např. čtyřhran pro nasazení na trn v klávesnici a výstupky v něm) je zjednodušena nebo zcela chybí. To se promítlo i do mnohem důležitější části – vroubkování na vršku. To je mnohem méně výrazné a ke krajům se dokonce mírně ztrácí.

WP_20140812_13_55_48_Pro_thumb-25255B3-25255D WP_20140812_13_56_01_Pro_thumb-25255B3-25255D

Na obou fotkách: vlevo originál, vpravo neoriginál

Až doposud by se nejednalo o větší problém – že je jiná barva, člověka nemusí trápit, že je méně přesný tvar, by nevadilo – přece kdo bude zkoumat několik milimetrů velký kousek červené pryže. Jenže neoriginální TrackPointy jsou také z jiného materiálu a v tom vidím tu obrovskou výhodu originálních kousků z Japonska, tam vidím onen propastný rozdíl. Originální TrackPointy dokáží být poddajné, přesto pevné, navíc je jejich povrch (materiál) jaksi “protiskluzový”, což jsou všechno podstatné vlastnosti pro přesné polohování jemnou motorikou. Neoriginálním TrackPointům tyto vlastnosti téměř všechny chybí – neumím to popsat, ale jsou tužší, ale přesto snadno pruží, případně neposkytují konstantní odpor materiálu. Ale hlavní problém je v tom, že jejich povrch (materiál) klouže. A to byl pro mě osobně poslední hřebíček do jejich rakve – s neoriginálním TrackPointem totiž zaniká ta největší výhoda TrackPointu: rychlé a přesné polohování. Se suchým prstem možná chvíli, jakmile se mírně zpotíte, už to bude jen utrpení.

Stranou: dělají se nízkoprofilové verze?

Jak jistě víte, s příchodem ThinkPadů s nízkými, ostrůvkovými klávesnicemi se změnily také čepičky TrackPointu. Ty původní nahradily adekvátně nižší verze, které jsou mírně hlouběji zapuštěné v klávesnici, také jejich čepička je méně vypouklá. V tuto chvíli bohužel nevím, kde takové čepičky sehnat (snad kromě koupě nové klávesnice) – pokud vím, Lenovo dodává stále jen svou jednu jedinou sadu TrackPointů, tedy ty “vysoké”, původní. Ani neoriginální jsem neviděl v nízkoprofilovém provedení. Originální sadu 10 nízkoprofilových čepiček TrackPointu seženete pod PN 0A33908 za cenu kolem 300 Kč s DPH (což je mimochodem skvělá nabídka). Já osobně jsem si na nízkoprofilové TrackPointy již mimochodem zvykl, ale Petra třeba na novém X1 Carbon, který má vše ještě tenčí a zapuštěnější, používá klasickou (vysokou) čepičku.

WP_20140812_13_55_20_Pro_thumb-25255B3-25255D

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky