IdeaPad U530: tichý a elegantní stroj

25. 8. 2014 | 2

Ultrabooky jsou dnes v odvětví spotřební elektroniky velmi významným článkem, který se na našem trhu uchytil – představují totiž malý a lehký pracovní nástroj s dostatečným výkonem a velkou výdrž baterie. Dnes se podíváme na Lenovo IdeaPad U530 – největšího z řady U, o jehož menších sourozencích si můžete přečíst zde a také zde.

Parametry testované konfigurace

  • CPU: Intel Core i3 4010U (1,7 GHz)
  • RAM: 4 GB DDR3
  • Disk: 500GB SSHD
  • Grafická karta: Intel HD 4400
  • Displej: 1 366 x 768 bodů, lesklý, dotykový
  • Ostatní: Wi-Fi (b/g/n), Bluetooth 4.0, 720p webkamera, HDMI, USB 3.0, reproduktory Dolby Home Theater, 4článková baterie, podsvícená klávesnice, Motion Control
  • Operační systém: Windows 8 64bit (aktualizován na 8.1)

Vzhled a konstrukce

Elegantní a stylový – přesně tato slova IdeaPad U530 nejlépe vystihují. Designéři Lenova si očividně s tímto kouskem vyhráli. Vzhled však není jedinou věcí, která je povedená, stejně jako jiné modely z řady U, i zde nechybí tenké a lehké provedení, které je nedílnou součástí Ultrabooků.

Bez názvu-1 SAM_2220

Velmi zajímavým designovým prvkem je zúžení přední části, výška je však stále stejná. Ultrabook tak vypadá z přední části tenčí, než ve skutečnosti je. To je pravděpodobně důsledkem snahy o snížení výšky (alespoň opticky), která v tomto případě dělá 22 milimetrů.

Zadní část víka je tvořena plastem, který na sobě nezanechává viditelné stopy po dotycích. Můj pokus o otevření displeje jednou rukou byl neúspěšný, nepokládal bych to za vadu, spíše jako výhodu. Je zde přítomen dotykový displej a jen málokdo se jej dotýká zlehka. Při i silnějším dotyku displeje každý ocení tuhost pantů, které drží a povolí opravdu až při silnějším zatlačení do displeje.

Po otevření vidíme plastovou konstrukci kolem klávesnice, opět se vzorem kartáčovaného kovu. Část kolem klávesnice mě z celého zařízení zklamala nejvíce – byly zde vidět stopy po dotycích, po hodině užívání byly viditelné stopy po otlačení zápěstí nepěkné. To trochu škodí na jeho elegantnosti, především v horkých letních dnech, kdy je pocení dlaní častější. Pokud vám tak jde i o vzhled, při jeho koupi doporučuji přikoupit ještě i hadřík.

Dalším, ale již menším mínusem, je lesklý okraj displeje, ovšem to na kráse tomuto Ultrabooku moc neubírá.

Klávesnice, touchpad

Po otevření nás zaujme klávesnice a to hned několika faktory. V tomto provedení se jedná o klasickou 6řadou chiclet klávesnici s ostrůvkovými klávesami, která je oproti 13- a 14palcovým modelům ze stejné řady obohacena o numerický blok. Klávesnice se neprohýbá a to i při silnějším stisku. Klávesy jsou nízké, při testování jsem si na ně dlouho zvykal a nemohl jsem jim dlouhou dobu přijít na chuť. Ovšem po týdnu jsem si zvykl a po přechodu na klávesnici s vyšším zdvihem kláves jsem začal pociťovat výhody klávesnice s nízkým zdvihem (především jsem nemusel prsty tolik zvedat, jakoby po klávesnici klouzaly). Rozhodně se na ní psalo lépe a ještě více eliminovala možnost náhodného stisku jiné klávesy.

SAM_2266 SAM_2306

Bezpochyby velkou výhodou je také podsvícení klávesnice, na které se mi i ve tmě psalo výborně. Klávesnice byla tichá a velmi příjemná. Ne všem však sedne na první dotek.

SAM_2264

Touchpad je zde v provedení clickpad – jedná se tedy o dotykovou plochu, bez oddělených tlačítek, která jsou zde pouze graficky vyznačená, a touchpad jde promáčknout téměř po celé jeho ploše. Je poměrně tichý a s příjemným povrchem.

Displej a zvuk

Displej o úhlopříčce 15,6 palce má rozlišení jen 1 366 x 768 pixelů, což ale vzhledem k využití Ultrabooku stačí. Pozorovací úhly jsou průměrné, barvy jsou spíše studené. Displej u U530 je vícedotykový, zvládá až 10 dotyků současně. Jeho nevýhodou je lesklé provedení, avšak s antireflexní povrchovou úpravou. O tom, jak moc antireflexní je displej ve skutečnosti, se můžete přesvědčit z fotografií, zde není třeba slov. Mrzí mě také použití lesklého rámečku, který by zrovna zde být neměl a mnohem raději bych místo tohoto displeje měl displej matný, bez lesklého rámečku i za předpokladu mírného zvýšení ceny.

SAM_2281 SAM_2294

Nedílným vybavením jsou bezesporu také kvalitní reproduktory. Ty jsou zde obohaceny rozšířením Dolby Home Theater, umístěné ve spodní části zařízení. Zvuk byl hlasitý, relativně čistý a s mírnými náznaky basů.

SAM_2314

Konektory

Co se konektorů týče, nesmíme zapomínat, že se jedná o Ultrabook, a tak v rámci úspory místa je zde konektorů méně. Na levé straně najdeme “Novo” tlačítko, které slouží pro vstup do BIOSu, nebo ke spuštění Lenovo OneKey Recovery (v případě, že je zařízení vypnuté, případně v hibernaci). Vedle něj pak klasický RJ-45, HDMI, USB 3.0 a kombinovaný audio jack.

SAM_2237 SAM_2252

SAM_2317

Na pravé straně nalezneme hranatý napájecí konektor, 2 x USB 2.0 (z toho jedno označené speciálním symbolem lze používat k napájení externích USB zařízení – tedy za předpokladu, že kapacita baterie je větší než 20 %). Nesmí chybět ani čtečka SD karet a indikátory stavu systému – stavu zařízení a baterie.

Výkon a chlazení

Srdcem Ultrabooku Lenovo IdeaPad U530 je dvoujádrový procesor Intel Core i3-4010U, taktovaný na 1,7 GHz. Jedná se o model se sníženou spotřebou elektrické energie (ULV) a jeho maximální odběr je pouhých 15 Wattů. O grafický výkon se stará integrovaná grafická karta Intel HD 4400. Paměti RAM jsou nejspíše z úsporných důvodů taktované na 1 333 MHz a jejich celková kapacita je 4GB.

SAM_2316

Chlazení zajišťuje poměrně tichý ventilátor, který nasává studený vzduch ze spodní části. Teplý vzduch je vyfukován ze zadní strany, menšími průduchy pod spodní hranou displeje. Chlazení je tiché a ventilátor byl více slyšitelný pouze při náročnějších aktivitách, v běžném provozu (surfování, kancelářská práce) je tichý.

Jediným slyšitelným prvkem bylo jen klasické “chroupání” pevného disku, který je v této konfiguraci o velikosti 500 GB (5400 RPM) a 8GB SSD částí určenou pro zrychlení běhu operačního systému. Rychlosti disku byly klasické, systém běžel plynule a nesekal se.

Baterie a výdrž

Čtyřčlánková baterie s kapacitou 52 Wh má udávanou dobu výdrže až 10 hodin. Samozřejmě záleží na využití, ale při zapnuté Wi-Fi a maximálním jasu jsem při práci na internetu dosáhl na 2 hod a 43 minut. Při sledování videa (se zapnutou Wi-Fi, jasem a zvukem na polovinu při zapnutém filmu s HD kvalitou ve smyčce) se výdrž pohybovala kolem 6 hodin a 30 minutách. Při vypnuté Wi-Fi, minimálním jasu na úsporném režimu se pak výdrž vyšplhala na 12 hodin a 5 minut. Určitě se sluší zmínit, že baterie není uživatelsky vyměnitelná.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky