Yoga Tablet 10 Full HD: Ještě lepší, ale stále ne dokonalý (test)

30. 7. 2014 | 8

Lenovo-Yoga-Tablet

Ještě tomu není ani rok, co se mi do rukou poprvé dostal Yoga Tablet 10, tablet se skutečně unikátní konstrukcí. I přes některé nedostatky, zejména v oblasti hardwarových specifikací, jsem si tento tablet během testování opravdu oblíbil a doufal, že s tímto konceptem bude Lenovo pracovat i nadále a neskončí tak někde v propadlišti dějin. Jakoby mé přání bylo částečně vyslyšeno a na trh se dostává vylepšená verze s označením Full HD (případně HD+). Ta si klade za cíl odstranit zejména zmíněné nedostatky v oblasti HW parametrů. Test je zaměřen především na změny oproti předchozí verzi.

 

Pozn. redakce: Dříve jsme nový Yoga Tablet 10 označovali na blogu HD+. Tak jej označuje mezinárodně také Lenovo. Minimálně v České republice se však tento tablet prodává pod označením Full HD, zřejmě proto, aby nedošlo k mýlce ohledně rozlišení.

 

Vzhled, Zpracování

Na úvod ještě musím poznamenat, že bych Yoga Tablet Full HD skutečně považoval “jen” za vylepšenou verzi původního tabletu a nikoli za plnohodnotnou druhou generaci. Zejména designové změny jsou skutečně pramalé. Z toho důvodu neznalé oko pravděpodobně ani nedokáže rozlišit původní a Full HD variantu. Změn patrných navenek jsem na vylepšené verzi napočítal celkem 5.

 

P1040603 P1040591

 

První je delší stojánek, díky čemuž je tablet o něco stabilnější ve stoje. Druhou změnou, týkající se stojánku, je odstranění výkroje nad stojánkem pro jeho snazší odklopení. Pro někoho to je možná nepochopitelné mínus, nicméně během testování původní verze jsem osobně stojánek stejně raději odklápěl chycením za válec a troufám si tipnout, že tak to měla i většina jeho uživatelů. Drobnou změnu nalezneme i pod stojánkem. Sloty na paměťovou a SIM kartu na nás již po jeho odklopení nezírají, ale jsou hezky schované pod plastovou krytkou. Ta sice úplně nelícuje a její zpracování nevzbuzuje moc dobrý dojem, ale na svém místě drží dostatečně pevně, a tak by nemělo dojít k jejímu ztracení.

 

Co mě na novém Yoga Tabletu trochu zklamalo, jsou použité materiály. Původní tablet na mě v tomto ohledu působil velmi dobrým, až prémiovým dojmem, zde však došlo k pár drobným změnám. Původní verze měla na zádech hrubší vroubkování s texturou, což vypadalo velmi dobře, tablet se za ni příjemně držel a neklouzal a také na ní prakticky neexistovaly otisky. Nově záda postrádají efektní texturu, ale stále obsahují vroubkování, avšak jemnější. Tablet tím pádem trochu víc klouže z rukou a po delším používání na něm jsou vidět i otisky.

 

Jinak slušný dojem z dílenského zpracování na testovaném kuse trochu kazí povrzávající pravý okraj válce a měkčí plast na zádech, který se mírně prohýbá. Pátá a poslední změna byla o poznání příjemnější a všimnete si jí až při prvním zapnutí. Jedná se o mechaniku zapínacího tlačítka, ta již nabízí klasický nízký zdvih s jasnou hmatovou odezvou a tak se mi již nestalo, že bych musel tlačítko mačkat vícekrát, protože to na poprvé prostě “nevyšlo”. Tlačítko je stále podsvícené a indikuje například nabíjení tabletu. Bohužel už však neupozorňuje blikáním na nové notifikace, což je trochu škoda.

 

P1040586 P1040595

 

Krom zmíněných změn zůstává vše při starém. Tablet stále využívá kombinaci černé plochy a stříbrných plastů/hliníku. Vlastně ještě jedna výrazná novinka se u Full HD udála, ta se však netýká testovaného kusu. Nově totiž přibyla možnost pořídit si jej místo ve stříbrné ve zlaté barvě. Tedy spíše než o zlatou se jedná o docela decentní “champagne” barvu.

 

2014-04-24 11.13.25[3] 2014-04-22 04.57.26[3]

 

Boky přístroje opět obsahují pouze nejnutnější základ. konektory reprezentuje microUSB pro nabíjení nebo připojení k počítači a 3,5mm jack. Dále zde nalezneme škvíru mikrofonu, zmíněné tlačítko napájení a kolébku hlasitosti. To bohužel přišlo o schopnost přehazovat funkce vol+ / vol- dle aktuální orientace displeje. Jedná se sice o drobnost, ale velmi návykovou, která práci s tabletem skutečně zpříjemňovala.

 

P1040582 P1040585

 

Software

I v Yoga Tabletu s přídomkem Full HD nalezneme operační systém Android a to konkrétně ve verzi 4.3 JellyBean. Android 4.4 KitKat bohužel pro toto zařízení aktuálně není dostupný, avšak osobně si troufám tipnout, že je to pouze otázkou času, jelikož původní Yoga Tablet již aktualizaci na KitKat obdržel.

 

Původnímu tabletu jsem hodně vytýkal softwarovou přeplácanost a nejednotnost uživatelského rozhraní, kdy jste většinu času sice trávili ve společnosti grafické nadstavby Lenovo Vibe UI, ale zároveň nebyl problém narazit na původní UI od Googlu. Na tomto – pro někoho možná detailu – Lenovo zapracovalo a celý systém je již překryt jeho vlastní nadstavbou. S původním grafickým rozhraním se však pochopitelně stále můžete setkat v některých aplikacích třetích stran. Zajímavou funkcí je možnost mít otevřeny na obrazovce dvě aplikace vedle sebe, bohužel však nefunguje zdaleka se všemi nainstalovanými aplikacemi.

 

Screenshot_2014-01-01-01-01-24 Screenshot_2014-01-01-01-01-54

Screenshot_2014-07-26-22-46-51 Screenshot_2014-07-26-23-03-02

 

Vše při starém zůstává v oblasti předinstalovaných aplikací, kterých je na můj vkus až příliš. Z jakého důvodu by například měl mít tablet předinstalovány hned 3 internetové prohlížeče? Bohužel odinstalovat lze opět pouze některé výrobcem nainstalované aplikace třetích stran, a tak se prostě budete muset smířit s tím, že “aplikaci” přehrávající promo videa maximálně deaktivujete, ale bez rootu se jí prostě nezbavíte.

 

Screenshot_2014-01-01-01-01-30 Screenshot_2014-01-01-01-01-36

 

Abych jen nekritizoval, tablet obsahuje i užitečné aplikace. Mezi ně bych zařadil například správce napájení, nabízejícího aktivaci šetřících funkcí, info o aktuálním stavu baterie, nebo statistiky využití baterie. Za zmínku stojí i aplikace SHAREit, SECUREit a SYNCit.

 

Screenshot_2014-07-26-22-54-03 Screenshot_2014-07-26-22-54-11

Screenshot_2014-07-26-22-54-19 Screenshot_2014-07-26-22-54-49

 

Co se týče odezvy systému, zpočátku mě velmi nemile překvapili launcher a horní lišty. V obou případech je jejich pohyb citelně trhavý a nepomohly ani různé hrátky se systémovým nastavením ani instalace jiného launcheru z Google Play. Zajímavé však je, že jinak byly reakce tabletu bleskurychlé a plynulé, a to jak v aplikacích, tak například v nastavení systému. Trhavý pohyb lišt a launcheru bych tedy přisuzoval nepovedené optimalizaci a snad dojde k nápravě s některou z budoucích aktualizací.

 

Obraz a zvuk

Dostáváme se k jednomu z hlavních vylepšení, jímž Yoga Tablet prošel, a tím je displej. Tomu poporostlo rozlišení z přinejlepším průměrného HD (720p) rovnou na Full HD, resp. WUXGA (1 920 x 1 200), to dává ve spojení s úhlopříčkou 10” více než dostatečnou jemnost 224ppi (pixel per inch).

 

Displej opět využívá IPS technologii, díky čemuž nabídne velmi dobré pozorovací úhly a (možná malinko přesaturované) barevné podání. Tablet obsahuje světlocitlivý senzor a já začínám Lenovo podezřívat, že neumí udělat dobře fungující automatickou regulaci jasu. Snad si ani nevzpomenu na zařízení od Lenova, kde by tato funkce fungovala bezproblémově, ale zde jde věc již do extrému. V tomto případě spočívá regulace jasu pouze v tom, že displeji sníží jas téměř na minimum a pouze na přímém slunci se senzor odhodlá jas o něco zvýšit – avšak zdaleka ne na maximum, jak by v takovém případě bylo záhodno. Proto jsem během testování používal raději ruční regulaci jasu. Ale i tak se mi během dvou týdnů asi 5x stalo, že tablet i přes vypnutou automatickou regulaci jas stáhnul a ta nešla zvýšit ani posuvníkem na maximum. Abych to napravil, musel jsem zapnout a vypnout automatickou regulaci.

 

P1040578 P1040580

 

Co se hlasité reprodukce zvuku týče, zde zůstalo vše při starém, a tak tablet opět nabídne vynikající stereo reproduktory. Ty poskytují hlasitý zvuk s, na poměry tabletů, poměrně čistými výškami a středy, i náznak basů zde lze najít. Reprodukci zvuku opět podporuje aplikace Dolby, která mimo jiné zvuku propůjčuje i prostorový efekt. Krom toho nabídne 6 zvukových profilů – z toho 4 přednastavené pro “Film, Hudbu, Hru a Hlas” – a 3 předdefinované ekvalizéry (nebo si jej můžete upravit dle svého). Aplikace tedy zní zdánlivě bezchybně.

 

Ale opravdu jen zdánlivě… Pokud totiž budete chtít poslouchat hudbu do sluchátek za pomoci jiného než předinstalovaného hudebního přehrávače “Hudba Play” (v mém případě PowerAMP), je zvuk extrémně hlasitý a zkreslený. U původního Yoga Tabletu uměl zmíněný přehrávač PowerAMP výchozí systémový ekvalizér (v tomto případě Dolby) obejít a používat vlastní, integrovaný v aplikaci. Tato možnost však nyní zmizela – nevím, zda je problém na straně aplikace, nebo tabletu, ale vsadil bych spíše na tablet, jelikož na mobilu mi tato možnost nadále funguje. Z toho důvodu jsem měl během testování Dolby po většinu času deaktivováno. Alespoň, že Lenovo umístnilo zkratku pro rychlé zapnutí/vypnutí tohoto rozšíření na lištu rychlého nastavení, a tak není potřeba při každém přepnutí této funkce zapínat aplikaci.

 

Screenshot_2014-07-26-22-51-18

 

Fotoaparát

U původního tabletu byl na zádech přítomen 5MPx fotoaparát, přičemž jeho výkony byly přinejlepším opravdu mizerné. Nově je však tablet osazen 8MPx snímačem, který podává na první pohled několikanásobně lepší výkony. Na důležitost kvalitního fotoaparátu v 10” tabletu ať si udělá každý názor sám. Pokud bych jej však měl přirovnat k fotoaparátům v současných mobilech, dostali bych se až někam na pomezí nižší a střední třídy fotomobilů. Za dobrých světelných podmínek dokáže tablet udělat obstojné momentky, s klesajícím světlem pochopitelně klesá i kvalita fotografií a roste šum. V noci, nebo za šera si s tabletem příliš nezafotíte, jelikož nedisponuje přisvětlovací diodou.

 

Aplikace fotoaparátu nabízí základní nastavení, barevné efekty a volbu mezi 3 režimy – automatika, makro a panorama. Tablet zvládá pořizovat maximálně 720p video. Přední kamerka zůstala beze změny a nabízí tak stále rozlišení 1,6MPx.

 

P1040597 P1040590

Ukázkové fotografie

IMG_20140716_191102 IMG_20140727_141502

IMG_20140727_141635 IMG_20140727_154525

 

Přední kamerka / Zadní fotoaparát

IMG_20140727_155415 IMG_20140727_155444

 

Ukázka videa

 

HardWare

Třetí a zároveň poslední velká změna v hardwarových specifikacích se týká výkonu. Slabší chipset od MediaTeku nahradil modernější Qualcomm MSM8228 Snapdragon 400 se čtyřjádrovým procesorem o taktu 1,6 GHz a grafickým akcelerátorem Adreno 305. Ten je podpořen 2 GB operační paměti, díky čemuž se již prakticky nesetkáte s nedostatkem RAM.

 

Tablet se nabízí ve dvou paměťových variantách, a sice 16 a 32 GB. Testoval jsem 16GB variantu, kde je pro uživatele k dispozici necelých 12 GB paměti. Není však problém ji rozšířit o paměťovou kartu microSD až do kapacity 64 GB.

 

Screenshot_2014-07-27-13-59-31

 

O připojení k internetu se vedle Wi-Fi může starat také 3G modem. Chybět pochopitelně nesmí ani GPS, ta se venku chytá velmi rychle s dostatečnou přesností.

 

Screenshot_2014-07-27-15-38-52 Screenshot_2014-07-27-15-39-13

 

Výkon je pro běžné použití dostatečný. Problém by však mohli zaznamenat náruživí hráči náročných 3D her. Byť většinu z nich tablet zvládne, najdou se i takové které, dokážou tablet pořádně potrápit a například velmi náročná hra XCOM: Enenmy Unknown běžela už citelně trhaně a pro někoho už za hranicí hratelnosti. Občas se tablet zapotil i u Spider-Mana 2 Dále testované hry jako Fieldrunners 2, Colin McRae Rally a GT Racing 2 už běžely bez problému.

 

Benchmarky

Screenshot_2014-07-27-14-02-56

3DMark

Screenshot_2014-07-27-17-29-09Screenshot_2014-07-27-17-29-29

Screenshot_2014-07-27-17-29-22

Vellamo

 

Screenshot_2014-07-26-22-58-39Screenshot_2014-07-26-22-58-47

AnTuTu

 

Baterie

Baterie zůstává nezměněným trumfem Yoga Tabletu. I nadále zůstává deklarovaná výdrž 18 hodin, v praxi jsem dosahoval přibližně 16hodinové výdrže, pokud jsem používal tablet hlavně na prohlížení internetu přes Wi-Fi. Přehrávat FullHD video zvládnul téměř 12 hodin. Hráči můžou počítat s výdrží okolo 7 hodin. Dobíjení tabletu je nyní (s ohledem na kapacitu baterie) poměrně rychlé. Pro plné dobití tablet potřebuje asi 5 hodin. Během 12hodinové nečinnosti ubyly z baterie vždy 2 % energie. I toto však lze eliminovat díky možnosti naplánování automatického vypnutí a opětovného zapnutí ve vámi zvoleném čase.

 

Screenshot_2014-07-26-22-46-57Screenshot_2014-07-26-23-03-27

 

Závěr

Yoga Tablet Full HD přidává k původnímu tabletu zajímavá vylepšení a napravuje některé jeho chyby. Velká škoda, že se nevyvaroval chybám vlastním – a nutno podotknout často i zbytečným. Mezi největší neduhy bych zařadil zejména některé softwarové problémy jako nepříliš plynulý chod launcheru a lišt, nebo špatně fungující regulaci jasu. Na druhou stranu, tyto problémy by teoreticky mohly (a měly) být v budoucnu odstraněny aktualizacemi firmwaru.

 

Na druhou stranu se stále jedná o více než dobře použitelný tablet s dlouhou výdrží na baterie a přidanou hodnotou ve formě stojánku/válce. Přičtěte k tomu výborný displej, dostatečně dimenzovaný hardware a třeba i kvalitnější fotoaparát a myslím, že budete schopni mu nějaký ten zápor s mávnutím ruky odpustit.

+ Ergonomie

+ Displej

+ Hlasité reproduktory

+ Výdrž na baterii

+ Dostatečný HW

– Softwarové chyby

– Regulace jasu

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky