ThinkPad Professional Backpack: elegantní batoh pro notebook

2. 7. 2014 | 8

Nedávno jsem vybíral nový batoh na notebook. Měl být konzervativní (ideálně ThinkPad), ne příliš velký, objemný ani těžký, no a potěšily by inteligentní kapsy. Do ruky se mi dostal úplně nový ThinkPad Professional Backpack, levnější verze oproti “Business” řadě, který mě mile potěšil.

Zhruba před měsícem jsem byl v situaci, kdy jsem sháněl nové “pouzdro” na notebook, které by se dalo nosit na zádech, sháněl jsem tedy batoh. Doposud jsem už vystřídal hned několik batohů různých značek a druhů, nejpohodlnější byl zatím Boll Trailhead, u kterého však pro mé použití zbytečně přebývaly funkce jako vedení hadic pro vodu skrze popruhy, úchyty na horolezecké náčiní, no a naopak chyběla trochu lepší kapsa na notebook. Dicota BacPac Venture zase byla příliš měkká a “nafukovací” (ač nabízela asi šest tisíc oddílů a kapes), Lenovo Sport Backpack je moc barevný (ačkoliv jinak poměrně fajn – Petra dodnes ráda používá), Lenovo Simple Backpack je parodie na batoh (pokud jsou však vaše požadavky na batoh omezené pouze na “vejde se tam notebook a dá se to dát na záda”, pak je pro vás ideální, nicméně podobně by posloužil zřejmě i povlak na polštář a dva autopopruhy), no a ThinkPad Business Backpack je zase pro mé použití drahý (ač je samozřejmě skvělý). Zkoušel jsem také chvíli Belkin Business Backpack, ten byl skoro dobrý, ale uměl bych si představit trochu lepší materiál a dostupněnší kapsy.

Dostal jsem nakonec jeden z nejnovějších Lenovo batohů, ThinkPad Professional Backpack, který je o poznání levnější než řada batohů Business, je samozřejmě o poznání méně kvalitní (kůži skutečně nečekejte), ale v rámci batohů mi připomíná ThinkPady Edge, resp. ThinkPady E a S z pohledu notebooků – Business řada batohů jsou ty klasické ThinkPady, řada Professional se od řady Business v mnoha ohledech inspiruje a zachovává stejného ducha, ačkoliv už je znát důraz na nižší cenu a méně náročného zákazníka. Nicméně to plně odpovídá mým požadavkům na batoh.

Pusťme se tedy do “recenze” tohoto (budu už předjímat) povedeného batohu!

Vzhled, provedení

Pozn.: Testovaný batoh je ze série reklamních předmětů Lenovo, proto má na přední straně vyšité velké logo Lenovo. Toto logo na kusech z běžného trhu nenajdete.

Nepřekvapí, že ThinkPad Professinal Backpack je z vnější strany celý černý, ovšem s několika drobnými detaily, které potěší, přitom stále zachovávají decentní povahu designu. Batoh je celý provedený z nylonové tkaniny, nicméně všechny vnější i vnitřní stěny (to je oproti jiným batohům příjemné překvapení) jsou ale vyplněné tužším, ovšem měkčeným materiálem. Nejedná se tedy “pouze” o vrstvu nylonového materiálu (látky), díky tomu batoh i celkem příjemně drží tvar, snadno se nekrabatí a v ruce nepůsobí jako igelitová taška s popruhy. Vícevrstvé provedení základního materiálu navíc zajistí, že ani po rozepnutí zipů nemá člověk laciný pocit, což je opět něco, co se často – zvlášť u levnějších batohů – stává.

WP_20140630_002_thumb WP_20140701_012_thumb

Okomentovat musím ještě dva prvky – chráněné dno a záda s popruhy. Jak to bývá u levnějších batohů zvykem, namísto kůže (kterou vidíme např. u ThinkPad Business batohů a brašen) najdeme na spodní straně (dně) batohu jakýsi tlustší materiál (zřejmě neopren), který jednak spolu s dalšími vrstvami měkčených materiálů napomáhá ochraně notebooku a dalšího obsahu batohu, ale také by měl zabraňovat pronikání vody, když batoh např. položíme na mokrou zem (typicky třeba v zimě v autobuse). Je však trochu škoda, že neopren najdeme jen přímo na dně, nepřesahuje do vyšších poloh – toto má, myslím, Sport Backpack vyřešené o něco lépe.

WP_20140630_018_thumb WP_20140630_011_thumb

Popruhy a záda definují především pohodlí batohu. ThinkPad Professional Backpack má jak záda, tak popruhy řešené zcela standardně – záda ani popruhy nejsou nijak výrazně tvrdé (z vlastní zkušenosti mohu říci, že je pohodlnější i lepší, když mají záda tužší výztuhy a popruhy jsou tvrdší), klasicky zde najdeme průměrně vyztuženou plochu s několika měkkými zónami, popruhy jsou měkčené celé, bez tuhého lemování nebo formování. Na zádech batohu najdeme ještě popruh pro připevnění k cestovnímu kufru. Poznámka: Nechápejte mne zle, v rámci cenové kategorie batohu je to zcela standardní kvalita, jen jsem zmlsaný outdoorovým batohem nebo Business řadou batohů ThinkPad.

WP_20140630_007_thumb WP_20140701_009_thumb-25255B10-25255D

Zmínil jsem ozvláštňující prvky vnějšku batohu, ke kterým se nyní dostávám konkrétně. Zprvu však ale upozorním, že tyto ozvláštňující prvky jsou opravdu pouze velmi jemné, malé, ale potěší. Prvním je malé, nakloněné logo ThinkPad v pravém spodním rohu přední strany batohu. To koresponduje se stejným prvkem na noteboocích samotných. Příjemně mě rovněž překvapilo, že logo není ani velké, ani jasně viditelné – pouze tečka nad “i” je červená, ale jinak je logo téměř neviditelné, protože je tmavě šedé na černém povrchu. Je to ostatně jediné logo na celém batohu – stříbrné nápisy Lenovo tedy nečekejte.

WP_20140630_008_thumb

Dalšími prvky jsou červené lemy u dvou důležitých kapes – červený zip má oddíl pro notebook (nečekejte však žádné humpolácké provedení, většina zipu je skrytá pod nepromokavým povlakem a jezdec zipu je černý, čili ve výsledku se jedná pouze o jemný, tenký červený proužek. O to lépe vypadá. Druhé podobné zvýraznění je na přední hlavní kapse pro rychlý přístup.

Kapitolou samou pro sebe je naprostá drobnost, která je pro ThinkPad batohy a brašny typická, nicméně příznivce černých (pardon, grafitových) notebooků zcela jistě potěší jako mě – všechny vnější zipy (až na nejmenší kapsičku) mají na svých táhlech vymodelovaný TrackPoint, na přední kapse je dokonce doopravdy plastový v červené barvě.

Kapsy, oddíly

Po rozepnutí či otevření batohu na nás vykouknou stejné, ovšem jemnější nylonové materiály šedé barvy, veškeré kapsy jsou lemované černou látkou (to dodává pocit vyšší kvality i pevnějšího provedení), stejně tak zipy jsou černé.

Batoh se celkově dělí na tři samostatné oddíly, jednu část usnadňující bezpečnostní kontroly na letištích (která se s přimhouřením obou očí dá považovat za samostatný oddíl) a několik vnějších kapes a skrýší.

Oddíl na notebook

WP_20140630_025_thumb WP_20140630_027_thumb WP_20140630_030_thumb

Hlavním oddílem u batohu pro notebook je – nepříliš překvapivě – oddíl na notebook (až 15″). Ten je tradičně v zadní části nejblíže zádům, je nejlépe polstrovaný a – jak jsem zmínil – nabídne červený zip pro snadnou identifikaci. Oddíl se rozepíná dvojicí jezdců a jeho vnitřek byl pro mě překvapením – namísto jemného vlasu nebo dodatečné kapsy na notebook s gumou jsem zde našel zajímavou konstrukci, kterou však neumím správně pojmenovat – v podstatě se jedná o závěs, který má na svém dně pružnou síťku. Vložený notebook se tak nejenom nedotýká dna batohu, ale navíc pruží. Ochrana je zajištěna ovšem také díky měkkému dnu i stěnám oddílu.

“Oddíl” pro letištní kontroly a tablet

WP_20140630_034_thumb WP_20140630_035_thumb

WP_20140701_014_thumb WP_20140701_017_thumb

ThinkPad Helix v kapse pro tablet (ano, vejde se sem i 11″ tablet)

Další oddíl byl pro mě dlouhou dobu záhadou – uprostřed batohu najdeme oddíl, který má prakticky nulovou hloubku, jeho zip vede až ke dnu batohu. Po jeho rozepnutí tak lze batoh zcela rozevřít na dvě poloviny jako knihu. K čemu takový oddíl je? Promo video batohu mne instruovalo, že se jedná o typicky americkou záležitost – díky plnému rozevření je možné batoh snadněji provést bezpečnostní kontrolou na pásu na letištích. V tomto oddílu však také najdeme vyhrazené pouzdro pro tablet s jemným vlasem. Použít oddíl však můžeme také pro přenos menšího množství dokumentů.

Největší oddíl

WP_20140630_041_thumb WP_20140630_037_thumb

Hned další v pořadí je největší samostatný oddíl, do kterého se dá uložit všechno možné, v jeho rámci navíc najdete tři kapsy na stěnách – jedna kapsa má šířku celého batohu, další dvě jsou na protější straně o šířce poloviční. Typicky si zde umím představit uložení nabíječky či nabíječek (nabíječka na notebook se bez problému i s přívodní kabeláží vejde do poloviční kapsy), dalších kabelů, externích disků a podobně. Prostor však lze bez problému použít i pro uložení oblečení, nákupu, dokumentů. Trochu mě překvapilo, že oddíl nemá dva jezdce, ale pouze jeden.

Přední, menší oddíl

WP_20140630_044_thumb WP_20140630_045_thumb-25255B1-25255D

Přední, malý oddíl, který má rovněž zip s pouze jedním jezdcem, ovšem vyznačeným červeným “TrackPointem”, nabízí málo prostoru, ale několik užitečných kapes. Předně zde najdeme velkou kapsu za zipem (v prostoru mezi oddíly), která než na objemné věci poslouží např. pro dokumenty; háček pro pověšení klíčů a jiných podobných věcí (já zde věším vedle klíčů také malý zavírací nůž), na přední stěně jsou to dvě menší kapsičky např. na mobilní telefon, externí myš (Lenovo N700 se sem vejde ideálně), ale také dvě lůžka pro pero a kapsička pro kontaktní údaje, případně vizitky.

Rychle přístupné přední kapsy

WP_20140630_021_thumb WP_20140630_023_thumb-25255B1-25255D

Co mě na batohu ThinkPad Professional Backpack potěšilo velice, jsou dvě kapsy pro rychlý přístup na přední straně – jedná se o jednoduchý, ale extrémně efektivní nápad, který bych bez vyzkoušení nedocenil, dnes však na ně nedám dopustit.

Do jejich nitra se dostanete bez nutnosti otevírat batoh, ale hlavně bez otravných zipů jakéhokoliv druhu či cvočků – tyto kapsy uzavírá pouze magnetický překryv, jsou poměrně tuhé. Levá kapsa je větší, označená červeným lemem, vejde se sem např. peněženka (využívám při cestě vlakem – rychle tak vytáhnu jízdní doklady a kartu), ale také menší blok. Pravá, menší kapsa (s logem ThinkPad) funguje na úplně stejném principu, já ji využívám pro kapesníčky, pomádu na rty, různé sprej proti alergiím nebo žvýkačky.

Kapsy na lahve, skryté kapsy

WP_20140630_009_thumb-25255B1-25255D 4x40e77324-3_thumb

Po bocích batohu najdeme – jak bývá zvykem – kapsy na lahve. V porovnání s jinými batohy mají své výhody i nevýhody. Z výhod je to především fakt, že jsou tuhé (láhev v nich neplandá) a relativně vysoké. Dále je fajn, že v případě, že v kapsách žádnou lahev nemáme, jsou díky gumám zcela stažené a nezvětšují šířku batohu. Na druhou stranu je však nelze příliš roztáhnout, a tak se do nich objemné lahve nevejdou (0,5 nebo 0,75 litru ano, 1litrové některé, 1,5litrovou lahev do nich nedáte). Dále je nepříjemné, že gumové proužky, které smršťují kapsy, se určitě po dlouhodobém častém používaní vytahají a kapsa se již nebude v prázdném stavu smršťovat, jak by měla. Je to spíš ale jen kosmetický problém.

WP_20140630_013_thumb-25255B1-25255D WP_20140630_020_thumb-25255B2-25255D

Další inspiraci, kterou přenesly drahé ThinkPad Business batohy na levnější model Professional jsou skryté kapsy. Jednu najdeme pod horním madlem (které je mimochodem zřejmě kožené, nebo z imitace kůže), je malá, Lenovo do ní vkládá např. pas, mně se osvědčila na mobil. Druhou skrytou kapsou už je tradiční bederní skrýš (v bederní vycpávce zad), kam se vyplatí dávat doklady či (méně objemnou) peněženku (jinak tlačí).

Zkušenosti z praxe

S batohem jsem už ledacos odnesl, od notebooků, přes nákupy a dokumenty, až po UTP kabeláž s kleštěmi a jiným nářadím. Jak jsem zmínil, mou nejoblíbenější vlastností batohu jsou přední snadno přístupné kapsy, které používám (rád) denně. Jak si však batoh poradí s každodenními činnostmi?

Notebook batoh samozřejmě odnese spolehlivě, stejně tak veškeré věci, které s sebou denně nosím (nabíječku, redukce, mobil, myš, klíče, propisky, “balíček alergika”, osobní věci), není problém nosit oblečení – ačkoliv se batoh trochu nafoukne, nedeformuje se příliš a ani na zádech pak nepůsobí jako fotbalový míč. Horší je to už samozřejmě s těžšími a méně skladnými věcmi, které kvůli měkčím zádům trochu tlačí. Vyloženě nevhodné je dávat větší peněženku do bederní vycpávky (opravdu tlačí, a to nemám peněženku nijak významně objemnou – sem dávat spíš jen doklady, peníze, karty, ale bez peněženky). Do bočních kapes se nevejde 0,75l Camelbak láhev, což mě trochu rozlítilo, ale zase tam dobře drží skládací deštník.

Co říká batoh na déšť? Zatím si nestěžoval a uvnitř (ani kolem zipů) jsem vlhkost nezaznamenal. Nicméně nejsem člověk, který se rád prochází v dešti a cíleně jej nevyhledávám (a s ohledem na své zdraví jsem toto bohužel pro čtenáře blogu netestoval), nicméně mohu říct, že jsem několikrát v dešti s batohem šel a vše bylo v pořádku.

Alternativy

WP_20140701_006_thumb-25255B2-25255D

Vlevo: Business Backpack, uprostřed: Professional Backpack, vpravo: Sport Backpack

Lepší: Pokud chcete ve všech ohledech lepší batoh (prostornější, kvalitnější materiály i provedení, ještě promyšlenější), pak je jasnou volbou Lenovo ThinkPad Business Backpack. Počítejte ale také s výrazně vyšší cenou.

Levnější, barevnější: Levnější, ale také barevnější a sportovnější alternativou je Lenovo Sport Backpack, který je podobně kvalitní jako dnes recenzovaný batoh, jen má méně oddílů a není tak promyšlený.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky