Půl roku s batohem ThinkPad Slim Essential

9. 7. 2014 | 6

Lenovo ThinkPad Slim Essential Backpack
O posledních Vánocích (2013) jsem pod stromečkem nalezl neočekávaný dárek, batoh ThinkPad Slim Essential. Nosím ho už půl roku takřka dennodenně všude s sebou, jak to snáší?
 
Na úplný začátek bych rád uvedl, jak batoh využívám, protože každý používá batoh trochu jinak. Batoh se mnou cestuje do školy, beru si jej na výlety i běžné chození po městě. Zpravidla je se mnou každý den „v terénu“. Toto není odolný batoh, se kterým vyrazíte do Alp, a který snese průtrže. S cenou do tisíce korun by to koneckonců nedávalo ani smysl.
 

Rozměry, materiály, vzhled

Svými rozměry se batoh řadí k trochu většímu průměru. Ačkoliv budí na obrázku dojmem rozměrného zavazadla (zejména na výšku), není to úplně pravda. Vysoký je sice docela dost (vejde se do něj pohodlně i 15,6“ notebook), ale při velkém naplnění pocítíte menší šířku – pojme pouze několik knížek a notebook.

 

12,5 ntb DSC05070 15,6 ntb DSC05071

 
Na první dotek na mě batoh zapůsobil docela příjemnými materiály, luxus ale neočekávejte. Vnější materiály jsou z částečně nepromokavé látky, které se na slunci trochu lesknou, což batohu dodává trochu stylu. Jejich dominantní černou barvu doplňují některé červené prvky: gumový proužek u předního oddílu, gumový špuntík v jezdci předního zipu a zip zadního oddílu. Celkové zařazení batohu ujasňuje logo ThinkPad.
 
DSC05059 DSC05058 
 
Pod svrchní vrstvou látky se nachází jasně hmatatelná tenká vrstva pěny, která batoh zpevňuje a díky níž batoh drží základní tvar. Stejné vyztužení, ale v trochu silnější vrstvě, se pak nachází ještě na zadní části a vespod, tzv. „na dně“ velké kapsy.
 
DSC05060
 
Vnitřek batohu je vystlán měkkou tmavě šedou látkou. Je hladká, takže si o ni neošoupete ruce jako u některých levnějších batohů. Ani po půl roce se nikde neobjevuje náznak párání, trhání či jiných známek únavy švů.
 
DSC05067
 
Na zadní části se nachází tři velké polstrované polštářky. Nejen, že jsou vypolstrované docela poctivě, ale jsou očividně vyrobeny z docela dobrého materiálu. To oceníte zejména, pokud nosíte narvaný batoh na tričku či svetru – batoh nemá tendenci tolik “žmolkovatět“ oblečení.
 
DSC05060
 
Popruhy batohu jsou po vybalení z igelitu krásně měkce vypolstrované, skutečně jedna báseň. Po půl roce jsou ale „slisované“ na tenké pásky. Polstrování se na nich už také docela odrbalo. Kromě samotného nošení se na tom podepsalo také mé náročné využití, kdy v batohu dennodenně nosím minimálně 3,5 kg věcí, spíše více. Podobně dopadlo i vrchní poutko, které je od přenášení už také lehce odrbané.
 

Kapsy

Batoh je vybaven dvěma základními oddíly. Ten větší, obtažený červeným zipem, by měl i přes své užší rozměry bohatě dostačovat na každodenní potřeby. Vejde se do něj několik tenčích knížek, sešity na poznámky, pouzdro na psací potřeby a 1,5l PET lahev. Součástí zadního oddílu je také kapsa na notebook, oddělená přepážkou ze dvou vrstev látky. Podstatný nedostatek ale nacházím na dně velké kapsy, protože není vyztužená. Nejvíce to pocítíte v kapse na notebook. Někdy zkrátka zapomenete, že nesete počítač, hruběji postavíte batoh a bok notebooku tak dosedne přímo na podlahu. Na mé původní X220 mě to stálo ulomenou krytku harddisku. Doporučuji si proto nějaké proužky pěny obstarat a vystlat s ní kapsu alespoň dodatečně (například pěnové fólie z krabic od TV).

 

Také přední kapsa není úplně ideální. Její provedení je pouze jakási „došívka“ ke zbytku batohu. Oddíl je tedy dost úzký a při větším zaplnění se obsah promačkává do zadní kapsy. Na několik doplňkových menších věcí ale stačí tak akorát (základní kabeláž, špuntová sluchátka, svačina, propisky atd.). Kdo je zvyklý na královsky velké přední kapsy z jiných batohů, bude zklamán. Oddíl je vybaven kapsičkami na telefon, úchytky na propisky atd., takže drobnosti nemusíte lovit poházené z hromady nepořádku na dně.

 

DSC05065 DSC05066

 

Poslední kapsa se nachází v bederní části batohu, ve spodním polstrovaném polštářku. Dlouho jsem přemýšlel, jak ji nějak smysluplně využít. Nakonec se mi ustálily dva provozní režimy: v létě, když má člověk kraťasy, je ideální na klíče (pokud nemáte půlkilový svazek), zatímco v zimě je perfektní na uložení rukavic, takže nezabírají cenné místo v předním oddílu.

 

Pokud nenosíte, jako já, velké lahve, určitě využijete dvě boční síťkované kapsičky na nápoje. Do těch lze eventuálně narvat i litrové lahve, ale to moc nedoporučuji, protože by se mohla vytahat guma, která lahve přidržuje.

 

Zipy

Zipy na batohu jsou ve dvou barvách. Červený u velkého oddílu doplňují dva u přední a bederní kapsy. Nesetkal jsem se s žádným lámáním ani zadrháváním. Zoubky červeného zipu jsou už vyrobeny v barvě, takže se z nich barva nestírá. Zipy nemají podlepení, takže nejsou voděodolné.

 

Jezdce zipu jsou z kovu, nalakované černou barvou, s vystouplou kovovou „kuličkou“ na konci. Přední jezdec má kuličku provedenou v červené gumě. U zadní kapsy mají jezdce navíc praktické poutko, kterým lze provlíknout zámeček. Jediná škoda, že v „kloubu“ úchytky a jezdce se sdírá černý lak, ale to je pouze drobnost.

 

K zipům mám jedinou výhradu. Když nesu batoh, nesnáším, když na něm něco cinká. Na tomto batohu to dělají úchytky zipu na bederní kapse. Když je dáte na stranu a tudíž visí nad sebou, cinkají o sebe. Stačí je ale posunout nad sebe tak, aby visely různě nad sebou. Detail, který ale dovede být neuvěřitelně otravný. Není nad to zvonit jak karavana s velbloudy.

 

Příslušenství

Součástí batohu je menší šedý váček, který je až nečekaně objemný. Je vyrobený z tenčí pevné látky. Ustálil se u mě jako ideální úschovna na základní kabely (prodlužovák 3,5mm jack, 1,5m Ethernet, analogový VGA kabel a počítačová myš. Se svými rozměry lze navíc přesně napěchovat na dno předního oddílu.

 

DSC05072 DSC05073

 

Další známky použití

Po půl roce a občasném umytí vypadá batoh pořád moc pěkně. Lesklá látka na povrchu je lehce omyvatelná, takže není problém batoh krásně „vypucovat“. Co se odolnosti proti dešti týče, do hor bych se s ním asi neodvážil, ale kratší průtrž (práce – metro, autobus – byt) zvládá bez problému. Materiály působí mechanicky poměrně kvalitně a důvěřuji jim.

 

Jedinou dírku od nešetrného zacházení jsem objevil na dně batohu. Není velká a ani se dál nepáře. To přisuzuji mé neopatrnosti, pravděpodobně jsem postavil batoh na nějaký ostrý předmět (ve škole, v MHD, takřka kdekoliv batoh pokládám na zem).

 

Další známky použití jsou už kromě výše zmíněných odrbaných polstrování pouze estetické. Trochu mě mrzela promáčklina, která se objevuje při větším naplnění batohu mezi přední a zadní kapsou. Je to sice detail, ale při větším napěchování věcmi batoh maličko ztrácí tvar (výztužná pěna není silná tak, jak by mohla být).

 

Další estetickou věcí je promáčklina, která se objeví při velkém naplnění přední kapsy. Ta se pak zlomí dovnitř, což hezky nevypadá. Viděl jsem dokonce paní se stejným batohem, která měla přední stranu podobně prohnutou také.

 

Hodnocení

Výsledné hodnocení záleží na způsobu použití. Pokud hledáte batoh na nošení do kanceláře, nemáte v plánu s ním nikam náročněji cestovat či se vám líbí jako designový doplněk k notebooku, určitě budete spokojeni. Jak jsem psal na začátku, batoh míří právě k této skupině zákazníků. Svačina, pár tužek, svetr když zaprší, papíry na jednání a notebook, popř. nabíječka, nedělá batohu problém.

 

Pokud ale čekáte od něj ještě něco víc, například vzít si batoh také občas na menší výlet (složená bunda, velká lahev, knížka do vlaku a nějaké další ne úplně běžné věci), pravděpodobně narazíte. Záda batohu se pod množstvím nákladu zkroutí a vy si zkrátka ponesete neforemný pytel narvaný k prasknutí, div nevytrháte při zapínání zipy. Nedej bože, aby vás zastihla průtrž, a vy neměli na batoh nějakou pláštěnku… Tohle je skutečně batoh spíše do města. Vím, co říkám. Nosit ho narvaný není moc pohodlné, na to stavěný není.

 

Za sebe jsem s batohem spokojený. Nejvíce mi vadí slabě vystlané dno velké kapsy, ale na to si člověk zvykne. Nejsem profík, pro mě je to spíše „jen batoh“. Skutečně náročný zákazník se určitě podívá úplně někam jinam, pokud ale hledáte především docela pěkný doplněk k notebooku (ThinkPad, samozřejmě), špatně neuděláte. Za cenu do tisíce korun ho hodnotím jednoznačně kladně.

 

Tip: Recenzi ThinkPad Professional Backpack najdete zde.

 

+ design

+ lehce omyvatelný

+ kvalitní polstrování

+ menší kapsičky vpředu

+ tajná bederní kapsa

+ částečná nepromokavost

 

– vevnitř docela úzký

– malá přední kapsa

– slabě vystlané dno

– brzy ošoupané a zmačkané popruhy

– po čase esteticky nevzhledné promáčkliny

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky