ThinkPad E440 + OneLink Pro Dock: Vysoký pracovní výkon za příznivou cenu (TEST)

9. 6. 2014 | 7

ThinkPad E440 + OneLink Pro Dock

ThinkPad E440 nikoho na první pohled nejspíš nijak zvlášť nezaujme. Zejména člověku, který se o notebooky zajímá vždy jen na konci životního cyklu svého stroje, bude připadat jen jako další z nepřeberné záplavy notebooků na současném trhu. Opak je však pravdou! Vezměme výkonný čtyřjádrový procesor, HD+ displej, matné povrchy, pohodlnou klávesnici a TrackPoint, připojme k tomu možnost dokování a celkovou cenu hluboce pod 30 000,- a rázem zde máme recept na potenciální hvězdu mezi pracovními notebooky.

 

Design, Kvalita zpracování

Design zůstal oproti minulé generaci beze změn. Po celém těle tak opět nehledejte jinou než matnou povrchovou úpravu. Šasi má jemný povrch, na němž jen velmi málo ulpívají otisky a zároveň je příjemný na dotyk. Jinak konzistentní vzhled narušuje stříbrně lakovaný, plastový lem okolo hrany víka. Stříbrný plast je zde použit i jako kryt pantů víka. Je pravda, že tyto dva prvky vzhled notebooku trochu oživují, nicméně osobně bych se bez nich dokázal obejít, jelikož na mě působí spíše jako takové zbytečné laciné pozlátko. Jak už se stává zvykem, i v případě E440 nalezneme pouze po jedné diodě v tečce nad “i” loga ThinkPad a to na víku a v základně notebooku. Ty mají na starost indikovat zapnutý, nebo uspaný notebook.

 

P1040483 P1040549

Zpracování je v případě E440 příkladné. Vše lícuje, nikde nic nevrže. Klouby víka mají trochu tužší chod, díky čemuž nelze notebook otevřít jednou rukou. Šasi je sice plastové, ale působí více než dostatečně odolně. Při zvednutí otevřeného notebooku za roh základny nedochází ke kroucení. Rovněž víko nabídne displeji dobrou ochranu před poškozením promáčknutím. Rovněž klávesnice se prohne až po silnějším zatlačení.

P1040500 P1040553

Klávesnice, TrackPad

Notebook je osazen již poměrně dobře známou 6řadou ostrůvkovou klávesnicí. Šestá řada funkčních kláves je pro lepší orientaci rozdělena do bloků. Pokud chcete použít některou z F kláves, musíte použít kombinaci s Fn, což není u pracovního notebooku zrovna dvakrát šťastné řešení. U notebooků z řady IdeaPad je alespoň zvykem, že nejpoužívanějším z F kláves – F4 a F5 – jsou ponechány jejich původní funkce a sice zavřít okno (bez nutnosti použití kombinace s klávesou Alt) a obnovení. U ThinkPadů jsou však klávesám přiřazeny funkce ztišení mikrofonu/snížení jasu a nejinak je tomu i v tomto případě. Menší kompenzací však může být přítomnost funkce FnLock, jejíž aktivace je indikována diodou v klávese Fn. Mechanika kláves je tradičně vynikající. Ani nejvyšší konfigurace nenabízejí podsvícení klávesnice.

 

P1040484

Jako u všech aktuálních ThinkPadů i E440 nabízí již dobře známou kombinaci clickpadu a TrackPointu zvanou TrackPad. V tomto případě se z pochopitelných důvodů nejedná o skleněnou, nýbrž jen o plastovou variantu. Mechanika jeho tlačítka je příjemně tuhá (nebo spíš měkká) a celkově se mi s jeho “touchpadovou částí” pracovalo velmi příjemně. Horší to bylo s tlačítky TrackPointu – levé tlačítko je naprosto bez problému, jelikož k jeho stisku můžete použít většinu plochy trackpadu, nicméně jsem si musel zvykat na poměrně malé zóny u scrollovacího a pravého tlačítka. Trochu zvykání si vyžádala i zapuštěná čepička trackpointu, u které bych ocenil, kdybych na ni nemusel vyvíjet takový tlak při práci s TrackPointem.

P1040507

Obraz a zvuk

E440 v testované konfiguraci je osazen matným HD+ (1 600 x 900) TN panelem. Toto rozlišení nabízí na 14” úhlopříčce ideální poměr mezi velikostí pracovní plochy a jemností bodů. Horší to však je s pozorovacími úhly a barevným podáním. Ty odpovídají průměru kategorie. Jas je možno regulovat v dostatečném rozsahu. Ve tmě displej příliš nezáří a i v hodně prosvětlené místnosti je stále dobře čitelný.

 

Reproduktory jsou umístěny na přední zkosené hraně. Na měkké podložce je tedy jejich zvuk utlumený. Jako obvykle je zde přítomno rozšíření Dolby. I díky němu je zvuk více dostatečně hlasitý, postrádá však basy a ani výšky nejsou zrovna čisté. Celkově bych označil zvuk E440 za podprůměrný a i na notebook příliš plechový.

 

Konektivita

Jelikož se v případě E440 jedná o pracovní stroj a nikoli o stylový či multimediální Ultrabook, konektorová výbava je jedním z velmi důležitých parametrů. E440 nabídne na levé straně VGA výstup, dvojici rychlých USB 3.0, HDMI a kombinovaný 3,5mm jack. Na pravé straně se pak nachází trvale napájené USB, gigabitový ethernet a kombinovaný konektor pro napájení a OneLink dock. Samozřejmostí je přítomnost DVD mechaniky. Na přední straně se nachází zapuštěná čteččka SD karet.

 

O bezdrátovou komunikaci se stará Wi-Fi 802.11 b/g/n a Bluetooth 4.0.

 

P1040542

Levá strana

P1040544

Pravá strana

OneLink PRO Dock

Dostáváme se k pravděpodobně největší zbrani pro boj s konkurencí. Plnohodnotné dokování totiž bylo až do teď výsadou dražších pracovních notebooků a ještě před rokem byste jej jen těžko hledali u notebooku s cenou hluboko pod 30 000 Kč. OneLink konektor se dnes však nachází v případě Lenova i u notebooků s cenou okolo 10 000 Kč a nabízí možnosti, o kterých si může nějaký univerzální USB 3.0 dock nechat jen zdát. Výhodu poskytuje zejména v možnosti připojení až dvou externích Full HD monitorů (případně jednoho o rozlišení 2 560 x 1 600 bodů).

 

P1040527 P1040521

Celkový výčet konektorů zahrnuje na přední straně 2x USB 3.0 (z toho jedno trvale napájené) a sdružený 3,5mm jack. Na zadní straně se nachází 2x USB 3.0, 2x USB 2.0, Gigabitový ethernet, DisplayPort, DVI-I a napájecí konektor. Dock je osazen i zámkem Kensington.

Pro připojení k notebooku slouží přibližně metrový kabel. OneLink disponuje i zapínacím tlačítkem, notebook tak nemusíte vůbec otevírat a při práci jej můžete mít položený bokem a spoléhat se výhradně na externí periferie.

 

P1040538

Tip: Více o OneLink docku se dočtete zde

 

 

Výkon, Chlazení

Pro test byla k dispozici následující konfigurace:

  • Intel Core i7-4702MQ, 2,2-3,2 GHz (4 jádra, 8 vláken, 6MB L3)
  • NVIDIA GT 740M 2GB
  • 8GB DDR3
  • 1TB HDD + 16GB SSD

CPU-Z E440 GPU-Z GT740m

Jedná se o nejvyšší k nám dováženou konfiguraci. Notebooku běžná kancelářská činnost nedělá žádné potíže. Rovněž načítání větších excelovských souborů či databází netrvá nijak extrémně dlouho, zde však notebook naráží na limit v podobě klasického pevného disku. Jeho výměnou za SSD však získáte pro notebook takřka nekompromisní výpočetní výkon. Grafická karta GT740M je sice zcela běžný multimediální model, nicméně se středně složitými výkresy a modely v CAD/CAM programech (konkrétně AutoCad 2010 a Catia V5R21) si poradila bez problému. Grafická karta rovněž dobře poslouží i hráčům. Pokud nevyžadujete nutně vysoké detaily, tak si na E440 zahrajete v podstatě všechny aktuální tituly.

Všechny hry v tabulce měly nastaveno nativní (1600×900) rozlišení

ARMA 3 Battlefield 4 Assasins Creed 4
Grafické nastavení Střední Vyšší Střední
Rozsah FPS 35-45 30-40 20-25

 

3Dmark 740m

CinebenchGT740

A jak se takto výkonný hardware dokáže ve 14” těle uchladit? Trochu překvapivě velmi dobře. I když byl notebook dlouhodobě ve vysoké zátěži jak na CPU, tak na GPU, nedošlo ke snížení výkonu. Teploty se (ani při této v praxi málo pravděpodobné zátěži) nepřehouply přes 85°C. Je ovšem trochu škoda, že větráček běží sice tiše, ale neustále. Například při hraní her je již jeho zvuk citelnější a plně ho nepřehluší ani hra samotná. Naštěstí se však nekoná pištivý nebo pulzující hluk a zvuk chlazení je tedy poměrně snadno snesitelný.

Výdrž na Baterii

6článková Li-Ion baterie zvládne notebook udržet v provozu na Wi-Fi se středním jasem a během běžné kancelářské zátěže po dobu lehce přes 5 hodin. Po vypnutí Wi-Fi a snížení jasu se výdrž přehoupne přes 6,5 hodiny nenáročné práce. Filmy ve vysokém rozlišení dokáže notebook přehrávat necelé 4 hodiny.

P1040495

 

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky