Lenovo N700: bezdrátová dotyková myš s Bluetooth i USB a ukazovátko

25. 6. 2014 | 4

Před pár týdny mi byla svěřena velice zajímavá myš Lenovo N700: jedná se o rozkládací (vzpomínáte na Flex 20?) cestovní bezdrátovou myš, která nabídne jak Bluetooth, tak USB dongle, má dotykovou rolovací plošku, je uzpůsobená pro Windows 8 a slouží také jako laserové ukazovátko. A to ani nemluvě o tom, že za ni Lenovo získalo designovou cenu Red Dot. První pocit nebyl dobrý, ale pak se to zlepšilo…

Myška Lenovo N700 je už na pohled exotem, nicméně díky možnosti otestovat Flex 20, u kterého se v krabici nacházela myška podobná, jsme již šoku z N700 celkem úspěšně předešli. N700 je totiž bezdrátová myš, která kombinuje dva způsoby bezdrátové komunikace, ale také dva režimy provozu, protože je skládací, no a moderní dotykové rolování.

Co se komunikace týče, přepínačem lze kdykoliv zvolit buď Bluetooth bez potřeby použití jakýchkoliv adaptérů (je-li váš notebook či tablet Bluetooth vybaven, což by ovšem v dnešní době neměl být problém), nebo klasický bezdrátový režim 2,4GHz technologií s tím, že je nutné do notebooku (zařízení) zapojit obvyklý miniaturní USB dongle, jež mimochodem snadno skryjete do útrob myšky k bateriím. To je velmi příjemné, protože já osobně mám na cesty nejraději Bluetooth myši – nemám rád, když mi z notebooku něco trčí (v docku ale samozřejmě USB dongle přežiju).

Myš se ve své polovině jakoby láme, zároveň v tomto místě můžeme její dvě poloviny otáčet kolem podélné osy. Pokud myš otočíme do “zlomené” polohy, tedy polohy, která už na pohled slouží pro běžné používání, funguje N700 jako běžná myš (komunikující zvolenou metodou). Otočením do rovného tvaru deaktivujete bezdrátovou komunikaci, myš je jednak skladnější (bez problému se tak vejde do kapsy u saka nebo menší kapsičky na mobilní telefon v batohu), nespotřebovává energii, ale zároveň se přepne do režimu laserového ukazovátka. Stisknutím středového tlačítka v “rovném” režimu promítá klasický červený bod.

Na bezdrátovou myš Lenovo N700 jsme, tuším, poprvé narazili v souvislosti s Yogou 2 Pro. S tímto ohebným notebookem má totiž ledacos společného. Předně, myš Lenovo N700 si můžete pořídit jak v běžné černé verzi (která se hodí v podstatě k jakémukoliv zařízení), tak v dravější, přesto elegantní oranžové, která přesně kopíruje barvu ohebných Ultrabooků Yoga (stříbrnou Yogu snad ani nemůžu brát vážně…). Díky tomu, že se myš ohýbá, k ohybné Yoze rovněž pasuje dokonale.

Vzhled, tvar, materiály

Tvar myši N700 je poměrně obtížné popsat, proto bude lepší soustředit se na fotky. Stručně a jasně, v přímém režimu (ukazovátko) se prostě jedná o zaoblenou, plochou krabičku. Po otočení do režimu myši se tato rovná krabička uprostřed zlomí, čímž svůj střed nadzvedne nad podložku a vytvoří klenbu pro položení dlaně. Přední a zadní hrana jsou mírně zkosené, boky myši zase zaoblené.

Vlevo: Detail povrchu, vpravo: myš N700 v ruce

Celá myš je samozřejmě plastová, povrchy jsou jakési saténové, matněné, celkem příjemné na omak. Kousek, který používám, má černou barvu (aby se hodil k mé T440s), nicméně – jak jsem zmínil – pořídit se dá i oranžová verze, která zase perfektně sedne k Yoga Ultrabookům (v ČR se ale momentálně neshání dobře). V menší “polovině” se pod odnímatelným krytem nachází dvojice AAA baterií a také lůžko USB donglu.

Z konstrukčního hlediska si celkem není nač stěžovat – myš působí dostatečně pevně, kloub uprostřed, který zajišťuje vypínání myši, ale také její transformaci do skladnějšího ukazovátka, je rovněž dostatečně pevný s ideální tuhostí. Disponuje samozřejmě aretací v obou polohách.

Celá myška i s bateriemi a schovaným USB donglem je poměrně lehká. Obecně příliš nefandím lehkým myším, protože jsem ten typ, který “potřebuje cítit, že má něco v ruce”, nicméně u cestovní myši, jako je N700, myslím, menší hmotnost dává smysl. Nehledě na to, že těžká myš se špatně nosí v kapse u saka.

Tlačítka, rolování

N700 nabídne v režimu myši celkem čtyři tlačítka a dotykovou plošku pro rolování a gesta (tu si nechám na další odstavce). Kromě samozřejmé dvojice levého a pravého tlačítka máme pod dotykovou ploškou ještě další dvě tlačítka – v přední části plošky je to dle očekávání středové tlačítko, které vyvolá stejnou funkci jako stisk kolečka na jiné myši (já ho používám např. pro otevírání nových oken, zavírání záložek v prohlížeči apod.). V horní (zadní) části plošky najdeme druhé tlačítko a logem Windows. Podobně jako spousta jiných dnešních myší toto tlačítko provede vstup do nabídky Start.

Dodám jen, že levé a pravé tlačítko jsou (co se mechanického projevu týče) spíše zvonivé, prostřední tlačítka pod dotykovou ploškou jsou už hlubší, dunivá. To mám rád a je trošku škoda, že takový zvuk nevydávají i levé a pravé tlačítko. Nicméně v porovnání s jinými myšmi je to obvyklé.

Nyní se dostáváme k prostřední dotykové plošce. Ta jde opět po vzoru mnoha moderních myší – vystřídala totiž tradičnější (starší) mechanické kolečko. Dotyková ploška slouží jako jakýsi miniaturní touchpad. Pohybem prstu nahoru nebo dolů samozřejmě aktivujeme rolování požadovaným směrem úplně stejně jako s mechanickým kolečkem. Fungují však i gesta tahem vlevo či vpravo, která aktivují nabídku Charm, resp. přepínání mezi aplikacemi (opět jako na touchpadu). Vzhledem k tomu, jak je plocha malá, mne překvapilo, jak dobře gesta tahem vlevo či vpravo fungují.

Zkušenosti z používání

Jelikož zde nemluvíme o notebooku nebo tabletu, k testům výkonu, zahřívání či výdrže na baterii přikročit nemůžeme (na výdrž baterie mám zatím myš krátce, ta by měla dosahovat alespoň několika měsíců, nicméně Lenovo ani orientační hodnotu neuvádí). Pojmu proto tuto část spíš jako poznatky a zkušenosti z různých aspektů.

Přiznám se, že k myši jsem přistupoval spíš s despektem a navíc první pocit z nové myšky byl – i přes velmi pěkné balení – negativní. První den jsem neměl mnoho času se myšce věnovat, jen jsem ji spároval s notebookem a několik minut používal (pokud používáte USB dongle, samozřejmě žádné párování není třeba, toto je pouze u Bluetooth připojení; pro párování existuje třetí poloha přepínače výběru bezdrátové technologie). Neměl jsem dobrý pocit ani z jejího tvaru (nemohl jsem přijít na to, jak ji chytit do ruky, aby to nebylo nepohodlné), ani z jejího povrchu, už vůbec ne z malých kluzných “teflonů” na hranách (které se zadrhávaly o mou podložku), no a dotykové rolování mě taky nechytlo. Jenže to vše se poměrně rychle, při druhém pokusu, kdy jsem myšce dal celý den, rozplynulo a dnes již myš získala stálé místo v mém cestovním ThinkPad batohu (podobně jako ThinkPad sluchátka nebo 45W nabíječka)!

Pozn.: Pokud vám během používání myši vypadne spojení Bluetooth, v mém případě (T440s, Windows 8.1.1) vždy stačilo jen vstoupit do nastavení počítače skrze nabídku Charm a myš zase naskočila – po vstupu do nastavení se totiž aktivuje panel nastavení Bluetooth a vyhledají se zařízení, čímž okamžitě dojde ke spojení. Nemusel jsem ani vstupovat do nastavení Bluetooth.

Co se pohodlí týče, jako hlavní, primární myš bych si N700 určitě nevybral, protože je moc hranatá a málo ergonomicky klenutá. Tahle myška je prostě hlavně na cesty. Nicméně pracoval jsem s ní momentálně zhruba týden, kdy jsem nebyl u docku, a nepociťoval jsem žádné zásadní problémy (ač ke své ergonomické myšce u monitoru se vracím rád).

Velmi jsem se bál dotykové plošky místo tradičního kolečka, ale ukázalo se nakonec, že zbytečně – rolování funguje bezproblémově, díky saténovému povrchu myši se prst nezadrhává, dokonce i gesta vlevo a vpravo fungují až překvapivě spolehlivě (stále nechápu, jak je to na tak malé ploše vůbec možné). Dotyková ploška má ale samozřejmě i svá úskalí. Výjimečně se totiž stane, že položení prstu na plošku je rozpoznáno jako gesto vlevo, nebo vpravo (u mě typicky vlevo, takže se mi vysune nabídka Charm). No a rolování nerozpozná myš okamžitě, obvykle musí prst urazit pár milimetrů, a tak na přesné rolování zapomeňte úplně (např. TrackPady v ThinkPadech jsou mnohem citlivější). Zvykl jsem si však a dokonce mi přijde dotykové rolování pohodlnější, ovšem – v této podobě – méně přesné.

Co mně na myši maličko vadí, jsou teflonové kluzné proužky – v tomto ohledu se od prvotního negativního zážitku nic nezměnilo. Ty totiž, na rozdíl jiných myší, nejsou oblé, s větším obsahem, ale jedná se skutečně o dva tenké, podlouhlé proužky s poměrně ostrým zakončením. Kvůli tomu na látkových podložkách (které já rád používám) rohy těchto proužků mírně drhnou. Lépe se s myší pracuje na hladké ploše (např. povrch stolu).

Jak je to s připojením? Liší se nějak Bluetooth od klasického bezdrátu s USB donglem? Samozřejmě, liší. Bluetooth se vždy snaží spořit energii, protože se jedná o energeticky náročnou technologii. Myš v režimu Bluetooth je proto méně citlivá, má o něco nižší obnovovací frekvenci (ačkoliv pohyb ukazatele je pořád plynulý) a o nějakou tu desetinu vteřiny jí trvá déle rozpoznávání gest. Toto vše je tedy s tradičním bezdrátovým USB připojením rychlejší, plynulejší a citlivější (přesto v porovnání se starší ThinkPad Bluetooth Laser Mouse je N700 naprostý král rychlosti a stability). Zpočátku jsem měl také problémy s výpadky myši (obzvlášť při slabším signálu Wi-Fi a/nebo silnější bezdrátové komunikaci), ale ty ustaly (stávalo se mi to i u jiných notebooků s jinými myšmi, přisuzuji to vzájemnému rušení bezdrátových technologií; zvlášť dnes, kdy jsou Bluetooth a Wi-Fi moduly sdružené – skutečně se s největší pravděpodobností jedná o problém rušení, jelikož jsem zaznamenal jen velmi výjimečné, ojedinělé výpadky na 5GHz sítích).

Jak jsem zmínil v popisu myši, druhou funkcí myši je také funkce laserového ukazovátka. Pokud je myš ve vzpřímené poloze, stisk prostředního tlačítka rozsvítí červené laserové ukazovátko na přední straně. Myslel jsem si, že je to zbytečná funkce, nicméně před pár dny jsem prováděl menší školení a během prezentace mi ukazovátko přišlo vhod. Jako prezentér však myš N700 sloužit neumí – po narovnání, kdy funguje ukazovátko, se vypne bezdrátové spojení. Nicméně prezentéry jsou běžně výrazně (dvakrát) dražší než myš Lenovo N700, a tak se to dá pochopit. Nicméně přesto je to škoda, N700 by pak bylo ultimátní řešení na cesty.

Výdrž baterií zatím neumím odhadnout, na to mám myš krátce. Běžná výdrž podobných myší je minimálně v řádech měsíců (starší ThinkPad Bluetooth Laser Mouse se starou, méně úspornou technologií Bluetooth vydržela cca 3 měsíce na jeden pár baterií, očekávám tedy, že u N700 to bude minimálně tolik, spíš výrazně déle). Pokud baterie vybiju, budu se snažit informaci doplnit. Dříve než za půl roku to ale neočekávám.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky