Nový ThinkPad X1 Carbon: druhý pohled

21. 5. 2014 | 22

V dnešním dlouho připravovaném článku se podíváme trochu do hloubky na novinku v oblasti profesionálních notebooků ThinkPad, a to na nový ThinkPad X1 Carbon. Primárně se toto zařízení tváří jako pomůcka manažera, může ale zaujmout i obyčejného člověka? Dozvíte se v našem článku, tedy do toho!

 

Parametry testované konfigurace
 • CPU: Intel Core i7-4550U Haswell (1,5 GHz / 2,1 GHz)
 • RAM: 8 GB DDR3
 • Úložiště: 240 GB SSD Samsung
 • Integr. grafika: Intel HD Graphics 5000
 • Displej: 14”, WQHD rozlišení (2560 × 1440 px), IPS, lesklý, dotykový
 • Wi-Fi, Bluetooth, 3G modem
 • Baterie: až 9 hodin výdrže, uživatelsky nevyměnitelná

 

Vzhled, konstrukce, zpracování

Nový ThinkPad X1 Carbon vám dojde již v tradiční grafitové barvě, po vzoru ostatních nových modelů z produktové řady ThinkPad. Celé tělo je tvořeno tak, že máte pocit, jakoby bylo z jednoho jediného kusu, nikde nic nevrže, vše je příjemné na dotek a hlavně… Zařízení je opravdu pevné! Celé tělo je tvořeno z uhlíkových vláken, což zařízení zajistí nejen extrémní tvrdost a odolnost, ale – světe div se – i lehkost. Pokud si notebook kupujete, tak opravdu máte pocit, že jste peníze investovali správně, to se mi vždy líbilo.

 

Jelikož je jak víko, tak celé tělo matné, nenajdete na něm vůbec žádné otisky prstů, zde je povrchová úprava řešena opravdu skvostně, za což jsem rád. Malou výtku bych měl akorát k prohýbání víka, které je trochu (ale nijak strašně) zapříčiněno tím, že víko je velmi tenké (na poměry ostatních notebooků). Zbytek je ovšem pevný jako skála. Na víku najdete akorát již tradiční značku Lenovo a značku ThinkPad, kde červená tečka nad “i” svítí v případě, že je zařízení zapnuto nebo uspáno (jemně pulzuje).

 

Kolem dotykového displeje se line lesklý černý rámeček, kde na jeho spodní levé straně opět najdeme nápis Lenovo, na spodní pravé straně označení modelu a nahoře uprostřed dvojici mikrofonů a webkameru. Co se týče pantů, tak ty jsou samozřejmě kovové a i když se zdají “malé”, tak drží displej opravdu pevně, nevržou a s jejich konstrukcí tedy nebudete mít nejmenší problém.

 

DSC1720_thumb

 

Na přední straně základny není zhola nic, na zadní straně akorát slot pro SIM kartu, na spodní straně pak osazené gumové nožičky a dvojice reproduktorů, které jsou po každé straně, a dále nasávací otvory ventilátoru.

 

Notebook je jako stvořen pro přenášení a práci venku, a to hlavně díky jeho váze, která je lehce pod hodnotou 1,5 kg, kde celková váha i s adaptérem může být okolo 1,8 kg. Navíc se notebook krásně otevírá jednou rukou, což jsem rád, protože u jiných modelů Lenovo už to tak lehké není a je někdy opravdu potřeba vyvinout značné úsilí.

 

Klávesnice, clickpad, trackpoint

Jak to bylo doteď, tak se to už nezmění, a tedy i zde najdeme klávesnici ostrůvkového typu (chiclet), která má 5 řad kláves (ano, k proměnlivé se dostanu později). Tlačítka na mě ovšem působila poněkud zvláštním dojmem. Přišlo mi, jako bych pro stisknutí musel “více zabrat”, nedokážu si tento jev vysvětlit. Naopak jsem velice rád za to, že tlačítka produkují prakticky nulový hluk, což oceníte hlavně při práci večer.

 

Klávesnice je samozřejmě podsvícená, kde nabízí 2 úrovně podsvícení. Díky tomu, že je lesklá, tak na ní jde okamžitě vidět nečistota a otisky. Pokud na klávesnici trochu více zatlačíte, tak se začne lehce prohýbat, to se ale u ultrabooků stává a nepovažuji to za nějaké výrazné mínus. Klávesy poskytují zdvih “tak akorát” a podložky pod ruce se nijak neprohýbají, vše drží pevně, což je na tenkost notebooku opravdu skvělé.

 

 

DSC1722_thumb

 

Pokud bych se zmínil o rozložení klávesnice, tak to zde nabralo úplně jiný směr… Co se nám tu tedy tak razantně změnilo? Předně… Zapomeňte na Esc v levém horním rohu, nyní se Esc přesunul mezi pravý Alt a pravé Ctrl, tudíž je to někdy trochu matoucí a člověk si na tuto “novinku” musí velmi dlouho zvykat (ani po skoro 3 týdnech mi to pořád nesedí – nutno však dodat, že se tato záležitost týká pouze českých verzí, zahraniční verze mají Esc na klasickém místě).

 

Další novinkou je vypuštění klávesy Caps Lock (což mi osobně ale vůbec nevadí), nyní je klávesa nahrazena dvojím rychlým poklepáním na klávesu Shiftu – ono to není až tak strašné, ba mi to dokonce přijde vhod, protože pokud se nad tím zamyslíte, tak stejný “postup Caps Locku” používáte i na svých telefonech či tabletech. Za toto chci tedy Lenovu poděkovat. Pokud je “Caps Lock” zapnutý, je to signalizováno zelenou diodkou přímo v klávese Shiftu.

 

Na místě, kde původně byl Caps Lock, je nyní tlačítko stejné velikosti, které je rovnoměrně rozděleno na dvě klávesy, a to Home a End. Pro tyto klávesy já nemám využití, nicméně jiní to možná ocení. Mně tam osobně trochu vadí. V horní řadě je v pravém rohu opět “větší” klávesa, která je rozdělena na dva kousky, a to Backspace a Delete. Toto se mi velice líbilo. Pochválit ale určitě nemohu poslední dvě klávesy, které jsou ještě před onou kombinací Backspace a Delete, protože na úkor jiného rozložení byly zmenšeny, což je někdy problém, protože se nemůžete trefit.

 

DSC1723_thumb-25255B1-25255D DSC1725_thumb

 

Lenovo v nové verzi notebooku X1 Carbon přišlo s revolučním použitím dotykového panelu (něco jako E-Ink?), který se nachází nad základní klávesnicí. Dotykový panel vám zajistí to, že podle aplikace, ve které se zrovna nacházíte, se bude samovolně měnit, aby vám usnadnil práci. Panel nabízí několik předdefinovaných módů, a to přesně 4, které už nejdou ani upravit, ale zároveň si nemůžete ani vytvořit svoje vlastní, což je trochu škoda, protože tlačítka jsou tam “dána napevno”, což můžete na panelu poznat, když je notebook zcela vypnutý.

 

Líbí se mi i myšlenka, že pokud vám aktuální panel ve vaší aplikaci nevyhovuje, můžete se i manuálně přepnout do jiného módu, a to pomocí tlačítka Fn, které se na panelu nachází zcela vlevo. Více o panelu najdete v Petřiném článku, kde se mu věnovala podrobněji, nebudu zde tedy psát vše.

 

Osazený clickpad je vyroben ze skla, což se jeví jako nejlepší možné řešení. Samozřejmostí je to, že je multidotykový. Bohužel je trošku hlučnější, čili o něm budete trochu vědět, ale dá se to přežít a není to něco, co by vám trhalo uši. Obsahuje 2 tlačítka dole a 2 nahoře pro trackpoint. Nabízí jistý stisk a je dostatečně velký, což zaručí bezproblémovou práci i pro lidi s většíma rukama.

 

Při testování mě zarazila jedna maličkost. Nevím, zda je to záměr nebo chyba, ale pokud jezdíte po clickpadu (a tedy nepoužíváte trackpoint), tak z horních tlačítek reaguje (je aktivní) pouze to levé (potvrzovací). Pravé tlačítko (nabídkové) přestane reagovat a zapne se znovu až poté, co potáhnete s trackpointem. Toto mi přijde buď jako nedořešené, nebo zkrátka obtěžující. Setkal jsem se s tímto problémem u více strojů ThinkPad, takže je to bohužel nejspíše záměr.

 

Jak Petra také zmínila v článku, tak i já zde za chybu považuji použití až moc zapuštěného trackpointu, kde je pohyb do stran a spodu v pohodě, nicméně pokud chcete táhnout dovrchu, tak musíte vyvinout velké úsilí a po delší chvíli vás spíše začne bolet ruka. Nabízí se použití větší čepičky, nicméně je to trochu provázeno obtížemi. (Možná v tomto ohledu na blogu ještě přineseme “kutilský koutek”.)

 

DSC1731_thumb

 

Displej

Jak se mi hodně věcí nelíbilo v předchozí části článku, tak v oblasti displeje nejde být jinak než 100% pozitivní.

 

Displej byl v mojí konfiguraci samozřejmě plně dotykový, kde podporuje až 10 dotyků současně. Displej nabízí skvělou svítivost a na dotyky reagoval opravdu skvěle. Při takovém rozlišení, jaké notebook nabízí, ani není možné, abyste viděli nějaký rastr, to prostě nejde, nemáte tedy pocit, že jste si koupili levné železo. Jelikož je lesklý, tak jej doprovází spousta otisků prstů a šmouh, to se dá ale omluvit, ten požitek z používání za to opravdu stojí (nehledě na to, že lze koupit konfiguraci bez dotykové vrstvy). Při práci na sluníčku mi hodně pomohlo, že displej je typu IPS, nicméně výhody IPS asi všichni známe. Pokud máte na notebooku IPS a ještě dobré rozlišení, tak není důvod, aby vás na něm práce nebavila.

 

DSC1726_thumb

 

Když se po testování vždy vracím na svůj notebook, který dotyky nepodporuje, tak mě to nutí na něj neustále ťukat, je to zkrátka zlozvyk. Říkal jsem si také, jestli ono nové rozlišení půjde či ne poznat oproti FHD a skutečně ano… Celkový požitek je opravdu o úplně něčem jiném, a to jsem si neprověřil jen při práci, ale i filmech. V tomto směru se Lenovo opravdu vytáhlo, palec nahoru!

 

Zvuk, webkamera

Reproduktory jsou zde stereo a nachází se, jak jsem už zmínil, naspodu základny za malou mřížkou. Musím je pochválit, protože bych od nich podobný výkon, jaký skutečně podávaly, u pracovního stroje neočekával. Hrají skutečně perfektně, a to i bez pomocných SW fičurek. Samozřejmě, pokud člověk chce ještě větší kvalitu, tak připojí nabušená sluchátka, nicméně na to, že Carbon není bůhví jak multimediální přístroj, tak kvalitou zvuku neurazí. Zvuk je dostatečně hlasitý.

 

Webkamera v tomto případě nabízí HD rozlišení, tedy 720p, což na potřeby základní VOIP komunikace bohatě postačuje. Obraz není nijak sekaný, vše je v rámci možností plynulé. Testováno to bylo hlavně na Skypu. Rozlišení webkamery je zde 1,3 MPx. Mikrofon je též velmi kvalitní, protistrana mě slyšela jasně a bez sebemenšího problému.

 

Konektivita

 • Konektory
  • Levý bok – OneLink konektor (napájení + dokování), plné HDMI, miniDisplayPort, USB 3.0 (napájené), combo sluchátka / mikrofon
  • Pravý bok – zámek Kensington, výdech ventilátorů, zmenšený Ethernet (nutná redukce, v balení), USB 3.0

DSC1727_thumb1 X1-DSC172

 

Chyběl mi akorát trochu větší počet USB portů (to případně jistí OneLink dokovací stanice), nicméně jsem často využíval HDMI, což mě potěšilo. V dnešní vyspělé době jsem se i zřekl klasického VGA, takže to neberu za mínus. Signál Wi-Fi byl vždy silný a nikdy jsem se nestřetl s výpadkem. Notebook také nabízí po vložení SIM karty 3G připojení, což osobně nevyužívám, ale mnoho lidí ano a je správně, že tady ta možnost je!

 

Výkon

Výkonu je v notebooku ukryto až dost. Za celou dobu testování jsem se nesetkal s žádným problémem. Reakce byly celkově skvělé, hlavně díky použitému SSD a celkem dostatečné RAM. Z režimu spánku se notebook probudil okamžitě, vypínání trvá přibližně 6 sekund, zapínání pak 10 sekund.

 

S notebookem jsem zkusil hrát i řadu her, kde při vysokých detailech byly tyto lehce sekavé, což samozřejmě lze odůvodnit tím, že to není ani herní notebook, ani nemá odpovídající grafickou kartu, čili to nepovažuji za nějaké významné mínus. Střední / nízké detaily běžely naprosto bez problému a s notebookem je tedy možné zahrát i kdejakou novější hru.

 

DSC1732_thumb

 

Přehrávání FHD filmů není pro notebook vůbec žádný problém, vše běží plynule, práci s videem zvládá bez problému.

 

Chlazení, hluk

Chlazení je na notebooku řešeno přímo skvěle! Jsem až překvapen. Celkově se notebook nijak nezahřívá, jen v oblasti výdechu ventilátorů je trochu teplo. Ventilátory tiše ševelí, i když není notebook v zátěži.

 

Při normální práci (web, kancelář, hudba, filmy,…) se teploty pohybují od 40°C do 50°C (procesor, základní deska). Notebook se při normálním používání tváří jako lednička, není vůbec teplý.

 

Při delší zátěži o sobě dá notebook trochu vědět, procesor má teplotu kolem 60°C – 65°C, základní deska +/- to samé.

 

Po několikahodinovém hraní her byl spodek notebooku trošku horký, základní deska měla +/- 70°C, CPU mělo podobné teploty.

 

Ventilátory celkově hodnotím jako velmi tiché.

 

Baterie

Musím říci, že baterie vydrží opravdu hodně. Při hrách dokázala držet notebook přibližně 4 hodiny s maximální kapacitou.

 

Při normální práci (škola,…) na maximální výkon a jas jsem dával notebook do nabíječky asi po 7 hodinách, při úsporném režimu jsem vydržel i 9 hodin, což hodnotím jako skvělé výsledky! Sám jsem tomu zpočátku nevěřil.

 

Notebook se proto hodí pro celodenní práci. Obzvláště se mi líbilo, že notebook nabízí velmi rychlé nabíjení, takže na 80 % baterie jste přibližně za 0,5 hodiny! Nijak neotravuje ani adaptér, který je malý, ale přesto výkonný a hodí se i do “kapsy”, kabely jsou tak akorát dlouhé, čili v tomto směru jsem byl velice spokojený.

 

DSC1736_thumb

 

DSC1721_thumb DSC1733_thumb

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky