Nové “wow” ThinkPady s 3:2 displejem, tlačítky TrackPointu a výbavou snů?

29. 5. 2014 | 20

Nedávno se na různých internetových fórech objevily informace a velmi nekvalitní, rozmazané fotografie (spíše rané rendery/mockupy) dvou údajně připravovaných ThinkPadů “wow” – jednalo se o modely T1 a W1 s 3:2 hi-dpi displeji, samostatnými tlačítky TrackPointu a výběrem těch nejlepších technologií z ostatních ThinkPadů.

Upozornění na úvod: Nejedná se o oficiální ani potvrzenou zprávu, čili veškeré v článku uvedené informace berte s rezervou, coby “drby”.

Malá rozmazaná fotografie dvou notebooků ThinkPad s netradičním poměrem stran displeje a pár dalšími zajímavostmi, která se dostala na různá internetová fóra o noteboocích, by zřejmě zapadla, nebýt však Jina Li, blízkého spolupracovníka Lenova, mimochodem správce oficiálních Lenovo fór (nick lead_org) a jednoho z nejvýznamnějších Lenovo Insiderů (Mimochodem zmiňovali jsme, že jsme se do tohoto programu dostali? O tom zase jindy.), který ji okomentoval a trochu rozvedl na svém blogu ThinkScopes věnovaném ThinkPadům.

Název

Co je na ThinkPadech na fotce tak zajímavého? Začíná to už názvem: ThinkPad T1 a W1. Tento název a modelové označení jasně naznačuje, že by se – stejně jako u X1 – jednalo o nové “halo” (případně “wow”) produkty, tedy produkty, které mají vzbudit úžas, emoce, a které vystupují z řad ostatních, “běžných” ThinkPadů. Co se řady týče, jeden patří mezi ThinkPady T, tedy klasické pracovní notebooky, druhý do řady W, tedy výkonné mobilní pracovní stanice.

Displej 3:2

Z obrázků – ač nekvalitních – toho však vyplynulo více a spekulace a (údajně pravé) informace se jen množily. Tak předně je z obrázku jasné, že displeje obou notebooků rozhodně nejsou v dnes tak oblíbeném formátu 16:9 (alias filmová nudle), ale ve formátu 3:2, kterým jsou typické Chromebooky. Mělo by se jednat o 3:2 IPS panel s vysokým rozlišením 2 560 x 1 700 bodů.

6 řad klávesnice, sedmá dotyková, samostatná tlačítka TrackPointu

Zajímavá je situace kolem klávesnice a polohovadel. Klávesnice by měla být 6řadá, jak ji známe ze současných ThinkPadů, ovšem okořeněná o 7., dotykovou, proměnlivou řadu, kterou nabízí nový X1 Carbon. Tím by notebooky nabídly vlastně ultimátní verzi ThinkPad klávesnice. TrackPoint v klávesnici má samozřejmě zůstat, ale díky vyššímu displeji se prodloužila základna, vejít by se tak měl velký TrackPad spolu se samostatnými, vyhrazenými tlačítky TrackPointu.

Wacom digitizér?

A to není vše. V modelu W1, tedy pracovní stanici, by měl touchpad sloužit – po vzoru staré dobré (a extrémně drahé) W700, případně W701 – jako Wacom digitizér, spolu s dodávaným perem. Bylo by příjemné vidět návrat vestavěného digitizéru do mobilní pracovní stanice ThinkPad, navíc ještě tak elegantním způsobem. Sám Jin Li zde ovšem správně poznamenává, že je otázka, jak by vypadala implementace takového řešení a zda by plocha digitizéru nebyla příliš malá. Na druhou stranu ani digitizér ve W700/701 nebyl příliš velký (rozhodně ne v porovnání s externími grafickými digitizéry), ale pro práci na cestách je vítaný i menší digitizér než žádný.

Baterie, konektory, RAM

Notebooky by měly, stejně jako T440s, T440 a T440p, nabídnout systém dvojice baterií Power Bridge – v notebooku bude jedna baterie vestavěná, druhá bude výměnná za provozu. Konektorová výbava by rovněž měla být zajímavá. Zmizet by už definitivně měl VGA port, ovšem vedle miniDP (který lze snadno redukovat na VGA) a HDMI by stroj měl nabídnout konektor Thunderbolt. Samozřejmostí pak jsou tři USB 3.0. Paměť o kapacitě 16 GB je vestavěná (napájená) na základní desce, ovšem k dispozici je také jeden volný DIMM slot pro rozšíření. V souvislosti s vestavěnou hlavní baterií, částí RAM napájenou na desce a (na velký notebook) skromnější konektorovou výbavou se nabízí otázka, zda T1 a W1 nepůjdou cestou kompaktních zařízení namísto těžkých, tlustých bestií.

Windows?

Není jasné, zda se má jednat o Windows notebooky, nebo zda – už s ohledem na použitý displej – půjde o jedny z prvních pracovních Chromebooků. Google se tímto směrem očividně chce vydat, já si však nejsem jistý, zda by to nebyla škoda.

Dočkáme se náhrady 4:3 ThinkPadů?

Objevit by se ThinkPady T1 a W1 mohly začátkem roku 2015. Zda se však skutečně objeví, resp. zda na nich Lenovo skutečně pracuje, zatím nevíme – nechme se však překvapit. Myslím však, že by takové stroje představovaly pro uživatele, kteří se ještě zuby, nehty drží starých ThinkPadů s 4:3 displeji, obrovskou úlevu a zřejmě taky okamžitou jasnou koupi. Zároveň by Lenovo bylo schopno “staromilcům” nabídnout zařízení, které by si i tato skupina (dnes možná zklamaných) uživatelů ráda koupila a další roky používala.

Co vy na ThinkPady T1 a W1? Líbily by se vám? Napište do diskuse pod článkem!

Zdroj a inspirace: ThinkScopes

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky