IdeaPad Yoga 2 11: úsporný ohebný minibook (test, video)

3. 3. 2014 | 20

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na CESu 2014 v lednu jsme měli možnost osahat si druhou generaci ohebných notebooků IdeaPad Yoga. Netrvalo dlouho a dostal se nám do ruky finální český kus 11" verze s úsporným, ale plnohodnotným procesorem, nižší cenou, slušnou výdrží a velmi dobrým zvukem. Pojďme se na něj podívat…

 

Když jsem vzal poprvé do ruky první IdeaPad Yoga zhruba před dvěma lety, působil jako zjevení, protože přinesl naprosto jednoduché konstrukční řešení – panty otevírající se do 360°, které dalo vzniku první skutečně funkční a prakticky všemi lidmi přijaté podobě konvertibilního zařízení (Ultrabooku), tedy zařízení, které je primárně notebookem, ale kdykoliv může být ihned tabletem, bez potřeby složitého a konstrukčně náročného otočného kloubu konvertibilních tabletů (např. X230 Tablet), přitom si zařízení zachovává lehké, tenké a celkově skladné provedení. Ano, takto si představuji "zařízení budoucnosti", resp. novou generaci notebooků.

 

Původní Yoga však byla poměrně drahá (přesto si však našla víc než dost kupců) a Lenovo cítilo potřebu dostat ji do rukou více lidem. Původním pokusem byla 11" verze s Windows RT, která však velký úspěch kvůli omezením tohoto systému a celkově nízkému zájmu vývojářů neměla (skoro by se dalo říct, že co nedodal Microsoft nebo Lenovo, to nefungovalo), ačkoliv mně se RT verze líbila. 11" verze Yoga 11S s klasickým procesorem opět nastavila vyšší cenovou laťku.

 

Proto celkem chytře v současné druhé generaci Lenovo přistoupilo k šalamounskému řešení – vydat dvě verze Yogy: tu, která bude pokračovat ve šlépějích původní verze (a ještě ji vylepší) s certifikací Ultrabook – Yoga 2 Pro; a druhou, která nebude tak "prémiová", sníží se jí cena a bude cílit na širší publikum. A to je právě klasická Yoga 2.

 

Dnes se podíváme na její 11" verzi Yoga 2 11, která představuje velmi, velmi kompaktní, lehký a tenký konvertibilní minibook, úsporný procesor Intel Pentium (dá se říct, že je to duchovní pokračovatel Atomu, ovšem silně vylepšený), no a příznivou cenovku.

 

Vzhled, provedení

Pokud uvidíte novou Yogu 2 11 na první pohled, s největší pravděpodobností vůbec nepoznáte rozdíl oproti minulé generaci. Zvlášť pokud zařízení neuvidíte otevřené s volným pohledem na klávesici a její okolí. Stále se totiž jedná o elegantní, v našem případě stříbrné zařízení s velmi lichotivými rozměry (298 x 206,5 x 17,2 mm) a vahou (1 265 g).

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA      OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Vnější strana víka displeje a spodní strana základny jsou stříbrné, vyrobené z kovu (hliník), ale díky jakémusi silikonovému či pogumovanému povrchu působí příjemně v ruce. Základna je poměrně tenká, ale víko tenkosti zařízení nasazuje pomyslnou korunu. Lem základny (i víka, ale zde je tenký, a tak bych spíše mluvil o hraně) je černý, z tužší gumy nebo měkčeného plastu, který celkem napomáhá odolnosti zařízení, v režimu stanu chrání hrany a zabraňuje klouzání po podložce, no a v režimu tabletu se zase díky němu zařízení lépe drží – detail, ale příjemný. Vepředu je navíc mírně zkosený dovnitř, a tak se pohodlně otevírá víko displeje.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA      OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Po otevření víka okamžitě identifikujete, kde se šetřilo – lícní strana základny již není kovová, ani nemá měkčený povrch imitující kůži, ale jedná se o obyčejný, relativně měkký postříbřený plast. Yoga 2 11 také nenabídne dražší dotykové tlačítko Windows pod displejem, ale klasickou mechanickou variantu.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA      OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Konstrukčně vzato mám však ze zařízení celkově pozitivní dojem – díky tomu, že je velmi lehké a malé, kovové vnější strany dodají dostatečnou oporu, takže se v ruce nijak znatelně nekroutí, ale samozřejmě se prohne, pokud zatlačíte. O to by ale nešlo – spíš zamrzí, že zmizel onen pocit exkluzivity, prémiového provedení, ale ten dostanete za cenu původní Yogy v 13" Yoze 2 Pro.

 

Klávesnice, touchpad

Napíšu to hned: klávesnice pro mě u Yogy 2 11 představuje zklamání. Vlastně úplně stejné zklamání, jaké jsem zažil u klávesnic 13" a 14" modelů IdeaPadů U před dvěma lety (U310 a U410) – když pominu, že jsem si hůře zvykal na její velice mělký chod (což je spíš můj problém, bojuji s tím u většiny nových klávesnic, vyjma ThinkPadů), hlavní problém vidím v jejím prohýbání uprostřed, které se táhne zhruba od klávesy D až po L po celé ploše; působí jako boule.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA      OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

V rámci kompaktních rozměrů se však podařilo s několika kompromisy zachovat její funkčnost a solidní rozložení, kterému však chybí dvouřadý Enter, krajní klávesy jsou výrazně zúžené a levý Shift je skombinovaný s vedlejší klávesou (podobně jako u kláves Home a End v případě nového ThinkPadu X1 Carbon). Myslím si ale, že je to spíš cesta jak ušetřit na výrobě lícní strany – takto má stejné otvory pro klávesy jako anglická verze.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA      OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Co se touchpadu týče, ten je v provedení clickpad, je sice plastový (čili orgie na motiv pískovaného skla se nekonají), ovšem pracovalo se mi s ním příjemně, je pohotový, reaguje přesně, jen měl příliš vysokou citlivost na vertikální rolování.

 

Obraz a zvuk

Yoga 2 11 nabídne 11,6" HD (1 366 x 768 bodů) displej AUO B116XW02 V0 se zobrazovací technologií IPS, čili širokými pozorovacími úhly, nadstandardními barvami i kontrastem, automatickou (a použitelnou!) regulací jasu světelným čidlem a samozřejmě dotykovou vrstvou s jednolitým překryvem a podporou až 10 prstů najednou.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA      OLYMPUS DIGITAL CAMERA      OLYMPUS DIGITAL CAMERA      P3020092 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

S displejem jsem neměl vůbec žádný problém – rozlišení je na danou úhlopříčku víc než dostatečné, barevně je na tom displej velmi dobře, podsvícení je dostatečné i na cestu vlakem za slunného dne a dotykové ovládání je citlivé s dobrou odezvou.

 

Panty jsou o něco tužší než dříve, ale aspoň trpí menším kyvem, víko má po obvodu gumu, a tak měkce dosedá na základnu a je rovněž v režimu stan chráněné. Zbytečně široký je však rámeček displeje – ano, zařízení se pak lépe drží v ruce, ale zde je minimálně o takových 5 mm na každé straně příliš široký.

 

Překvapil však zvukový projev – nevím, zda je to tím, že jsem si koupil nový monitor s vestavěnými, velmi špatnými reproduktory, ale musím uznat, že od tak malého zařízení jsem tak kvalitní zvukový projev (ještě podpořený rozšířením Dolby) opravdu nečekal – stereo repro jsou na spodní straně základny za poměrně velkými mřížkami a, ač nehrají příliš hlasitě, umí zvuk prokreslit a znít přirozeně.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA      OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Webová kamera nabídne HD (720p) rozlišení, poměrně sytý a kontrastní obraz, ale v horších světelných podmínkách přesvědčivé výsledky nepodává. Mikrofony zaznamenávají přirozený zvuk. Celkově tedy komunikační (VoIP) zařízení nemohu nepochválit.

 

Konektory a připojení

11" minibook samozřejmě nenabídne konektivitu 15" DTR, nicméně nutné minimum je splněno. Na levé straně je to vedle napájecího konektoru jedno USB 3.0, čtečka paměťových karet a micro-HDMI (redukci tedy potřebovat budete). Vpravo je to už jen sdružený audio jack a USB 2.0.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA      OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA      OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Na pravé straně taky najdeme tlačítka a diodovou indikaci. První na řadě je dioda indikující zapnutý notebook, dále je to vypínač s podsvícením, který bliká, když Yoga spí. Dále je to malé tlačítko Novo pro vstup do možností spouštění, zálohy a BIOSu (UEFI). Uprostřed je to dále zámek automatického otáčení displeje gravitačním senzorem a na konci kolébka pro úpravu hlasitosti (má bohužel pevně nastavené funkce, tedy nemění se při otáčení zařízení jako u Yoga Tabletů).

 

Nabídka bezdrátové komunikace nepřekvapí – Wi-Fi standardů B/G/N kombinovaná s Bluetooth 4.0 v jednom modulu od Qualcomm/Atheros. Nic víc, nic méně. Dodám jen, že pro běžné použití tento adaptér bohatě dostačuje, neměl jsem problém na žádné síti (WEP, AES-PSK, 802.1X), ale samozřejmě jsem se setkal s citlivějšími kartami.

 

Výkon a testy

HWiNFO64

 

IdeaPad Yoga 2 11 je, jak jsem již zmínil, velmi flexibilním mini notebookem, a tak si Lenovo jako základ pro celé zařízeí vybralo SoC platformu (laicky řečeno celý notebook je v podstatě v jednom čipu, jako to vídáme u tabletů) v čele s čtyřjádrovým, ovšem velice úsporným procesorem Intel Pentium N3520 (Bay Trail), který má nejblíže k čtyřjádrovým Atomům, ale mírně je technologicky převyšuje (ač nenabídne Hyper Threading, ale podporuje automatické přetaktování, umí např. hardwarově virtualizovat). O zobrazení se stará integrované grafické jádro Intel HD s podporou akcelerace HD videa, které si však poradilo i s 3D hrami ze Store. Konfiguraci završuje úsporná paměť DDR3L o kapacitě 4 GB a 500GB hybridní SSHD disk Western Digital s 16GB SSD pamětí.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Konfigurace detailně
 • Intel Pentium N3520 (2,16-2,42 GHz, 4 jádra / 4 vlákna, 2 MB cache, 64bit, TDP 7,5 W)
 • Intel HD Graphics
 • 4 GB DDR3L RAM (na základní desce)
 • 500GB SSHD (16GB SSD) Western Digital

Co to ve výsledku znamená? Že i přes vysokou úsporu energie (typicky si řekne čipová sada s procesorem jen o 4,5 W) nabízí Yoga 2 11 naprosto dostatečný výkon pro jakoukoliv činnost, pro kterou je minibook navržen, a to od kancelářské práce s dokumenty, e-mailů či online komunikace, přes prohlížení internetu, přehrávání videa a hudby, až po rekreační hraní starších nebo nenáročných her (např. ze Store). Osobně mě zařízení v ničem neomezovalo – jistě, nestříhal jsem na něm video, protože jeho hrubý výpočetní výkon je v porovnání s plnohodnotnými Core i5 nebo i7 směšný, nicméně to na faktu nic nemění.

 

Výkonnostní testy

Původně jsem chtěl na Yoze 2 11 provést klasicky širokou škálu testů, ale myslím si, že testovat na minibooku výkon v moderních 3D hrách je prakticky hloupost, a tak jsem se zaměřil jen na obecný přehled toho, co zařízení dokáže.

 

Cinebench 11.5

Cinebench 11.5 – výkon CPU při renderingu a GPU v OpenGL

 

CrystalDiskMark

CrystalDiskMark – rychlost pevného disku

 

PCMark7

PCMark7 – kompletní zhodnocení výkonu počítače

 

x264 Bench HD 3

x264 Benchmark HD 3.0 – převod HD videa

 

Chlazení a zahřívání

Výborné na SoC platformách je, že nepotřebují aktivní chlazení. Díky tomu je Yoga 2 11 skutečně velmi tichým notebookem, uslyšíte tedy jen a pouze pevný disk (s ohledem na spotřebu, zahřívání i hlučnost by bylo vhodnější použít SSD, nicméně jeho cena by velmi výrazně zvedla cenu zařízení, a tak použití kompromisu v podobě SSHD chápu). Ovšem pozor – překvapilo mě, že pevný disk je velmi tichý, a to i při aktivním čtení či zápisu dat.

 

Jak je to tedy se zahříváním? Za běžného provozu si notebook drží naprosto pohodové teploty, které nijak nebrání používání ani neobtěžují. Ovšem vzhledem k tomu, jak je zařízení tiché a v podstatě chladné, o to víc jsem si všímal, že se notebook zahřívá v oblasti pevného disku – pravá opěrka. Není to nic výrazného, ale po všech pozitivech to zamrzí. Zde by situaci pravděpodobně opět řešilo SSD.

 

Teploty max. zátěž 20 minut

Teploty po 20 minutách zátěžového testu

 

Teploty po 20 minutách zátěže (Yoga 2 11)

Teploty po 20 minutách zátěžového testu

 

Za zvýšené zátěže, zvlášť na měkké podložce, se však tělo zařízení už dokáže prohřát, přesto však teploty neatakují nijak dramatické hodnoty – maximum na rubové straně bylo 44°C, ovšem většina plochy zařízení se držela i po 20 minutách zátěžového testu do 40°C, obvykle dokonce pod tělesnou teplotou.

 

Napájení a výdrž na baterii

O napájení Yogy 2 11 se stará na poměry notebooků slabá, vestavěná, 4článková Li-Ion baterie s nominální kapacitou 34 Wh, kterou nabíjí v balení dodávaný, malý a lehký 45W napájecí adaptér s plochou koncovkou (jeho miniaturní rozměry kazí jen masivní evropská tříkolíková přípojka).

 

Poměrně potěšujícím faktem je, že i přes nízkou kapacitu má baterie 4 články, což naznačuje, že by její živostnost mohla být delší než je běžné.

Baterie vydrží i přes svou nízkou kapacitu díky úsporné SoC architektuře za běžného provozu (Wi-Fi, internet) zhruba 5 hodin. Při práci pouze s dokumenty za aktivního Wi-Fi připojení to je kolem 6 hodin, no a při vysoké zátěži (např. hraním her ze Store) to jsou zhruba 3 hodiny.

 

Výdrž na baterii není dech beroucí, pokud jsme zvyklí na 8hodinovou výdrž moderních Ultrabooků, a značný díl si z ní ukusuje IPS displej, nicméně Yoga 2 11 je velmi malé a lehké zařízení s malým prostorem pro baterii, i tak však nabídne více než dostatečnou výdrž i na cesty.

 

Video

Na videu se zaměřuji především na novinky, klady a zápory zařízení.

 

 

Závěr a zhodnocení

Plusy

Mínusy

+ Malý, lehký notebook

+ Poměrně příjemná cenovka

+ Flexibilní Yoga provedení

+ Dotykový HD IPS displej

+ Úsporný, ale plnohodnotný x86 procesor

+ Solidní výdrž na baterii

+ Velmi dobrý zvuk

+ Bez ventilátoru – tichý chod

+ Gumové okraje základny a víka

– Levnější provedení šasi

– Klávesnice se uprostřed prohýbá

– Zbytečně široký rámeček displeje

– Zahřívající se prostor u pevného disku

 

Nová, druhá generace 11" IdeaPadu Yoga, Yoga 2 11, v malém, tenkém, lehkém, ale hlavně pohledném těle sdružuje minibook pro každodenní univerzální použití s již legendárním Yoga provedením, které umožňuje kdykoliv zařízení proměnit v tablet, stan či stojánek, nebo jen notebook ovládat dotykem. Ano, Yoga sice ztratila něco ze svého luxusu (ostatně na to tu stále máme Yogu 2 Pro), ovšem s cenovkou RT verze přináší plnohodnotný, 64bitový procesor i plnokrevné Windows 8.1, a tak v každém případě stojí za připsání na seznam při výběru moderního minibooku.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA      OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Yoga 2 11 nedělá mnoho přešlapů a některé se jí ani při pohledu na cenovku objektivně nedají vyčítat, zmíním tak jen jednu věc, která mě zklamala, a to je prohýbající se, nedostatečně zpevněná klávesnice.

 

Minibook však vyčnívá z řady (v pozitivním smyslu) díky unikátnímu Yoga provedení, kdy máte notebook i tablet v jednom, potěší IPS dotykovým displejem (ač s tlustším rámečkem), solidní výdrží na baterii, tichým chodem (bez ventilátoru), no a vyloženě mile překvapí kvalitními reproduktory. Příjemným detailem je gumový lem víka a základny pro ochranu, ale hlavně zamezení posouvání po stole v režimu stan.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky