ThinkPady S a Windows 8.1: bootovací smyčka a černá obrazovka (řešení)

25. 1. 2014 | 13

ThinkPady S: problém po aktualizaci na Windows 8.1

S ThinkPady S posledních dvou generací (S531, S431, S540 a S440) se můžete po aktualizaci na Windows 8.1 setkat s nepříjemnými problémy – notebook se může zaseknout v bootovací smyčce, případně (po probuzení) ukázat namísto přihlašovací obrazovky obrazovku černou. Řešení těchto problémů najdete v dnešním článku.

 

Klasický postup: koupíte notebook s předinstalovanými Windows 8 a systém vám zdarma nabídne aktualizaci na novější, pokročilejší verzi Windows 8.1. Více než 3GB instalaci samozřejmě spustíte a po nějaké době stahování, instalace a několika restartech se těšíte na výsledek, který však může u některých konfigurací ThinkPadů S (jak aktuální generace S440 a S540, tak minulé S431 a S531) dopadnout nepříjemně – notebook se může ve smyčce restartovat (zřejmě neúspěšný boot Windows), případně (po probuzení ze spánku) ukáže pouze s černou obrazovkou a dál se nic neděje.

 

Buďte ale klidní, v obou případech se jedná o problém ovladačů a dnes si ukážeme, jak oba případy vyřešit. Obecně je zásadní aktualizovat BIOS, ovladač Wi-Fi adaptéru a ovladače grafických karet.

 

Problém 1: Řešení nekonečné bootovací smyčky

Popis problému: Notebook se po aktualizaci na Windows 8.1 po spuštění neustále restartuje ještě před startem Windows. Zobrazí se tedy logo Lenovo s černým pozadím, rozsvítí se klávesnice, ovšem vše zase zhasne a toto se opakuje neustále.

 

Řešení: Nejprve “natvrdo” vypněte notebook podržením tlačítka napájení po dobu 5 vteřin. Následně jej klasicky zapněte a měl by bez problému nabootovat do Windows. Ve Windows pouze spusťte aktualizace Windows Update i Lenovo System Update, všechny nainstalujte a problém by se již opakovat neměl.

 

Problém 2: Notebook (po probuzení) zobrazí jen černou obrazovku

Popis problému: Notebook buď po startu operačního systému zobrazí namísto přihlašovací obrazovky jen obrazovku černou, případně běžně bootuje i funguje ve Windows, ale po probuzení ze spánku (zavření víka) nebo hibernace se zobrazí opět pouze černá obrazovka a – ačkoliv systém i notebook běží dál – nedá se ovládat.

 

Řešení: V tomto případě je jednoduché – aktualizace ovladačů grafických karet, resp. především přepínatelné grafiky AMD. Pokud však notebooku už při startu Windows zčerná obrazovka, je nejprve v nouzovém režimu nutné odinstalovat ovladače grafických karet.

 

Vstup do nouzového režimu a odinstalace ovladačů grafických karet
 1. “Natvrdo” vypněte notebook podržením tlačítka napájení po dobu 5 vteřin.
 2. Zapněte notebook a držte klávesu F8, dokud se pod logem Lenovo neukáže “Počkejte prosím…”. (V závislosti na nastavení FnLk držte buď F8, nebo Fn+F8, ve většině případů asi Fn+F8).
  WP_20140124_020
 3. Z nabídky s modrým pozadím postupně vyberte: Zobrazit rozšířené možnosti opravy –> Odstranit potíže –> Upřesnit možnosti –> Nastavení spouštění –> Restartovat.
  WP_20140124_011WP_20140124_012WP_20140124_013WP_20140124_014WP_20140124_016
 4. Z nabídky nastavení spuštění zvolte stiskem F4, nebo 4 nouzový režim.
  WP_20140124_017
 5. Ve správci zařízení odinstalujte oba grafické adaptéry (Intel i AMD).
  spravce-zarizeni-grafiky-s440
 6. Restartujte notebook, Windows již běžně nastartují.

 

Aktualizace ovladačů grafických karet
 1. Stáhněte si aktuální ovladač grafické karty Intel z webu Lenovo: odkaz zde
 2. Stáhněte aktuální ovladač grafické karty AMD z webu AMD (na webu Lenovo zatím není aktuální verze): např. zde
 3. Zkontrolujte ještě v Programech a funkcích (pravým tlačítkem na Start –> Programy a funkce), že je odinstalovaný “Ovladač grafiky Intel” i “AMD Catalyst Intall Manager”. Pokud ne, odinstalujte je a znovu restartujte notebook.
  intel-amd-ovladace
 4. Nainstalujte oba stažené ovladače (Intel i AMD) a restartujte notebook dle pokynů instalačních balíčků.

Nyní by se již problém s černou obrazovkou vracet neměl.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky