CES 2014: ThinkPad 8 a Beacon (dojmy)

17. 1. 2014 | 8

V článcích jsme si již představili ty hlavní novinky, které Lenovo prezentovalo minulý týden na CES 2014 v Las Vegas. Čeká nás už jen poslední dvojice článků, kterou dnes zahájíme krátkými dojmy z malého, profesionálního Windows 8.1 tabletu ThinkPad 8 a domácího cloud úložiště Beacon.

CESu 2014, na který nás Lenovo do Las Vegas pozvalo, jsme se v minulém týdnu věnovali dostatečně, a to na Twitteru, Facebooku, Google+, ale i hned v několika článcích, z nichž nejvýznamnější byly asi dojmy z nové generace ThinkPadu X1 Carbon.

ThinkPad 8: 8″ profi tablet

WP_20140107_017

Z diskusí s Lenovem, které jsme již před více než měsícem měli, vyplynulo, že podobně jako v rodině Idea pro domácnosti a na zábavu, má Lenovo zájem uvést i další tablety v profesionální rodině Think. Netrvalo tak dlouho a Lenovo na CESu 2014 představilo (a v omezené míře ukázalo) malý 8″ Windows 8.1 tablet ThinkPad 8. Kromě obecného popisu přidám dnes pár svých postřehů.

Specifikace:

 • Displej: 8,3″ dotykový (10 prstů) IPS, 16:10 1 920 x 1 200 bodů
 • CPU: Intel Atom Z3770, 1,46 – 2,39 GHz, 4 jádra / 4 vlákna (SDP 2 W)
 • GPU: Intel HD (DX11, OpenCL 1.1, OpenGL 3.2, HDCP 1.4/2.1, akcelerace Full HD videa)
 • RAM: 2 GB SDRAM, LPDDR3-1066
 • Úložiště: eMMC 64/128 GB
 • Výdrž baterie: až 8 hodin
 • Kamery: přední 2MPx (1080p video), zadní 8MPx (1080p video, AF a blesk)
 • Rozměry a váha: 132 x 224 x 9 mm, 430 g
 • Připojení: Wi-Fi 802.11a/b/g/n 2×2, volitelně WWAN
 • Konektory: USB 3.0 (stále napájené), micro-HDMI 1.4, MicroSD, MicroSIM

Tablet je (co se designu a tvarů týče) poměrně tradiční a oproti ThinkPad Tabletu 2 díky oblým rohům a zužujícím se zádům tolik nevyčnívá, snad jen tím, že je – jak diktuje rodina ThinkPad – tmavý, pouze s jedním decentním, červeným prvkem, kterým je zvýrazněná 8MPx kamera vzadu (a automatickým ostřením a přisvětlovací diodou). Velmi chválím dotykový 8″ IPS displej s poměrem stran 16:10 a rozlišením 1 920 x 1 200 bodů, který má skutečně jemný a kvalitní obraz.

Thinkpad 8_Wifi_Win 8_04 Thinkpad 8_Wifi_Win 8_08

Výbava nepřekvapí a převyšuje to, co by člověk od 8″ tabletu čekal: tablet pohání 4jádrový procesor Intel Atom s velmi nízkou spotřebou (Lenovo udává oficiální výdrž na 8 hodin, uvidíme, kolik to bude doopravdy – myslím, že výrazně více), ovšem klasickou instrukční sadou x86, takže se můžeme spolehnout na plnohodnotné Windows 8.1. Grafické jádro Intel HD v procesoru Atom rozhýbe web i HD videa, 2 GB RAM pro tablet dostačují a v oblasti úložiště je na výběr mezi 64- a 128GB eMMC pamětí (obě hodnoty stačí, tragických 32 GB naštěstí nevidíme) s možností rozšíření o MicroSD karty. Uvnitř tabletu najdeme i bezpečnostní TPM 2.0 čip.

Bezdrátové připojení (Wi-Fi ABGN a Bluetooth 4.0) zajišťuje ve všech modelech M.2 karta od Foxconnu s čipovou sadou Broadcom. Tablet může být ale vybaven i WWAN (3G/4G) modemem, neznáme však jeho model, nicméně je pravděpodobné, že Lenovo zachová v rámci všech zařízení stejný typ jako dříve, čili pokud by zvěsti o X1 Carbon byly pravda, možná by i ThinkPad 8 mohl v ČR přinést LTE modem.

ThinkPad 8 Quickshot Cover_04 Thinkpad 8_Wifi_Product tour_02

Z konektorů je k dispozici stále napájené USB 3.0, skrze které je tablet možné připojit k ThinkPad USB 3.0 Docku a – nenativně – jej rozšířit o externí displeje, LAN, hub a zvuk. Na těle přístroje najdeme ale i micro-HDMI 1.4 pro nativní výstup zvuku a obrazu. Napájení tabletu zajišťuje podle všeho micro-USB 3.0 port na pravé straně.

ThinkPad 8 Quickshot Cover_05

Nyní pár zkušenosti z krátké chvíle, kdy jsem mohl zařízení držet v ruce:

 • Konstrukčně musím říct, že je na tom ThinkPad 8 výborně. Zařízení je v ruce sice těžší, než vypadá, zato působí skutečně bytelně, jako jednolitý kus. Nevím, zda je z plastu, kovu, nebo kombinace, ale subjektivně působí kovově.
 • Velmi mě zaujalo volitelné pouzdro Quickshot (v červeno-černém provedení), které díky magnetickým senzorům dokáže po odklopení překrytu displeje probudit zařízení ze spánku, ale především dokáže reagovat i na odklopení krytu fotoaparátu (ohebný roh zadní části krytu) a spustit aplikaci Fotoaparát. Zároveň je uzpůsobené tak, aby bylo možné ThinkPad 8 provozovat v režimu stanu.

Víc, myslím, nemá smysl o ThinkPadu 8 v tuto chvíli psát – možnosti a potenciál zařízení je již jasný. Výkon, případně výdrž na baterii a jiné vlastnosti nebylo možné z kratičkého používání na CESu 2014 zjistit. Nicméně dodám, že je to velmi zajímavé zařízení, které velmi rád otestuji – malý profesionální Windows tablet rozhodně v nabídce Lenovo chyběl a podle všeho se ThinkPad 8 povedl (nehledě na to, že byl ThinkPad 8 vyhlášen nejlepším tabletem CESu 2014).

Beacon: domácí cloud

P1070103 WP_20140107_022

Jen okrajově se chci zmínil o zajímavém zařízení, které Lenovo ukázalo na CESu 2014 (ve spolupráci se svými mobily a velkou LCD televizí rovněž své výroby) – Lenovo Beacon. Jedná se o designově zajímavě provedenou krabičku, dostupnou v několika barvách, která slouží jako domácí multimediální cloud.

image

Beacon se dokáže připojit k televizi přes HDMI a v domácnosti vystupuje jako multimediální úložiště (typický NAS), ovšem díky tomu, že je – pravděpodobně přes služby Lenovo – dostupný “zvenčí”, dokážete na něj nahrávat i streamovat z něj multimediální obsah, i když jste na cestách – jen musíte být online. Typicky např. vyfotíte snímky mobilním telefonem, ty se přes mobilní síť nahrají na váš Beacon (díky dodávané mobilní aplikaci pro Android můžete svůj Beacon i ovládat), a tak máte fotky ihned doma pod vlastní střechou, můžete si je prohlédnout na televizi, ale i na jakémkoliv jiném zařízení, které má přístup k domácímu Beaconu. Není nutné obsah nahrávat jen přes internet, použít samozřejmě můžete i USB porty na samotném zařízení, což probíhá stisknutím jednoho tlačítka. Beacon navíc umožňuje podrobné řízení uživatelských práv.

Beacon_Front Beacon_Top

Výhoda je v tom, že se nejedná o běžné domácí NAS, které je za běžných okolností dostupné jen na domácí síti (ať už Wi-Fi, nebo LAN). Beacon je naopak přístupný i “ze světa”, vždy máte svá data na dosah ruky. Výhodou oproti hostovaným řešením je také fakt, že úložný prostor si řídíte sami, což platí i pro správu a řízení práv.

Uvnitř Beaconu tiká úsporný dvoujádrový procesor Intel Atom, po bocích se vejdou dva 3,5″ SATA pevné disky (přístupné po sejmutí barevných bočnic) s celkovou maximální kombinovanou kapacitou 6 TB, které mohou pracovat v režimu RAID 0, nebo 1. Předinstalovaným multimediálním hubem je známý software XBMC, který v tomto případě běží na Linuxu.

Na CESu jsme mohli zhlédnout ukázku toho, jak fotka z Android telefonu Lenovo doputovala na Beacon skrze mobilní síť a následně se skrze zadání z telefonu objevila na televizi připojené k Beaconu přes HDMI. Rovněž bylo možné snadno obsah Beaconu spravovat na notebooku.

Dostupnost Beaconu se celosvětově odhaduje na duben 2014 s oficiální cenovkou 199 USD, ovšem bez pevných disků.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky