Yoga Tablet 10: (r)evoluce mezi tablety? (test)

26. 12. 2013 | 11

Lenovo Yoga Tablet test

Jak jsme slíbili v představení Yoga Tabletů 8 a 10, tak vám po testu 8” verze přinášíme i test 10” varianty tohoto unikátního tabletu. Rozsáhlá mediální kampaň se zapojením známé tváře v podobě herce Ashtona Kutchera a všudypřítomného hashtagu #BETTERWAY dává tušit, že společnost Lenovo těmto produktům skutečně věří a vidí v nich možnou budoucnost. Jedná se skutečně o revoluci v pojetí tabletů, nebo jen o další, slepou vývojovou větev?

 

Vzhled, Zpracování

Yoga Tablet 10 spadá mezi tabletovou střední třídu. Na poměry tabletů spadajících pod tuto kategorii nabízí velmi slušné, nadprůměrné zpracování. Povrch tabletu je tvořen kombinací skla, hliníku a plastu. Tablet je vyveden v elegantní kombinaci černého rámečku okolo displeje, okolní plasty pak připomínají hliník. Zadní straně pak dominuje plast s texturou a hliníkový válec, potažmo stojánek. Vše je vyvedeno dostatečně kvalitně, a tak při práci s tabletem vzniká dojem mnohem dražšího zařízení.

 

P1040190 P1040205

 

Zajímavě je řešeno tlačítko napájení a to hned z několika důvodů. Velké, kulaté tlačítko je umístěno na pravé straně válce. Obsahuje symbol zapnutí/vypnutí a skrze něj prosvítá bílá LED dioda. Tablet tak při vypnutém displeji dává najevo například stav při nabíjení či notifikaci. Chvíli zvykání si vynutila mechanika tlačítka. Má totiž poměrně hluboký stisk a postrádá jakoukoli hmatovou odezvu na stlačení. Díky tomu se občas stane, že budete muset tlačítko tisknout vícekrát, než se vám podaří vyvolat požadovanou akci. Nejedná se sice o nijak fatální vadu na kráse, nicméně mechanika s kratší dráhou a klasickým “cvaknutím” by dle mého udělala lepší službu.

 

P1040185

 

Po bocích přístroje pak nalezneme pouze microUSB konektor, 3,5mm jack, škvíru pro mikrofon a kolébku ovládání hlasitosti. Kolébka hlasitosti nemá pevně nastaveny tlačítka vol+ a vol-, jejich pozice se prohazuje dle aktuálního natočení tabletu tak, aby vol+ vždy směřovalo nahoru, popř. vpravo. Jedná se sice o úplnou maličkost, ale i ta naznačuje, že si při navrhování tabletu nejspíš dal někdo patřičně záležet. Slot pro microSD paměťovou kartu se ukrývá pod plochou sklopeného stojánku, vedle něj se nachází vykrojení pro SIM kartu. Bohužel verze s 3G modulem u nás aktuálně není k dispozici.

 

P1040266 P1040239

 

Nejvýraznějším prvkem celého tabletu je však válec. Ten v sobě krom stojánku ukrývá další obrovskou výhodu tohoto zařízení – 3článkovou baterii. Krom toho se jedná o prvek výrazně napomáhající ergonomii při používání tabletu, a to ať už při použití na stole s vyklopeným stojánkem, nebo při držení tabletu v rukou. I přes vyšší hmotnost (605 g) se tablet drží za zmíněný válec velmi pohodlně i po delší dobu.

 

Software

Tablet je z výroby vybaven dnes již mírně zastaralým Androidem 4.2.2, nicméně i vzhledem k velké marketingové podpoře lze předpokládat, že se dočká novější verze tohoto operačního systému. Před nějakým časem jsem v recenzi IdeaTabu A3000 chválil výrobce za jen velmi decentní zásahy do čistoty systému. Jako bych to zakřiknul, Yoga tablet se po této stránce blíží pravému opaku.

 

Výrobce zde používá vlastní design uživatelského rozhraní, který však naprosto ignorují některé aplikace třetích stran a pro zobrazení (zejména různých nabídek nastavení) využívají pro změnu výchozí vzhled Androidu. Ve finále tak systém působí nejednotným a roztříštěným dojmem.

 

Lenovo zde použilo novou verzi vlastního lauchneru. Ten postrádá menu aplikací a jednotlivé aplikace se tak řadí přímo na plochy spolu s widgety. Bohužel je však poměrně náročný na systémové prostředky a běžně si řekne o 50-75 MB paměti RAM, přičemž na Google Play lze najít launchery, které si v porovnání s tímto vystačí i se čtvrtinovou porcí RAM. Při náročnějších činnostech, jako například hraní her, se mi tak občas stávalo, že systém ve snaze ušetřit trochu RAM ukončil nepotřebné procesy, jakým je například launcher, a ten se pak musí znovu načíst, což pro uživatele znamená zbytečné zdržování. Na druhou stranu jsem se za dobu testování nesetkal s pády aplikací, či vážnějšími záseky systému.

 

Screenshot_2013-11-21-17-17-52 Screenshot_2013-12-05-23-17-28

 

V tabletu je rovněž přidaná spousta widgetů a aplikací. A to jak od Lenova, tak aplikací třetích stran. Mezi ty užitečnější bych zařadil aplikaci Power Manager nabízející správu napájení a statistiky využití baterie, nebo kancelářský balík Kingsoft Office. Naopak nazbyt jsou dva správci souborů, či trial verze navigace. Nicméně pozitivní je, že většinu těchto aplikací lze snadno odinstalovat.

 

Screenshot_2013-11-21-12-44-11 Screenshot_2013-11-21-12-44-04

Screenshot_2013-12-05-23-18-40 Screenshot_2013-12-05-23-18-44

 

Obraz a zvuk

Yoga tablet je osazen displejem o rozlišení 1 280 x 800 bodů, což na 10” úhlopříčce dává jemnost 149 ppi (pixel per inch – bodů na palec), což je v dnešní době podprůměrná, nicméně dostatečná hodnota. Vyšší rozlišení by tedy na škodu rozhodně nebylo, nicméně s tím už by mohl mít problém slabší chipset, jímž je tento tablet osazen. Díky IPS technologii displej nabízí dobré pozorovací úhly a podání barev. O automatickou regulaci jasu se stará světlocitlivý senzor. Rozsah regulace jasu je dostatečný pro práci s tabletem v noci i na denním slunci.

 

P1040292

 

Příjemným překvapením je dvojice stereo reproduktorů pod displejem. Ty na své rozměry podávají překvapivě dobrý výkon jak v oblasti hlasitosti, tak kvality reprodukce. Podpořeny jsou ještě aplikací Dolby, obsahující ekvalizér a různé efekty. Škoda jen, že tato aplikace neumí rozlišovat mezi reprodukcí skrze hlasité reproduktory a sluchátky. Nastavení vhodné pro reproduktory je totiž pro sluchátka naprosto nevhodné a naopak. Existuje více řešení tohoto problému. Buď si můžete v aplikaci vytvořit 2 profily, každý vhodný pro jiný druh reprodukce a ručně mezi nimi přepínat, nebo zvolit pro přehrávání hudby přehrávač, jenž má vlastní ekvalizér a umí obejít výchozí systémový ekvalizér (v tomto případě aplikace Dolby), jako je například PowerAMP.

 

Screenshot_2013-12-05-23-14-51

 

Fotoaparát

Tablet je osazen fotoaparátem s 5MPx snímačem a přední kamerkou s rozlišením 1,6 MPx. Čočka zadního fotoaparátu se ukrývá v rohu válce. Její výkony jsou i přes dostatečné “papírové předpoklady” velmi podprůměrné, dokonce bych se nezdráhal použít slovo mizerné. I za dobrých světelných podmínek fotografiím chybí ostrost a ani barevná věrnost není na moc dobré úrovni. Oproti tomu přední kamerka je pro účely videoohovoru dostatečně kvalitní a zvládá poměrně plynulé snímání obrazu v ucházející kvalitě.

 

IMG_20131203_155209 IMG_20131205_231252

 

Výkon

Tablet pohání čtyřjádrový procesor MT 8125 od již dobře známého čínského výrobce MediaTek. O grafický výkon se stará grafický čip PowerVR SGX 544. Vše pak doplňuje 1 GB paměti RAM a 16GB vnitřní úložiště.

 

Sice se rozhodně nejedná o tablet pro náruživé hráče, ovšem zbytek, pro tablet běžných, úkonů zvládá naprosto bez problémů. Na přehrávání Full HD videa, či surfování po internetu spolu s poslechem hudby tedy s přehledem stačí. Co se týče herních výkonů, problém mu pochopitelně nečiní méně náročné hry, jako například Plants vs. Zombies 2 či Trasport Tycoon. Vcelku obstojně si poradil i s náročnějším Dead Trigger 2, ačkoli zde jsem již pozoroval občasné zadrhnutí. S GT Racing 2 se tablet zvládal poprat až po snížení detailů. Real Racing 3 mu dal zabrat i na nejnižší možné nastavení, což bych však přičítal spíše horší optimalizaci hry pro tento hardware.

 

Screenshot_2013-12-05-23-16-58 Screenshot_2013-12-05-23-16-32 Screenshot_2013-12-05-23-16-25

 

Baterie

Velkou zbraní pro boj s konkurencí je baterie o kapacitě 9 000 mAh. Ta dle Lenova dokáže tablet udržet v provozu nepřetržitě po dobu 18 hodin. Po řádném otestování si troufám tvrdit, že tato doba bude, například při pouhém přehrávání hudby, ještě delší. V praxi to znamenalo i 3 dny náročného používání, kdy byla neustále zapnutá Wi-Fi spolu s Bluetooth a tablet se využíval 5-6 hodin pro vyřizování emailové korespondence, prohlížení internetu, přehrávání hudby, YouTube a občasné hraní her. Pokud se však trochu uskromníte a zapnete patřičné šetřící funkce v aplikaci Power Manager, dostanete se klidně i na 6-7 dní výdrže. Oceňuji rovněž nízké vybíjení během doby, kdy se tablet zrovna nepoužívá. Přes noc ztratila baterie vždy jen 1-2% energie. Daní za takto vysokou výdrž je však doba potřebná k plnému dobití, která činila kolem 9 hodin. Nejsem sice zastáncem nestandardních konektorů, nicméně v tomto případě by možná nebylo na škodu zvážit jeho použití, jelikož kvůli omezením použitého microUSB ani není možné tablet nabít rychleji.

 

Screenshot_2013-12-05-23-18-16

 

Bezdrátová klávesnice

Jako volitelné příslušenství se k tabletu nabízí také bezdrátová Bluetooth klávesnice. Ta zároveň slouží i jako kryt, chránící displej tabletu. V horní části klávesnice je zabudován magnet, díky jemuž nasunovací kryt na tabletu drží a samovolně nesklouzává, rovněž slouží pro automatické odemknutí tabletu a aktivaci klávesnice po odsunutí klávesnice z tabletu případně pro uspání při opětovném nasunutí krytu.

 

P1040299 P1040308

 

Klávesnice samotná má oproti klasickým klávesnicím speciální funkční tlačítka, pro ovládání androidu. Mezi ty patří například klávesa fungující jako “home button”. Mechanika kláves nabízí velmi nízký zdvih a v kombinaci s menším rozměrem kláves vyžaduje psaní na ní trénink. Kryt nabízí vedle klávesnice rovněž i clickpad. Ten však není příliš povedený. Jeho povrch působí docela lacině. Pro scrollování pomocí něj se používá multitouch gesto. Reakce touchpadu na něj jsou však buď velmi přecitlivělé, nebo se mu toto gesto nepodaří vůbec rozpoznat. Jelikož android neobsahuje funkci druhého tlačítka myši, rozhodl se jej výrobce využít pro funkci “zpět”, což by zákonitě nemusel být špatný nápad, pokud by se však až příliš často nestávalo, že místo kliknutí se vrátíte o krok zpět… Použitelnost touchpadu se v tomto případě bohužel až nebezpečně blíží nule.

 

Klávesnice se nabíjí za pomoci speciálního konektoru. V balení dorazí pouze nabíjecí kabel s USB konektorem na jedné straně, pro nabití klávesnice je tak nutno použít nabíječku, která vám dorazí spolu s tabletem. Na druhou stranu, za dobu 2 týdnů jsem klávesnici nabíjel pouze jednou, takže by to neměl být velký problém.

 

Závěr

Lenovo Yoga Tablet přináší do stojatých vod tabletových placek čerstvý vítr. Ať už se jedná o válec, stojánek či baterii s vysokou kapacitou, vše si najde v praxi své uplatnění a skutečně se tak nejedná jen o nějaký marketingový tah. Myslím si, že spousta lidí, kteří okusí výhody tohoto řešení, by se jen velmi těžce vracela ke klasickým tabletům.

 

Jistě, nejedná se o dokonalé zařízení a najde se zde hned několik chyb či omezení, nicméně pozitiva v tomto případě jasně převažují. Můžeme tak jen doufat, že Lenovo bude s tímto konceptem pracovat i nadále a v budoucnu se tak dočkáme více modelů tohoto ražení. Například nějakého highendového tabletu s výkonným hardwarem, Full HD displejem a třeba i kvalitním fotoaparátem…

Pokud tedy nejste náruživý hráč a sháníte se po multimediálním tabletu, který vám nabídne pohodlné ovládání spolu s kvalitním zpracováním za slušnou cenu, Yoga Tablet by měl rozhodně být na vašem seznamu kandidátů.

+ Ergonomie

+ Výdrž na baterii

+ Kvalita zpracování

+ Design

+ Cena

+ microSD

+ Zvuk reproduktorů

– SW přeplácanost

– Fotoaparát

– Touchpad na klávesnici

– (Slabší výkon na hry)

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky