Obecná řešení problémů po aktualizaci na Windows 8.1

14. 12. 2013 | 40

Někteří uživatelé notebooků Lenovo (především IdeaPad, nicméně i v případě ThinkPad zařízení) hromadně hlásí na fórech a zákaznických linkách jak Lenova, tak prodejců, že po aktualizaci Windows 8 na Windows 8.1 nastávají různé problémy především s ovladači. Dnes se podíváme na obecná řešení, ale také některé konkrétní problémy.

Obecné řešení problémů se software a ovladači

V některých případech, pokud na počítači již není nainstalovaný aktuální ovladač pro Windows 8.1, ale také někdy v případe, kdy již nainstalován je, může dojít k problémům s některými ovladači. Obecně jsou nejohroženější Wi-Fi adaptéry a grafické karty (především přepínatelné), nicméně problémy se neomezují jen na ně. Nastat může také nefunkčnost některého software (např. OneKey aplikace na noteboocích IdeaPad).

Řešení problémů s aplikacemi

Pokud po aktualizaci na Windows 8.1 narazíte na nefunkční, nebo špatně funkční software Lenovo pro klasickou pracovní plochu (správce napájení Energy Management, OneKey aplikace apod.), vyzkoušejte následující kroky, které by měly vést k nápravě:

 1. Pokud aplikaci vidíte v seznamu nainstalovaných programů (Ovládací panelyProgramyProgramy a funkce), odinstalujte ji a pro jistotu restartujte počítač.
 2. Přesvědčte se, zda není na webu podpory Lenovo (http://support.lenovo.com/) po vyhledání vašeho modelu počítače možné stáhnout novější verzi aktualizovanou pro Windows 8.1. Pokud ano, stáhněte ji a nainstalujte.
 3. Pokud novou verzi nenajdete, stáhněte tu nejaktuálnější z webu podpory Lenovo, případně projděte instalační složky na disku (u IdeaPadu je to disk D:, složka DRIVERS; u ThinkPadu disk C:, složka DRIVERS nebo SWTOOLS) a nainstalujte dostupnou verzi.

Řešení problémů s ovladači

Mnohem častěji však narazíte na problém s nefunkčními nebo chybujícími ovladači (viz. např. nefunkční Dolby po aktualizaci na Windows 8.1 zde). V obecné rovině jsou kroky k nápravě problému zcela shodné jako u chybujících aplikací:

 1. Ze správce zařízení odinstalujte chybující zařízení, a to včetně možnosti odebrat soubory jeho ovladače ze systému. Stejně tak můžete ovladač odinstalovat, pokud jej najdete v seznamu nainstalovaných aplikací Programy a funkce. Restartujte počítač.
 2. Na webu podpory Lenovo (http://support.lenovo.com/) vyhledejte na základně modelu vašeho zařízení nejnovější verzi chybujícího ovladače, ideálně pro Windows 8.1, ale obvykle nebude dělat problém ani verze pro Windows 8. Stáhněte ji a nainstalujte.
 3. Pokud se např. nemůžete dostat na internet, původně nainstalované verze ovladačů s jejich instalačními balíčky najdete na pevném disku. U IdeaPadů je to disk D:, složka DRIVERS, u ThinkPadů zase disk C: a složky DRIVERS a SWTOOLS.

Mějte, prosím, na paměti, že ovladač správy napájení a často také speciálních funkčních kláves (hotkeys), ovládání hlasitosti nebo zvuku, je součástí správce napájení (u IdeaPadů Energy Management, příp. Energy Manager). Pokud máte problém s těmito funkcemi, je třeba přeinstalovat správce napájení, u ThinkPadů případně ještě ovladač klávesových zkratek (Hotkey Driver).

Některé konkrétní problémy

Uvádíme příklady několika konkrétních problémů, se kterými jsme se setkali:

 • Výše zmíněné chybující rozšíření Dolby pod Windows 8.1, řešení v našem samostatném článku.
 • Nefunkční Wi-Fi Broadcom na IdeaPadu G580: Lenovo tvrdí, že má fungovat výchozí ovladač v operačním systému. Není to tak, použijte ovladač pro Windows 8, případně pro Windows 7, stáhnete jej na webu podpory Lenovo.
 • Rozmazaný/roztáhlý obraz na displejích s vysokým rozlišením: Windows 8.1 již ve výchozím stavu u obrazovek s vysokým rozlišením (např. Full HD na 15″ notebooku) automaticky zvětšují zobrazení. Zvětšování je navíc plošnější a funguje jinak, často lépe než na Windows 8. Pokud narazíte na zvětšený nebo rozmazaný obraz (třeba jen v některých oknech a ikonách), můžete dle libosti zvětšení změnit nebo vypnout zde: Ovládací panelyVzhled a přizpůsobeníZobrazení.
  image_thumb-25255B1-25255D1

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky