Flex 10: skoro tablet (recenze)

23. 12. 2013 | 7

Lenovo Flex 10 recenze

Lenovo rozšířilo řady konvertibilních zařízení Flex, které vychází z Yogy, jen maximální úhel otevření displeje je do režimu stojánku. 10″ Flex 10 je tak malým, konvertibilním dotykovým minibookem s velmi úsporným procesorem Intel Atom. Dnes se na něj krátce podíváme, nechybí dojmy z používání.

Dalším přírůstkem do rodiny IdeaPad je zařízení se zajímavým jménem Flex 10, jedná se o mininotebook s “dvoujaderným” procesorem Intel N2810 tikajícím na frekvenci 2 GHz, 2 GB RAM a 500GB HDD, 10,1″ HD displejem a 3článkovou baterií. Výhodou tohoto procesoru je nízká spotřeba a tím pádem i zahřívání – na notebooku byste jen marně hledali výdechy chlazení, což je potěšující zpráva protože, neuslyšíte žádné hučení ventilátoru.

Tip: Naše předchozí recenze většího modelu Flex 15.

Hardware,  vzhled

Flex 10_Standard_03

Na první pohled bych zařízení řadil spíše do rodiny ThinkPad, zařízení je černé, kryt LCD má jemný, decentní vzor, po otevření ovšem zamrzí lesklý rámeček okolo LCD. Dále klávesnice s dnes již bohužel standardním rozložením. A poněkud malý touchpad, což se dá pochopit, protože zařízení má dotykovou obrazovku a počítá se tak s jejím použitím. Notebook disponuje USB 3.0, USB 2.0, HDMI, 3,5mm audio konektorem. Trochu nezvykle je zapínací tlačítko na pravém boku a hned pod ním nalezneme ovládání hlasitosti.

Výkon, používání

Výsledky benchmarků sem dávat nebudu, protože zřejmě nikdo na tomto stroji nebude počítat pevnostní analýzy, vývoj akciových trhů atd. HDD je klasický, což je škoda, protože si myslím, že v kombinaci s SSD by se mohlo jednat o fajn stroj. (Jestli bude čas, zkusím do něj namontovat SSD a sepsat další postřehy.)

Bohužel při množství pouhých 2 GB RAM občas došlo ke swapování (ukládání části obsahu RAM na HDD), což bylo poznat skrze značné zpomalení chodu operačního systému.

Velmi příjemné překvapení byla výdrž baterie, běžně jsem se bez většího omezování dostal na dobu přes 4 hodiny. Za další věc zaslouží opět (nebo stále) pokárat Intel a jejich šetřící funkce s dynamickým kontrastem, kdy displej bliká a snižuje a zvyšuje jas a kontrast v závislosti na zobrazené ploše, což kazí poměrně dobré podání tohoto displeje. Velmi užitečná je možnost otočit displej o cca 300° a mít tak notebook jako tablet s dobrou podložkou, samozřejmostí je blokace klávesnice.

Detail textury víka
Srovnání velikosti s T420

Klávesnice, touchpad, obrazovka

Ano, v dnešní době se mezi polohovací zařízení dle mého názoru řadí i obrazovka, samozřejmě pokud je dotyková. Touchpad je dobře vyvedený a má jistý chod. Dotyková obrazovka reaguje bez zpoždění a poměrně přesně. Bohužel se to samé ale nedá říct o klávesnici, která nepatří mezi ty povedené a je nejslabší místem celého stroje: její chod je nejistý a nepřesný a to nemluvím o velmi měkkém podkladu. Rozhlédneme-li se v této cenové relaci, nabízí se S210 Touch, který má klávesnici o poznání lepší.

Rozložení klávesnice

Zhodnocení

Závěrem jen podotknu, že nebýt pokažené klávesnice, měl bych ze stroje velmi, ale velmi dobrý pocit. Displeji není co vytknout. Velkým plusem je pasivní chod, slušný zvuk a velká výdrž baterie. Někomu by mohly vadit jen 2 GB RAM, ale to záleží na používání, já sám se považuji za náročného uživatele, ale věřím, že spoustě lidí to stačí.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky