Rozmazaný obraz na ThinkPadu s Intel grafikou: řešení

28. 9. 2013 | 4

Náš čtenář a dlouhodobý uživatel ThinkPadů, Petr Voneš, nás upozornil na kuriózní, ale také velmi okrajový problém s ThinkPady s integrovanou grafikou Intel: po aktualizaci ovladačů z verze 8.15 na 9.17 dojde k mírnému rozmazání obrazu. Jak problém vyřešit? 

Popis problému

Na noteboocích s integrovanou grafikou Intel HD (potvrzeny uživateli byly zatím modely X220 – několikanásobně potvrzeno, nejvíce vidno na modelech s IPS displejem, T420 a E520 s Intel HD 3000, ale také starší SL510 s X4500M/HD) dojde po aktualizaci grafických ovladačů z verze 8.15 na aktuální 9.17 k mírnému rozmazání, resp. vyhlazení obrazu. Podle všech informací se nejedná o vlastnost software a nelze ji žádným nastavením odstranit či upravit. Celá záležitost se tváří jako vyhlazení obrazu již na úrovni hardware a postihuje výhradně integrovaný displej notebooku, čili neovlivňuje externí připojené displeje.

 20661iED4444BA658573DD-25255B3-25255D

Makro fotografie s porovnáním obrazu s ovladačem verze 8.15 a 9.17, zdroj

Problém není možné zachytit na snímku obrazovky, což jenom potvrzuje domněnku, že se jedná o problém (úpravu obrazu) již na úrovni hardware. Nejvíce je rozmazání patrné po vypnutí vyhlazování písma (ClearType), kdy pak písmo není ostré, ale mírně rozmazané podobně jako při sublixelovém vyhlazování.

Pokud používáte výchozí vyhlazování písma ve Windows (ClearType), s největší pravděpodobností nemáte šanci si problému všimnout, ačkoliv se netýká pouze písma, ale veškerého obsahu zobrazeného na interním displeji notebooku. Nicméně i v případě, že patříte k menšině, která vyhlazování nepoužívá, je možné, že problém nezaznamenáte – prostě si ho nevšimnete.

x220-bad-lcd-25255B11-25255D

Simulované názorné porovnání (vytvořeno v Photoshopu), zdroj

Dodám ještě, že se problém projevuje jak s upraveným ovladačem z webu podpory Lenovo, tak s originálním, čistým ovladačem z webu podpory Intel. Vyhlazování obrazu se aktivuje již během instalace nového ovladače, nikoliv až po jejím skončení nebo restartu.

Řešení problému

Intel, Lenovo ani komunita nemají lepší řešení než v takovém případě přetrvat u starší verze ovladače, tedy 8.15, na které se problém nevyskytuje. Ovladač stáhnete z webu podpory Lenovo pro svůj konkrétní model notebooku.

Zdroje informací

Více se o problému můžete dočíst v různých vláknech na fórech podpory Intel, Lenovo, ale také na komunitním serveru fanoušků notebooků ThinkPad (vždy v angličtině). Odkazy následují:

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky