ThinkPad X60 vs. X230: Souboj titanů
11. 4. 2013 | 12
V dnešním lehce “retro” testu si porovnáme dva profesionální, lehko přenosné ThinkPady z řady X, které od sebe dělí víc než jen několik generací: moderní X230 z dílen Lenovo a několik let starý model ještě pod značkou IBM, ThinkPad X60. Jak si notebooky s generační propastí mezi sebou vedou?
Úvod
Dnes jsem si pro vás připravil trochu zvláštní, dlouhodobější test ThinkPadu X230, který budu zároveň porovnávat s X60 ještě od IBM, který jsem do nedávna vlastnil. Na úvod bych jen chtěl podotknout, že mohu souhlasit s většinou věcí z předešlé recenze Michala Houčka. Konkurentem mu bude obstarožní, ale stále dobře fungující a dostačující IBM ThinkPad X60 (Core Duo T2400, 2 GB RAM, Intel 320, 9článek)
Co vás tedy v recenzi čeká: krátké představení X60, pár jejích fotek pro ty, co tyhle starší stroje neznají (vážně jen pár), a kritičtější pohled na X230, kterou jsem měl delší dobu, takže jsem se s ní mohl více seznámit.
ThinkPad X60
X60 byla ve své době top model, stejně jako X230, cenu není třeba komentovat. Za zmínku stojí snad jen to, že o generaci novější X61 umožňovala po aktualizaci BIOS na neoficiální využít plné rychlosti SATA II, což je poměrně velký skok v případě, že použijete SSD.
Hned z úvodu musím říct, že jsem byl s tímto notebookem velmi spojen, avšak v poslední době jako největší limitaci vidím v displej s rozlišením XGA (1 024 x 768 bodů), což je v dnešní době naprosto nedostatečné, dále úzké hrdlo řadiče SATA I. Po konstrukční stránce mu není co vytknout. Ve své době směle konkuroval Dellu D430, který byl omezen ULV CPU a 1,8″ diskem, stejně jako HP 2530p. Hlučnost je taky naprosto v normě a to díky ventilátorům s „OWL“ technologii lopatek (inspirované sovími křídly), která se zde objevila poprvé, a určitě to bylo něco, co se IBM/Lenovu velmi povedlo. Já osobně jsem po osazení X60ky SSD a po “podvoltování” (snížení napětí procesoru, o tom třeba někdy příště) získal téměř pasivní stroj, jen jednou za čas bylo třeba vzduch odfouknout. V porovnání s modely x20 a x30 generace se jednoznačně jedná o tišší stroj.
Design
X230 vypadá na první pohled jako malá černá skříňka, jak jsme u ThinkPadů již zvyklí, bohužel hned první šok jsem měl, už když jsem notebook vytahoval z krabice. Víko bylo jaksi měkké a lehce vrzavý zvuk mi na pocitu jistoty a pevnosti nepřidal (mám stroj po několika měsících recenzí, nedělám si iluze o tom, jak s ním někteří zacházejí, dá se říct, že se může jednat už svým způsobem o opotřebování nebo „poškození“ vzniklé nevhodným zacházením). Ovšem překvapení pokračovalo. Další podivný zvuk se ozval tehdy, když člověk chytl notebook za levou stranu opěrky zápěstí. To už je však pochopitelné, protože v tomto místě je slot na ExpressCard.
Porovnání s X60: jak znalci starších ThinkPadů již tuší, z tohoto souboje nemůže X230 vyváznout dobře. Jestlipak víte proč? Ano, je to kovová RollCage i ve víku. X60/61 používaly stále ještě CCFL trubice k podsvícení displeje. Ty velmi rády praskají, převážně při krutu, proto sklo/uhlíková konstrukce v X230 působí při vzájemném porovnání velmi měkce. Další zvláštností je, že ExpressCard je umístěn na stejném místě, ale podobný problém jako u X230 jsem za několik měsíců používání nepozoroval.
X60 vs. X230 – 1:0
Zkoumáme strany, aneb konektorová výbava
Rozložení konektorů na X230 není co vytknout, tedy až na použití Mini-DisplayPortu, což mi přijde trochu na hlavu postavené vzhledem k tomu, že na UltraBase je plnohodnotný DisplayPort. Holt žijeme v době miniaturizace, a to bohužel i za cenu ztráty praktičnosti.
Máme zde 3x USB (2x USB 3.0 a 1x USB 2.0 trvale napájené), VGA, MiniDP, ethernet port, dále kombinovaný 3,5mm jack, slot na ExpressCard, čtečku SD karet, ze spodní strany klasický dokovací kontektor a nesmíme zapomenout na slot pro zámek Kensington.
X60 nabídne 3x USB2.0, FireWire, 2x 3,5mm jack, ethernet port, RJ11, slot na ExpressCard a čtečku SD karet (zvládá i SDHC!).
Samozřejmě se k X60 dá pořídit taky UltraBase, takže porovnáme ještě tato fakta, protože zatím se jedná o vyrovnané kolo.
UltraBase X230: ethernet port, DP, VGA, 2x 3,5mm Jack, 4x USB 2.0 (!), DVD-ROM.
UltraBase X60: 4x USB 2.0, VGA, sériový port, paralelní port, 2x 3,5mm jack, ethernet port, modem, DVD-ROM, stereo reproduktory.
Na první pohled to vypadá vyrovnaně, ale při druhém pohledu zjistíte, že pokud vyškrtneme společné konektory, zůstane nám u X230 DisplaPort a u X60 dost portů, pro které dnes už asi jen málo lidí má reálné využití. Sice X230ka má digitální výstup, ale nemá v UltraBase USB 3.0, což je v dnešní době podle mě „na facku“ a už jen z principu věci je UltraBase/dock o pohodlí a to mi UltraBase na X230 moc nenabídne, když USB 3.0 disk budu muset zapojovat do notebooku.
Někde jsem četl, že do UltraBase pro X60 šla dát míst DVD přídavná baterie, což je velká výhoda. Jenže když se zamyslíme, tak absence digitálního výstupu je docela zásadní problém, byť převodník D/A v docku patří k tomu nejlepšímu, co jsem měl možnost vyzkoušet.
Bod pro X230 a to díky digitálnímu výstupu.
X60 vs. X230 – 1:1
Rozměry a konstrukce
Jak jsem již na začátku zmínil, X230 nemá klasickou kovovou RollCage ve víku displeje (ačkoliv víko displeje má kovová záda). To je následkem snahy o spoření gramů a milimetrů. RollCage také již není nutná, dnešní displeje s LED podsvícením nejsou tak náchylné na mechanické namáhání. Dalším důvodem je fakt, že „kovová klec“ nemá pozitivní vliv na signál Wi-Fi a 3G/HSDPA.
Drobností pak je levý palmrest, tomu by slušelo menší prohýbání. Co se týče umístění konektorů, konstrukci celkově není co vyčítat ani jednomu stroji.
Tip: Videopředstavení X230 s ukázkou odolnosti konstrukce
Hmotnost hovoří pro novější model, a proto toto kolo vyhrává X230, nejdůležitější parametr pro tento typ notebooků je přenositelnost – kvalita konstrukce, váha, výdrž na baterii.
X60 vs. X230 – 1:2
Klávesnice a UltraNav
Zarytým „ThinkPadistům“ by se mohlo zdát, že není co řešit a jednoznačně musí vyhrát X60, ale je tu háček. Mechanika kláves na X230 je velmi příjemná – jistý chod, poměrně tiché a výborně tvarované klávesy. Ovšem další věc „na facku“ je ono známé rozložení (viz. článek o nových klávesnicích). Pokud někdo potřebuje jen a jen psát text, tak nebude mít problém, ale jakmile budete chtít používat různé (složitější) klávesové zkratky, budete muset prvních 14 dní hledat klávesy a zvykat si.
Ale jak se říká, člověk si zvykne na všechno. Ke konci používání mi nedělala klávesnice velký problém, výtky bych sice měl, ale jen a pouze k rozložení. Kdyby udělali chiclet se „starým“ rozložením, bylo by to na jedničku dvakrát podtrženou i s hvězdičkou. Poměrně velké plus je regulovatelné podsvícení, ačkoli já osobně jsem zastánce klasického ThinkLight, které mi dokáže osvítit i sešit s poznámkami. UltraNav je na obou zařízeních téměř stejný a nevidím v tom žádný problém.
Co teď s tím? X60ka – staré dobré rozložení, X230 – podsvícení a super mechanika. Vidím to na remízu, najde se dost lidí, co mi říká, že to rozložení je na nic, nerozdělené Fkové klávesy atd., ale na druhou stranu je spousta lidí co potřebují „jen“ psát, pak jim to může být jedno. Osobně znám dost lidí, co nevědí, že existuje zkratka jako Alt + F4, Alt + (ctr) + TAB, a to máme jen zkratky ve Windows…
X60 vs. X230 – 2:2
(omlouvám se, ale zapomněl jsem vyfotit klávesnici X230, proto obrázek z internetu)
Displej
Tak tady už je to naprosto jednoznačné. X230 má HD (1 366 x 768 bodů) IPS displej, parádní svítivost, super barvy, skvělou čitelnost za všech podmínek, na 12,5″ notebook rozlišení „tak akorát”, které nevadí ani při dlouhodobé práci. Dnes je samozřejmostí LED podsvícení, zde regulovatelné v 16 krocích, takže vždy se vám podaří si displej nastavit tak, jak si daná situace vyžaduje.
U X60ky to taková sranda není, XGA rozlišení, které ve své době mohlo možná ještě jaksi taksi stačit, zamrzí, obzvláště když se do tabletové verze dával kvalitnější displej s rozlišením 1 440 x 1 050 bodů. Ten byl nádherně jemný a ještě dnes se za něj výrobce nemusí stydět. Ale do X60 se dávaly jen obyčejné displeje, jaká to škoda. A ne, není to dobou, už do X41 se montovaly FlexView displeje, které i v dnešní době patří ke špičce. Ono ani podsvícení nebylo nijak extra oslňující, CCFL lampa nebyla schopna dodávat takový jas, a když už jela naplno, tak měla velkou spotřebu. Bod pro mladšího brášku.
X60 vs. X230 – 2:3
Baterie, výdrž, výkon
Už předem řeknu, že výkon hodnotit nebudu, protože to ani nejde, mezi Yonahy/Meromy používané v X60 a Ivy Bridge u X230, je – dalo by se říct – pořádná časová propast. Jen si dovolím poznámku, že i Windows 7 na X60 jedou svižně a jako „netbook“ může tento stroj sloužit ještě dlouho.
Baterie u obou strojů se dělá/dělala 4-, 6- a 9článková, což přibližně značí dobou provozu 4, 6 a 9 hodin při běžné práci. U X60 jen o něco méně, ale to ne kvůli „žravým“ procesorům, ale CCFL podsvícení.
Nicméně u X60 šlo udělat podvoltování (více o něm někdy příště), a tak jste mohli „nahnat” nějaké desítky minut na výdrži a pár stupínků Celsia dolů. Takže to vypadá na další remízů, bohužel/bohudík je to tak. U obou strojů záleží na baterii, nejde říct, že by jeden nebo druhý stroj vybočoval kladně nebo záporně.
Zde rozhodne věc mnou opovorhovaná, a to integrovaná grafická karta. GMA 950 sice zvládá akcelerovat Aero prostředí Windows 7, ale co nezvládá, jsou hry a už vůbec ne CAD systémy. Ano, tyto stroje na to nejsou určeny, ale když mám odevzdat výkres a zjistím po cestě do školy, že tam mám chybu, tak na X230 jej bez problému překreslím, ale na X60 to nešlo moc dobře ani ve své době. Proto zde rozhodne „poměrný výkon“ výkon vztažený na hry toho roku vydané.
X60 vs. X230 – 3:4
(bohatá konektorová výbava, opět se omlouvám nemám X230ku nafocenou)
Účinnost chlazení, teploty a provozní hluk
Tady jen ve zkratce. Generace 60 a 61 ThinkaPadů patřila k tomu nejtiššímu své doby. I po několika letech provozu byl ventilátor velmi tichý, nebyla víceméně ani nutnost instalovat TPFanControl, ale já mám rád ticho. Když jsem ale ve škole, kavárně, atd., je mi jedno, jaký vydává notebook hluk. Používám v TPFC 2 módy: Mod 1 – ticho a Mod 2 – chladno, avšak po podvoltování se beztak snížila teplota o 10°C a rozdíl už tak byl mezi režimy zanedbatelný. Výhoda X60ky je v tom, že ani ve vysokých otáčkách ventilátor nehučí, nesviští nedrnčí. Prostě slyšíte jen takový aerodynamický hluk, který je, bohužel, oproti X230 mnohem menší.
X60 vs. X230 – 4:4
Verdikt
A jsme na konci. Když se podíváme na skóre 4:4, je jasné, že každý stroj dosahuje určitých kvalit. A rozhodují opravdu jen drobné nuance. Každý stroj má svá pro a proti, stejně jako každá mince má dvě strany. Já jsem trochu staromódní člověk a myslím, že ne každý starý hardware patří do sběrného dvoru, a tak dávám šanci jak X230, tak X60.
Related
AUTOR: Jiří Pitek
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#retroThinkPad AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Nektere zavery si trochu protireci. Napriklad „rozlišením XGA (1 024 x 768 bodů), což je v dnešní době naprosto nedostatečné“, pritom X230 na tom neni s vertikalnim rozlisenim lepe :-) A to jsme jeste nedavno meli aspon moznost X201 s 12.1″ 1440×900 (ovsem jen hnusne TN). X60/X61 bylo mozne modifikovat na 12″ 1400×1050 AFFS displej http://blog.lenovo.com/perspectives/mad-modding-project-x61sxga , takze potom vyhrava na cele care. Zatimco u X230 neni zadna uspesna modifikace zatim znama, pritom existuje 12.5″ 1920×1080 displej v Dell XPS 12.
Za zminku stoji i srovnani mobilni konektivity, nektere X60/X61 bylo mozne osadit i WWAN modulem, mel pak vysouvaci antenu na prave strane displeje. Totez plati pro X230. Ovsem 4G si uziji jen v USA, protoze Lenovo z nejakeho duvodu bojkotuje AirPrime moduly MC7710, ktere podporuji evropske frekvence (montuje je napriklad Fujitsu do nekterych modelu, takze urcite existuji).
Píšu o tom že do tabletové verze se dávali AFFS displeje s vysokým rozlišení. O té úpravě vím, ale upravit si flex kabel není jen tak pro někoho, proto jsem to nezmínil. a nebou koupit již hotový za cenu cca 1 000kč + 2x tolik za panel. (http://forum.thinkpads.com/viewtopic.php?f=11&t=105814)
WWAN ano to jsem zapomněl zmínit, za to se omlouvám. Příště si dám větší pozor.
Parádní článek! Nedávno jsem pokukoval po X61 s devítičlánkem za asi 4,5k, a teď mě o to víc mrzí, že jsem si jí nevzal :-) Nu což, časem bude rovnou X220.
Mám jedinou výtku – rozlišení XGA se sice může zdát jako mrňavé, najdou se ale i tací, kterým to vyhovuje (ultrajemná, ale malá písmenka a prťavá tlačítka v programech mi akorát namáhají oči, při snížení rozlišení už ale člověk vidí, že to není nativní režim). Uznávám ale, že jsem představitelem nepříliš početné skupiny lidí :-)
Vidis to, to ja bych zase mohl mit na noteboku 2560×1600 a porad by mi to bylo malo :-) Uznavam ale, ze bych na tom asi nic neprecetl :-) Je skoda, ze windows proste neumi inteligentne pracovat se zvysenym DPI. Webove stranky maji take velke problemy se zvetsenim…
Jasně, ale tam to jde poměrně jednoduše, a přesto to zas tak eklhaftně nevypadá. Ale přepni si Win na fullHD monitoru na nižší rozlišení viď :-) Aspoň co já mám zkušenost, tak to bylo… nekoukatelné.
Možná že tam XGA nechali proto, protože GMA 950 má problémy v XGA vykreslit plochu, natož ještě ve většim rozlišení (sarkasmus).
Přesně proto nejsem zastáncem displejů s vysokým rozlišením (teda ještě mimo spotřeby) – všechny ty „retiny“ jsou super do chvíle, kdy s tím vykročíš do světa, který na to není připravený (systém už dejme tomu ano, ale aplikace a weby rozhodně ne).
Pritom uz pred mnoha a mnoha lety se prodaval ThinkPad R50p s 15″ 2048×1536 IPS displejem. Takze Mac a jeho „retina“ neni nic prevratneho.
Vsak z mych ust by jste se nikdy nic chvalihodneho na apple doslechnout nemohl. O R50p s timto displejem vim, bohuzel, nic takoveho se nedela. Stale to nemeni fakt, ze bych na tom neprecetl pismenko…
Děkuji, snažil jsem se ;)
Hodne lidi si stezovalo u X60 na prilis vysokou teplotu palmrestu, tusim, ze zdrojem tepla byl wifi modul. Palmrest pak byl vylepsen, ale v praxi jsem sam moc rozdil nepozoroval.
S tímto problémem jsm se za cca půl ork používání nesetkal. Zaleží hodně na tom co za WiFi tam je ;o)
No byl „vylepsen“ tak, ze tam pridali druhy vetrak.