Bývalá divize Lockheed Martin mučila ThinkPady

28. 3. 2013 | 9

 Bývalá divize aplikovaných technických služeb největší zbrojovky na světě, Lockheed Martin, si vypůjčila několik exemplářů ThinkPadů X1 Carbon a T430s a provedla na nich před pár týdny několik mučících procedur, alias “testů odolnosti”. Jak stroje dopadly?

Úvod

Již dlouhá léta je známá věc, že notebooky ThinkPad vydrží skutečně hodně. Bývalá divize firmy Lockheed Martin, ATS (Applied Technical Services – aplikované technické služby), provedla před pár týdny sérii nezávislých testů, které měly simulovat opravdu tvrdé zacházení v drsných podmínkách. Při testování se tak větší množství jednotlivých zařízení Lenovo Thinkpad X1 Carbon a T430s setkalo s extrémním shlukem za sebou jdoucích úkonů, které ani jedno zařízení trochu nešetřily.

Pro znalce jistě nemá cenu společnost Lockheed Martin představovat, ale ve zkratce se jedná o největšího vojenského dodavatele na světě, který zaměstnává okolo 140 000 lidí a jeho všeobecně nejznámějším produktem je nejrozšířenější stíhačka na světě, F-16 Fighting Falcon.

Thinkpad X1 Carbon (dole) a ThinkPad T430s (nahoře)

Co je Mil-Spec a proč ho vlastně potřebujeme

Systémy s hodnocením MIL-SPEC splňují ty nejnáročnější požadavky na výdrž v extrémních podmínkách. MIL-SPEC je vytvořený ke standardizaci Ministerstvem obrany USA a nespočet ThinkPadů se používá během vesmírných misí, při expedicích do nehostinných koutů naší planety a dokonce i na bojištích, kde jedna chyba znamená ztrátu lidských životů, a proto se potřebují uživatelé ThinkPadů stoprocentně spolehnout na jejich vybavení.

Tip: ThinkPady a certifikace MIL-SPEC.

Mezi jedny ze základních vlastností notebooků splňujících MIL-SPEC patří:

  • Schopnost pracovat v extrémních podmínkách – teplota a vlhkost
  • Schopnost snášet opravdu hrubé zacházení i v nehostinných oblastech jako je poušť
  • Výtečná fyzická ochrana proti mechanickému poškození jednotlivých komponent

Za opravdu nevšední se dá považovat událost v roce 2009 při které ThinkPad T400s přežil přejetí 12tunovým nákladním vozidlem pro převoz radaru:

Test 1 – na začátek něco pro zahřátí

Obě zařízení byla vložena do speciální pece, která udržovala po většinu času 32°C a vlhkost 80 %. Na zařízeních opakovaně běžel benchmark PassMark Burnin Test Pro a byl na ně dvakrát denně aplikován tzv. arizonský prach (jedná se o speciální prachovou směs dle ISO norem), přičemž se nárazově zařízení vystavovala teplotním rozdílům od –17,7 do 51,6°C.

Výsledné teploty nejsou vůbec špatné a při těchto podmínkách jsou vskutku unikátní:

Model

Maximální teplota jádra procesoru při okolní teplotě 51,6°C

Lenovo X1 Carbon-1

93°C

Lenovo X1 Carbon-2

91,5°C

Lenovo T430s-1

103°C

Lenovo T430s-2

88°C

 

Po tomto testu byla všechna zařízení stále provozuschopná a připravená k používání.

Test 2 – píšeme články jako blázni

Tento test simuluje používání klávesnice a trackpadu např. v prašné továrně. Notebooky se opět jednou denně zanesly prachem a každá klávesa byla milionkrát stisknuta “silikonovým prstem”. Test se prováděl na klávesách “enter”, “mezerník”, “E” a stisku levého tlačítka trackpadu.

 

Oba testovací kusy byly i po tomto testu naprosto bez problémů funkční.

 

Test 3 – silnice z českých luhů a hájů

Zařízení bylo volně položeno na vibrační desku, která simulovala cestu automobilem a poté bylo v otevřeném stavu tisíckrát přizvednuto do výšky necelých 4 cm za jeden roh a volným pádem puštěno dolů. Ve finále bylo zařízení hozeno v otevřeném a zapnutém stavu třikrát na koberec z výšky 60 cm.

 

ThinkPad T430s byl opět bez sebemenších potíží stále funkční.

Při prvním a třetím pádu se ThinkPadu X1 Carbon uvolnil (vycvakl) rámeček displeje a systém zobrazil chybu “Debug Assertion Failed”. Rám stačilo zacvaknout zpět do svých zámků a nebylo nic poznat. Po restartu operační systém opět naběhl a vše v pořádku fungovalo.

Test 4 – tělocvik po ThinkPadovsku

Tento test má předvést zatížení pantů při běžném otevírání. Prováděl se ve třech sériích po 5 000 opakováních. Při každé sérii se víko displeje otevíralo do plného rozevření 180° za jinou část (první za levý roh, druhá za prostředek a třetí za pravý roh).

Po kompletních 15 000 otevření a zavření byla obě zařízení stále funkční, bez známek opotřebení.

Test 5 – Oslíčku otřes se aneb test pantů pokračuje

Testované zařízení bylo celkem 4000x (každá kombinace 1000x) příčně a podélně posunováno na konstrukci a přitom bylo uchyceno za jeden, nebo oba rohy displeje viz. obrázek pod textem.

Pozn.: Příčný posuv probíhal tak, že se notebook otočil o 90° vůči konstrukci s posuvným mechanizmem.

 

Oba modely prošly testem na výbornou a nebyla na nich znát jakákoliv únava materiálu.

Test 6 – jak se do víka buší, z displeje se ozývá

Zde se ručně ohýbaly rohy displeje obou zařízení pětkrát za sebou o 1,3 cm a následně 2,5 cm. Poté se notebook zavřel a desetkrát se na jeho víko z výšky 30 cm spustila 2,4 kg těžká krabice s rozměry 12 x 12 x 11 cm.

 

Ilustrační obrázek z testů Lenovo Blogu CZ

Obě zařízení prošla bez problémů a na displeji to nezanechalo žádné známky poškození.

Test 7 – napájení je tak silné, jako jeho nejslabší kablík

V posledním testu šlo o to prověřit mechanickou odolnost kabelů a konektorů napájecího adaptéru. Oba konce napájecího kabelu se v přechodce “lámaly” 180° při zatížení 1kg závažím v sériích po tisíci opakování.

Obě napájecí trafa a kabely zůstaly funkční.

Na závěr

Tímto nezávislým testem se potvrdilo, že odolnost notebooků ThinkPad není jen fámou a certifikace MIL-SPEC není pouze na okrasu, jinými slovy ThinkPady plní svou funkci na jedničku. Ať už budete se svým notebookem Lenovo brázdit písečné duny, nebo amazonský prales, můžete se na řadu ThinkPad spolehnout za každé situace.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky