RapidBoot Shield může způsobovat problémy na ThinkPadu

9. 2. 2013 | 1

Aplikace pro urychlení startu operačního systému, Lenovo RapidBoot Shield, o které jsme už několikrát psali, může na noteboocích ThinkPad způsobovat paradoxně výrazné pomalení startu Windows, nebo neočekávané problémy v některých aplikacích. Zároveň dokáže způsobit problémy při migraci systému na jiný disk (SSD).

Za upozornění na problémy a odkazy na konkrétní zdroje děkujeme návštěvníkovi Petru Vonešovi!

Popis problému

Lenovo RapidBoot Shield je aplikace, která původně existovala pouze pro IdeaPady, ale nakonec si v upravené verzi našla cestu také do ThinkPadů. Obecně se jedná o jednoduchý software, který má urychlit spouštění Windows způsobem, který používá většina takových aplikací: odkládá start některých procesů a služeb.

 3826420_1-25255B2-25255D

Aplikace však neumožňuje nastavení, a tak se v některých případech a na některých konfiguracích (ať už software, nebo hardware), se kterými programátoři nepočítali, může stát, že namísto urychlení se start systému výrazně zpomalí. Pro některé nainstalované aplikace však navíc odkládání startu určitých služeb a procesů, se kterými počítají či skrze ně fungují, může přirozeně znamenat vážné problémy případně pády.

V komunitních diskusních fórech Lenovo se také objevily případy, kdy RapidBoot Shield způsoboval problémy při migraci dat (jak jsme popisovali např. v článku o migraci operačního systému na mSATA SSD).

Řešení problému

Ačkoliv my sami jsme na problémy s RapidBoot Shield nenarazili (provozovali jsme jej dlouhodobě “v redakci” na T520 a T420s, u obou notebooků jsme navíc migrovali disky), může k nim docházet, a tak jsme na základě rady podpory Lenovo RapidBoot Shield odinstalovali – na SSD discích beztak nemá valného smyslu a ušetříme si tím případné problémy. Lenovo navíc software oficiálně stáhlo a již jej dále nenabízí ani nepodporuje.

 rapidbootshield-info-25255B4-25255D

Chyba odinstalace

Jen pro úplnost: pokud narazíte na problém během odinstalace RapidBoot Shield (instalátor nemůže najít soubory apod.), stačí stáhnout instalační soubor z webu podpory Lenovo a pomocí něj software odebrat (při instalaci nevyberete “install” ani “repair”, ale “uninstall”).

 

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky