IdeaPad Z500: Nefunkční regulace jasu

21. 2. 2013 | 30

Čím dál častěji přicházejí nejenom nám do schránky Lenovo Blogu CZ dotazy, jak vyřešit problém s nefunkční regulací jasu na IdeaPadu Z500 po čisté instalaci operačního systému Windows 8. Vzhledem k tomu, že i my jsme se s tímto problémem setkali, přinášíme řešení.

Popis problému

 P2060098_thumb P2060105_thumb

Po čisté instalaci Windows 8 na IdeaPadu Z500, nebo Z500 Touch (ale to samé platí i pro spoustu jiných nových modelů, jako je řada U apod.) se při manipulaci s jasem displeje (např. pomocí vyhrazených funkčních kláves F11 a F12) podsvícení ztlumí na minimum a není možné jej žádným způsobem změnit – ačkoliv ukazatel zobrazuje změnu jasu, intenzita podsvícení se fakticky nemění.

Příčina a řešení

V první řadě můžete být v klidu: nejedná se o hardwarovou závadu. Regulace jasu je závislá především na dvou softwarových prvcích: ovladači grafické karty Intel (i u modelů s přepínatelnou grafikou nVIDIA s technologií Optimus) a software s ovladačem správy napájení (Lenovo Energy Management 8).

Řešení problému

Řešení je zcela jednoduché a 100% funkční: je nutné nainstalovat ovladač grafické karty Intel z webu podpory Lenovo, protože v případě grafické karty Intel musíte používat pouze a jedině ten ovladač, který je dostupný na webu podpory Lenovo – pokud Windows ovladač samy nainstalují, aktualizují, nebo pokud použijete obecný ovladač z webu Intel, podsvícení bude opět nefunkční. (Před instalací ovladače grafické karty také doporučuji pro jistotu odinstalovat ten původní, no a po úspěšné instalaci samozřejmě restartovat Windows.)

Informace pro techničtěji založené: Proč je třeba používat pouze oficiální (byť zastaralý) ovladač z webu podpory Lenovo? Má totiž upravené hodnoty pro ovládání podsvícení tak, aby jeho regulace fungovala na noteboocích Lenovo. Jedná se o drobnou změnu (zhruba čtyř znaků v INF souboru), není však možné ji provést v domácích podmínkách, protože ovladač pak neprojde ověřením certifikace a Windows ho odmítnou nainstalovat.

Ovladač grafické karty nVIDIA můžete nainstalovat kterýkoliv, klidně nejnovější z webu nVIDIA, nemá na funkci podsvícení vliv (zkoušeli jsme nejnovější verzi 314.07 z 18. 2. 2013 a bez problému fungovala).

Odkazy ke stažení

Stejné problémy pod Windows 7

Někteří uživatelé namísto Windows 8 na notebook instalovali předchozí verzi, Windows 7, a setkali se se stejným problémem, který se však podle všeho nedaří řešit výše popsaným postupem. Snažíme se znovu půjčit Z500, abychom našli řešení problému i pod Windows 7.

Obecně by ale mělo zabrat následující:

  1. Instalace ovladače čipové sady Intel z webu podpory      Lenovo
  2. Instalace ovladače grafické karty Intel z webu podpory      Lenovo
  3. Instalace správce napájení Energy Management z webu      podpory Lenovo

 

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky