ThinkPad L430 versus Žárovka

5. 1. 2013 | 16

Byl takhle jednou pohodový večer, když se to stalo: multimediálka byla odklizena do šuplete a na její místo byl posazen zapůjčený ThinkPad L430. Natáhl jsem se za L430, rozsvítil lampu na stole a nadále se věnoval hraní. Chvíli po půlnoci jsem se rozhodl jít spát a zavřel víko. Zděšeně jsem spatřil, že plast se pod žárem lampičky mírně roztekl…

Byl takhle jednou pohodový předposlední prosincový večer, když se to stalo. Seděl jsem u svého stolu v běžném pracovním rozložení, tedy na desce dva notebooky. Jeden bývá většinou vypnutý (multimediálka) a běží pouze ThinkPad T41. Onen osudový večer byl však jiný. Neuvěřitelně hlučná multimediálka byla odklizena do šuplete pod stůl se slovy: „Kdo má ten tvůj řev furt poslouchat?!“ a na její místo byl posazen zapůjčený ThinkPad L430. Jen tak jsem se onen večer poflakoval hraním starých her na T41, L430 jsem využil jako nástroj pro komunikaci na sociálních sítích a e-mailu. Jak šel večer dál a nastupovala stále větší tma, nastala potřeba rozsvítit – natáhl jsem se tedy za L430, rozsvítil lampu na stole a nadále jsem se nerušeně věnoval hraní.

Chvíli po půlnoci jsem si řekl, že už bylo těch “tycoonů” dost, a rozhodl se jít spát. Dal jsem tedy vypnout T41, a zavřel víko. Poté jsem vypnul L430. Když jsem ale sahal po víku, zarazila mě vysoká teplota na jeho rubu. Zděšeně jsem spatřil, že plast se pod žárem lampičky mírně roztekl.

 DSC04635-25255B3-25255D DSC04636-25255B3-25255D

Hrubé víko nepoškozené, rámeček se však zohýbal

Druhý den jsem po nahlášení škod v očekávání rozsudku smrti přemýšlel, proč se to stalo a proč mě to nenapadlo: vždyť umístit víko notebooku do vzdálenosti 10 cm od zapnuté žárovky by nikoho úmyslně nenapadlo. Odpověď na první otázku není tak složitá – běžně jsem před lampičku podobně umisťoval multimediálku či T41, ani jednomu notebooku se však nikdy nic nestalo. Může za to jiná konstrukce víka, v tomto konkrétně jeho rubu. Zatímco T41 má po celém rubu magnesitovou desku, respektive multimediálka hliníkové víko a velmi tvrdý plast, L430 má tuto část zpracovanou dost nešťastně – víko je z jedné strany tvořeno vnějším hrubým plastem a z té druhé už znatelně měkčím rámečkem displeje. Ten je pružný a výrazně tenčí, což se však negativně odráží na jeho citlivosti na okolní teplo.

DSC04634-25255B12-25255D DSC04637-25255B3-25255D

Shrnuto: kovovou desku T41 byste lampičkou tavili jenom obtížně, podobně tak hliníkové víko a silný plast na multimediálce, proto mě z dlouhého zvyku (a vlastně i předchozího dlouhotrvajícího obrovského štěstí) ani nenapadlo hrozící riziko. U L430 je ale ještě navíc provedení víka velice laciné, nešťastné a neodolné. Rozhodně to snižuje krédo řadě ThinkPad, do které začínají prosakovat podobné kousky, a které sice nabídnou do kanceláře většinu u ThinkPadů tolik ceněných funkcí za dobrou cenu, ale logicky ztrácejí v oblasti zpracování a mechanické odolnosti.

Na úplný závěr bych vás tak rád upozornil a varoval před tím, co se stalo mně – zkontrolujte si, zdali není váš notebook v těsné blízkosti přímého zdroje tepla! Následky totiž mohou být i mnohem horší než několik zohýbaných plastů – např. poškození antény Wi-Fi a jiné kabeláže, webkamery, v extrémních případech by mohlo dojít až k pokroucení větší části víka a s tím také hrozící nebezpečí pro displej.

Stala se Vám někdy podobná nehoda? Podělte se o ní s námi v diskuzi pod článkem!

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky