Kabel Belkin DisplayPort-HDMI funkční i se zvukem (video)

27. 2. 2012 | 22

belkin-hdmi-to-displayport-kabel-30-m-252520kopie2-25255B4-25255D

Když se začalo objevovat univerzální audiovizuální rozhraní DisplayPort na ThinkPadech (a jiných business noteboocích), diskutovalo a spekulovalo se o tom, za dokáže vést zvuk a zda zvuk uslyšíme také skrze redukci na HDMI. S tím však byly často problémy – většina kabelů na trhu toto nedokáže zaručit. Dohadům jsme se rozhodli udělat přítrž a otestovali ThinkPady dvě generace zpět s kabelem od Belkinu, který je jako jeden z mála HDMI certifikovaný.

DisplayPort

Doby jakéhokoliv analogového přenosu se (naštěstí) už dlouhou chýlí ke konci a v oblasti přenosu obrazu a zvuku tomu samozřejmě není jinak. Jedním z takových rozhraní je také DisplayPort, který je hodně podobný všeobecně známému HDMI: také přenáší obraz ve vysokém rozlišení a vícekanálový zvuk v jediném kabelu, ovšem obvykle jej najdeme v pracovních počítačích, monitorech a noteboocích. HDMI, pomocí kterého máte zřejmě doma propojenou velkou LCD televizi s domácím kinem či Blu-ray přehrávačem, případně monitor s počítačem, je totiž z podstaty rozhraní pro domácí (konzumní) použití a z toho důvodu se také vyskytuje na spotřební elektronice (televize, mobilní telefony, tablety, kamery apod.) a počítačích a noteboocích pro domácnosti (viz. řada Lenovo Idea).

 

DisplayPort

 

Tip: Článek o DisplayPortu na Notebook.cz

 

Oproti tomu DisplayPort cílí především na profesionální využití, má proto širší a univerzálnější použití: kompatibilní je totiž jak s analogovým VGA, tak s digitálními DVI i HDMI. Stručně řečeno tak pomocí jednoho konektoru dokážete posílat obraz do všech ostatních v současnosti běžně používaných výstupů, do HDMI (a DisplayPortu přirozeně) pošle také zvuk. Stejně jako HDMI podporuje i DisplayPort ochranu přenášeného obsahu proti kopírování (alias HDCP ve všech jeho formách), dokáže však pracovat s vyšším množstvím dat, díky tomu s vyšším rozlišením, vedle obrazu a zvuku je schopen posílat také velký objem běžných dat (servisní informace, data z webové kamery apod.) a v pokročilých variantách dokáže obstarávat hned několik obrazových výstupů najednou (2 až 4 dle rozlišení). To vše pomocí jednoho jediného kabelu/konektoru!

 

 

 

Pozitivní je, že DisplayPort konektor nedrží pouze “pružinkami”, ale má jistící háčky. Kabel tak nemůže vypadávat. Dodám ještě, že stejně jako u HDMI je pro úsporu místa k dispozici také zmenšená verze DisplayPort konektoru (miniDP), kterou najdeme v některých Ultraboocích, nebo také v ThinkPadu X1.

 

ThinkPady a DisplayPort + kauza “zvuk”

DP

Tip: Náš dřívější článek o kompatibilitě DisplayPortu a zvuku na ThinkPadech

 

Není proto divu, že se DisplayPort objevuje v profesionálních ThinkPadech Classic už tři roky zpět (Montevina, Calpella, Huron River). Jenže ne všechny ThinkPady vybavené DisplayPortem bohužel vedou zvuk. Bylo to dáno omezeními starších generací architektur Intelu, proto níže v rychlosti uvádíme seznam generací ThinkPadů s DisplayPortem a jejich “vztah” ke zvuku:

 

 

Architektura Intel Procesory Modelové označení ThinkPadu Zvuk přes DisplayPort
Montevina Core 2 Duo koncovka –00 (T500) Ne
Calpella Core i3/i5/i7 první generace koncovka –10 (T510) Ano
Huron River Core i3/i5/i7 druhé generace koncovka –20 (T520) Ano

 

Redukce DisplayPort-HDMI bez zvuku?!

Vzhledem k tomu, že DisplayPort podporuje přímý výstup na HDMI, logické se zdá koupit kabel s HDMI na jednom konci a DisplayPortem na druhém, zapojit a fungovat. Bohužel na to doplatilo velké množství uživatelů (nejenom značky Lenovo), kteří zkoušeli různé (levné) kabely kolem a dokola, než narazili konečně na nějaký funkční.

 

 

Problém je v tom, že kabel nezíská oficiální HDMI certifikaci (nesmí se proto správně potom prodávat), pokud má na jednom konci HDMI-M a na druhém DP-M. To totiž dle HDMI není HDMI kabel, proto není certifikován a v mnoha případech pak nespolupracuje tak, jak bychom očekávali. Běžně se tak stává, že takový kabel přenáší pouze obraz beze zvuku.

 

Belkin HDMI-DP kabel

Belkin-logo-2012-25255B1-25255D

Společnost Belkin, která je známá pro své kvalitní síťové prvky, příslušenství k notebookům, tabletům a mobilním telefonům, ale také různé kabely, má v nabídce jeden z mála DisplayPort-HDMI kabelů, který by podle diskusí uživatelů na internetu měl přenášet bez problému jak obraz, tak i zvuk, jelikož pomocí malé finty Belkin získal oficiální certifikaci HDMI. Není to dlouho, co se tento kabel objevil i u nás (prodával se dříve už i v Německu, kde jej uživatelé kupovali), proto jsme si jej od společnosti Belkin půjčili na test (správný název je “HDMI to DisplayPort Audio Video Cable”).

 

 

 

Jakou že “fintu” Belkin použil, aby vše fungovalo a zároveň prošlo certifikací? Nejedná se totiž o jednolitý kabel s HDMI na jednom konci a DisplayPortem na tom opačném. Na kabelu najdeme poměrně rozměrnou redukci, která jasně dává najevo, že se nejedná o přímý kabel.

 

 

Co se kvality samotného kabelu týče, v tomto ohledu mu samozřejmě není co vytknout, což v případě Belkinu upřímně není až takové překvapení (produkty Belkinu běžně používám jak doma, tak při práci – ať už se jedná o audio, video, síťové či USB kabely, routery, modemy či brašny – a nemohu si na ně stěžovat): jedná se o silný, masivní 1,8m kabel s kvalitními, delšími koncovkami a velkou “bambulí” (redukcí) blíže HDMI.

 

test kabelu s ThinkPady T510, T420 a T420s

Kabel od Belkinu jsme otestovali – včetně videa – na ThinkPadech T510, T420 a T420s v následujících konfiguracích (bohužel se nám nepodařilo sehnat generaci na architektuře Calpella s integrovanou grafickou kartou, ale průzkumem jsme ověřili, že i na té vše funguje bez problému):

T510 T420 T420s

 

ThinkPad T510:
(Calpella)
Intel Core i5-520M
nVIDIA NVS 3100M
ThinkPad T420:
(Huron River)
Intel Core i5-2540M
Intel HD 3000
ThinkPad T420si:
(Huron River)
Intel Core i3-2310M
nVIDIA NVS 4200M (Optimus)

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky