ThinkPad Tablet oficiálně představen
22. 7. 2011 | 2
Ve středu Lenovo oficiálně představilo všechny své tablety, zahájilo tak svou “tabletmánii”. O IdeaPadu K1 jsme už nedávno psali, mezitím však stihly světlo světa spatřit informace o tabletu P1 (založený na, Intel Atomu a Windows 7 Starter), ale hlavně očekávaného ThinkPad Tabletu. Dnes si o něm krátce něco řekneme.
Hardwarově vychází ThinkPad tablet z IdeaPadu K1 – uvnitř přístroje tiká dvoujádrová platforma nVIDIA Tegra 2 na 1 GHz, která slibuje skutečně dostatek výkonu jak pro práci, tak pro případná multimédia (vyzkoušeno na vlastní kůži), doplněna je o 1 GB operační paměti a až 64GB SSD úložiště. Oproti IdeaPadímu tabletu však černý bratr míří samozřejmě do business segmentu, a tak kromě tradičního ThinkPad vzhledu nabízí další funkce a vylepšení, které právě pracujícím vyjdou vstříc.
Specifikace:
- Dvoujádrový procesor nVIDIA Tegra 2 (1 GHz)
- Android 3.1 “Honeycomb”
- 10,1″ IPS displej 1 280 x 800 bodů
- 725 g
- 8 hodin výdrže s Wi-Fi
- 64 GB SSD úložiště
- 1 GB DDR2 paměti
- Dvojice kamer – 2 MPx vepředu, 5 MPx vzadu
Software
Operačním systémem bude samozřejmě jako u K1 Android ve verzi 3.1 “Honeycomb” pro tablety, doplněný o poměrně štědré množství software nejen od Lenova. Jasné cílení na business dokazuje software typu Documents to Go, PrinterShare, Cisco AnyConnect či zabezpečení Computrace a McAfee, samozřejmostí je podpora šifrování datového úložiště i paměťové karty. Nicméně v nabídce jsou i takové klasiky jako eBuddy Messenger, případně pár her (obvykle karetních).
Pro velké společnosti bude zajímavých několik se softwarem spojených funkcí: Jednak je možné aplikace z “app storu” kupovat hromadně a následně je přenášet do dalších zařízení v rámci firmy. Dále bude Lenovo poskytovat databázi speciálně upravených ROM skrze Image Technology Center. No a spolu s ThinkPad Tabletem získá majitel i 2 GB internetového úložného prostoru pro sdílení dat. ThinkPad Tablet podporuje také Active Directory.
IPS, pero a Gorilla Glass
Nejprve se zaměříme na to, co umí samotný přístroj bez doplňků. Inu, výraznou změnou oproti konzumnímu K1 je displej. Zachovává sice stejnou úhlopříčku i rozlišení (16:10 10,1″ WXGA, tedy 1 280 x 800 bodů), ovšem panel je vyrobený technologií IPS, překrytý je tvrzeným sklem Gorilla a kromě obyčejného multidotykového ovládání podporuje také přesné zadávání perem (to můžeme využít jak místo prstu pro ovládání, tak pro zadávání psaného textu či kreslení) – v pracovní sféře je toto logický krok, bez kterého by tablet skutečně neměl valného smyslu. Ve výsledku tak získáváme špičkovou odolnost, výborný obraz a digitizér např. pro poznámky z meetingů. Pero navíc skryjete do těla zařízení (není však automaticky součástí balení). Zaujala mě hardwarová tlačítka u displeje, která jsou skutečně praktická a s tabletem se díky nim mnohem pracuje příjemněji než s IdeaPadem K1. Minimálně tlačítka zpět a domů se rozhodně hodí.
Kromě standardních konektorů (sdružené audio, micro-USB, mini-HDMI), které přináší i K1, potěší ThinkPad vyhrazeným, nativním USB 2.0 konektorem plné velikosti (systém je navíc vybaven ovladačem pro standardní klávesnici a myš, takže je bude možné pomocí tohoto USB eventuelně připojit) a čtečkou velkých SD paměťových karet. Konektivita je jinak standardní – ve výbavě nechybí Bluetooth, Wi-Fi ani 3G; samozřejmě na trhu budou modely s různými kombinacemi paměti a bezdrátového připojení (nejvyšší bude 64 GB SSD, BT, Wi-Fi, 3G).
Výdrž tabletu na baterii má dosahovat 8 hodin i s aktivní Wi-Fi, váha zařízení by měla začínat na cca 725 g.
Dokování, klávesnice, služby
Co by to bylo za ThinkPad, kdyby nedokoval. Díky vlastnímu konektoru (slouží i pro nabíjení) bude opravdu k dispozici dokovací stanice i s USB a audio konektory a napájením společným s ostatními ThinkPady (20V ThinkPad 65W adaptér).
Dále bude moci uživatel dovybavit svůj tablet o pouzdro Folio, jehož součástí bude i chiclet klávesnice s TrackPointem (resp. bude se jednat o optický joystick/touchpad, jak jej známe např. z mobilních telefonů, protože do malé klávesnice se mechanizmus klasického TrackPointu nevešel; rozložení klávesnice je shodné s 11 a 12″ ThinkPady Edge), s tabletem se spojí pomocí USB portu – Lenovo zatím nevydalo finální obrázek, a tak uvádíme alespoň nějaký “špionážní” z internetu.
Na závěr zmíním, že i na ThinkPad tablet se váží ThinkPlus záruky a služby, a to včetně ochrany proti náhodnému poškození a opravy u zákazníka s odezvou následující pracovní den.
Cena ThinkPad Tabletu pro USA je 499 USD, dalších 30 USD za pero.
Názor
Ze všech informací, které o ThinkPad Tabletu mám, se zdá, že nad jeho návrhem v Lenovu skutečně přemýšleli, brali v potaz požadavky zákazníků a vložili do něj několik vážně velmi dobrých a praktických nápadů (USB port s ovladači pro klávesnici a myš, pero plně nahrazující prsty, dokovací stanice s nabíjením standardním adaptérem, pouzdro s klávesnicí atd.), za které si nálepku “ThinkPad” bez debat zaslouží. Tablet potěší také velké společnosti a jejich administrátory díky korporátním funkcím a poměrně slušné centrální správě.
Představení je zatím samozřejmě předběžné, než se dostane ThinkPad tablet k nám na trh, ještě to nějakou dobu potrvá (odhad je konec září). Během srpna se dá navíc očekávat upřesňování informací.
Related
AUTOR: Matěj Gottwald
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#LenovoTechWorld AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Pratele, netusite nekdo rozdil mezi tabletem NZ725CF a NZ74FCF? Dekuji…
Neměl by tam být žádný rozdíl, zřejmě pouze jiná dodávka.