Lenovo ThinkPad externí klávesnice s TrackPointem

1. 10. 2009 | 3

Před časem se někteří rozplývali nad Lenovo externí ThinkPad klávesnicí popsanou na notebook.cz.
Spousta lidí si klepe na čelo, proč mít vůbec externí klávesnici.
To je spíše námět k diskusi, proože každý z nás má jiný důvod.

Já například musím v kanceláři mít externí klávesnici proto, že notebook mám v replikátoru a i s ním v nastavitelném stojannu tak, aby displej notebooku byl ve výši očí. Důvodem je ergonomie, ale v jiném smyslu. Ne že bych nějak dbal na výšku, aby byla ve výši očí. Sám totiž používám zobrazení současně na notebookvém displeji a na externím 24″ monitoru. Takže je pro mne pohodlnější mít oba monitory přibližně ve stejné výšce. A pokud máte notebook 10 cm nad stolem, je externí klávesnice prostě nutností.
Druhým, sekundárním a pro mne také důležitý důvodem je numerický blok. To je pro mne nutností stejně jako dva otevřené Excely vedle sebe na dvou monitorech – kdo nezkusil, neocení.
Ale jak říkám – každý má svůj důvod.

Tak a teď jakou klávesnici. Klasická klávesnice je levná. Ale pokud si zvyknete na notebook, tak potřebujete velmi podobnou klavesnici i jako externí. Opět je důvodem ergonomie – během dne pracovat na dvou různých klávesnicích není pohodlné – zvih, rozložení kláves, vzdálenost apod. Asi bych to přirovnal k používání dvou mobilních telefonů dvou různých výrobců současně (například pro privátní a firemní SIM kartu) – jiné rozložení některých znaků (speciálně mezery), jiná tlačítka apod. – to by byla pro mne noční můra.
Dá se zvyknout, ale proč?

Nová klávesnice přesně kopíruje klávesnici nového ThinkPad T400s. Oproti předchozí klávesnici zmizel TouchPad, zmizel numerický blok, naopak se zvětšily některé klávesy (stejně jako na T400s) a nově se kopírují i tlačítka pro zvuk a mikrofon).
Pro mě je tato klávesnice nepoužitelná, protože jí chybí numerický blok. Tedy nepoužitelná – sám ji využiji i serverů. Pokud totiž stojíte u serveru (a je jedno, zda Tower či Rack), většinou není místo, kde odložit myš. Takže externí klávesnice s integrovaným TrackPointem je to pravé ořechové. Kdo občas musí sedět či stát u serveru tu pozici zná – sedět na židli pohodlně, v jedné ruce držíte klávesnici a druhou píšete. A s myší přímo v klávesníci – úplná paráda.

Vedlší výhodou klávesnice je její nepromokavost jako u notebooků ThinkPad. Samozřejmě s omezením, když klávesnici vzadu postavíte na nožičku a tím ji naklopíte. Klávesnice nemá odvodné kanálky, ale i tak – zničení vnitřních komponent žádného notebooku nehrozí :-)

A největší výhoda nové klávesnice oproti minulé – výrazně šla cena dolů. Pod kódem 55Y9011 je dostupná za cenu pod 1.200,- bez DPH.

Obrázky jsou opět US klávesnice, česká má opět velký Enter. Více v článku na téma rozložení klávesnic.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky