Nový RapidDrive v ThinkPadech 2012Profi

Nový RapidDrive v ThinkPadech 2012

Není novinkou, že – minimálně v případě Lenova – je běžně možné mít v notebooku miniaturní SSD paměť i velký mechanický disk zároveň. V IdeaPadech funguje systém inteligentního přesouvání souborů plně automaticky a uživatel vidí disk jeden, v ThinkPadech byly k dispozici klasicky dva disky. Od letošní generace dostanou ThinkPady podobný systém jako řada Idea…

RapidDrive obecně

rapid-drive-logo-25255B9-25255D

Uspořádání disků RapidDrive, o kterém jsem psal v úvodním odstavci, je díky přítomnosti mSATA (miniPCI-E) slotu k dispozici jak u řady Idea, tak Think: do notebooku je možné vložit jednu malou (ať už rozměry, tak kapacitou), zato velmi rychlou SSD paměť, která zabírá případné místo 3G modemu, a zároveň klasický SATA mechanický pevný disk. Taková kombinace určitého hybridního úložiště kombinuje výhody SSD disků (rychlost) a jejich mechanických protějšků (velká kapacita), přičemž je výrazně levnější oproti samostatnému velkému SSD disku v 2,5″ šachtě. Samozřejmě takový systém nebude ve výsledu či po delším používání nikdy dosahovat takové rychlosti jako protějšek pouze s SSD diskem, který není nikdy bržděný mechanickým diskem, avšak stále bude zůstávat výrazně rychlejší, což z vlastní zkušenosti mohu potvrdit.

IdeaPady a RapidDrive

U IdeaPadů se tato kombinace (lidově řečeno) silně “chytla” přesně z výše popsaných důvodů, navíc mezi ostatními výrobci se stále jedná o unikát. Nicméně jelikož je Idea konzumní řada, Lenovo nechtělo takové uživatele zahlcovat existencí více disků, se kterou zvláště ti méně pokročilí nemají zkušenosti a mohla by je mást. Zároveň takový uživatel očekává, že se vše bude dít tak nějak “samo”, nebude muset na nic sahat, ale hlavně přemýšlet nad tím, co je správně a co není.

2-25252884-252529-25255B11-25255D

 3-25252869-252529-25255B5-25255D

Výstupem takových úvah byl systém RapidDrive v podání řady Idea: oba pevné disky jsou spojené do jednoho (jednoduše řečeno) pole a ovládací software inteligentně přesouvá data operačního systému a další často používané soubory do SSD paměti, aby urychlil hlavně spouštění a chod operačního systému a aplikací. Kromě zvýšení rychlosti odezvy systému či rychlejšího startu tak uživatel vůbec nepozná, že má v notebooku vedle klasického disku také SSD úložiště, protože jej ani nevidí v průzkumníku Windows.

Tip: O rychlosti staru IdeaPadů Y s RapidDrive jsme již psali: Y570 a Y580.

U minulé generace bylo spouštění Windows možné ještě urychlit optimalizacemi prostřednictvím Lenovo EE Boot Optimizeru. Navíc letošní generace IdeaPadů jednak díky novým vlastnostem urychleného startu, uspávání a hibernace platformy Intel, ale také díky vlastním úpravám dosáhla ještě rychlejšího startu a podle všeho také nižšího zpomalení notebooku v průběhu času díky aplikaci Boot Shield.

ThinkPady a RapidDrive

V případě ThinkPadů měl však RapidDrive zcela jiný význam: za RapidDrive model se označoval každý s instalovaným SSD diskem, ať už se jednalo o malý mSATA SSD disk, nebo klasický 2,5″. Disky fungovaly vedle sebe, tedy odděleně, a to i v operačním systému, přičemž právě Windows byly nainstalované – přirozeně – na rychlé SSD paměti. To s sebou neslo jednu nevýhodu: bylo nutné použít SSD disk s poměrně velkou kapacitou, a tak minimálně jedna výrazná výhoda RapidDrive na IdeaPadech odpadla: cena. 80GB mSATA SSD disk už totiž není o moc levnější než 128 nebo 160GB velký SATA SSD disk, a tak možná z toho důvodu se, pokud vím, do ČR žádná konfigurace s mSATA nedostala. Nehledě na to, že mSATA SSD zabírá místo pro interní mPCI-E 3G modem, který je – minimálně u ThinkPadů – pro většinu uživatelů důležitější než malá, ale drahá SSD paměť.

RapidBoot

Dodám ještě, že stejně jako u IdeaPadů se i v případě ThinkPadu myslelo na urychlení startu notebooku (to jsme si ostatně vyzkoušeli s T420s a Intel SSD 320 diskem). V rodině ThinkPad k tomu slouží aplikace RapidBoot (nově přejmenovaná na RapidBoot Shield), která funguje velmi podobně jako Boot Optimizer na IdeaPadu, jen pracuje automaticky: posouvá starty některých (systémových) komponent a jiné naopak upřednostňuje, aby start Windows proběhl z uživatelského pohledu co nejrychleji.

ThinkPady 2012 a RapidDrive

Jak jsme psali v článku představujícím hlavní novinky ThinkPadů 2012, změna nastává letos: od letoška bude možné nakonfigurovat ThinkPad ve variantě s RapidDrive režimem velmi podobným s řadou IdeaPad, tedy samotná SSD paměť nebude viditelná ani uživatelsky přístupná, bude dosahovat velikostí pouze kolem 16-32 GB, což samozřejmě výrazně zredukuje její cenu, a fungovat bude pouze jako velká vyrovnávací paměť pro mechanický disk.

Nicméně Lenovo podle všeho pochopilo, že uživatelé ThinkPadů přeci jenom do podobných záležitostí mluvit chtějí, a tak využilo software Diskeeper ExpressGate, který dá možnost zvolit, které jednotky budou vyrovnávací paměť využívat. Kromě toho, že cache bude automaticky dle prostoru čistit od nejstarších souborů, může toto čištění provést uživatel také sám.

Zvýšení rychlosti

Dle Lenova, jehož tvrzení jsou podpořena vlastními benchmarky, dosahuje oproti klasickým mechanickým diskům konfigurace s mSATA diskem o 200-300 % vyššího výkonu v běžných operacích ve Windows. V multitaskingu dosahuje kombinace RapidDrive pouze zhruba o 10 % nižšího výkonu než samostatné SSD. Nicméně při náročnějších činnostech, jako je spouštění her, už k dramatickému nárůstu výkonu nedochází. S těmito hodnotami mohu na základě mých zkušeností s Y570 a Y580 souhlasit: jakmile pouze pracujete ve Windows, rychlost odezvy je skutečně velmi podobná notebookům s SSD (rychlé spouštění aplikací, rychlejší start operačního systému).

 

 • PLeon

  V nejake dokumentaci konkretne k modelu T430s jsem dokonce cetl, ze mSATA by se mel vyhradne pouzivat pri dvoudiskove konfiguraci jako jeden disk v rezimu rapiddrive, nikoliv jako samostatny disk, ze jinak neni zarucena spravna cinnost. Nevim, z jakeho duvodu, ale je to primo v Lenovo oficialnim dokumentu.

  • Taky jsem na to v manuálu narazil. Jde o to, že mSATA SSD disky běžně osazované do notebooků nemají takovou spolehlivost ani životnost jako kvalitní SSD, jako je Intel SSD 320/520/330 s 3-5letou zárukou. Proto Lenovo na takových SSD discích nedoporučuje provozovat kritická data a používá je jen jako cache, která když selže, data se nijak nepoškodí.

 • David

  Uvažuju o Y580, která má 64GB SSD a vzhledem k tomu, že Win7 mi s dalšími věcmi zabírá 17GB tak je tam ještě dostatek pro další data. Moje otázka tedy zní – má cenu řešit oddělení těch disků a nebo výměnu klasického disku za nějaký SSD (pro verzi bez mSATA disku)? Objemná data mám na externím disku, spokojím se s menším diskem, ale chci aby to bylo fakt svižné a hledám pro to co nejlepší řešení.Samozřejmě bez zbytečných vícenákladů. Díky za vaše názory.

  • Jak už zaznělo i v článku: varianta pouze s rychlým SSD diskem bude vždy rychlejší než kombinace mSATA SSD + HDD. Pokud nepotřebujete hodně prostoru (typicky více než 100-200 GB), je lepší, ne však levnější, koupit samostatný kvalitní SSD disk (stylu Intel 320 či 520).

 • Richard

  Kedy bude k dispozicii T430 s rapiddrive?

  • Nevíme. Momentálně jsou k dispozici nějaké konfigurace a ty by měly vydržet až do konce kvartálu, tedy do podzimu.

   • Richard

    Bude mozne dokupit a vymenit HDD z T430 za RapidDrive?

    • Osadit rozhodně půjde, ale zda půjde aktivovat RapidDrive, neumím zatím říct. Na webu podpory Lenovo zatím není ke stažení ani software pro RapidDrive na ThinkPadech.

 • Dá se do E430 přidat SSD disk??

 • Pokud bych vytáhl z notebooku pevný disk (např když noťas z nějakého důvodu nepojede a já budu potřebovat svá data), nemůže se stát, že část mých dat bude na SSD disku? Nebude na tom klasickém pevném disku binec,když některá data budou jinde?

  • Na toto bohužel nedokážu odpovědět, nicméně tak, jak systém popisujete, je podle všeho implementovaný na IdeaPadech. ThinkPad používá mSATA SSD jako cache, nikoliv spojený svazek, čili myslím si, že ztráta dat nehrozí.

   • Díky za reakci. ano jedná se mi konkrétně o ideapad Y580. Rozhoduji se, zda koupit konfiguraci s SSD a rapid drivem či si dokoupit vlastní msata SSD sám.

    • Obecně: RapidDrive je řešení pro běžné uživatele, aby nemuseli nic nastavovat a nad ničím přemýšlet. Osobně si myslím, že je lepší řešení mít 128GB mSATA SSD s operačním systémem a aplikacemi, no a běžný HDD s daty, jako jsou filmy, hudba a podobně.

 • Roman Kunert

  Zdravim. Mam mensi problem, nevim co s tim :( Mam Lenovo U400, kamos mi zde dal pres partition magic vse pryc, a nyni nevime, jak tam dát rapidshare. Mame original ovladace, windows tam davam Win7 Ultimate, a kdyz ho tam mam, nove bez niceho, nainstalujeme rapidshare, uz po restartu nenabootuje a po rozjezdu to hodi mrdou smrt.
  Poradte mi, mam instalovat windows na to HDD velke klasicke , nechat SSD volne a co dal :) uz po 3x to udela to same. Dekuji

  • Dobrý den,

   předně je veliká chyba, že jste si nevytvořili obnovovací média pro Windows 7 pomocí OneKey Recovery. Ty by notebook obnovily do továrního stavu.

   Co se RapidDrive týče, ten má specifický instalační proces, který je třeba dodržet. Zde: http://78.9.150.202/pub/RapidDrive.pdf

   Obecně: Nejprve je třeba nejlépe smazat všechny disky i oddíly, nainstalovat Windows na SSD a na HDD NEVYTVÁŘET žádné oddíly, po instalaci Windows spustit instalaci RapidDrive, čímž by měl být celý trik hotový.

 • Petr Vones