Lenovo USB-C Mini Dock: dokování na cesty (recenze)
15. 7. 2021 | 4
S dokovacími stanicemi se v nabídce Lenova roztrhl pytel. Zatímco dříve patřilo dokování téměř výhradně do korporátu v čele s notebooky ThinkPad, dnes, jelikož najdete univerzální USB-C (případně Thunderbolt) port na každém druhém notebooku, tabletu a mobilu, může dokovat de facto každý.
Dnes se podíváme na kompaktní dokovací stanici, která si najde své uplatnění nejenom na stole doma či v kanceláři, ale také na cestách, protože ji snadno strčíte do batohu, brašny, ale klidně i do kapsy! Pojďme se tedy podívat na Lenovo USB-C Mini Dock – miniaturní dokovací stanici, která nabídne všechny potřebné porty.
Vysoká cena vykoupená 65W adaptérem
Začnu cenou, která překvapí, bohužel však ne v tom pozitivním slova smyslu – v Čechách seženete Lenovo USB-C Mini Dock pod 4 000 Kč s DPH, což se zdá hodně. A, popravdě, hodně to vážně je, nicméně v ceně není jen samotný dock, ale také 65W USB-C napájecí adaptér, který můžete použít se stanicí, ale i s notebookem, tabletem či mobilem vybaveným USB-C konektorem. Problém tady ale vidím v tom, že máte-li notebook, tablet či mobil, nabíječku už s největší pravděpodobností máte, takže koupě druhé může být vhodná snad jen v případě, že chcete jednu v batohu na cesty a druhou nastálo doma či v kanceláři. Jenže proč si potom kupujete přenosnou dokovací stanici?
Vzhled a provedení
V kartonové krabičce najdete samotnou dokovací stanici a standardní, celkem skladný 65W USB-C napájecí adaptér Lenovo včetně veškeré kabeláže. Čili pozitivem zůstává, že v balení najdete opravdu úplně všechno, co potřebujete k fungování s touto dokovací stanicí, což alespoň do určité míry vyvažuje poměrně vysokou cenu.
Samotný USB-C Mini Dock je tmavě šedá, mírně metalická (tradiční „Iron Gray“, kterou známe z většiny aktuálních univerzálních produktů Lenovo, které jsou určené jak na doma, tak pro pracovní využití) krabička s dvěma zaoblenými rohy, jen o trochu větší (delší) než tatranka (180 × 53 × 17 mm). Na jedné z delších hran najdeme všechny vstupy a výstupy, na druhé (se zaoblenými rohy) pak zhruba 20cm, neoddělitelný USB-C kabel, který se včetně konektoru schová do drážky v delší hraně, aby usnadnil přenášení – to je velmi praktické! Na rubu má dock dvojici velkých pryžových podložek, aby neklapal a neklouzal po stole.
Konektory a zkušenosti
Jediným USB-C konektorem připojíme Lenovo USB-C Mini Dock k notebooku, tabletu či mobilu. V tu chvíli získáme přístup k napájení skrze USB-C port (dock podporuje Power Delivery až 45 W – pro běžný, kancleářský notebook, tablet či mobil je to zcela dostatečné, výkonný notebook dockem nenabijeme), další USB-C, jeden USB 3, jeden USB 2, 3,5mm audio jack, dva obrazové výstupy – HDMI 2.0 a VGA (aktivní může být vždy jen jeden) a gigabitový ethernet (od Realteku s podporou Wake on LAN, u ThinkPadů také MAC passthrough a PXE boot).
Nyní ke zkušenostem:
- S napájením nebyl žádný problém – tablet (Lenovo Tab P11 Pro) i kancelářské notebooky (ThinkPad X1 Carbon Gen 6, ThinkPad T14 Gen 2) nabíjel dock spolehlivě, 45 W tedy stačilo.
- Ethernet (LAN) nabízí i diodové indikátory, což není vždy pravidlem a potěší to. Zároveň nabízí ethernet pokročilé, podrobné nastavení ve správci zařízení, jak je to u Realteku zvykem.
- Přestože na docku najdeme dva obrazové výstupy, aktivní může být vždy jen jeden. VGA má svá jasná omezení, takže – pokud to není vyloženě nutné, nepoužíval bych ho. Z vestavěného HDMI 2.0 jsem dostal s ThinkPadem T14 Gen 2 (tedy aktuálním notebookem) 4K při 30 Hz, nebo nižší rozlišení při 60 Hz. Z Android tabletu jsem dostal „pouze“ Full HD.
- Velké USB porty (případně USB-C) můžete využít pro nabíjení dalších zařízení – např. sluchátek, hodinek, mobilního telefonu. Samozřejmě s tím, že celkový odběr nesmí překročit výkon napájecího adaptéru.
- Lenovo USB-C Mini Dock je skvělé řešení pro každého, kdo má moderní notebook (čti: notebook s minimem konektorů), protože namísto několika různých redukcí (na VGA, na ethernet) můžete nosit jen jeden kompaktní a snadno (i v kapse od saka) přenosný dock.
Related
Shrnutí
Lenovo USB-C Mini Dock je velmi skladný, přenosný USB-C dock, který můžete mít vždy u sebe, díky čemuž nabídne vždy všechny potřebné konektory jak pro práci u stolu, tak pro cestování nebo přenášení do zasedaček, a to jak s notebookem (což je asi nejčastější scénář), tak s tabletem či mobilním telefonem. Provozovat jej můžete s napájením i bez. Ethernet (LAN) navíc podporuje i pokročilé technologie vzdálené správy, jako je Wake on LAN nebo PXE boot. S ThinkPadem navíc podporuje MAC passthrough, takže administrátor snadno najde váš notebook na síti i s tímto dockem.
Technicky na docku nevidím žádná negativa, s výjimkou opravdu vysoké ceny, která může leckoho odradit. Firmám, které k docku budou přistupovat jako ke spotřebnímu zboží, to nejspíš vadit nebude, běžnému zákazníkovi asi ano.
AUTOR: Matěj Gottwald
Odpovědět
Zrušit odpověďKomentáře
Štítky
#retroThinkPad AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
…Z vestavěného HDMI 2.0 jsem dostal s ThinkPadem T14 Gen 2 (tedy aktuálním notebookem) 4K při 30 Hz, nebo nižší rozlišení při 60 Hz.
Jaké to tedy bylo „nižší“ rozlišení. Lze provozovat 2560×1440 při 60Hz?
Rád bych Vám potvrdil, že ano, ale jednotlivá rozlišení jsem bohužel neprojížděl. Vím jen, že 4K bylo při 30 Hz, Full HD při 60 Hz.
Samotný dock vypadá pěkně malý, škoda, že na žádné fotce nevidím ten 65W nabíjecí adaptér. Když píšete „standardní“, tak si představím asi takový, jaký jsem dostal k X1 Carbon 7 generace… Jenže z toho jsem právě moc nadšený nebyl – takový pěkný lehký a kompaktní notebook (asi 1 kg) a Lenovo to zabije adaptérem, který hlavně i kvůli těžkému přívodnímu kabelu ze zásuvky k adaptéru váží snad přes 300 gramů… Vloni jsem si pořídil adaptér Baseus, který také zvládne 65 W (Power Delivery), ale je o dost menší a lehčí, dává se rovnou do zásuvky – a pak stačí USB-C kabel od adaptéru do notebooku, klidně dvoumetrový, který už je ale lehký a také o dost skladnější. Ten Baseus stojí pár stovek (dá se koupit i tady, ale taky šel objednat přímo z Číny ještě o něco levněji). Aby ten dock byl tak drahý jen kvůli tomu, že mi k tomu dají ještě jednu cihlu, co mi dali už k notebooku, no nevím. :-)
Od docku je tedy trochu nešikovné, jestli zvládne notebooku dávat jen 45 W místo 65 W… Škoda. Na provoz to asi bude jedno, ale někdy právě člověk chce dobít co nejrychleji, aby pak notebook zase vydržel bez přístupu k zásuvce déle. Pak asi když už sebou někdo bude tahat tu standardní nabíječku, tak s ní nabíjet přímo…
Dobrý den, ano, jedná se o ten klasický 65W USB-C adaptér, který dostanete třeba k X1 Carbon 7. generace. Letos se k ThinkPadům přibaluje menší, kompaktnější adaptér.
Myslím, že tenhle dock má trochu jiný zamýšlený způsob použití, něž o jakém píšete Vy. Primárně se jedná o přenosný rozbočovač, který mohu mít pořád u sebe (klidně v kapse) a na jendom místě pak mám nabíječku. Tam je mi pak celkem jedno, jak je velká.