ThinkBook 13s hlavni

ThinkBook 13s: pracovní stylovka (recenze)

30. 12. 2019 | 3

Lenovo uvedlo na začátku tohoto roku novou řadu pracovních notebooků s názvem ThinkBook. Je určena hlavně pro ty, kteří potřebují do práce nástroj, který se jen tak neokouká. Atraktivní vzhled ale není to jediné, čím se může testovaný Thinkbook 13s pyšnit.

Testovaná konfigurace

Vedle vzhledu je také důležitá i hardwarová konfigurace počítače. Testovaný kus byl vybaven procesorem Intel Core i5-8265U (o maximálním taktu 3,9 GHz) s integrovanou grafickou kartou Intel UHD Graphics 620. Pro bezproblémový multitasking jsem měl k dispozici 8 GB RAM a data jsem ukládal na rychlý 256GB SSD disk. Podobnou (ne-li stejnou) konfiguraci měly i mnou testované ThinkPady, tudíž jsem tak nějak věděl, co čekat.

Displej

13,3″ IPS Full HD (1 920 x 1 080 bodů) displej disponoval poměrně tenkými rámečky, dost podobné modelu S145. Rozdíl mezi S145 a ThinkBookem je ale v antireflexní povrchové úpravě, díky čemuž na displeji ThinkBooku nebyly vidět žádné odlesky a jiné neduhy. Barvy byly příjemně syté, pozorovací úhly skvělé, vysoký jas byl dostatečně vysoký, ale výhradu mám k nejnižšímu jasu, díky kterému nebyla práce v noci úplně nejpohodlnější.

Displej

Displej

Rozhraní a konektory

Zdá se mi, že Lenovo upouští od RJ45 (LAN) konektoru, což mi přijde škoda. Ne každý se může připojit (např. na intru) na Wi-Fi – a když už může, bývá slušně „zasekaná“. Na levé straně nalezneme proprietární konektor pro nabíjení (opět škoda, čekal jsem, že notebook určený zčásti pro práci a zčásti pro zábavu bude mít nabíjení řešené skrz USB-C), HDMI, USB-C druhé generace a 3,5mm jack.

Konektory 1

Konektory na levé straně

Na straně pravé nalezneme 2× USB 3.0, jedno s neustálým napájením.

DSC 1012

DSC 1012

Výdech vzduchu se nacházel (k mému překvapení) na zadní straně, k samotné hlučnosti se ještě dostaneme. Na notebooku mi chyběla jakákoliv dioda stavu zapnutí a činnosti pevného disku – bez otevření víka jsem neměl šanci poznat, zda je notebook opravdu vypnutý, nebo jen v režimu spánku, protože stav ukazuje pouze dioda ve vypínači nad klávesnicí.

Zpracování, dojmy, klávesnice

Notebook je zpracován poměrně kvalitně, celé tělo je hliníkové, každopádně při stisknutí touchpadu v jeho horní polovině se celý touchpad nehezky „prohne“. Přišlo mi, že notebooku scházela taková pevnější, odolnější konstrukce. Vzhled si musí posoudit každý sám, mně se ale líbí a ještě víc se líbí ženskému publiku. Čekal jsem, že na elegantním stříbrném provedení nebudou ulpívat otisky prstů, zčásti jsem se ale mýlil. Díky kovové textuře nebyly příliš viditelné, ale byly tam. Dodám ještě, že víko nelze pohodlně otevřít jednou rukou.

ntb

Pohled na víko

Modelová řada ThinkBook má (snad jako jediná) zabudovanou čtečku otisků v napájecím tlačítku. Lenovo se chlubí tím, že notebook stačí jen zapnout a automaticky se přihlásíte, ale mně to nějak nedávalo smysl. Nevěděl jsem totiž, že čtečka dokáže sejmout otisk i setinu sekundy před zapnutím. Zaregistroval jsem tedy svůj otisk prstu do systému a další den jsem notebook zapnul. Stiskl jsem napájecí tlačítko prstem, který jsem do systému zaregistroval, počítač se zapnul a přihlášení do systému proběhlo zcela automaticky!

Daní za toto automatické přihlašování je to, že musíte napájecí tlačítko chvíli podržet, nestačí ho jen krátce stisknout. Když mi notebook na recenzi přišel, zmátlo mě to natolik, že jsem myslel, že je úplně vybitý.

Čtečka jako taková je rychlá a spolehlivá, poradí si i s částečně vlhkými či zpocenými prsty. To, že je aktivní, poznáte jednoduše – místo klasické bílé je napájecí tlačítko zbarveno do zelenožluté barvy.

A jdeme na klávesnici. Disponovala nízkým zdvihem, což někomu může vyhovovat, někomu ne, každopádně po zvyknutí si na rozložení jsem neměl problém. Psaní sice nebylo tak komfortní, jako na ThinkPadech, ale taky nemohu říci, že by to bylo nějak nepohodlné. Bez problému jsem na ní zvládl napsat tuto recenzi (tj. nějakých 6 500 znaků).

Klávesnici nechybělo bílé, decentní podsvícení, které bylo rovnoměrné. Škoda jen, že první poloha byla tak slabá, že si v kombinaci s displejem, který má docela vysoký minimální jas, nedovedu představit ji využívat (ačkoliv toto může být problém pouze testovaného kusu, který nepochází z české distribuce a nejedná se o zcela finální či sériový výrobek). Dobré ale bylo to, že při zhasnutí displeje podsvícení nezhaslo.

Podsvícení klávesnice

Podsvícení klávesnice

Horní řada je ve výchozím nastavení použita pro ovládání hlasitosti a dalších funkcí, pro funkční klávesy typu F5 musíte stisknout Fn. V Lenovo Vantage mi to přehodit nešlo, zapátral jsem tedy v BIOSu a našel jsem funkci s názvem Hotkey Mode, která mi navrátila zpět moje oblíbené funkční klávesy, díky čemuž jsem je mohl používat bez kombinace s klávesou Fn.

Tím se dostávám k zajímavému bugu – při takto nastavené klávesnici jsem čekal, že pro používání klávesy Printscreen nebudu muset mačkat Fn, ale ouha – pokud jsem tlačítko stiskl samotné, na displeji se mi zobrazilo písmeno O.

Detail na klávesy

Detail na klávesy

Touchpad typu clickpad byl dostatečně citlivý, při troše snahy jej zmáčknete i v horní polovině, každopádně v horních rozích máte bohužel smůlu. Podporuje ale všemožná dotyková gesta a práce s ním byla bezproblémová.

Reproduktory Harman pro mě byly docela zklamáním. Při zapnutém Dolby režimu reproduktory hrály krásně nahlas, avšak daní za to byla dynamika, která se jako mávnutím kouzelného proutku ztratila. Pomohlo vypnutí Dolby. Nedostal jsem z nich takový výkon, ale dynamika se ve zvuku samozřejmě objevila a poslech hudby byl mnohem příjemnější.

Webkamera měla svou krytku, které jsem si všiml až při samotném použití. Disponuje rozlišením 720p, v temném prostředí počítejte s vysokým množstvím šumu. Videohovory s ní ale (za dobrého osvětlení) bez problémů odbavíte.

Mikrofon mě nijak neohromil a spadá do průměru.

Výkon a hlučnost

Opravdu mě potěšil rychlý start počítače. BIOS při startu přeskakoval některé POST testy a díky kombinaci s rychlým SSD to bylo opravdu bleskové. Hardwarová výbava mě v práci nijak neomezovala, na nic jsem nemusel dlouho čekat a počítač se nepřehříval. V benchmarku sice teplota procesoru vystoupala až na 90°C, notebook se ale zvládl uchladit (i když trochu hlučněji). Při běžné práci se ventilátor spouštěl jen, když jsem měl počítač položený na klíně (nebylo dostatečné větrání zespodu).

Baterie

Vestavěný akumulátor o kapacitě 45 Wh (tj. 2 930 mAh) neměl zas takovou výdrž, jakou bych si u částečně pracovního notebooku představoval. Při kancelářské práci (jas mezi 30-50 %, zaplá Wi-Fi, surfování po internetu a práce v kancelářském balíku) mi notebook vydržel mezi 4-7 hodinami práce. Při náročnější procesorové zátěži výdrž klesla ke 3 hodinám. Přiloženým 65W adaptérem akumulátor dobijete za 2,5 h.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky