IFA 2016: Yoga 910 a Yoga Book – plno inovací
2. 9. 2016 | 1
Berlínský veletrh elektroniky IFA 2016 odstartoval a Lenovo představilo svoje novinky pro podzimní a vánoční trh. V čele s inovacemi v řadě Yoga.
Tak jako každý rok i letos se na začátku září koná v Berlíně veletrh elektroniky zvaný jako IFA tentokrát s číslovkou 2016. Podobně jako loni má i v letošním roce Lenovo na veletrhu velké slovo a hned na svém včerejším večerním „launchi“ vytáhlo silné zbraně. Asi příliš nepřekvapí, že nejzajímavější a nejinovativnější novinky se ukázaly v rodině vícerežimových zařízení Yoga, a tak se na dva nejzajímavější exempláře dnes v rychlosti podíváme.
Yoga 910: zase o krok vpřed!
Specifikace:
- Rozměry: 323 x 224,5 x 14,3mm
- Biometrika: Fingerprint reader
- Procesor: Intel Core i5 nebo i7 sedmé generace (Kaby Lake)
- Displej: 13,9″ 4K nebo Full HD IPS
- Paměť: až 16 GB
- Úložiště: až 1TB PCIe SSD
- Zvuk: stereo JBL reproduktory s Dolby Audio Premium
- Porty: 1 x USB-C 3.0 s podporou obrazu, 1 x USB-C 2.0 pro nabíjení, 1 x USB 3.0 stále napájený, kombinovaný audio jack, čtečka karet 4v1(SD/MMC/SDHC/SDXC)
- Váha: od 1,38 kg
- Baterie: až 10,5 hodin (4K), až 15,5 hodin (Full HD)
- Materiál: celokovové unibody tělo v barvách Champagne Gold, Platinum Silver nebo Gunmetal
- Cena a dostupnost: od 1 299 USD v říjnu 2016
Po veleúspěšné a mnou (až na tu klávesnici!) vychvalované Yoze 900 (viz zkušenosti) Lenovo chtě, nechtě muselo představit nástupce s novými procesory Intel Core sedmé generace (Kaby Lake). Ale nezůstalo se jen u toho – prémiové Yogy začínají skutečně s každou generací zrát k dokonalosti. Vezměme si skvělý koncept Yoga 3 Pro, který ale pohřbil použitý procesor. Lenovo přišlo s Yogou 900 a nejenže vše napravilo, ale hned přihodilo k dobru spoustu vylepšení. No a letos tomu není jinak – Yoga 910 staví na základu předchůdce, ale de facto v každém ohledu jej zásadně překonává, až se z toho pro mě stává trochu osobní téma, protože Yogu 900 dennodenně používám a (až na tu klávesnici, sakryš!) jsem s ní velmi spokojený. No a Yoga 910 – zdá se (uvidíme, až si budu moci osahat klávesnici) – napravuje všechny neduhy nebo nedokonalosti loňského modelu, na kterém právě píšu.
V oblasti designu se zásadní změny nekonají – na pohled sice Yoga 910 působí o něco „kovověji“ než loňský model, zdá se, že ztratila měkké opěrky (což upřímně trochu oplakávám, ale zase se bude tělo Ultrabooku lépe čistit), ale jinak tvar je v podstatě stejný, „náramkové“ panty zůstaly a zařízení ve stříbrno-černé kombinaci působí velice elegantně.
Změn však doznala výbava. Jednak se nám zvětšil displej na 13,9″ (buď 4K, nebo Full HD varianta, samozřejmě dotykový, 100% sRGB pokrytí, typ IPS) ve stejném těle, takže dramaticky ubylo rámečku kolem něj – až tak dramaticky, že se musela webová kamera přemístit i s reproduktory pod displej do širokého rámu pro snazší držení. Maličko se nám změnila klávesnice, ale působí stejně mělce jako u předchůdce, takže uvidíme, jaká bude mechanika – zda stejná, nebo lepší (přesnější) než u předchůdce. Taky touchpad je nyní výrazně větší. Konektivita nově sází téměř výhradně na USB-C s jedním klasickým USB 3.0, což je zajímavý tah, ale aspoň to jedno klasické USB zůstalo. To vše je pěkné, ale pro mě je zásadním vylepšením přítomnost čtečky otisků prstů samozřejmě s podporou Windows Hello.
Čili za mě: už se nemůžu dočkat, až si zařízení vyzkouším!
Yoga Book: je libo klávesnici, nebo pero?
Specifikace:
- Operační systém: Windows 10 nebo Android
- Rozměry: 256,6 x 9,6 x 170,8 mm
- Váha: 690 g
- Procesor: Intel Atom x5-Z8550 4 jádra, 2,4 GHz
- Displej: 10,1″ FHD IPS (1920 x 1200), 400 nit
- Color Depth : 16.7 Million
- Paměť: 4 GB LPDDR3
- Úložiště: 64GB + microSD
- Zvuk: Dolby Audio Premium
- Senzory: haptické vibrace, G-senzor, senzor osvětlení, senzor přiblížení, GPS
- Fotoaparáty: zadní 8 MPx AF, přední 2 MPx
- Baterie: 8 500 mAh, až 13 hodin
- Konektivita: WiFi 802.11 a/b/g/n/ac, volitelně LTE modem
- Sloty: Nano SIM
- Materiál a barva: slitina hliníku a hořčíku, karbonová černá
- Cena a dostupnost: 549 USD, říjen 2016
O Yoze Book je těžké něco napsat. Ve své podstatě je to v principu odlehčená konvertibilní Yoga v 10″ provedení a vahou jen 690 gramů jako stvořená na cesty. Pohání ji procesor Intel Atom zajišťující dlouhou výdrž na baterii (ale také pouze základní výkon) a pro možnost být připojen neustále a kdekoliv je volitelně k dispozici i varianta s LTE modemem. Dokonce máme možnost vybrat si i variantu s Windows 10, nebo s Androidem (která je samozřejmě o 5´0 USD levnější).
Potud tohle zařízení nijak výjimečně zajímavě nevypadá („Prostě malá atomová Yoga,“ řeknete si), ale ta pravá „bomba“ přichází až při bližším pohledu: Yoga Book totiž nemá klávesnici. Alespoň ne takovou, jak si ji běžně představujeme. Celá lícní strana „základny“ zařízení, kde se běžně nachází klávesnice a touchpad, je nahrazena jednou velkou dotykovou vrstvou – tabletem, která se dokáže proměnit v klávesnici s haptickou (vibrační) odezvou. Vibrace zajistí, že při psaní na dotykové ploše uživatel dostává fyzickou odezvu, a tak se na této dotykové klávesnici píše výrazně lépe než na klasických virtuálních klávesnicích na displejích (tomu jsem určitě schopen věřit i bez vyzkoušení), ale Lenovo tvrdí, že se na ní píše „skoro stejně dobře“ jako na klávesnici klasické, ke všemu má i schopnost se učit díky sledování vašeho způsobu psaní a přizpůsobovat mu prediktivní slovník. Inu, uvidíme, ale koncept je to minimálně zajímavý.
Nicméně ani to není všechno – to pravé kouzlo spočívá v tom, že celá tato dotyková základna se z klávesnice snadno přepne do režimu (grafického) tabletu – klávesnice se skryje (zhasne) a zůstane jen volná dotyková plocha – a díky peru Wacom Real Pen ji vážně jako grafický tablet (včetně 2 048 úrovní tlaku) můžete použít. A pokud by vám náhodou ani to nestačilo, Wacom Real Pen, dodávaný v balení, dokáže psát i klasickým inkoustem, takže stačí na plochu tabletu položit list papíru a vše, co nakreslíte či napíšete, přenášíte ihned i v digitální podobě do zařízení! Nejsem cílový zákazník tohoto produktu, ale slyšel jsem kolem sebe velmi pozitivní ohlasy (především od designerů a grafiků), zvlášť uvážíme-li cenu, která je na úrovni vybavenějšího mobilního telefonu…
Related
AUTOR: Matěj Gottwald
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#retroThinkPad AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Jak Yoga Book tak novy Miix 510 tablet maji 16:10 displeje. A pak ze to nejde. Tak snad se bude takto inovovat i u laptopu.
U te virtualni klavesnice Yoga Book bohuzel nelze softwarove menit rozlozeni klaves (budou pevne lokalizovane verze jako u klasickych klavesnic), jinak by to bylo jeste zajimavejsi :-)