ThinkPad Yoga 12: první pohled
6. 8. 2015 | 8
Na test jsme tentokrát dostali velmi zajímavý konvertibilní ultrabook kombinující již dobře známou překlápěcí konstrukci s přednostmi ThinkPadů. Lenovo ThinkPad Yoga 12 je zařízením z teprve druhé generace řady ThinkPad Yoga a kombinuje v sobě skvělou výbavu s prémiovým zpracováním.
Otočná konstrukce s pevností kamene
Jak již padlo v úvodu, ThinkPad Yoga 12 spadá do relativně mladé produktové řady, ta si však své místo na slunci vydobyla prakticky ihned, za což vděčí také faktu, že se jedná o jednu z aktuálně nejinovativnějších řad. Ultrabook ThinkPad Yoga 12 je odpovědí pro uživatele, které sice zaujala překlápěcí Yoga konstrukce, ale báli se o její pevnost či se nechtěli vzdát vychytávek, které sebou nesou notebooky ThinkPad. A přesně toto Lenovo ThinkPad Yoga 12 splňuje. Uživatel si může užívat výhod, které sebou nese překlápěcí konstrukce a zároveň se nemusí bát o její odolnost, jelikož šasi působí opravdu velmi pevným dojmem. Krom toho ThinkPad Yoga nabídne vysouvací mechaniku spolu se zámkem kláves, což napomáhá držení ultrabooku v režimu tablet. Řada uživatelů pak zajisté ocení také dotykové pero zasunuté v základně ultrabooku.
Dobrý displej, průměrný zvuk
Notebook je osazen 12″ dotykovým IPS panelem s FullHD (1920 x 1080 px) rozlišením, tento panel je pak překryt polomatnou fólií. Použitá IPS technologie displeji zaručuje dobré barevné podání i pozorovací úhly. Naopak rozlišení, respektive jemnost displeje může být pro někoho až příliš, zvlášť v kombinaci s předinstalovanými Windows 7, které s ním neumí příliš dobře pracovat. Ani zde pak nechybí technologie Dolby Audio, zvuk z integrovaných reproduktorů však představuje běžný standard mezi pracovními notebooky a milovníky filmů či hudby tak rozhodně nepotěší.
Dostatečný hardware, slabá baterie
Testovaný notebook v sobě ukrývá následující hardware:
- Intel Core i7-5500U, 2,4-3,0 GHz (2 jádra / 4 vlákna, 4MB L3)
- Intel HD Graphics 5500
- 8 GB DDR3
- 256GB SSD Samsung 840 EVO
Tato konfigurace stačí na drtivou většinu všech kancelářských úkolů a s notebookem tak bude v tomto ohledu spokojena řada profi uživatelů, ať už se jedná o kancelářské typy nebo terénní pracovníky, kteří režimy ThinkPadu Yoga 12 využijí pravděpodobně nejvíce.
Horší to však bude u uživatelů, kteří po svém pracovním nástroji vyžadují také solidní výdrž na baterii. Notebook v sobě sice ukrývá osmičlánkovou baterii se kterou výrobce deklaruje výdrž na jedno nabití až 8 hodin, už teď vám však můžu prozradit, že testovaný kus se osmihodinové výdrži ani nepřiblížil a i při nižší zátěži se výdrž pohybovala okolo 6 hodin. Je však možné, že tento problém je z části i softwarový, těch jsem během testování zaznamenal hned několik ale o tom až v plnohodnotné recenzi, kde se ultrabooku Lenovo ThinkPad Yoga 12 podíváme na zoubek podrobně a zhodnotíme si jeho veškeré klady i zápory.
Related
AUTOR: Václav Švec
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#retroThinkPad AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Super. Uvítal bych v recenzi nějaké srovnání s předchozí TP Yogou 12. Co jsem měl novou v ruce, tak mi přišlo, že je jen nový trackpoint s HW tlačítky. A procesor nové generace samozřejmě.
Díky
V podstatě je to tak. Až Yogy 14 a 15 se liší (jiný mechanizmus klávesnice, jiné panty, active pen, mírně jiný design apod.), to jsou nové stroje, Yoga 12 je jen refresh.
Chcem sa spýtať, keďže tam máte Win7, či aj vy ste narazili na problémy, že Vám nevypínalo touchpad a klávesnicu ani v stand režime ani v tablet?
Těch SW problémů jsem bohužel zaznamenal víc, jedním z nich byla právě nefunkční deaktivace touchpadu, nicméně s tímto konkrétním problémem jsem se setkal opravdu jen párkrát a většinou stačilo se vrátit do režimu notebook a zpět.
Jaka je konstrukce celého notebooku? Klasicky jsem si vymyslel, ze bych chtel notebook s tablet fci (preklopenim), ale opravdu potrebuji Power Bridge. Je mozne ze to v dalsi verzi bude? :-) Jaka je Yoga ve srovnani s x250touch? Dekuji M.
Je to sice jen moje domněnka, ale myslím si, že power bridge se do TP Yoga 12 jen tak nedostane, jedná se totiž o poměrně tenký ultrabook, který vsází i (na poměry ThinkPadů) na styl. Dalším problémem je otočná konstrukce, vyměnitelná baterie by tak musela být zarovnaná s rovinou vany notebooku a na to zde prostě není místo a nepředpokládám, že by kvůli power bridge udělalo TP Yogu o několik milimetrů tlustší a nepochybně i těžší.
Bohužel, osobně jsem se s X250 setkal relativně krátce a tak nemohu příliš soudit. Zde třeba pomůže některý z dalších autorů LBCZ.
Předně je třeba si říct, že X250 Vám nikdy nedá to, co Yoga. Rozhodně se nejedná o shodná zařízení (X250 je lehčí, konstrukce, určení i funkce jsou odlišné) a k tomu se Yoga liší ještě 360° panty (tzn. z Yogy lze „vyrobit“ tablet), absencí klasického dokování („pouze“ OneLink dock – to ale není problém) a displej nabízí volitelně digitizér s perem (X250 pouze volitelný dotyk).
[…] klávesnici), jen dostal novou čtečku otisků prstů. Naopak 12″ model, který držel jen s obměnou procesoru dvě generace, dostal zcela nové provedení v podobě ThinkPadu Yoga 260, který se nese v duchu 14″ a […]