Neukazuje se mi rezervace Windows 10, co mám dělat?

Neukazuje se mi rezervace Windows 10, co mám dělat?

Jste si jisti, že vás počítač splňuje požadavky pro Windows 10, přesto se vám nezobrazuje výzva k rezervaci Windows 10. Co dělat? Máte na upgrade nárok? Jak Windows 10 získat? Odpovědi v článku.

Jak jsme si řekli už v předchozím článku, Microsoft zahájil kampaň na podporu Windows 10, která říká, že každý vlastník originálních Windows 7, 8 či 8.1 dostane během prvního roku (tedy do července 2016) aktualizaci na Windows 10 zcela zdarma. Windows nebudou nijak omezené a zdarma budou navždy. Microsoft zároveň kvůli ještě intenzivnější propagaci skrze aktualizace Windows Update rozdistribuoval maličkou aplikaci (v angličtině „Get Windows 10“, KB3035583), která vpravo dole u hodin zobrazí malé logo Windows a nabádá uživatele, aby si rezervovali Windows 10. Aplikace je zároveň schopna prověřit, zda počítač splňuje kritéria pro instalaci Windows 10 (zkontroluje hardware i software) a případně upozorní na možné problémy a navrhne, co dělat (např. odinstalujte to či ono, aktualizujte toto či tamto).

Existuje spousta uživatelů, kterým se – ať už z jakéhokoliv důvodu – tato ikonka nezobrazila. Mne nevyjímaje. Uživatelé panikaří v domnění, že Windows 10 nezískají. Můžete být však úplně v klidu, malá aplikace nemá naprosto žádný vliv na to, zda aktualizaci na Windows 10 získáte či nikoliv, skutečně se jedná jen a pouze o propagaci. Platí, že na upgrade na Windows 10 mají nárok všichni majitelé Windows 7, 8 a 8.1 během prvního roku (vedlejší otázkou samozřejmě je, zda jejich počítače jsou kompatibilní).

Vzhledem k tomu, že aplikace „Get Windows 10“ ve skutečnosti opravdu nemá žádný reálný význam, nebudu zde uvádět žádné metody (existuje jich hned několik, stejně jako automatické nástroje), které se s větším či menším úspěchem ikonku u hodin a malou aplikaci snaží zprovoznit na počítačích, kde nechce fungovat. Následující odstavec je mnohem jednodušší…

Co ale dělat, když se výzva nezobrazí? Jak Windows 10 získat? Odpověď je zcela jednoduchá – upgrade na Windows 10 se zpravidla nabídne jako běžná aktualizace Windows. Případně je možné jít cestou „staré školy“ – Microsoft uvolní po vydání Windows 10 ke stažení instalační média v ISO formátu, stačí je tedy stáhnout, vypálit na DVD (či vytvořit bootovací USB flash disk) a klasickým způsobem nainstalovat. Pozor jen, při první instalaci je třeba provést upgrade (tzn. vložit instalační disk za běhu stávajících Windows a pustit proces upgrade), aby se Windows 10 spárovaly s vaším počítačem a stávající licencí Windows 7, 8 či 8.1. Následně je už bez problému možné provést „čistou“ instalaci nebo obnovu do továrního nastavení.

Upozornění na závěr: Ačkoliv oficiální uvedení Windows 10 je již ve středu (s velkou slávou proběhne také uvedení v New Yorku a mnoha obchodech a centrech Microsoft), uvolňován stávajícím uživatelům bude systém postupně, takže není dané, že hned ve středu aktualizaci získáte. Dejte tomu čas. Nebo stáhněte ISO a postupujte na vlastní pěst. Jen pozor, abyste Windows 10 stahovali z oficiálních zdrojů!

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.