Neukazuje se mi rezervace Windows 10, co mám dělat?

27. 7. 2015 | 5

Jste si jisti, že vás počítač splňuje požadavky pro Windows 10, přesto se vám nezobrazuje výzva k rezervaci Windows 10. Co dělat? Máte na upgrade nárok? Jak Windows 10 získat? Odpovědi v článku.

Jak jsme si řekli už v předchozím článku, Microsoft zahájil kampaň na podporu Windows 10, která říká, že každý vlastník originálních Windows 7, 8 či 8.1 dostane během prvního roku (tedy do července 2016) aktualizaci na Windows 10 zcela zdarma. Windows nebudou nijak omezené a zdarma budou navždy. Microsoft zároveň kvůli ještě intenzivnější propagaci skrze aktualizace Windows Update rozdistribuoval maličkou aplikaci (v angličtině „Get Windows 10“, KB3035583), která vpravo dole u hodin zobrazí malé logo Windows a nabádá uživatele, aby si rezervovali Windows 10. Aplikace je zároveň schopna prověřit, zda počítač splňuje kritéria pro instalaci Windows 10 (zkontroluje hardware i software) a případně upozorní na možné problémy a navrhne, co dělat (např. odinstalujte to či ono, aktualizujte toto či tamto).

Existuje spousta uživatelů, kterým se – ať už z jakéhokoliv důvodu – tato ikonka nezobrazila. Mne nevyjímaje. Uživatelé panikaří v domnění, že Windows 10 nezískají. Můžete být však úplně v klidu, malá aplikace nemá naprosto žádný vliv na to, zda aktualizaci na Windows 10 získáte či nikoliv, skutečně se jedná jen a pouze o propagaci. Platí, že na upgrade na Windows 10 mají nárok všichni majitelé Windows 7, 8 a 8.1 během prvního roku (vedlejší otázkou samozřejmě je, zda jejich počítače jsou kompatibilní).

Vzhledem k tomu, že aplikace „Get Windows 10“ ve skutečnosti opravdu nemá žádný reálný význam, nebudu zde uvádět žádné metody (existuje jich hned několik, stejně jako automatické nástroje), které se s větším či menším úspěchem ikonku u hodin a malou aplikaci snaží zprovoznit na počítačích, kde nechce fungovat. Následující odstavec je mnohem jednodušší…

Co ale dělat, když se výzva nezobrazí? Jak Windows 10 získat? Odpověď je zcela jednoduchá – upgrade na Windows 10 se zpravidla nabídne jako běžná aktualizace Windows. Případně je možné jít cestou „staré školy“ – Microsoft uvolní po vydání Windows 10 ke stažení instalační média v ISO formátu, stačí je tedy stáhnout, vypálit na DVD (či vytvořit bootovací USB flash disk) a klasickým způsobem nainstalovat. Pozor jen, při první instalaci je třeba provést upgrade (tzn. vložit instalační disk za běhu stávajících Windows a pustit proces upgrade), aby se Windows 10 spárovaly s vaším počítačem a stávající licencí Windows 7, 8 či 8.1. Následně je už bez problému možné provést „čistou“ instalaci nebo obnovu do továrního nastavení.

Upozornění na závěr: Ačkoliv oficiální uvedení Windows 10 je již ve středu (s velkou slávou proběhne také uvedení v New Yorku a mnoha obchodech a centrech Microsoft), uvolňován stávajícím uživatelům bude systém postupně, takže není dané, že hned ve středu aktualizaci získáte. Dejte tomu čas. Nebo stáhněte ISO a postupujte na vlastní pěst. Jen pozor, abyste Windows 10 stahovali z oficiálních zdrojů!

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky