AMD Dual Graphics: ve dvou se to lépe táhne

14. 11. 2014 | 1

Dual Graphics od AMD dokáže propojit dedikovaný grafický čip s tím integrovaným v procesoru (APU), nabídnout tak slušný výkon i u levných strojů. Technologie pracuje na bázi CrossFire (obdoba SLI od nVIDIe).

Spolupráce grafik

Technologie, které zajistí spolupráci grafických karet, pokud jich máme v počítači více, jsou s námi již poměrně dlouhou dobu. AMD nabízí svou technologii CrossFire, nVIDIA zase SLI, přičemž obě fungují de facto na stejném principu. Myšlenka je jednoduchá: když máme v počítači více než jednu grafickou kartu (což se nejčastěji děje ve stolních počítačích, ale ani notebooky nejsou výjimkou – viz Lenovo Y510p), proč je nepropojit a jejich výkon nezkombinovat?

Nebudeme zabíhat do detailů, ovšem výsledek je jasný – ačkoliv grafické karty v propojení SLI či CrossFire obvykle neposkytují dvojnásobný výkon oproti jedné samostatné, výkonnostní nárůst je natolik zajímavý, že se propojení karet většinou vyplatí.

Dodám ještě malé okénko z historie (ačkoliv se o technologie SLI a CrossFire nějaký ten pátek nezajímám) – původně byly obě technologie omezené jednak na konkrétní modely karet, které SLI či CrossFire podporovaly, karty musely být navíc totožné (nešlo propojit dvě grafické karty různého typu nebo specifikace). Toto omezení se časem odbouralo a dnes je dokonce možné propojit více než dvě grafické karty, a tak se v nejvýkonnějších herních stolních počítačích můžeme setkat i se čtyřmi propojenými grafikami s opravdu brutálním výkonem.

V čem je zajímavé AMD?

Jak jistě víte, AMD se zabývá jak výrobou procesorů, tak grafických čipů (bývalá ATI). Logickým krokem bylo před několika lety vyvinutí čipu, který kombinuje procesor a grafickou kartu (APU) pro použití v noteboocích či tabletech, ale také méně náročných stolních počítačích. AMD na základě toho posunulo myšlenku propojení grafik ještě dál a vznikla technologie AMD Dual Graphics.

AMD-Dual-Graphics-Diagram

Podstatou AMD Dual Graphics v noteboocích, které nabízí APU AMD (tedy procesor s integrovanou grafikou AMD) a dedikovanou grafiku AMD, je unikátní propojení právě těchto dvou grafik. Integrovaná grafika v APU tedy díky AMD Dual Graphics dokáže spolupracovat s dedikovanou, samostatně stojící grafikou AMD v jakémsi hybridním režimu CrossFire.

Je to poměrně unikátní a až překvapivě funkční myšlenka, která notebookům s APU a GPU AMD propůjčuje velmi zajímavý poměr ceny a výkonu. Proč? Není tajemstvím, že komponenty od AMD jsou – alespoň v noteboocích – levnější než protějšci od Intelu a nVIDIe (ačkoliv jsou tradičně méně výkonné, což omlouvá významná cenová úspora) a výrobci notebooků, Lenovo nevyjímaje, je rádi používají, pokud potřebují stlačit cenu zařízení.

Ve výsledku tak můžete pořídit notebook se solidním výkonem pro multimédia a poměrně zajímavým výkonem i na hraní, ovšem za cenu o několik tisíc nižší než s výkonnostně obdobným řešením od Intelu a/nebo nVIDIe. Nehledě na to, že je notebook díky automatickému vypínání výkonné grafické karty, pokud není třeba, rovněž úsporný (ačkoliv i v tomto případě je třeba počítat s tím, že APU od AMD má o něco vyšší spotřebu než např. ULV Intel, ale i zde to více než úspěšně kompenzuje cenou).

Tip: Recenze Lenovo Z50-75, který právě technologií AMD Dual Graphics disponuje.

Omezení a předpoklady

Nalijme si však čistého vína, technologie AMD Dual Graphics však nefunguje jen tak sama o sobě a kromě softwarových požadavků (certifikovaný ovladač AMD, resp. Catalyst Control Center), které jsou samozřejmostí, musí být splněny další dvě podmínky. Jednak spolu musí být obě grafické karty kompatibilní (nebudu zabíhat do detailů, toto za vás stejně vyřeší výrobce notebooku), ale zároveň je velký důraz kladen na operační paměť.

sc-dc-amd-dual-graphics

Porovnání výkonu v 3DMark (2013) single a dual channel s AMD Dual Graphics

Z podstaty věci nemá integrovaná grafika žádnou vlastní paměť, spoléhat tak musí na operační paměť notebooku. Ta je samozřejmě v každém případě pomalejší než vyhrazená grafická paměť, a tak je třeba tento rozdíl dohnat. V případě AMD Dual Graphics je proto vyžadováno dvoukanálové (Dual Channel) zapojení RAM, aby se navýšila propustnost výslednou šířkou sběrnice 128 bitů, při alespoň 1600MHz frekvenci.

Bez dvoukanálového zapojení totiž po aktivaci AMD Dual Graphics nastane paradoxní situace, kdy výkon oproti režimu jedné grafiky poměrně výrazně klesne. A může klesnout i pod úroveň výkonu jedné grafiky, protože budeme samozřejmě operační paměť dusit a ta nebude schopna dostatečně rychle odbavovat požadavky grafik (64bitová sběrnice jednoho kusu RAM prostě nestačí).

Pokud budete pořizovat notebook s dvěma grafikami AMD (resp. s podporou AMD Dual Graphics), vždy pamatujte na to, že musí mít dvoukanálové zapojení operační paměti (tedy dva kusy RAM, pokud to zjednoduším), jinak spolupráce grafik nebude fungovat a naopak bude notebook zpomalovat.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky