ThinkPad Helix: První pohled

18. 4. 2013 | 12

Měli jsme možnost otestovat unikátní Ultrabook-tablet ThinkPad Helix, který vzal výbavu ThinkPadu X1 Carbon a dokázal ji vtěsnat do 11,6″ profesionálního business tabletu, který je však stále plnohodnotným notebookem díky oddělitelné základně. Pojďme se na zařízení před kompletní recenzí krátce podívat!

Co je to ThinkPad Helix

ThinkPad Helix je dlouho diskutovaný a očekávaný produkt. Lenovu se totiž podařilo vzít prémiový pracovní Ultrabook formátu ThinkPadu X1 Carbon a jeho hardwarovou výbavu vtěsnat do 11″ tabletu. Všichni ovšem víme, že samotný tablet – byť s plnohodnotným operačním systémem Windows 8 Pro – není možné plnohodnotně využít na “tvorbu obsahu”, čili práci, protože pro tvorbu dokumentů nebo psaní e-mailů se neobejdeme bez klávesnice a polohovacího zařízení. Běžné tablety samozřejmě podporují připojení externí klávesnice, často v kombinaci s dokovací stanicí, nicméně stále se jedná v první řadě o tablety, které následně rozšíříme o klávesnici.

P3301083-25255B3-25255D

Lenovo při návrhu ThinkPadu Helix šlo na věc jinak, takříkajíc “od lesa” – v první řadě totiž o Helixu přemýšlelo jako o kompaktním 11,6″ Ultrabooku, který se bude moci kdykoliv díky “odtržení” displeje proměnit na tablet a naopak, s plnohodnotnou výbavou i operačním systémem.

ThinkPad Helix je tedy zařízení, které dokáže být kdykoliv plnohodnotným notebokem (s klávesnicí, polohovadly a zavíracím displejem), nebo plnohodnotným tabletem (nikoliv se schovanou klávesnicí, ale zcela bez ní), přičemž díky silné hardwarové konfiguraci, která zahrnuje ULV procesor Intel Core i7, 8 GB RAM nebo 256GB SSD disk (nikoliv běžnou eMMC paměť), nabídne z pohledu notebooku víc než dostatek výkonu, jako tablet výkonnostně exceluje.

Helix jako notebook

Jelikož Lenovo začalo při navrhování Helixu s notebookem a já jsem jej poprvé právě v režimu notebooku do ruky vzal, začnu se stavem, kdy je Helix takříkajíc “kompletní”, s připojenou základnou. S tou Helix působí jako kdejaký jiný malý notebook, jen s tím rozdílem, že má širší rámeček displeje, ten je ke všemu dotykový. Nicméně manipulujeme s ním stejně jako s notebookem – otevíráme a zavíráme víko, v zavřeném stavu se zařízení uspí. Pravdou ovšem je, že Helix spojený se základnou je znatelně těžší než klasické 11″ minibooky.

P4011087-25255B3-25255D P4011094-25255B11-25255D

Klouby a celý mechanizmus otevírání je robustní, kovový a pevně drží samotný displej (víko není možné otevřít jednou rukou). Má však dvě nevýhody – displej je zhruba o 2 cm předsazený před zadní hranu základny (je to však výrazně méně než u tabletů s přídavnou klávesnicí, navíc předsazení umně zakrývá krytka), dále je také třeba zmínit, že úhel otevření je omezený zhruba na 120°. Nicméně samotný displej (resp. tablet) je možné odepnout a případně navíc ještě otočit stejně jako u konvertibilních tabletů, čímž obrazovka překryje klávesnici, případně uvedeme stroj do režimu stojánku, nebo stanu (viz. IdeaPad Yoga).

P4011104-25255B3-25255D ThinkPad Helix

Samotná základna v sobě obsahuje 6řadou ostrůvkovou chiclet klávesnici ThinkPad v přepracované verzi, se kterou se budeme setkávat u nových modelů – více si ji popíšeme v podrobném testu, jen prozradím, že nabídne konečně rozdělení F1-F12 na bloky, FnLock s indikací a vestavěným ovládáním hlasitosti v horní řadě (rovněž s indikací). V klávesnici je legendární TrackPoint a pod ní nový kombinovaný clickpad s tlačítky TrackPointu, plocha je z matného skla jako u X1 Carbon, nově se dá stisknout kdekoliv a obsahuje pět vestavěných tlačítek. Budete se možná divit, ale toto polohovací zařízení je až překvapivě povedené – jak jsem se ho bál, tak jsem s ním byl spokojený.

Základna ovšem nabídne i vestavěnou baterii, která prodlouží výdrž Helixu z 6 na 10 hodin (toho se dá dosáhnout i reálně), zároveň dokáže baterii v Helixu nabíjet.

Helix jako tablet

Pokud Helix odtrhneme od základny, stane se z něj jednoduše tablet. V tomto případě nemá příliš smysl cokoliv obšírně popisovat – přední stranu zabírá špičkový 11,6″ Full HD IPS panel se svítivostí 400 nit (to je mimochodem více, než nabídne outdoorový panel v ThinkPadu X230 Tablet), ten je překrytý odolným tvrzeným sklem Gorilla Glass, jen má o něco širší rámeček, než je běžné, a tak kombinací o palec většího displeje, než tablety standardně nabízí, a širšího rámečku je Helix znatelně větší. Kvůli silné baterii, výkonným komponentám a hořčíkové konstrukci je Helix s vahou kolem 800 g také o něco těžší.

P4011138-25255B3-25255D P4011146-25255B3-25255D

Samozřejmostí je, že obrazovka je dotyková. Vedle až deseti prstů podporuje přesné ovládání perem. To poslouží nejenom na klasické ploše pro klikání na malé objekty, ale také pro kreslení, vytváření poznámek, ale díky velmi povedenému rozpoznávání rukou psaného písma ve Windows 8 taky k psaní běžného textu. O tom jsme si povídají víc v článku o ThinkPad Tabletu 2.

Výkon, chlazení

Plný výkon ThinkPad Helix nabídne pouze s připojenou základnou, zařízení tak využívá plných možností architektury a procesoru Intel Core i7, a tak je jeho výkon stejný jako u prémiových Ultrabooků, čili přímo srovnatelný s ThinkPadem X1 Carbon. Klasické Ultrabooky s nižšími řadami procesorů s přehledem překonává. V režimu tabletu se spotřeba a výkon sníží zhruba na polovinu. Tablet tak vydrží déle na baterii (až 6 reálných hodin), přesto výkonnostně převálcuje jakoukoliv tabletovou konkurenci, o tabletech s ARM procesory ani nemluvě.

P4011130-25255B3-25255D

ThinkPad Helix ovšem se svými výkonnými komponentami na rozdíl od tabletů s Intel Atomy nebo ARM čipy už musí být aktivně chlazený. V těle tabletu je jeden ventilátor s výdechem na horní hraně, v základně jsou dva přídavné miniaturní ventilátorky, které v plném výkonu zařízení pomáhají uchladit se. Zcela tichý tak Helix až na výjimky není.

Více příště

To pro dnešek stačí, beztak jsem se rozepsal mnohem víc, než jsem původně zamýšlel. Další informace, testy a do detailů rozvedená fakta, která jsme si řekli dnes, si budete moci přečíst v kompletní recenzi, která vyjde s největší pravděpodobností za týden.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky