ThinkPad Helix: První pohled
18. 4. 2013 | 12
Měli jsme možnost otestovat unikátní Ultrabook-tablet ThinkPad Helix, který vzal výbavu ThinkPadu X1 Carbon a dokázal ji vtěsnat do 11,6″ profesionálního business tabletu, který je však stále plnohodnotným notebookem díky oddělitelné základně. Pojďme se na zařízení před kompletní recenzí krátce podívat!
Co je to ThinkPad Helix
ThinkPad Helix je dlouho diskutovaný a očekávaný produkt. Lenovu se totiž podařilo vzít prémiový pracovní Ultrabook formátu ThinkPadu X1 Carbon a jeho hardwarovou výbavu vtěsnat do 11″ tabletu. Všichni ovšem víme, že samotný tablet – byť s plnohodnotným operačním systémem Windows 8 Pro – není možné plnohodnotně využít na “tvorbu obsahu”, čili práci, protože pro tvorbu dokumentů nebo psaní e-mailů se neobejdeme bez klávesnice a polohovacího zařízení. Běžné tablety samozřejmě podporují připojení externí klávesnice, často v kombinaci s dokovací stanicí, nicméně stále se jedná v první řadě o tablety, které následně rozšíříme o klávesnici.
Lenovo při návrhu ThinkPadu Helix šlo na věc jinak, takříkajíc “od lesa” – v první řadě totiž o Helixu přemýšlelo jako o kompaktním 11,6″ Ultrabooku, který se bude moci kdykoliv díky “odtržení” displeje proměnit na tablet a naopak, s plnohodnotnou výbavou i operačním systémem.
ThinkPad Helix je tedy zařízení, které dokáže být kdykoliv plnohodnotným notebokem (s klávesnicí, polohovadly a zavíracím displejem), nebo plnohodnotným tabletem (nikoliv se schovanou klávesnicí, ale zcela bez ní), přičemž díky silné hardwarové konfiguraci, která zahrnuje ULV procesor Intel Core i7, 8 GB RAM nebo 256GB SSD disk (nikoliv běžnou eMMC paměť), nabídne z pohledu notebooku víc než dostatek výkonu, jako tablet výkonnostně exceluje.
Helix jako notebook
Jelikož Lenovo začalo při navrhování Helixu s notebookem a já jsem jej poprvé právě v režimu notebooku do ruky vzal, začnu se stavem, kdy je Helix takříkajíc “kompletní”, s připojenou základnou. S tou Helix působí jako kdejaký jiný malý notebook, jen s tím rozdílem, že má širší rámeček displeje, ten je ke všemu dotykový. Nicméně manipulujeme s ním stejně jako s notebookem – otevíráme a zavíráme víko, v zavřeném stavu se zařízení uspí. Pravdou ovšem je, že Helix spojený se základnou je znatelně těžší než klasické 11″ minibooky.
Klouby a celý mechanizmus otevírání je robustní, kovový a pevně drží samotný displej (víko není možné otevřít jednou rukou). Má však dvě nevýhody – displej je zhruba o 2 cm předsazený před zadní hranu základny (je to však výrazně méně než u tabletů s přídavnou klávesnicí, navíc předsazení umně zakrývá krytka), dále je také třeba zmínit, že úhel otevření je omezený zhruba na 120°. Nicméně samotný displej (resp. tablet) je možné odepnout a případně navíc ještě otočit stejně jako u konvertibilních tabletů, čímž obrazovka překryje klávesnici, případně uvedeme stroj do režimu stojánku, nebo stanu (viz. IdeaPad Yoga).
Samotná základna v sobě obsahuje 6řadou ostrůvkovou chiclet klávesnici ThinkPad v přepracované verzi, se kterou se budeme setkávat u nových modelů – více si ji popíšeme v podrobném testu, jen prozradím, že nabídne konečně rozdělení F1-F12 na bloky, FnLock s indikací a vestavěným ovládáním hlasitosti v horní řadě (rovněž s indikací). V klávesnici je legendární TrackPoint a pod ní nový kombinovaný clickpad s tlačítky TrackPointu, plocha je z matného skla jako u X1 Carbon, nově se dá stisknout kdekoliv a obsahuje pět vestavěných tlačítek. Budete se možná divit, ale toto polohovací zařízení je až překvapivě povedené – jak jsem se ho bál, tak jsem s ním byl spokojený.
Základna ovšem nabídne i vestavěnou baterii, která prodlouží výdrž Helixu z 6 na 10 hodin (toho se dá dosáhnout i reálně), zároveň dokáže baterii v Helixu nabíjet.
Helix jako tablet
Pokud Helix odtrhneme od základny, stane se z něj jednoduše tablet. V tomto případě nemá příliš smysl cokoliv obšírně popisovat – přední stranu zabírá špičkový 11,6″ Full HD IPS panel se svítivostí 400 nit (to je mimochodem více, než nabídne outdoorový panel v ThinkPadu X230 Tablet), ten je překrytý odolným tvrzeným sklem Gorilla Glass, jen má o něco širší rámeček, než je běžné, a tak kombinací o palec většího displeje, než tablety standardně nabízí, a širšího rámečku je Helix znatelně větší. Kvůli silné baterii, výkonným komponentám a hořčíkové konstrukci je Helix s vahou kolem 800 g také o něco těžší.
Samozřejmostí je, že obrazovka je dotyková. Vedle až deseti prstů podporuje přesné ovládání perem. To poslouží nejenom na klasické ploše pro klikání na malé objekty, ale také pro kreslení, vytváření poznámek, ale díky velmi povedenému rozpoznávání rukou psaného písma ve Windows 8 taky k psaní běžného textu. O tom jsme si povídají víc v článku o ThinkPad Tabletu 2.
Výkon, chlazení
Plný výkon ThinkPad Helix nabídne pouze s připojenou základnou, zařízení tak využívá plných možností architektury a procesoru Intel Core i7, a tak je jeho výkon stejný jako u prémiových Ultrabooků, čili přímo srovnatelný s ThinkPadem X1 Carbon. Klasické Ultrabooky s nižšími řadami procesorů s přehledem překonává. V režimu tabletu se spotřeba a výkon sníží zhruba na polovinu. Tablet tak vydrží déle na baterii (až 6 reálných hodin), přesto výkonnostně převálcuje jakoukoliv tabletovou konkurenci, o tabletech s ARM procesory ani nemluvě.
ThinkPad Helix ovšem se svými výkonnými komponentami na rozdíl od tabletů s Intel Atomy nebo ARM čipy už musí být aktivně chlazený. V těle tabletu je jeden ventilátor s výdechem na horní hraně, v základně jsou dva přídavné miniaturní ventilátorky, které v plném výkonu zařízení pomáhají uchladit se. Zcela tichý tak Helix až na výjimky není.
Více příště
To pro dnešek stačí, beztak jsem se rozepsal mnohem víc, než jsem původně zamýšlel. Další informace, testy a do detailů rozvedená fakta, která jsme si řekli dnes, si budete moci přečíst v kompletní recenzi, která vyjde s největší pravděpodobností za týden.
Related
AUTOR: Matěj Gottwald
Odpovědět
Zrušit odpověďKomentáře
Štítky
#retroThinkPad AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Tak vypada to pekne, konecne Lenovo i porusilo svoji tradici v low-res displejich (viz X rada). Skoda jen ze to zrejme zabije naprosto nerealna cena, soude podle toho co je mozne najit v nekterych ceskych eshopech (47k az 60k).
Ono je právě otázka, jak moc nereálná ta cena skutečně je. V absolutním měřítku ano – 60 000 Kč je prostě balík peněz. Relativně ovšem, když uvážíme, že i7 vPro „tablet“ je exkluzivní záležitost, vezmeme v úvahu cenu X1 Carbon (kolem 45k) nebo ThinkPad Tabletu 2 (20k), tak až tak nereálně ta cena nepůsobí. Nemluvě o tom, že – marná sláva – firmy ho dostanou (stejně jako jiné ThinkPady) za úplně jinou cenu při větší objednávce.
Se pak Lenovo nemuze divit, ze to nikdo zas nebude kupovat. 60k je vazne uplne mimo…
Ano, na běžném, volném trhu v ČR se Helix asi nebude prodávat jako housky, jiná věc jsou ale firmy a speciální objednávky. Nicméně jsem si jistý, že Lenovo si v tomto směru iluze nedělá.
Dalsi nepekna vec je, ze ani za 60k nebude podpora evropskeho 4G/LTE, protoze pro tento region je tam stale Ericsson C5621, ktery podporuje jen 3G/HSPA
Tak neni to tedy podle vas pro osobni pouziti, ale pro firmy? To tam lenovo zapomnelo dat dockinu nebo thunderbolt.. :)
Netvrdím, že to není pro osobní použití, nicméně na českém trhu je prostě obecně problém, že se tu podobná zařízení nedají dovážet ve velkých objemech, a tak jsou výrazně dražší než v cizině (viz. X1 Carbon). IdeaPady a ThinkPady Edge mají skvělou cenu právě díky tomu, že se vyrábí a dováží i sem ve velkých objemech.
ThinkPad Helix je na stejné úrovni jako ThinkPad X1 Carbon – je to unikátní, prémiové zařízení pro určitého zákazníka. A stejně jako X1 Carbon se prodává do firem (a nemá dock), bude to samé platit pro Helix. Proč myslíte, že má vPro? U Helixu, stejně jako u X1 Carbon, je jediná možnost USB dock.
Helix, stejně jako X1 Carbon, není zařízení pro každého – někdo bude vytýkat vysokou cenu, někdo absenci nativního docku, někdo vysokou váhu, někdo velké rozměry na tablet, někdo absenci čtečky otisků prstů…
Ten argument s „velkymi objemy“ jsem nikdy dost dobre nepochopil. V cem je vyrazne drazsi zavest nekolik kusu do CR nez vedle do Nemecka ? Spise je to podobne jako napriklad s mobilnimi operatory, kde je stejna sluzba prodana koncovemu zakazniku desetkrat draz nez firme.
Mimochodem, ceny Lenovo notebooku jsou ve vetsine ceskych eshopu v posledni dobe vzdy na korunu stejne. To je take trochu zvlastni :-)
A posledni poznamka, pokud se to tedy nevyplati dovazet, proc to neumoznit legalne tem „par zajemcum“ koupit v US eshopu ?
Já bohužel nejsem schopný v tomto ohledu podat nějaké hluboké informace, protože do toho nevidím. Nicméně nemlžím ani nemaskuju, jen píšu, jak to je.
Osobně si myslím, že vedle množství a „palet“ v kontejneru na lodi jde taky o to, jaké postavení má cílový trh. Dále, dovézt Helix nebo X1 Carbon (podobně jako dříve W701ds) do ČR je spíš o tom ukázat, že to existuje, „ukázat“ se tím, protože se toho tady nikdy neprodá tolik, aby se to sem vyplatilo dovážet ve velkém a brát to vážně. To je můj názor.
X1 Carbonu lze vytykat predevsim nekvalitni displej a male rozliseni vzhledem k uhlopricce. Tim se ta „premiovost“ znacne ztraci, kdyz je mozne koupit 13.3″ IPS/PLS 1920×1080 jinde. Nemluve o tom, ze uz i takovy Acer ma v nabidce workstation model s matnym 15.6″ IPS FHD displejem od LG. Kdyz to vyrobilo pro Acer, urcite by byl i pro Lenovo. Zkratka Lenovo zase „usetrilo“ na spravnem miste.
Tahle diskuse je zbytečná, každý máme jiný názor a priority – pro mě je X1 Carbon špičkový notebook, kvůli kterému bych byl ochotný oželet i nativní dock (a to mám T420s), tak moc se mi tenhle stroj líbil. A věřte, že v tom nejsem sám.
IPS panel pro mě není priorita (vítal bych ho, ale není to důležité), kvalita displeje v Carbonu mi víc než dostačovala, vyšší rozlišení na 14″ než HD+ je pro mě zbytečné.
oooo, díky moc, tesim se na kompletni recenzi! Tak moc o tomto kousku uvazuji i za tak vysokou cenu, protoze je to super koncept, ktery vypada alespon na papire, ze nesaha k zadnym HW i SW kompromisum a konecne by mohl byt tim zcela versatilnim tabletem a notebookem s plnohodnotným Win OS. Prosím moc o popsani funkce dotykoveho pera a jeho potencialu pri jednání (psaní poznamek) a ovládání aplikací. Jeste jednou díky. Honza