Lenovo IdeaPad S12 – netbook na druhou
24. 5. 2010 | 0
Že propukla netbooková (popř. minibooková) mánie, není třeba jakkoliv obšírněji připomínat a smyslem tohoto příspěvku to samozřejmě ani není. Dnes se jen krátce podíváme na v současné době už trošku staršího, leč velmi úspěšného zástupce této kategorie, a sice Lenovo IdeaPad S12. Má vůbec oproti 10″ a 11″ kolegům co nabídnout?
Přestože se nejedná o recenzi (ani minirecenzi) v pravém slova smyslu, považuji za nutnost zmínit alespoň základní fakta o popisovaném stroji (v tomto případě spíše „stroječku“)…
Jaký je IdeaPad S12?
S12 je 12,1″ minibook se vším, co k tomu patří. Zachovává poměr stran 16:10, což umožnilo do těla vtěsnat jak plnohodnotnou klávesnici (která je mimochodem v podstatě shodná s klávesnicí z modelů G560/U550, včetně příjemného chodu i zvuku), tak touchpad rozumné velikosti. Celé šasi je provedené v černé barvě (k dispozici je výjimečně i bílá) – základna je naštěstí matná včetně prostoru kolem klávesnice, jen víko displeje je lesklé s pro Lenovo typickým oživením vnější strany nápaditou konturou.
Konstrukčně vzato je S12 rozhodně nadstandardem, má dokonce pevnější šasi než menší S10-2, v porovnání s novinkou S10-3 by to byla plichta. I víko displeje má jednak díky malým rozměrům a jednak díky vhodně zvolené konstrukci více než dostatečně pevné.
Mezi technologie, kterými se i S12 může pyšnit, řadíme OneKey Recovery, což je zálohovací software s funkcí OneKey Rescue (záchranné prostředí nezávislé na operačním systému). Dále zaujme Lenovo QuickStart, neboli brandovaná linuxová distribuce Splashtop, díky které můžete v omezeném režimu (web, obrázky, IM) nastartovat počítač během několika sekund.
Proč S12 místo netbooku?
IdeaPad S12 přináší oproti klasickým netbookům pár výhod, která určitě má smysl vzít v potaz…
- Jako velkou výhodu vidím displej s rozlišením 1280 × 800 bodů, se kterým určitě nenarazíte na typický problém malých netbooků, a sice nedostatku především vertikálního prostoru pro běžné činnosti či správné zobrazení všech oken ve Windows.
- Jak už jsem zmínil, do S12 se už vešla klávesnice s plnou velikostí. Klasické netbooky si o něčem takovém ve většině případů mohou nechat jen zdát – tam se obvykle setkáme s klávesnicemi o velikosti 85% té plnohodnotné. Ano, po nějakém tom dni praxe není problém si na menší tlačítka zvyknout, ovšem přecházení mezí velkým a malým notebookem pak příjemné není.
- Třetí výhodou je paradoxně výkon. Přestože osobně výkonným minibookům nefandím, na své si přijdou uživatelé hledající multimediální výkon v malém těle. IdeaPad S12 se nabízí ve třech verzích – máme tu klasickou konfiguraci s jednojádrovým procesorem Intel Atom a integrovanou grafickou kartou Intel GMA 950 (základní výkon pro prohlížení webu, zapisování poznámek či instant messaging), trochu exotiky a celkově vyšší výkon nabídne platforma VIA NANO (zde už má smysl mluvit o přehrávání 720p HD videa, videí na YouTube), ovšem také si můžeme pořídit verzi s Atomem doplněnou o čipovou sadu nVIDIA ION, která v sobě ukrývá i grafickou kartu GeForce 9400M pro základní multimediální výkon, plnou akceleraci Full HD videa a HDMI výstup.
- S12 nabízí také lepší vybavení porty a sloty než běžné netbooky – jak už jsem zmínil, u silnější varianty můžeme počítat s HDMI, u nižších modelů nechybí zase ExpressCard/34 slot. Všechny varianty jsou samozřejmě vybavené čtečkou paměťových karet, analogovým VGA výstupem, ethernetovým konektorem a třemi USB porty.
- Touchpad v S12 je díky většímu tělu rozměrnější, a to včetně tlačítek.
- Rozšířená šestičlánková baterie z počítače nevyčnívá v takové míře jako u menších netbooků.
Srovnání konfigurací
Porovnání platforem Intel a VIA
Recenze a praktické zkušenosti
- ExtraNotebook.cz (uživatelská recenze verze s VIA NANO)
- DDWorld.cz (praktické zkušenosti s verzí s VIA NANO)
- PCTuning (recenze nVIDIA ION verze)
Related
AUTOR: Honzyk
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#LenovoTechWorld AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
0 Komentářů