Lenovo ThinkPad 25: retro ThinkPad se oficiálně stává skutečností!Profi

Lenovo ThinkPad 25: retro ThinkPad se oficiálně stává skutečností!

Lenovo ThinkPad 25 je ztělesněním 25leté historie značky ThinkPad. Přinášíme první oficiální fotografie nového výročního notebooku.

Lenovo Unboxed: ThinkPad Anniversary Edition 25

We revive our unscripted video series to take a close (and, as always, long-winded) look at an ultra-modern 2017 laptop that pays homage to ThinkPad’s proud past. Pro tip: go to the 5:45 mark if you want to skip some banter and see the darn thing. Learn more here: https://www.Lenovo.com

Je to tady! Dlouho očekávaný projekt tzv. „retro“ ThinkPad se stal skutečností. Výroční model se dnes po mnoha dikusích a dohadech oficiálně dostal na světlo světa.

Výroční model notebooku vychází v rámci podtržení 25 let historie značky ThinkPad. Výroční ThinkPad tak přináší prvky původních modelů, např. sedmiřadou klávesnici s originálním rozložením. Ta se naposledy objevila ve ThinkPadech z modelové řady pro rok 2011, ale i ta přímo vycházela z prvních ThinkPadů, které se poprvé objevily na trhu v první polovině 90. let. To připomíná také upravené logo ThinkPad, jehož trikolora odkazuje na původního výrobce ThinkPadů, společnost IBM. Společnost Lenovo od ní převzalo ThinkPady v roce 2005.

Lenovo ThinkPad 25 na první pohled zaujme svým vzhledem, původní klávesnice notebooku propůjčuje „retro“ vzhled. Dochází tak k prolnutí původního konceptu s moderním notebookem dnešní doby, tedy mobilního počítače s výkonným hardwarem, nejnovějšími komponenty, který si ponechává léty prověřené ovládací prvky, decentní vzhled a zvýšenou odolnost. Na českém Lenovo Blogu se budeme ThinkPadu 25 samozřejmě nadále věnovat.

Pokud máte zájem o historii ThinkPadů obecně, můžete se ponořit do našeho obsahu na toto téma: jak do našeho retro seriálu, tak přímo recenzí některých starších modelů, které jsme pro vás otestovali.

 • Petr Vones

  Tak už je to oficiální, v ČR se to prodávat nebude a na celou Evropu je 625 kusů z celkového počtu 5000. Existuje jediná konfigurace bez WQHD, s FHD touch a nVidia grafikou.

  Myslím že tohle si snad ThinkPad ani nezasloužil.

  • Ondrej

   zdroj?

   • Petr Vones

    Nelze sem dát odkaz, snad projde toto: jonashendrickx com

    EDIT: Lenovo CZ se prý snaží získat pár kusů jako výhry v soutěžích :-)

    • Pár kusů pro sebe na recenze, přes ty souteže na Lenovo Partners? Nebo pár kusů na prodej pro český zákazníky?

     • Petr Vones

      Nevím, je to odpověď na FB Lenova CZ, nelze sem dát odkaz.

     • Ok, v poho, našel jsem si.

  • Jen taková rychlá teorie, která mě dnes napadla – nemohlo být vyrobeno 5 000 kusů „Anniversary Edition“, ale ThinkPadu 25 by třeba nakonec mohlo být vyrobeno více? Nebo když Lenovo uvidí, jak rychle půjde tento model na odbyt, vyrobí další kusy a rozšíří dodávku na další trhy? A nebo ještě jedna divočejší: Lenovo uvidí, jak se po ThinkPadu 25 zaprášilo a rozhodne se klávesnici použít u všech modelů? Nebo ponechat speciální model postavený na „Tčku“, který bude každoročně refreshovat? Uvidíme…

   • Jo, cokoliv z toho by bylo super. Ale asi better safe than sorry. Vážně přemýšlím o tom, že to objednám do US k někomu ještě dneska. :-/

    • Petr Vones

     Pokud vám nevadí ta dost špatná konfigurace. Pokud měníte notebook často tak asi proč ne, ale obávám se, že po 4 letech už na to nebudou ani náhradní díly.

     • Není až tak špatná. A neměním často. Mám T420, protože nic novějšího mít nemůžu, klávesnice. S nvidiou jsem se smířil (ano, byl jsem to já, kdo k tomu na Linuxu poprvý připojil třetí monitor). Nedostupnost náhradních dílů je problém, ale pokud nedojebu klávesnici, tak použiju náhradní díly z T470.

     • Petr Vones

      To nejde, deska i další komponenty nejsou shodné s T470. Navíc tu nebude platit ani ADP.

     • Co už. O důvod víc objednat si hned jeden v US, a pak řešit další tady. ;-)

     • Petr Vones

      K US ceně je třeba připočítat zdejší DPH, takže to vychází na nějakých 50 tisíc. Za to dostanu podprůměrný displej a již o jednu generaci zastaralý procesor. Jako výhra mi to moc nepřijde.

     • Ale ne, oni to sem stejně neposílaj. Objednat do US u mě znamená, že to někdo rozbalí a hodí si to do báglu. Nicméně i kdybych nakrásně to DPH platil, furt to bude asi levnější než kolik to má stát tu.

   • Petr Vones

    Ne, nic z toho není pravděpodobné. Podobné úvahy už jsou v diskusích na Reddit, kde je krotí známé osoby co mají bliže k Lenovu ;-) 6-řadou klávesnici prý zákazníci chtějí, protože je tam pak více místa pro větší touchpad. A také má méně „zbytečných a matoucích“ kláves, takže Lenovo ušetří $2, podobně jako na tom eDP konektoru :-)))

    Mimochodem nakonec tam není přesně deska z T470, ale speciální pro T25. Ani jim nestálo za to tam vyměnit ten eDP konektor, aby šel použít i kvalitnější WQHD displej. Totéž s LED indikátory Wi-Fi, HDD atd.

    To je zkrátka Lenovo, nic od nich už nečekejme.

 • mb

  Je mi to líto, ale tímto považuji svoji Thinkpadí část života za uzavřenou. Víc zabít to asi fakt nešlo.

  • Petr Vones

   Vidím to stejně. I kdybych zkousl 16:9 a klávesnici, tak jediná T470s konfigurace s WQHD displejem prodávaná v ČR stojí 78000 Kč, protože má předražený 1TB SSD a LTE modem. To jim za to opravdu nedám, tak dobré to zase není. T470p s WQHD je „jen“ za 51000 Kč (ovšem s jen 8 GB RAM), ale zase se zbytečnou nVidia grafikou a jejich nechvalně známými kvalitními drivery, nemluvě o vyšší váze. To prostě nejde.

   Už mám vyhlídnutý stroj jiné značky a bude to razantní změna :-)

   • My máme v approved konfiguracích pro firemní laptopy T470s s WQHD, 512G SSD, 16G RAM a bez modemu. 80k za to určitě neplatěj. Jenže, klávesnice. :-/

    Jaký jiný stroj jiné značky má aspoň náznakem použitelnou klávesnici? :-(

    • Petr Vones

     No jo, ale k tomu se zase člověk běžně nedostane.

     No žádný, na druhou stranu teď stejně používám X220 častěji v docku, takže už to tolik neřeším. Láká mne jeden model co má pasivní chlazení a 3:2 displej :-)

     Mimochodem v tom linkovaném videu se tvrdí, že by Lenovo mohlo mít 4:3 displeje, pokud by jich objednalo „velké množství“. Takže víme že problém není v tom, že by to nešlo. Oni zkrátka nechtějí vybočovat.

   • Korben

    Nechápu co máte za problem s Nvidia ovladačemi já sem s nimi spokojený, na opak mám velký problem s ATI/AMD ovladači kdy nedochází k přepínání na výkonnější adapter, ovladače padají občas i do modré smrti atd. s Nvidia se mi takovýhle problemy nestávají

 • Petr Vones

  Na Notebookcheck zrovna vyšel článek: Lenovo ThinkPad 25 – Missed Opportunity?

 • Petr Vones

  Další překvapení. Lenovo nejdříve tvrdilo, že bude jedna společná konfigurace ThinkPadu 25, která se liší pouze lokalizací klávesnice. Teď se množí případy, kdy v některých chybí (poměrně drahý) WWAN modem. Vypadá to, že ten se dodává pouze v některých zemích. Takže to celé působí ještě více chaoticky a amatérsky.