Retro ThinkPad: stále naživuProfi

Retro ThinkPad: stále naživu

Jsem si jistý, že si spousta lidí všimla nedávných úniků ohledně iniciativy Retro ThinkPad, kterou jsem zahájil před necelými dvěma roky. Mluví se o poměru stran displeje, rozlišení, klávesnici, ceně a o mnohém dalším. Plamen spekulací ještě rozdmýchal Christian Teismann (výkonný lídr komerčního segmentu Lenovo), když projekt zmínil během akce Lenovo Transform v New Yorku. (Původní příspěvek ohledně Retro ThinkPadu si můžete přečíst zde.) Odezva ze sociálních sítí byla ohromná.

Vím, že už je to nějaký čas, co jsem o konceptu naposledy hovořil, Lenovo se však záměrně rozhodlo o tématu prozatím pomlčet. Kriticky jsme zkoumali a hodnotili možnosti technické proveditelnosti, dostupnost displejů, ale také obchodní případ jako celek. Lenovo nikdy nerado šířilo podrobnosti ohledně doposud neoznámených produktů. A Retro ThinkPad nebyl považován za výjimku z této firemní politiky.

Nyní se ale zdá, že je Retro ThinkPad přecijen venku. Je proto několik věcí, které mohu potvrdit. Ano, Lenovo připravuje speciální edici ThinkPadu jako součást oslav jeho 25. výročí. Cílí na nadšence a fanoušky, kteří byli tak laskaví a sdíleli s námi své názory, jak by takový notebook měl vypadat. Jako s jakýmkoliv jiným produktem i v tomto případě existují technická a finanční omezení, ale myslím si, že výsledek, ke kterému jsme došli, je velmi působivý. Tento produkt ztělesňuje mnoho vlastností, které lidé žádali.

Má úšasný pogumovaný povrch, tři čepičky TrackPointu a klávesnici, pro kterou by jeden zemřel. Hrdě jeden takový budu používat. Přesnou cenu a dostupnost ještě nemáme hotovou, ale můžete si být jisti, že to nebude 5 000 dolarů! Ani nevím, odkud se tato fáma vzala. Rád bych řekl víc, ale prozatím nemohu.

Měl jsem v ruce raný vývojový hardware, zapnul jsem jej, podíval se na displej a dokonce na něm i psal. Těm, kdo jej viděli, na tváři vykouzlil úsměv. Mějte, prosím, trpělivost, vše se dozvíte. Projekt žije!

David Hill

Zdroj: Oficiální blog Lenovo, David Hill

 • Petr Vones

  No moc jsme se toho nedozvěděli. Pokud je ale pravda to, co „uniklo“ nedavno pod názvem T25, tedy že půjde o T470 s klasickou sedmiřadou klávesnicí a tedy stále strašným 16:9 displejem (model T470 dokonce nemá ani možnost WQHD displeje, to jen T470s a T470p), tak je ten projekt mrtvý.

  Přitom notebook s 3:2 displejem umí vyrobit jak Microsoft tak Huawei.

  A na otázku odkud se ta fáma vzala, no samozřejmě od Lenova a jeho nesmyslné politiky utajování projektů, díky které se pak množí různé spekulace :-)

 • Petr Vones

  Právě vyšla zpráva v německém Zeit de: Lenovo chce opustit trh PC

  The world’s largest manufacturer of PCs and the iconic ThinkPads wants to focus entirely on supercomputer and data center. The radical turnaround was necessary, they said.

  • Tomáš Valenta

   O „Supercomputerech“ byla včera hodně dobrá reportáž na B5 Aktuell, Čína se stává totálním lídrem v tomhle sektoru. Tahle informace na mě ale působí spíš jako určitý „hype“. Osobně tu zprávu chápu tak, že se Lenovo chce více zaměřit na jiné části trhu, nikoliv zaříznout produkci PC. Počkejme si na vyjádření.

   • Petr Vones

    Tak se ale právě vyjádřil člověk z Lenova: „I am not interested in the number one or two in the classic PC market,“ says Group Chief Yang Yuanqing. „It has no future, we must be the number one in the new markets.“ He means datacenter, supercomputer and mobile internet.

    Jinde se ale tvrdí, že právě on stojí za špatnými rozhodnutími Lenova a zřejmě půjde pryč :-) Produkci PC sice hned nezaříznou, ale kvalita může klesnout ještě víc než je tomu teď.

    Ohledně „totálním lídrem“, pořád mají jeden problém – bezpečnost.

    • Tady zcela souhlasím s Tomášem – YY neříká „končíme s PC“, ale říká, že PC nemají budoucnost a jiné segmenty jsou důležité. Nevím, zda je to správný, nebo špatný pohled na věc/směr, ale minimálně v něčem pravdu má a odpovídá dlouhodobému trendu, který – mám pocit – akceleruje: celý počítačový svět se ubírá směrem „do cloudu“, fyzická zařízení jsou čím dál méně výkonná a čím dál méně důležitá, naopak spíš začínají sloužit jen jako „zobrazovadla“ něčeho, co visí ve vzduchu. I software trh přechází na model služeb.

 • Petr Vones

  David Hill opouští Lenovo … (viz Lenovo Blog)